Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Master?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Salutare. De cateva zile am terminat studiile de licenta in domeniul informaticii economice(3 ani) la o univ. de stat din tara. Mentionez ca nu am cunostiinte prea solide de programator, si din vina mea si din vina profesorilor, dar nici afon total nu sunt. Eu am interes sa-mi dezvolt aceste cunostiinte. Merita sa dau la master? Ajuta efectiv pe piata muncii sau e pierdere de timp? Ajuta la imbunatatirea cunostiintelor in IT, sau e mai avantajos sa studiez singur de acasa fara a fi conditionat de proiecte, examene, etc.? Din informatiile mele, nu are importanta masterul cand lucrezi intr-o firma de software atata timp cat esti priceput, dar o parere in plus nu strica niciodata. Daca sunt persoane care lucreaza in IT si m-ar ajuta cu o parere, le-as fi recunoscator.

#2
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Eu am dat la master (domeniul informatica) mai mult pentru bursa/camin si alte facilitati de student :lol:.
Nu pot sa zic ca nu te ajuta deloc, dar aici e un mare "depinde". La unele materii e cu proiecte in echipe, la altele e cu lucru individual.

Parerea mea e ca daca esti la buget merita, n-ai nimic de pierdut. Dar la taxa, eu nu as sa 3600 lei sau 4000 cat e taxa anuala .. de banii aia mai bine dau pt certificari java, etc care chiar m-ar ajuta.

#3
http

http

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 26.06.2008
Daca e strict pentru IT si o sa ajungi "la taxa" mai bine inveti programare de pe orice site profi care are cursuri si mai ramai si cu bani. Totusi, nu strica sa citesti despre materiile pe care o sa le studiezi la master, fisa o gasesti de regula pe siteul facultatii respective. Dupa parerea mea, masterul merita cand e axat pe domenii mai nisate, la care informatia este mai putina/mai greu de gasit pe internet.
Ia in calcul si "vointa" de a fi autodidact. Daca crezi ca nu poti sa inveti de unul singur, pentru tine cum ar veni, ci doar daca inveti pentru un examen, atunci masterul e solutia.

#4
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2019
Adica tu vrei sa inveti sa fii programator la informatica ECONOMICA si e vina PROFESORILOR ca nu reusesti asta? Fain...

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 gogu1905, on 02 iulie 2020 - 09:07, said:

Adica tu vrei sa inveti sa fii programator la informatica ECONOMICA si e vina PROFESORILOR ca nu reusesti asta? Fain...
Da, poate fi. Daca programa urmata e una plina de balarii etc etc. Ce, n-ai mai auzit? Posted Image

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Ciups, on 02 iulie 2020 - 01:48, said:

Din informatiile mele, nu are importanta masterul cand lucrezi intr-o firma de software atata timp cat esti priceput, dar o parere in plus nu strica niciodata.
Confirm.

#7
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Ciups, on 02 iulie 2020 - 01:48, said:

Salutare. De cateva zile am terminat studiile de licenta in domeniul informaticii economice(3 ani) la o univ. de stat din tara. Mentionez ca nu am cunostiinte prea solide de programator, si din vina mea si din vina profesorilor, dar nici afon total nu sunt. Eu am interes sa-mi dezvolt aceste cunostiinte. Merita sa dau la master? Ajuta efectiv pe piata muncii sau e pierdere de timp? Ajuta la imbunatatirea cunostiintelor in IT, sau e mai avantajos sa studiez singur de acasa fara a fi conditionat de proiecte, examene, etc.? Din informatiile mele, nu are importanta masterul cand lucrezi intr-o firma de software atata timp cat esti priceput, dar o parere in plus nu strica niciodata. Daca sunt persoane care lucreaza in IT si m-ar ajuta cu o parere, le-as fi recunoscator.

Oricum cursurile la master sunt de obicei dupa-amiaza , la unele facultati chiar si in week-end, absenteism masiv. Adica nu te va impiedica sa te angajezi.
Ramane la latitudinea ta, daca ai fost genul care ai urat scoala din suflet, nu cred ca merita. Daca ai avut o atitudine macar neutra, eu as recomanda. Mai socializezi, mai afli oportunitati in domeniu etc. Eu am lucrat cu colegi de la master in diverse proiecte. Cand ai nevoie urgent de niste oameni, la cine incepi sa apelezi? La fosti colegi.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu consider ca trebuie in felul asta privite nivelele:
licenta in cazul ca te atrage doar sa inveti ce ti s-a dat , sa citesti doar ceea ce e de baza , si in cazul ca observi ca niste calcule/programe/chestii etc pentru fiecare, nu pot fi rezolvate, te plictisesc , te depasesc. cam asa cum pe profesorul de generala il depasesc integralele
master in cazul in care poti rezolva probleme grele, iei 10 la licenta , depasesti cateva limite
doctorat in cazul in care inventezi ceva, te prinzi de ceea ce nimeni din jur nu se prinde, depui o lucrare ce are chestii ce depasesc pe oricine de la facultate

licenta sa zicem in cazul in care iei 10 in   primul an si cobori dupa cu notele
sau licenta in cazul in care notele erau de 10 in liceu insa in invatamant superior nu treci de 8

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu te ajuta cu nimic masterul. Carti de programare (gratuite pe net in pdf) se gasesc cu duiumul. Bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate