Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2Tes.2:4)"

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#1
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Cum? in ce mod?
vine unu la stirile de seara si zice ca de maine el e Dumnezeu?
sau prin actiuni specifice lu Dumnezeu pe care si le insuseste in mod fraudulos, se "suprapune" peste Dumnezeu taindu-i prim planu?
care ar fi acele actiuni posibile in zilele noastre atat de osebite fata de zilele primitivilor in timpu carora a fost scrisa Prorocia?  :)

Acu sa va vaz, Sfintiile voastre. Rand pe rand, cu liniutza, punct si de la capat. Nu va-nghesuitzi. :)

#2
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Martin Luther a dat raspunsul,in secolul XV.

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMegadrujbist, on 02 iulie 2020 - 07:11, said:

Martin Luther a dat raspunsul,in secolul XV.
puteai sa continui deconspirarea in doo trei propozitiuni... nu sa ne tii in incordarea asta in care ne situam Posted Image

ps: bag mana in foc ca M L  a dat o interpretatiune primitiva, avand in vedere faptu ca nici prin gand nu-i trecea unde va ajunge omenirea timpurilor moderne. Posted Image  stia despre transplanturile de organe, ML asta? Posted Image daca ar fi fost martor la un transplant(de cap) , ce reactie ar fi avut? le aducea jertfe doftorilor ca primitivii aia lu Pavel si Petru in fata minunilor facute? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 07:19.


#4
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.12.2007
@ inititator....induci in eroare cu citatul tau pentru ca sigur nu este din ~Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel~  ! De unde ai copiat-o? Din revista click pt femei?

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postadrian_efa, on 02 iulie 2020 - 07:36, said:

@ inititator....induci in eroare cu citatul tau pentru ca sigur nu este din ~Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel~  ! De unde ai copiat-o? Din revista click pt femei?
nu-i din click, e din traducerea vaviloniaca a lu Incornilescu...Posted Image


LE:  neatza SILIKA. Posted Image  o liniutza, ceva? :)

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 07:44.


#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"... unde ma voi duce departe de Duhul Tau si unde voi fugi departe de fata Ta?Daca ma voi sui in cer, Tu esti acolo; daca ma voi culca in Locuinta mortilor, iata-Te si acolo"


asadar,  omniprezenta din care deriva atotstiinta, sunt atribute proprii lu Dumnezeu. Atribute care, sunt astazi insusite in mod fraudulos prin tecnologiea atat de avansata, de catre o anumita clasa muncitoare de pe la Curtea lu Herod. E limpede de ce exista atat de mare preocupare de a fi inlaturate telefoanele cu pedale, atat de incompatibile cu Noua Tecnologie, supt pretextu ca sunt incapabile sa primeasca avertizarile ROalert?  Posted Image

am sa gasesc si versu care face referire la sanatate/boala, care de asemenea stateau pana ieri in mana exclusiv a lui Dumnezeu... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 08:30.


#7
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 02 iulie 2020 - 07:38, said:

neatza SILIKA. Posted Image  o liniutza, ceva? Posted Image

Neatza, frate Dude. Posted Image

O liniutza: Esti bine, sanatos? Posted Image

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 02 iulie 2020 - 08:22, said:

Neatza, frate Dude. Posted Image

O liniutza: Esti bine, sanatos? Posted Image
da ce, ai oarece informatii...? Posted Image

voila, ca am gasit versu:

Sa stiti, dar, ca Eu sunt Dumnezeu si ca nu este alt dumnezeu afara de Mine; Eu dau viata si Eu omor, Eu ranesc si Eu tamaduiesc, si nimeni nu poate scoate pe cineva din mana Mea. (Deut.32:39)

ai cunostinta de fro Entitate humana care a suptilizat astazi SI aceste atribute divine?  SILIKA? Posted Image cum ar fi... Medicina fara Dumnezeu? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 08:35.


#9
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 02 iulie 2020 - 08:24, said:

da ce, ai oarece informatii...? Posted Image

Judecand dupa ce scrii pe aicea, am ceva retineri.... d-aia intreb. Posted Image

Mai vb, ca plec la treaba. Posted Image

#10
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 02 iulie 2020 - 08:35, said:

Judecand dupa ce scrii pe aicea, am ceva retineri.... d-aia intreb. Posted Image

Mai vb, ca plec la treaba. Posted Image
ce anume, pune dejetu pe el, te-a afectat atat de mult din ce-am scris io p-acilea? Posted Image


"Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; si slava Mea n-o voi da altuia...Fiii oamenilor, pana cand va fi batjocorita slava mea?..."  Posted Image


spor sa ai. numa ai grije ce lucrezi. :)

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 08:42.


#11
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Adeca vreau sa spun ca tu cauti antihristul in tot felul de modele comportamentale, mai putin in omul care respinge doctrina biblica fundamentala (cum este si doctrina stapanirilor care vin de la Domnul), situatiune in care tu te afli fara doar si poate. :)

Oare nu insasi impotrivirea fata de cuvantul Domnului facuta intr-un mod atat de evident si persistent, nu ar fi un tipar numa' bun ptr "impotrivitorul", antihristul?

Oare sa nu spunem toti in cor "inapoia mea Satano", cand incerci fara tagada sa convingi adunatura ca stapanirile vin de la satana, cand in Scriptura scrie fix pe dos? :habarnam:

Edited by Silika, 02 July 2020 - 09:40.


#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
nu incepe iara... Posted Image

n-are nici o treaba, da nici una ce spui tu cu ce spune textu  Posted Image


In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)

carevasazica, in teologia Sectei tale, Fiu nimiceste ce (stapanirile lumesti) face Tatal? Posted Image

iote, de unde vine stapanirea unui om peste cel de langa el:

"Caci tot ce este in lume: pofta firii pamantesti, pofta ochilor si laudarosia vietii, nu este de la Tatal, ci din lume. (1Ioan.2:16)"

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 10:11.


#13
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 02 iulie 2020 - 09:39, said:

Oare sa nu spunem toti in cor "inapoia mea Satano", cand incerci fara tagada sa convingi adunatura ca stapanirile vin de la satana...? Posted Image
NU. Ati huli. :)

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 10:37.


#14
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 02 iulie 2020 - 07:05, said:

Cum? in ce mod?

uh.. in 2tesaloniceni 2:3 ai "omul faradelegii", el se pune pe sine in templul lui Dumnezeu. intaiul om adam. sufletul(psyche). fiul distrugerii.
cine cauta sa-si salveze sufletul(psyche) se va distruge. si cine si-l va distruge se va gasi pe sine - Matei 16:25
ce e semanat in pieire se inalta in nepieire
sunteti dumnezei veti muri ca om va veti prabusi ca tzar

omul se metamorfozeaza trece din suflet in spirit: ca sa se inalte spiritul, trei sa se coboare sufletul.
cel ce ramane in stagiul de suflet, se crede suflet, piere. vestea buna e acoperita pt cel ce piere, a carui minte e orbita de dumnezeul acestei lumi.
deci e vorba despre tine. care te crezi suflet, si bananai c-o sa-ti dea duamne duamne un nou trup de carne dupa ce vei muri. nu intelegi ca acum esti mort.
carne naste din carne. spirit naste din spirit.

#15
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.12.2007
Pana la urma din ce retete culinare bagi citatele alea? Mi se pare ca alegi cuvintele cam cum vrei tu si faci singur teoria chibritului la ce vrei tu sa gandesti...te cam contrazici singur si vrei sa ratacesti si pe altiiPosted Image

#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 02 iulie 2020 - 09:39, said:

Oare nu insasi impotrivirea fata de cuvantul Domnului facuta intr-un mod atat de evident si persistent, nu ar fi un tipar numa' bun ptr "impotrivitorul", antihristul?

din nou, NU mare. Posted Image

dupe cum ii zice si numele, Antihrist, e opozantu, inamicu, dujmanu lu Hristos.
or, dupe cum ai cetit versu dat de mine mai sus colea:

In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)


coroborat cu psalmu mesianic pe care-l cetesti la Secta da nu-l pricepi,


Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:"Sa le rupem legaturile si sa scapam de lanturile lor!" Cel ce sade in ceruri rade, Domnul Isi bate joc de ei.,(ps. 2:2)


iti rezulta limpede cine sunt opozantii/dujmanii/enemicii lu Dumnezeu si a Hristosului Sau... iete Antihristu. Posted Image  SILIKA. Posted Image

View Postadrian_efa, on 02 iulie 2020 - 10:45, said:

Pana la urma din ce retete culinare bagi citatele alea? Mi se pare ca alegi cuvintele cam cum vrei tu si faci singur teoria chibritului la ce vrei tu sa gandesti...te cam contrazici singur si vrei sa ratacesti si pe altiiPosted Image
faci confuziune intre Cartea de bucate si Nou Testament a Hepistolelor lu Pavel. Posted Image
eu NU sunt un ratacit. Tu... cam da. Te-ai ratacit p-aciia pe Tarla, si nu stii nici ce vrei, nici de ce... Posted Image

View Postcriztu, on 02 iulie 2020 - 10:44, said:

uh.. in 2tesaloniceni 2:3 ai "omul faradelegii", el se pune pe sine in templul lui Dumnezeu. intaiul om adam. sufletul(psyche). fiul distrugerii.
cine cauta sa-si salveze sufletul(psyche) se va distruge. si cine si-l va distruge se va gasi pe sine - Matei 16:25
ce e semanat in pieire se inalta in nepieire
sunteti dumnezei veti muri ca om va veti prabusi ca tzar

omul se metamorfozeaza trece din suflet in spirit: ca sa se inalte spiritul, trei sa se coboare sufletul.
cel ce ramane in stagiul de suflet, se crede suflet, piere. vestea buna e acoperita pt cel ce piere, a carui minte e orbita de dumnezeul acestei lumi.
deci e vorba despre tine. care te crezi suflet, si bananai c-o sa-ti dea duamne duamne un nou trup de carne dupa ce vei muri. nu intelegi ca acum esti mort.
carne naste din carne. spirit naste din spirit.
deci cine-i omu ala care zice la stirile de seara ca de mane incolo el e Dumnezeu? Posted Image
ca asta una n-am inteles de la tine... restu cunosc.

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 10:56.


#17
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 02 iulie 2020 - 10:52, said:

deci cine-i omu ala care zice la stirile de seara ca de mane incolo el e Dumnezeu? Posted Image
ca asta una n-am inteles de la tine... restu cunosc.

tu bai fratele meu, tu. Tu in starea de mort, de suflet. Lasa mortii sa-si ingroape mortii - Matei 8:22
Dumnezeu = eu sunt.
cand te intrebi "ce sunt eu", si iti raspunzi amboulea "eu sunt o papusa construita de un nene, care nu este eu" - atunci ai "eu sunt"(dude_2nd) - deci Dumnezeu, care se considera o papusa construita de altul. Deci nu judeci. Nu esti in Lege. esti omul fara delegii. Lege = Dumnezeu. Nu ai Dumnezeu. Te consideri ceva altceva decat Dumnezeu, il crezi pe Dumnezeu ca fiind cineva strain de tine, din afara ta. Imparatia lui Dumnezeu e in tine. Dar tu nu, o tii gaia matzu ca ai fost asamblat de cineva, altul decat tu.
Efectiv nu poti conecta ca Tu esti Dumnezeu.
practic tu in locul Fiintei(Eu Sunt) te pui pe tine - eu sunt, fiinta, cel viu, Dumnezeu. dar declari "eu nu sunt Dumnezeu".
Tu iti negi Dumnezeirea, si te pui in templul lui Dumnezeu, ca non-Dumnezeu. corpul tau e templul lui Dumnezeu - 1Cor 6:19
Numai Dumnezeu este.
sunteti Dumnezei, veti muri ca om, va veti prabusi ca tzar
N-ai cum sa zici tu - dude_2nd, n-ai cum sa zici "eu sunt" si apoi sa negi ca ai fi Dumnezeu. in momentul in care afirmi eu sunt, Dumnezeu! ca apoi sa negi ca esti Dumnezeu -dom'le, eu am fost construit de Gepetto, m-a cioplit dintr-un lemn, si m-a proptit ca sa nu cad, ca eu sunt bustean, n-am.. particula divina. O tine Gepetto la dansul, si mi-o da numai daca sunt baietzel cuminte.
Who's a good boy?
Dude_2nd is a good boy!
in momentu ala iti negi Dumnezeirea, dar in ce fel, repet: afirmi ca tu esti, si negi ca tu esti Dumnezeu. deci tu esti, dar nu Dumnezeu. adica opusul lui eu sunt e nimeni. nimic.

Edited by criztu, 02 July 2020 - 11:17.


#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 02 iulie 2020 - 11:06, said:

tu bai fratele meu, tu. Tu in starea de mort, de suflet. Lasa mortii sa-si ingroape mortii - Matei 8:22
Dumnezeu = eu sunt.
cand te intrebi "ce sunt eu", si iti raspunzi amboulea "eu sunt o papusa construita de un nene, care nu este eu" - atunci ai "eu sunt"(dude_2nd) - deci Dumnezeu, care se considera o papusa construita de altul. Deci nu judeci. Nu esti in Lege. esti omul fara delegii. Lege = Dumnezeu. Nu ai Dumnezeu. Te consideri ceva altceva decat Dumnezeu, il crezi pe Dumnezeu ca fiind cineva strain de tine, din afara ta. Imparatia lui Dumnezeu e in tine. Dar tu nu, o tii gaia matzu ca ai fost asamblat de cineva, altul decat tu.
Efectiv nu poti conecta ca Tu esti Dumnezeu.
practic tu in locul Fiintei(Eu Sunt) te pui pe tine - eu sunt, fiinta, cel viu, Dumnezeu. dar declari "eu nu sunt Dumnezeu".
Tu iti negi Dumnezeirea, si te pui in templul lui Dumnezeu, ca non-Dumnezeu. corpul tau e templul lui Dumnezeu - 1Cor 6:19
Numai Dumnezeu este.
sunteti Dumnezei, veti muri ca om, va veti prabusi ca tzar
N-ai cum sa zici tu - dude_2nd, n-ai cum sa zici "eu sunt" si apoi sa negi ca ai fi Dumnezeu. in momentul in care afirmi eu sunt, Dumnezeu! ca apoi sa negi ca esti Dumnezeu -dom'le, eu am fost construit de Gepetto, m-a cioplit dintr-un lemn, si m-a proptit ca sa nu cad, ca eu sunt bustean, n-am.. particula divina. O tine Gepetto la dansul, si mi-o da numai daca sunt baietzel cuminte.
Who's a good boy?
Dude_2nd is a good boy!
in momentu ala iti negi Dumnezeirea, dar in ce fel, repet: afirmi ca tu esti, si negi ca tu esti Dumnezeu. deci tu esti, dar nu Dumnezeu. adica opusul lui eu sunt e nimeni. nimic.
nu poci pentrucasafiu de acord. Posted Image

sterge repede. SILIKA va jubila cand va ceti atrocitatile ce le-ai scris mai sus colea. :)

Edited by Dude_2nd, 02 July 2020 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate