Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce universitate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
YomiKami

YomiKami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2020
E vorba si de psihologie in sine. Ca subiect mi se pare foarte interesanta. Scopul meu in viata nu e sa fac "banu' gros". Prefer sa fac ceva ce imi place. Si meseriile pe care le pot aborda dupa facultate nu mi se par lucru de mirare... La fel cum unii vor sa devina medici ca sa ajute lumea asa si cu psihologia.

#20
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Du-te la Universitatea din Bucuresti. E pacat sa nu profiti de media de bac si sa intri la o universitate cotata bine.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 boolah, on 02 iulie 2020 - 12:03, said:

Dar ce meserii ar trebui sa te pasioneze? Nu e ok sa-i ajuti pe altii?

Sigur ca in teorie, ar fi minunat ca oamenii sa merite ajutati. Sigur, vezi oameni in nevoie - in spitale, copii etc etc.

Numai ca de indata ce ai contact cu lumea reala, in diverse instante: concursuri, meseriasi, accidente, medici, ti se cam ia, caci iti seama seama ca o mare majoritate a semenilor sunt meschini, josnici, canalii etc.

Multi dintre cei in nevoie au ajuns asa datorita indolentei lor, a prostiei, sau doar se complac, mimeaza nevoia. Si asta se vede si la cele mai nobile meserii.

Dupa ce ai de-a face cu cativa semeni canalii, iti trece dorul de ajutor. De ce credeti ca mai toti functionarii, sau medicii, sau asistentii sociali, isi fac treaba in dorul lelii? de ce credeti ca nu vrea nimeni sa puna o perfuzie decat pe bani? Daca ar fi atat de dornici, daca ar exista o chemare, atunci te-ar ajuta cu placere, nu?

Da, si eu voiam sa ajut pe la 15-25 de ani. Dupa anumite chestii, acum, la 40, mi-a cam trecut...

Edited by aaaa4567, 02 July 2020 - 13:20.


#22
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

 aaaa4567, on 02 iulie 2020 - 13:20, said:

Da, si eu voiam sa ajut pe la 15-25 de ani. Dupa anumite chestii, acum, la 40, mi-a cam trecut...
Cunosc mai multi absolventi de psiho ... si isi doresc in continuare sa ajute oamenii (si chiar o fac). Ce nu e ok pentru tine, nu inseamna ca nu e ok pentru altii.

Edited by boolah, 02 July 2020 - 13:35.


#23
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Spiru Haret e cea mai buna. Vezi daca poti sa faci scoala doar Sambata. Avantaj imens - in timpul saptamanii lucrezi. Daca te inscrii la altele, s-ar putea sa ai ore de Luni pana Vineri. Discuta cu cei de la Spiru Haret daca poti beneficia de un program rapid  - sa obtii diploma in 3-12 luni fata de 36-60 de luni la altele. Se poate daca vrei sunt o gramada.
Sunt persoane care au terminat SH cu 10 specializari. Foarte multi angajati la stat au SH - inclusiv ginerele baronului de Vrancea (lucreaza la Tarom pe 4-5 mii euro pe luna). Multi colegi au SH. Cred ca 40-45% din angajatii la stat au SH - sute de primari, consilieri, angajati la prefectura, consilieri la Parlament, angajati la CFR, Tarom, Electrica etc etc

Edited by Augustus1978, 02 July 2020 - 14:05.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 boolah, on 02 iulie 2020 - 13:34, said:

Cunosc mai multi absolventi de psiho ... si isi doresc in continuare sa ajute oamenii (si chiar o fac). Ce nu e ok pentru tine, nu inseamna ca nu e ok pentru altii.
Chiar ii ajuta? sau doar sunt pe functii? Posted Image Ca de spus, putem spune multe. Si medicii, in teorie, sunt in spitale sa ajute oamenii. In teorie, ca in practica am vazut cu totii...

Edited by aaaa4567, 02 July 2020 - 14:05.


#25
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

 aaaa4567, on 02 iulie 2020 - 14:05, said:

Chiar ii ajuta? sau doar sunt pe functii? Posted Image Ca de spus, putem spune multe. Si medicii, in teorie, sunt in spitale sa ajute oamenii. In teorie, ca in practica am vazut cu totii...
Astia pe care ii stiu eu chiar ajuta oameni :)

#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 boolah, on 02 iulie 2020 - 14:53, said:

Astia pe care ii stiu eu chiar ajuta oameni Posted Image
Cum ti-ai dat seama?

#27
YomiKami

YomiKami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2020

 Ciups, on 02 iulie 2020 - 12:47, said:

Du-te la Universitatea din Bucuresti. E pacat sa nu profiti de media de bac si sa intri la o universitate cotata bine.
Ai dreptate :) voi alege UniBuc.
Mersi frumos!

#28
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 YomiKami, on 01 iulie 2020 - 21:21, said:

Mersi frumos Posted Image ma gandeam ca poate la privat se invata ceva mai slab... In general in Romania institutiile scolare private au genul asta de reputatie.
Dar intr-adevar, daca vrei sa inveti pana la urma inveti oriunde.

Universitățile private au o imagine proastă pentru că românii sunt născuți proști.
Eu am făcut la viața mea o facultate de stat, una privată și aceeași facultate pe care am făcut-o eu la privat o face o nepoată în Anglia, acum, deci pot compara cu ce am învățat eu.

De departe cea mai de k...t a fost facultatea de stat. Deși cu prăjina nu le ajungea nimeni la nas și printre ei erau cacademicieni, prof. univ. dr. gr. brrrr mrrrr hrrrrr & shit...
Principiul de bază era: „timpul trece, leafa merge”.
Am avut prof. univ. dr. brrrrr mrrrrr hrrrrr numit ministru care a ținut fix 3 (trei) cursuri, după aia a devenit ministru și la restul cursului a venit asistentul.
Am avut prof. univ. dr. brrrr mrrrr hrrrrr la care doar te prezentai la examen, dădeai „bună ziua” și luai 10.
Am avut prof. univ dr. brrrr hrrrrrr mrrrrrrr (e mort, săracul) la care luai nota pe baza unei „lucrări practice” pe care trebuia s-o rafinezi în 6 ședințe. La a doua ședință de rafinare i-am dus fix aceeași însăilare ca la prima. Eram curios să văd dacă se prinde. Nu s-a prins. Varianta a 6-a, chipurile cea mai rafinată, era la fel ca prima. Am lucrat o dată și am luat 10, ca și cum aș fi lucrat de 6 ori.

Etc. etc. etc.

În schimb la privat oamenii chiar se străduiau. Deși am făcut-o la o vârstă mai coaptă, m-a ajutat foarte mult, în primul rând ca să-mi sintetizez mie în cap niște lucruri pe care le învățasem după ureche. Nu a fost un singur examen la care să mă duc fără să învăț. Nu învățai, nu luai 5. Simplu! Rămâneai cu restanță și plăteai mătăluță creditul, 50 iuro, că privatul are nevoie de bani, nu e ca statul. A, nu luai nici restanța? Nici o problemă, plăteai dublu, 100 iuro, și mai dădeai odată. Tu alegeai. Învățai sau băgai adânc mâna în buzunar?...

Sigur că din perspectiva asta, da, până la urmă orice idiot poate plăti ca-n Anglia, fiindcă interesul facultății e să-l facă să se târâie până la licență (la a doua reexaminare idioții erau trecuți de milă, li se dădeau subiecte excesiv de ușoare). Idiotul poate să și plătească pe unul să-i scrie o lucrare originală de licență, bălmăjește ceva în fața comisiei și își ia și licența. Da, se poate! Dar oricum trebuie să ia mai întâi examenul scris de la licență. Unde se pica pe capete. Fiindcă interesul privatului e să te pice, ca să mai vii și la anul să dai licență. De ce? Păi... costa și asta 300 iuro... Posted Image  

Licența la stat? S-a uitat prof. univ. dr. brrrrr hrrrrr mrrrrrr coordonator din avion pe lucrarea mea, a dat din cap, da, da, muy bien, și asta a fost. 10 cu felicitări! Puteam scrie orice cretinătate vreau în lucrarea aia, că nu s-ar fi prins. La final am căpătat o diplomă care îmi va folosi abia la pensie, la calculul vechimii în muncă. Posted Image  Pentru că nu am profesat decât 1 an jumate în meseria aceea! Din care mureai de foame! În schimb toată cariera mea ține de meseria astălaltă, cu facultatea la privat. Meserie pe care am învățat-o întâi ca lăutarii, după ureche, și abia apoi am pus-o la punct.

Și acum, ce văd la nepoata care face facultatea în Anglia? Păi văd că învață fix aceleași lucruri pe care le-am învățat eu la facultatea privată, fix cu aceleași metode (are inclusiv profesori români), doar că o costă 9000 de lire pe an. Posted Image

Se merită? Nu se merită? Habar n-am. Eu, unul, nu aș plăti copilului meu atâta purcoi de bani pentru ceva ce poate face de zece ori mai ieftin în România.

 YomiKami, on 02 iulie 2020 - 12:36, said:

Scopul meu in viata nu e sa fac "banu' gros". Prefer sa fac ceva ce imi place.

La 18 ani nimeni nu are ca scop în viață să facă banu' gros. Nici eu nu aveam la 18 ani acest scop în viață. Numai că la un moment dat ajungi să te însori, să ai copii. Când nu vei avea ce să le pui pe masă îți vei schimba perspectiva. Eu, după prima facultate, muream de foame la propriu. Alții își permiteau deja să aibă copii și aveau cu ce să-i crească. Și nu era vorba doar de faptul că aveau bani părinții lor. Și ai mei aveau bani, dar mi-era mie rușine să apelez la ei, mai ales că ei mă avertizaseră să nu fac facultatea pe care am ales-o atunci. Alegere pe care nu o regret, dar pe care nu aș vrea să o văd la copilul meu.

 Augustus1978, on 02 iulie 2020 - 14:04, said:

Spiru Haret e cea mai buna.

Spiru Haret nu cred că are Psihologie și, în plus, în afară de stat nu e luată în serios de nici un angajator. În schimb e la fel de bună ca orice altă facultate ca să obții o diplomă legală de care să beneficiezi mai încolo (de pildă, ca să te faci evaluator imobiliar ai nevoie de studii superioare, și ăia nu te întreabă unde ai nevoie la ce universitate ai terminat).

Edited by inius, 04 July 2020 - 08:51.


#29
YomiKami

YomiKami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2020
Mda... Asta cu copiii e adevarata dar nu am in plan sa fac mai intai un copil si dupa sa ma intreb "Ah stai da' cu ce il cresc". Daca sunt potent financiar mi-l pun in plan, daca nu sunt atunci nu iau in calcul sa am un copil.
In ceea ce priveste scoala, am terminat un liceu privat. Ce am observant e tot asa, ca cine vrea invata, cine nu vrea trece cu bacul luat la limita.
Acum ce sa zic... Mai sunt si psihologi care chiar sunt buni in meseria lor in Romania si daca ei au putut nu vad eu de ce nu as putea.
Pana la urma teoria si etc se gasesc si in carti si pe net si pot sa studiez si eu acasa daca sunt profesori care freaca menta pe acolo doar ca sa isi primeasca leafa.
Din pacate ne trebuie diploma la purtator ca sa ne angajam in cele mai multe locuri... "Csf, n-ai csf" =))

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 YomiKami, on 07 iulie 2020 - 15:45, said:

Din pacate ne trebuie diploma la purtator ca sa ne angajam in cele mai multe locuri... "Csf, n-ai csf" =))
cum n-ai ce sa faci? mergi la o facultate.

Edited by MarianG, 07 July 2020 - 16:07.


#31
YomiKami

YomiKami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2020
Da, la asta m-am referit.

Edited by Dany_Darke, 08 July 2020 - 14:22.


#32
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 YomiKami, on 07 iulie 2020 - 15:45, said:

In ceea ce priveste scoala, am terminat un liceu privat. Ce am observant e tot asa, ca cine vrea invata, cine nu vrea trece cu bacul luat la limita.

Reputația liceelor private în Ro este mai bună decît a facultăților private. Poate pt că acestea din urmă au admis an de an (1) cei mai mulți dintre studenții care nu au reușit să intre la stat și (2) studenți foarte mulți (vezi mai ales exemplui lui Spiru) fără să meargă pe principiul "intră cine vrea, iese cine poate" ci din contră, "intră și iese cine vrea... și are bani de taxă".
Deci dacă te duci la o univ. privată din România, trebuie să știi dinainte că strict ca imagine, diploma ta va avea mai puțină greutate.
Asta e normal, și în vest unii angajatori se uită la ratingul universității.

#33
YomiKami

YomiKami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2020
Am mai facut research si da, iti dau dreptate
Mersi de răspuns!!!

Edited by Dany_Darke, 12 July 2020 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate