Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NOUL VAL DE TEPE MARCA <CLUJ> - AUTO HYBRIDE TRANSILVANIA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Cumparati masini noi.
Daca cumparati SH, cumparati de la dealer cu sediu si parc auto. Daca sunt nereguli cu actele sa stii unde sa il cauti.
Daca cumparati de la necunoscuti cereti sa stea cu voi pana cand actele sunt verificate si transferul facut. Nu cumparati azi si actele urmand a le face dupa nu stiu cat timp.

#20
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012
Toata situatia a fost dubioasa ...... acum nu vreau sa mai torn si eu sare pe rana, dar teparii din ardeal cumpara masini confiscate de la tigani care au probleme cu legea, si le revand. De evitat.

#21
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
Clujul are mare, mare nevoie sa fie salvat. pe cale de consecinta apar niste exemplare, impingand la interval tot felul de aberatii pidosnice precum, de ex, o intreaga demonstratie apropo de numele unui localnic, cocalar get-beget, care, nu-i asa, nu trebuie sa intineze deja demult maculata cloaca a Clujului.

#22
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Pe mine ma sperie ca a zis cineva ala nu e din Cluj ca are numele cu "escu"... nu de alta, dar cred ca i-a verificat buletinul.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ai rugat un prieten să îți verifice mașina în Cluj? Ai platit-o in avans și ai așteptat livrarea ei?
Cum ați semnat contractul VC?
Să fii bucuros că ți-a livrat-o.
Era țeapă mare daca plăteai și nu primeau nimic.



#24
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Voi cumparati masini de pe facebook???

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
cumparat masina de 1 an,4500 km,inmatriculata pe dealerul porche,am verificat tot ce puteam verifica,precum un second din piata,cat nu au ras aia de mine

#26
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 CryTeku, on 02 iulie 2020 - 13:50, said:

Pe mine ma sperie ca a zis cineva ala nu e din Cluj ca are numele cu "escu"... nu de alta, dar cred ca i-a verificat buletinul.
Cei cu "escu" din Ardeal sunt veniti  de peste Carpati. Daca nu ei, parintii, bunicii. 100%....

#27
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 kranegsm, on 02 iulie 2020 - 13:17, said:

Problema mea este aparuta ulterior, cand teparul a luat cardul original al masinii si a trimis-o fara el. Si a mai fost problema asigurarii, de care a mintit ca o are si o trimite. Ma rog, cardul doare cel mai tare.


Eu am un Outlander PHEV...
Ce an este al tau...crezi ca pot sa copia al meu card si sa iti trimit o copie !?
Sau este legat de seria masinii ?

#28
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
cardurile alea nu se pot copia așa, de oricine și oricum. de aia îi cer ăia de la reprezentanță 900€, că n-are altă variantă.

#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
pana la urma, eu tot nu inteleg, masina are vreun alt defect in afara de cardul pt navigatie lipsa / rupt? bine, tot teapa este, dar nu asa mare cum o faci tu sa para in primul post.

nu te judec, dar principiul e simplu - vrei masina corecta, platesti un pret decent pe ea. vrei chilipir, cumperi de la samsar care vorbeste frumos la telefon. nu-i asa ca masina asta era mai ieftina decat anunturile asemanatoare din germania? nu zic ca in prima situatie nu poti sa fii pacalit, dar ai mai multe sanse sa iei o masina corecta.

Edited by born2lose, 02 July 2020 - 14:22.


#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 CryTeku, on 02 iulie 2020 - 13:16, said:

Daca consideri ca acel bun a avut vicii ascunse (cum ar fi sistemul multimedia stricat, el stiind asta, dar ignorand sa iti spuna), il poti actiona in instanta. Eu te-as sfatui sa iei in calcul acest lucru, mai ales daca poti aduce dovezi in acest caz.

Si ca un sfat, aveti grija ce intelegeti prin "informatie publica" si cum ai dreptul sa o propagi. E foarte usor sa o dai in calomnie, mai ales ca vorbesti despre viata lui profesionala, iar daca omul se simte lezat, poate constitui o fapta penala (vezi art. 507 din codul penal)
Daca nu s-a consemnat, cu martori defectul de la fata locului, acum nu exista nicio cale legala de recuperare a...prejudiciului.
Da, il poate da in judecata. oricine o poate face, dar asta costa bani si timp. Timpul pe care il castigi gradindu-te, face cum face si se intoarce intreit.


Faceti ochii mari si constientizati ca ce aveti in mana este TOT ce veti primi. Povesti cu "va trimit eu, va aduc eu" etc, sunt pentru copii.

#31
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006
In primul rand ca n-are nici o legatura cu orasul Cluj, omul e tepar, daca e, pentru ca e escroc din fire si nu pentru ca e din Cluj, sau din Radauti, sau de pe Marte.

Apoi te-ai uitat macar pe situl producatorului sa intelegi ce-i cu masina asta? Pai producatorul spune ca de noua are autonomie pe electric vreo 40 de km!!! Adica in realitate vreo 25!!! La cifrele astea bateria e ultima ta problema, si nu are nici o revevanta, e ca si cum n-ar fi. Cei de la Mitzu au facut aberatia asta de masina doar ca sa bifeze o statistica acolo, ca toti producatorii trebuie sa aiba un procent din productie de electrice si hibride.
Deci masina in sine e o teapa, si abia mai apoi imprejurarile dubioase ale acestei achizitii.

Apoi zici ca cineva care te reprezenta a verificat masina si ti-a dat ok-ul.
Pai asta inseamna ca ti-ai asumat si e ca si ai fi fost tu la verificare.

Cardul pt multimedia exista de mai bine de 10 ani cred, si toata lumea stie ca fara cardul original ai incurcat-o. Pana si la banalul receiver pe tv prin satelit are aceeasi chestie, cardul este imperecheat cu un aparat si merge doar pe acela.

Dar cea grava mi se pare treaba cu asigurarea.!!!! Adica tu te urci si conduci o masina doar pe vorbele unuia de pe FB ca are asigurare??? Pe bune??? Esti constient de consecinte in cazul unui accident? Pai sti ca puteai ajunge in penal? Adica poate ani de procese, despagubiri, amenzi, cazier?

Stiu ca tu nu vezi asa dar crede-ma ca te poti considera norocos ca ai scapat doar cu problemele astea.
Si numai pentru lectia de viata si a meritat.

Si la final ceva la care sa va ganditi:
bai baieti, iesiti din mizeria aia de Facebook, traiti si voi in realitate, o sa vedeti ca viata reala e mult mai frumoasa si mai interesanta decat iluziile virtuale!

#32
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 kranegsm, on 02 iulie 2020 - 13:17, said:

Masina a fost verificata vizual si tehnic de catre un prieten din Cluj la care am apelat
Prietenu' tau sau al vinzatorului ?

#33
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Vreti doar masini ieftine? Luati pe paine domnii mei. Voi singuri va taiati craca cand va zgrciti la 500-1000 de euro.
Faptul ca este cumparata de la licitatie nu vad vreo problema. Cosmetizata este normal sa fie, voi romanii vreti masini iesite ca din fabrica chiar daca va costa mai mult, nu cumva sa aibe vreo zgarietura. Nu are importanta daca lonjeroanele sunt de la 3 masini, sa arate bine cusca vopsita pe exterior iar in interior sa fie moarta gaina.

 Augustus1978, on 02 iulie 2020 - 13:41, said:

Cumparati masini noi.
Daca cumparati SH, cumparati de la dealer cu sediu si parc auto. Daca sunt nereguli cu actele sa stii unde sa il cauti.
Daca cumparati de la necunoscuti cereti sa stea cu voi pana cand actele sunt verificate si transferul facut. Nu cumparati azi si actele urmand a le face dupa nu stiu cat timp.
Nu exista dealer. Este un simplu comerciant auto cu cod caen 4511, la fel cum iti vinde x-ulescu rosiile la aprozar la fel ti le poate vinde si in fata portii. Nu te lua dupa dealer, conteaza masina nu locatia lui sau ca are parc. Poate avea parc daca 99% dintre masini sunt cazaturi.

#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
asta-i toata teapa? un amarat de card si o asigurare? zi mersi.. la cat de naiv pari cumparand masini pe facebook de la un partzar din cluj, eu zic sa-i trimiti lu' ala o sticla de ceva si sa-l cinstesti, ca puteai fi ars mult mai rau.

Edited by laffin, 02 July 2020 - 15:11.


#35
kranegsm

kranegsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.02.2008

 laffin, on 02 iulie 2020 - 15:08, said:

asta-i toata teapa? un amarat de card si o asigurare? zi mersi.. la cat de naiv pari cumparand masini pe facebook de la un partzar din cluj, eu zic sa-i trimiti lu' ala o sticla de ceva si sa-l cinstesti, ca puteai fi ars mult mai rau.

Masina cumparata era listata pe Autovit, site de profil. Am scris ca individul vinde masini si pe facebook. Sa nu imi spui ca pana acum tu ti-ai cumparat masini mergand pe strazi si cautand anunturi in parbriz :) Sau poate bati la portile oamenilor si intrebi daca au ceva de vanzare. Normal ca online am cautat, e cel mai comod.

Si da, doar pentru atat: un card de 1000 euro si un posibil dosar din cauza asigurarii fictive pe care individul urma sa o furnizeze. Chiar si pentru astea doua, lumea trebuie sa stie si sa ocoleasca astfel de indivizi.

@laffin  Daca asa ti-ai facut numarul ala de postari, prin 2-3 fraze malitioase si jigniri, nu faci cinste acestui forum si nu esti de niciun folos. Multa sanatate!

 EmeraldCountryHouse, on 02 iulie 2020 - 14:10, said:


Eu am un Outlander PHEV...
Ce an este al tau...crezi ca pot sa copia al meu card si sa iti trimit o copie !?
Sau este legat de seria masinii ?

Iti scriu in privat, m-ar interesa o informatie cu privire la navigatia ta. Multumesc!

Edited by kranegsm, 02 July 2020 - 15:32.


#36
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Invatatura de minte.. Parca ai furat banii aia, asa ai cumparat masina. Nu ca noi prostii, care plecam prin tara cu mecanic dupa noi ( hotel,papa,bani ) plus verificat la reprezentanta.
Tu ai stat sa ti-o aduca acasa. Nici nu ai butonat radioul macar..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate