Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Laowa 9mm F/5.6 pentru FF

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Venus Optics a anuntat un obiectiv cu focala de 9mm pentru FF. Este disponibil pentru monturile Leica M, Sony FE, Nikon Z si L.
Vai !!!  Nu l-au facut si pentru montura Pentax.

Cred ca este obiectivul cu cel mai mare unghi de cuprindere pentru FF, nu ?


Costa 800$.

https://www.dpreview...-camera-systems

Edited by katran, 01 July 2020 - 13:23.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Multe de FF35 si la 28mm redau deformare in picatura prin corectia celei in butoi, la 24mm toate redau asa, iar de la 20mm in jos deja este extrema deformarea in picatura, si nu ai cum sa o corectezi pt ca ea este practic corectia celei in butoi.
Poate doar cu AI sa corectezi ceva.
Pt corectia deformarii in butoi, imaginea apare trasa de colturi.
La capetele umane deranjeaza si la 28mm cand sunt plasate spre colturi, sunt deformate grotesc. ( exista si obiective de 28 care deformeaza putin in picatura, am si eu, dar sunt rare).
Insa cu ultrawide de la 24 in jos pe FF35, toate sunt asa, si de la 20mm este extrema acesta deformare  pt orice forma, si se combina si cu deformarea perspectivala.

Deformarea in picatura NU este deformarea in perna.
Cea in perna este cea in butoi inversata, in timp ce cea in picatura este corectia artificiala prin tragere de colturi.

Deci ce scrie acolo ca sunt bune de arhitectura nu e doar o aberatie, ci chiar o cretinitate imbecila.

Obiectivul e de MILC, nu de DSLR.
L nu e la Nikon ci Leica, adoptat si de Panasonic si mai nou Sigma.
NU aveau cum sa-l faca retrofocal pt. DSLR, sau ar fi fost o monstruozitate agabaritica, deci normal ca nu are si montura K.
Pentax a facut un MILC cu montura K normala, cu lungimea flansa-senzor normala ca pt. SLR cu oglinda, care necesita design optic retrofocal pt. focale wide.

Edited by loock, 01 July 2020 - 13:43.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postkatran, on 01 iulie 2020 - 13:18, said:

...
Vai !!!  ..
Ești rău. Scoate Tamron un Pentax nou. Doar ai răbdare :D

Interesant obiectiv 9mm ăsta. Aștept să vedem ce teste apar cu el în curând. Ne lămurim atunci ce și cum cu el.

#4
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 01 iulie 2020 - 13:18, said:

Vai !!!  Nu l-au facut si pentru montura Pentax.
Nici pe Canon EF, nici pe Nikon F. E pentru mirrorless, doh!

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postkatran, on 01 iulie 2020 - 13:18, said:

Venus Optics a anuntat un obiectiv cu focala de 9mm pentru FF. Este disponibil pentru monturile Leica M, Sony FE, Nikon Z si L.
Vai !!!  Nu l-au facut si pentru montura Pentax.

Vai, nici pentru Canon?
Buna gluma.
Mai ai si altele de acelasi calibru?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Posibil o sa faca si pe montura Canon RF.

Altfel, dincolo de limitarea la MILC cu distanta montura-senzor mica, oricum majoritatea pentaxistilor nu se omorau dupa laowa.
E greu sa-i convingi sa ia si un Tamron rebranduit Pentax si facut in Japonia, dar o chinezarie...
Iar deformarea in picatura e complet aiuritoare...

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 01 iulie 2020 - 13:42, said:

Mai ai si altele de acelasi calibru?
Nici pe oly nu e! ;)

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru că Oly are deja, de multă vreme. ;)

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Oly are fisheye-ul de 8mm care este indreptat automat  ("defished") de softul camerei. Ai un unghi de cuprindere de 180', F/1.8, protectie la intemperii la acelasi pret ca si chinezaria asta.

Edited by katran, 01 July 2020 - 17:29.


#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pierzi destule grade la "indreptare"...
Fisheye cu 180 de grade nu e nimic spectaculos.

Un 9mm rectiliniar pe FF este... dar ma intreb daca e si util.

Edited by TS030, 01 July 2020 - 17:30.


#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Sigur ramai cu mai multe grade dupa indreptare fata de cat are Laowa (135'), nu mai vorbesc de faptul ca ai si autofocus si multe altele.

Si Laowa este interesant, nu zic nu.

Ok, arata-mi te rog un fisheye spectaculos.

Edited by katran, 01 July 2020 - 17:53.


#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu am zis ca nu-s spectaculoase, de ce ma rogi sa-ti arat unul spectaculos?

Edited by TS030, 01 July 2020 - 18:08.


#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 01 iulie 2020 - 13:18, said:

Venus Optics a anuntat un obiectiv cu focala de 9mm pentru FF. Este disponibil pentru monturile Leica M, Sony FE, Nikon Z si L.
Vai !!!  Nu l-au facut si pentru montura Pentax.
........

Da, trebuia si o remarca rautacioasa, asa fara nici un motiv, despre Pentax. Apoi iar sar unii in sus ca aia cu Pentax sunt cei care provoaca pe acest forum.

Sunt altii care nu mai fac obiective pentru Pentax, cum ar fi Sigma, Samyang. Pentru cazul particular al obiectivului despre care se vorbeste s-a explicat clar de ce nu s-a facut si pentru Pentax.
O alta problema pentru producatorii third-party de obiective este controlul mecanic al diafragmei. E mai complicat, mai costisitor, ca orice implementare mecanica in loc de electronica. Mai nou, insa, destul de tarziu s-a trecut si la Pentax la posibilitatea de control electronic. Alt motiv este ca nu se prea cumparau obiective third party pe montura K, asa ca e normal pentru producatorii de obiective sa se orienteze spre monturile mai simplu de implementat pentru care au cat de cat vanzari mai consistente.

Revenind la Venus Optics, exceptand acest obiectiv, care nu putea fi facut pentru DSLR, celelalte compatibile cu alte monturi DSLR exista si pentru montura K. La fel este si in cazul obiectivelor Irix.

Edited by edri, 01 July 2020 - 18:41.


#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postedri, on 01 iulie 2020 - 18:40, said:

Da, trebuia si o remarca rautacioasa,...
Am mai zis-o, am avut profesori buni. Am învățat de la cei mai buni :D

Apropos de obiectivul de la Olympus și nu numai. Contează și cât de sharp e pe toată suprafața cadrului. De obicei astea ultrawide sau fish sunt sharp doar pe zona centrală.
Nu cred că Laowa se poate compara cu Olympus.

N-am zis nimic de Pentax. Să nu-mi aud vorbe după aia.

#15
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Acum daca tot vorbim despre Olympus, inca, nu stim pana cand Posted Image  voi spuneti ca exista deja la Oly echivalentul acestui 9mm FF, acel echivalent nu ar trebui sa fie 4,5mm? Din cate tin minte, pe acest forum, acel 300mm era ferm si hotarat un 600mm. Sau softul ala de indreptare a fisheyului in camera face si impartirea cu 2 pentru numere mai mici decat 10, altfel inmulteste cu 2 pentru celelalte focale? Doar intreb respectuos.

Edited by edri, 01 July 2020 - 19:14.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postedri, on 01 iulie 2020 - 19:13, said:

Acum daca tot vorbim despre Olympus, inca, nu stim pana cand Posted Image
...
Doar intreb respectuos.
U got me :lol:

Uite, domnul e servit: 3,5mm chiar.

#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Meike ala e fisheye circular.

#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postedri, on 01 iulie 2020 - 19:13, said:

Sau softul ala de indreptare a fisheyului in camera face si impartirea cu 2 pentru numere mai mici decat 10, altfel inmulteste cu 2 pentru celelalte focale? Doar intreb respectuos.

Fisheye-ul ala are un unghi de cuprindere de 180'. Banuiesc ca dupa ce indreapta cadrul raman minim 150'. Asta inseamna probabil 7-8 mm in format FF (n-am calculat exact).

Si fisheye-urile au focale in mm dar nu se potrivesc cu cele ale obiectivelor liniare.

De exemplu Laowa 7.5mm F/2.0 facut pentru MFT prinde in cadru 110', iar fisheye-ul Samyang care are o focala tot de 7.5mm prinde in cadru 180'.



Smecheria cu indreptatul au bagat-o si in telefoane. Camerele alea UWA mi s-au parut a fi niste fisheye-uri indreptate.

Edited by katran, 01 July 2020 - 20:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate