Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

nedumerire admitere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020
Buna ziua si bine v-am gasit!
Sunt proaspat absolvent al facultatii de management din cadrul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti si as dori sa urmez un master, ce-i drept, in alt domeniu (transporturi) la universitatea Politehnica Bucuresti. (lucrez in domeniul feroviar si de aceea mi-ar trebui)
Din ce am citit pe site, te poti inscrie cu acea adeverinta eliberata de secretariat, valabila 12 luni dar esti obligat de UPB sa prezinti pana in septembrie diploma de inginer in original.
Din ce am observat, mai pe la toate facultatile se elibereaza diplomele dupa 1 an, deci clar ies din schema, cei de la Politehnica urmand sa ma exmatriculeze de la programul de master din cauza neprezentarii in timp util, a diplomei in original..
Nu se poate face nimic in schimb? Trebuie sa astept 1 an sa ma pot inscrie linistit la master fara sa am frica pierderii statutului de masterand?
Mi se pare total aiurea sa ceri o diploma in original atat timp cat facultatile elibereaza diplomele dupa 12 luni, in conditiile in care acea adeverinta este valabila 1 an. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Politehnica, si nu numai, are propriul regulament care functioneaza pe baza unei autonomii proprii.
Tot ce poti sa faci este sa te adresezi in scris la secretariatul universitatii si sa speri ca cererea va fi rezolvata intr-un mod pozitiv.
Asta-i tot

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Ionita93, on 02 iulie 2020 - 11:28, said:

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Adica daca am ales o facultate pentru o hartie si vreau sa abuzez in continuare statul vanand o alta hartie?
Eu nu am avut dilema asta. Am invatat ceea ce m-a interesat pentru cariera mea.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Deci ai studiat la veterinara si ai ajuns pana la urma ceferist.Asta zic si io cariera.

#5
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020

 Tsunnnami, on 02 iulie 2020 - 12:34, said:


Adica daca am ales o facultate pentru o hartie si vreau sa abuzez in continuare statul vanand o alta hartie?
Eu nu am avut dilema asta. Am invatat ceea ce m-a interesat pentru cariera mea.

Ironii acide, tipic romanesc , de aia suntem unde suntem...
Daca vrei sa ajuti o persoana cu un raspuns bun o poti face, banuiesc ca ai altceva mai constructiv de facut decat sa umbli prin topicuri si sa dai astfel de raspunsuri.
Atat timp cat legea si invatamantul imi ofera ocazia sa vanez diplome, o pot face, nu ai dreptul sa ma judeci.
Apropo, majoritatea studentilor sunt tufe de Venetia la absolvire, cam asta e nivelul. Am preferat sa muncesc in cei 4 ani.
Referitor la acest topic, inca astept un raspuns mai bun. Multumesc!

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Întreabă la facultatea absolvita dacă ți se poate elibera mai rapid diploma, cu plata unei taxe de urgenta. Sau/și la politehnica, ce alte variante accepta în locul diplomei în original, poate este suficienta foaia matricola împreună cu adeverința.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Kean, on 02 iulie 2020 - 13:20, said:

Deci ai studiat la veterinara si ai ajuns pana la urma ceferist.Asta zic si io cariera.

Nu, a studiat "managementul" de la veterinara si vrea un master pe logistica probabil

#8
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

 Kean, on 02 iulie 2020 - 13:20, said:

Deci ai studiat la veterinara si ai ajuns pana la urma ceferist.Asta zic si io cariera.
Poti transporta diverse marfuri, cate o diploma pentru fiecare categorie de marfa.

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
adica poti face master la UCB sau Poli- facultati de unde ies ingineri - cu o diploma de la Veterinara? daca nu te superi, ce lucrezi in domeniul feroviar?

maine-poimaine faci management si -apoi rezidentiat in cardiologie...
asta arata foamea de bani a universitatilor.

Edited by canarel, 02 July 2020 - 14:17.


#10
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.04.2008
Asta este valabil oriunde in lume. Daca eu am facut o facultate si acum vreau sa ma specializez si in alt domeniu, ar trebui sa fac din nou o alta facultate pe domeniul respectiv?
Mi se pare normal sa te poti inscrie la orice master. Atata timp cat iei exemenul de admintere la programul de master, nu stiu daca are relevanta ce ai facut tu in trecut.

#11
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020
Nu inteleg de ce atatea ironii, foarte putine raspunsuri de care te poti folosi...Multumesc corinadaniela si anndrei86...
Referitor si la ce spuneti voi, nu toata lumea isi permite sa faca o facultate la zi precum politehnica unde nivelul de implicare trebuie sa fie unul foarte mare, un job in paralel din care sa te poti intretine fiind un vis frumos atunci cand urmezi un astfel de program..M-am angajat imediat dupa bac, nevoia de bani fiind uriasa si, totodata, pe langa asta , vanatoarea de diplome a fost mai fiabila pentru mine decat sa investesc banii in haine, pacanele si alte nebunii...La compania pentru care lucrez este importanta experienta acumulata pe parcursul muncii, dar si o diploma in feroviar (indiferent de modul de obtinere) te poate ajuta sa urci profesional. (din pacate asta e politica la multe firme,nu este vina mea).
Va multumesc oricum tuturor pentru raspunsuri. O zi buna!

#12
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
asa este - not! -  facem snspa, ca tot era moda suprema, si-apoi master la aeronautica...
de-aia merge tara asta cum merge, ca jumate din absolventii de studii superioare muncesc in cu totul alte domenii decat cele pe care le-au frecventat - ca mi-e greu sa cred c-au si invatat ceva pe-acolo.
daca faci o facultate care-ti place, nu doar ptr ca te-au impins parintii sau ai nimerit din greseala, logic ar fi sa-ti cladesti o cariera pe baza pe care-ai pus-o in acesti ani.
nu manager de Veterinara - ce de strutocamile de specializari s-au inventat! - sa faca cariera in domeniul feroviar!
nu-i asa ca dupa master vor zbura trenurile ca shinkansen-urile?

edit: examen de admitere la programul de master... am ras!

Edited by canarel, 02 July 2020 - 17:14.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 rixthina, on 02 iulie 2020 - 14:06, said:

Poti transporta diverse marfuri, cate o diploma pentru fiecare categorie de marfa.

Daca face masterul in transporturi din management veterinar, si lucru in CFR, poa sa faca trafic cu organe de porc pe caile ferate.
Sparge piata cu asta

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Ionita93, on 02 iulie 2020 - 11:28, said:

Buna ziua si bine v-am gasit!
Sunt proaspat absolvent al facultatii de management din cadrul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti si as dori sa urmez un master, ce-i drept, in alt domeniu (transporturi) la universitatea Politehnica Bucuresti. (lucrez in domeniul feroviar si de aceea mi-ar trebui)
Din ce am citit pe site, te poti inscrie cu acea adeverinta eliberata de secretariat, valabila 12 luni dar esti obligat de UPB sa prezinti pana in septembrie diploma de inginer in original.
Din ce am observat, mai pe la toate facultatile se elibereaza diplomele dupa 1 an, deci clar ies din schema, cei de la Politehnica urmand sa ma exmatriculeze de la programul de master din cauza neprezentarii in timp util, a diplomei in original..
Nu se poate face nimic in schimb? Trebuie sa astept 1 an sa ma pot inscrie linistit la master fara sa am frica pierderii statutului de masterand?
Mi se pare total aiurea sa ceri o diploma in original atat timp cat facultatile elibereaza diplomele dupa 12 luni, in conditiile in care acea adeverinta este valabila 1 an. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Ai ca m-ai facut sa-mi para rau ca am facut misto de tine

I-auzi una:
N-o sa te exmaticuleze nimeni
Nu e numai interesul tau la masterul ala ci si al profesorilor sa te aiba acolo sa isi ia banu'

Io zic sa nu intri-n panica si sa le spui care e problema de la inceput
Se va rezolva.

In alta ordine de idei sfatul meu este sa nu-ti irosesti timpul pentru a aduna hartii de care nu ai nevoie
Nu da bine la CV sa ai experienta in CFR, facultate in Veterinara si master in Transporturi.
Eu, ti-as da CV-ul deoparte. Nu m-ar impresiona ca ai "master" si nici licenta.
Cine te-a sfatuit ce sa faci in vata ta, a facut-o prost

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate