Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandare trusa medicala auto

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Salutare!

Referitor la acest reportaj, știe cineva sa îmi recomande o trusa medicala auto conforma?

https://www.facebook...05336300084154/

Mulțumesc!

Edited by epuru, 30 June 2020 - 13:59.


#2
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Vezi ca e posibil sa fie fake news.. Acum 2 zile s-a discutat despre prostia asta cum ca se schimba codul rutier de la 1 iulie, si s-a dovedit ca nu se va schimba nimic.

Daca ai nevoie de o trusa medicala, o poti achizitiona de la orice magazin auto sau supermarket, pentru ca toate trusele medicale auto puse spre vanzare sunt omologate.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
FAKE NEWS, de la 1 iulie nu s-a schimbat codul rutier

Edited by rex, 30 June 2020 - 14:05.


#4
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Cea mai ieftina. Oricum habar nu ai cum sa faci nici macar o resuscitare ca sa nu mai zic de un eventual proces daca alegi sa intervii in cazul unui accident.
Cumpara cea mai ieftina trusa medicala, un stingator P1 de preferat(asta face diferenta), si 2 triunghiuri.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Continutul trusei medicale auto este reglementat de Ordinul 987/2007
Nu se schimba nimic de la 1 iulie 2020.

#6
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

 ammaus, on 30 iunie 2020 - 14:11, said:

Cea mai ieftina. Oricum habar nu ai cum sa faci nici macar o resuscitare ca sa nu mai zic de un eventual proces daca alegi sa intervii in cazul unui accident.
Cumpara cea mai ieftina trusa medicala, un stingator P1 de preferat(asta face diferenta), si 2 triunghiuri.

Legea 95/2006

Art. 88
(1) Persoanele fără pregătire medicală care acordă primul ajutor de bază în mod voluntar, pe baza indicaţiilor furnizate de un dispecerat medical sau a unor cunoştinţe în domeniul primului ajutor de bază, acţionând cu bună-credinţă şi cu intenţia de a salva viaţa sau sănătatea unei persoane, nu răspund penal sau civil.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Orice trusa pe care scrie - autorizata de catre Ministerul Sanatatii si omologata RAR
Asta-i tot

#8
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 13.05.2020
cauta o trusa medicala cu valabilitate cat mai mare. Acum , sunt si cu 5 ani

#9
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007


In regula, voi lua o trusa obișnuită cu valabilitate cat mai mare. Credeam că intră în vigoare un nou cod rutier și că trebuie un nou tip mai special de trusa și că se vor face controale pentru acel tip de trusa.

Cat despre acordarea primului ajutor, sunt cadru medical și știu să-l fac. Aveam doar aceste nelămuriri cu caracter legislativ.

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Drumuri bune!

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 CryTeku, on 30 iunie 2020 - 14:04, said:

Vezi ca e posibil sa fie fake news.. Acum 2 zile s-a discutat despre prostia asta cum ca se schimba codul rutier de la 1 iulie, si s-a dovedit ca nu se va schimba nimic.

Daca ai nevoie de o trusa medicala, o poti achizitiona de la orice magazin auto sau supermarket, pentru ca toate trusele medicale auto puse spre vanzare sunt omologate.

 rex, on 30 iunie 2020 - 14:05, said:

FAKE NEWS, de la 1 iulie nu s-a schimbat codul rutier

Codul rutier nu s-a schimbat din 1995.Si nici nu se va mai schimba.
Doar se vor adauga sau scoate articole,in functie mai ales de interesul celor care propun si voteaza acest cod.

#11
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 ClaudiuB10, on 30 iunie 2020 - 14:24, said:


pe baza indicaţiilor furnizate de un dispecerat medical sau a unor cunoştinţe în domeniul primului ajutor de bază
Aham ia sa te vad, ai diploma eliberata de vreo institutie publica in a acorda primul ajutor? Pe bza indicatiilor furnizate de dispecerat, daca nu ai habar cum sa iti inclestezi degetele si cum sa numeri compresiile ce rost are sa incerci? Atata timp cat primul ajutor ramane doar  teoretic restul dezbateriilor pe seama acestuia si a trus medicala de prim ajutor sunt inutile. Nu isi au rostul si nici locul. Ia vezi cum este in danemarca cu voluntariatul la curs de prim ajutor si ce procentaj din ei stiu sa il acorde. Pana atunci de ce sa-ti bati capul? Vrei sa plimbi in instanta degeaba chiar nu esti vinovat? Eu nu vreau, prea multa bataie de cap.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001

 adisz, on 30 iunie 2020 - 15:47, said:





Codul rutier nu s-a schimbat din 1995.Si nici nu se va mai schimba.
Doar se vor adauga sau scoate articole,in functie mai ales de interesul celor care propun si voteaza acest cod.
Ba s-a schimbat în 2002.
OUG 195/2002.
Republicat în 2006.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 epuru, on 30 iunie 2020 - 13:57, said:

...
una cat mai noua, cutia tapana si sa se inchida bine, sa ramana inchisa in caz ca o scapi pe jos.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 30 iunie 2020 - 16:07, said:

Ba s-a schimbat în 2002.
OUG 195/2002.
Republicat în 2006.
S-a modificat ultima data prin OUG 13/2020
Avem si HG pentru modificare Regulament/

Edited by pasilla, 30 June 2020 - 16:26.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bine ca trusa contine un dispozitiv gura-la-gura. Pai cu covidul asta, mai bagam virusul in om ?

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Epuru, nu ai deloc trusa în mașina? Întreb pentru ca dacă ai deja trusa, e suficient sa înlocuiești doar produsele expirate, se găsește de cumpărat kitul de înlocuire, în acest fel se prelungește valabilitatea trusei cu 24 de luni, nu este nevoie sa cumperi una noua, completa, ori de câte ori expira cea actuala.
https://www.trusasan...-sanitara-auto/


#17
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Am o trusa

 pasilla, on 30 iunie 2020 - 14:17, said:

Continutul trusei medicale auto este reglementat de Ordinul 987/2007

Am o trusa medicala cumparata de 3 ani, nu cea mai ieftina. Are avizele MS si RAR, dar n-are ace cu siguranta deloc.
O tineam sigilata in masina pana recent cand am avut nevoie sa scot SIM-ul dintr-un telefon. Nu aveam nimic potrivit prin masina, am cautat o sarma pe jos si printr-un gard, pana mi s-a aprins beculetul: in trusa medicala trebuie sa fie ace cu siguranta! Am despungit-o repde si am fost foarrte dezamagit de ce (n-)am gasit in ea.

#18
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007

 corinadaniela, on 30 iunie 2020 - 17:18, said:

Epuru, nu ai deloc trusa în mașina? Întreb pentru ca dacă ai deja trusa, e suficient sa înlocuiești doar produsele expirate, se găsește de cumpărat kitul de înlocuire, în acest fel se prelungește valabilitatea trusei cu 24 de luni, nu este nevoie sa cumperi una noua, completa, ori de câte ori expira cea actuala.
https://www.trusasan...-sanitara-auto/

Am trusa cu care a venit masina, este completa, n-am folosit nimic din ea, dar este expirata. Nu stiam ca exista kit-uri de inlocuire, merci de sugestie.

Cum se face efectiv prelungirea? Primesc vreun "sticker" de lipit cu perioada de valabilitate pe trusa veche sau pastrez si cutia de la kit-ul de inlocuire?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate