Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare hotel litoral Bulgaria

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
Am tot cautat pe diverse site-uri specializate dar si prin site-urile agentiilor de turism; de cele mai multe ori referintele se bat cap in cap !
Asa ca acum apelez la experienta traita a altora si, va rog sa-mi recomandati un hotel in care sa ma odihnesc (eu si sotia), hotel care sa corespunda cerintelor:

- nu conteaza statiunea
- 4 sau 5 stele, all inclusive (variante: ultra, extra etc...)
- mancarea sa fie decenta, acceptabila (am citit despre unele restaurante cu mancare rece, saraca, etc)
- sa aibe plaja proprie (si barul aferent pe plaja)
- sa aibe parcare proprie unde sa pot lasa masina in siguranta (chiar contra cost)
- camera cu balcon
- buget: undeva pana in 1.200 euro/pachet de 7 zile

Stiu ca nu exista reguli, ceea ce a fost in 2019 foarte bine acum sa nu mai fie (sau invers).
Cu toate acestea cateva recomandari sigur imi vor fi de folos.

Multumiri anticipate !

#2
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
Pai tocmai asta este.
Am renuntat la planuri de calatorie in zone mai indepartate; am socotit ca, aici aproape, in caz de orice, in max 2 ore sunt cu masina in tara.
Mi se pare mai sigur.
Din pacate, cu litoralul romanesc am eu cateva "meciuri" mai vechi si - chiar nu vreau sa fiu masochist !

 waterman, on 29 iunie 2020 - 14:48, said:

Și eu adaug să te duci în Grecia.
Nu se compară cu Bulgaria cu tot all - inclusive-ul lor și faza mișto e că de la greci ai 100 % șanse să vii acasă tot cu mașina ta.
Vezi comentariul meu de mai sus...
Si, in Grecia am fost pana acum de vre-o 5 ori; eu zic ca ajunge.
In Turcia - la fel, de vre-o trei ori !
Cum distantele mari cad (Spania, Italia, Tunisia etc), cum litoralul romanesc cade si el... ramane Bulgaria.

Edited by nica.mihai, 29 June 2020 - 14:52.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 waterman, on 29 iunie 2020 - 14:48, said:

Nu se compară cu Bulgaria cu tot all - inclusive-ul lor și faza mișto e că de la greci ai 100 % șanse să vii acasă tot cu mașina ta.

Hai, bre, nu exagera. ;) Merg de ani de zile in Bulgaria si nici vorba de asa ceva.
Si la greci e misto, dar la bulgari e mai ieftin si-ti poti permite sa faci mai multe.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
O prima recomandare ar fi Duni Resort - Marina Beach Hotel 4* sau Royal Marina Palace 5*. Am fost acolo, însă acum câțiva ani buni, nu știu dacă au păstrat aceleași standarde la serviciile oferite.
Ca buget, te-ai încadra, pentru lunile iulie și august. Am verificat acum pe site-ul agenției de la care am cumpărat sejurul.
Orice ai alege, asigură-te ca îți poți recupera banii, total sau parțial, dacă pana la data sejurului se schimba situația și turiștii romani nu mai sunt primiți în Bulgaria.

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Reina del Mar, Obzor- Premium All Inclusive, 5 stele.

Varianta mai ieftina, langa acest hotel, HVD Miramar, UAI, 4 stele. (apartin aceluiasi resort)

Recomand ambele!

Ambele se incadreaza in cerintele tale, in totalitate.

Mancare+ servicii, excelente in ambele, totusi la Reina del Mar sunt servicii mult mai bune, acest hotel este printre cele mai cotate din Bulgaria si e deschis anul trecut.

Edited by -Diana-, 29 June 2020 - 15:21.


#6
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014
Și lanțurile Grifid din Nisipurile de Aur au servicii foarte bune ținând cont ca vin turiști francezi , acum in pandemie sper sa fie ok.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 ursamajor, on 29 iunie 2020 - 14:54, said:

Hai, bre, nu exagera. Posted Image Merg de ani de zile in Bulgaria si nici vorba de asa ceva.
Si la greci e misto, dar la bulgari e mai ieftin si-ti poti permite sa faci mai multe.

Dar la bulgari apa este mai rece.Intotdeauna.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015

 adisz, on 29 iunie 2020 - 16:09, said:

Dar la bulgari apa este mai rece.Intotdeauna.

Poate mai rece ca la greci dar mai calda ca la romani.

 ursamajor, on 29 iunie 2020 - 14:54, said:

Hai, bre, nu exagera. Posted Image Merg de ani de zile in Bulgaria si nici vorba de asa ceva.
Si la greci e misto, dar la bulgari e mai ieftin si-ti poti permite sa faci mai multe.

Perfect de acord.Merg de ani de zile in Bulgaria ,nici gand de masini furate(asta vedem noi la televiziunile nostre care transmit "multe adevaruri"),ma uitam cu stupoare la Nisipurile de Aur cum stateau portofele,camere video,telefoane pe cearsafuri pe care nu se aflau persoane,chestii de genul la noi in Romania pe plaja eu nu am vazut,ba chiar am observat oameni care sunau la 112 ca autohtonii nostri colorati ce vand gogosi si alte vrajeli pe plaja le-au sustras bunuri de valoare,deci.....Pe plaja la bulgari dar si printre hoteluri am tot vazut patrule de politie,la noi doar pagubiti.Nu fac reclama la nimeni ,cu toate ca in momentul in care intrii in Bulgaria vezi saracie mai mare ca la noi ,pe plaja la ei dar si la hotel esti mai in siguranta dar si pe bani mult mai putin cheltuiti.Eu merg la all inclusive cu 2016 de lei anul acesta ,colegi de-ai mei de serv. de abia au gasit in Romania all inclusive cu 6300 lei.Noi ca natie mai avem destul de invatat ce inseamna turismul si respectul fata de turisti si cilenti.Anul acesta la bulgari un sezlong este 1 LEVA!!!!!  sau in contextul pandemiei este oferit gratis de hoteluri care pana acum nu o faceau,Cat costa 2 sezlonguri + umbrela la noi pe plaja anul acesta? Anul trecut pachetul respectiv costa 100 lei.Cu toate acestea plaja noastra anul acesta este plina si romanul se plange ca  in fiecare an ca a fost pagubit de comerciantii romaniPosted Image Posted Image Posted Image. Sunt uimit intotdeauna de natia romana,desen animat ce mai...

Edited by PiticVerde, 29 June 2020 - 16:52.


#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu-mi vine sa cred...1 LEVA un sezlong?!!  In ce statiune?  Am fost 4 ani la rand in BG in 3 statiuni si cel mai mic pret a fost de 6 Leva=un sezlong, 6 Leva =o umbrela...dar erau si cu 10Lv instatiuni mai scumpe.
Sunny Beach, zona centrala (hotel Europa), 2018, sfarsit iulie:

Attached Files


Edited by danpet, 29 June 2020 - 18:16.


#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

 PiticVerde, on 29 iunie 2020 - 16:49, said:

,Cat costa 2 sezlonguri + umbrela la noi pe plaja anul acesta? Anul trecut pachetul respectiv costa 100 lei.Cu toate acestea plaja noastra anul acesta este plina si romanul se plange ca  in fiecare an ca a fost pagubit de comerciantii romani  . Sunt uimit intotdeauna de natia romana,desen animat ce mai...

Nu mai fi asa categoric, fiecare are stilul lui de a face turism.
Pe mine nu ma avantajeaza all inclusiveul pt ca nu prea ma trezesc la micul dejun iar apoi in afara de hotelurile de lux din Bulgaria 4 si 5 stele (care vin cu preturi maricele) ce gasesti pe la 3 stele este o mare pacaleala privind calitatea mancarii. Degeaba ai de toate daca mancarea e fara gust, facuta la repezeala... E drept oamenii s-au pliat pe ceea ce cauta lumea, mancare multa sa fie.....dar calitatea si de multe ori si diversitatea e la pamant. asa te duci frumos la restaurant cand ai chef comanzi ce vrei mai mult, mai putin si pt mine e cel mai ok asa.

Pentru mine ce ofera litoralul romanesc (doar Mamaia care mi se pare la ani lumina de restul statiunilor) e de ajuns,.

sezlongurile pe o plaja normala in Mamaia sunt 15-20 in timpul saptamanii si 25 maxim pe weekend. Nu stiu de unde ai scos 100 lei. Bine daca vorbim de Vega, Rex, Caellia sau eu stiu pe unde e altceva dar e lipsit de sens sa te legi de preturile la 3-4-7 plaje care se vor de figuri si prin preturile astea mari isi selecteaza intr-un fel clientela.

Edited by bossake, 29 June 2020 - 18:11.


#11
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

 danpet, on 29 iunie 2020 - 18:07, said:

Nu-mi vine sa cred...1 LEVA un sezlong?!!  In ce statiune?  Am fost 4 ani la rand in BG in 3 statiuni si cel mai mic pret a fost de 6 Leva=un sezlong, 6 Leva =o umbrela...dar erau si cu 10Lv instatiuni mai scumpe.
Sunny Beach, zona centrala (hotel Europa), 2018, sfarsit iulie:

Recomandarea apartine Ministerului Turismului din Bulgaria
https://www.bnr.bg/e...-tourist-season
,,The tourism ministry is discussing with the mayors of Black Sea municipalities possibilities to provide chaise-longues and umbrellas free-of-charge or at a symbolic price. It is also discussing with the Ministry of Health standards on the distance between the chaise-longues and umbrellas during their use.”

In Sveti Vlas, gard in gard cu Sunny Beach, sezlongul/umbrela era anul trecut 8 leva/zi/bucata. Anul acesta, pentru rezervarile facute la o agentie din Sveti Vlas, oferta include o o umbrela si doua sezlonguri gratis in fiecare zi a sejurului

#12
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 corinadaniela, on 29 iunie 2020 - 15:06, said:

O prima recomandare ar fi Duni Resort - Marina Beach Hotel 4* sau Royal Marina Palace 5*. Am fost acolo, însă acum câțiva ani buni, nu știu dacă au păstrat aceleași standarde la serviciile oferite.
Ca buget, te-ai încadra, pentru lunile iulie și august. Am verificat acum pe site-ul agenției de la care am cumpărat sejurul.
Orice ai alege, asigură-te ca îți poți recupera banii, total sau parțial, dacă pana la data sejurului se schimba situația și turiștii romani nu mai sunt primiți în Bulgaria.
Ai stat aici ?

 -Diana-, on 29 iunie 2020 - 15:18, said:

Reina del Mar, Obzor- Premium All Inclusive, 5 stele.

Varianta mai ieftina, langa acest hotel, HVD Miramar, UAI, 4 stele. (apartin aceluiasi resort)

Recomand ambele!

Ambele se incadreaza in cerintele tale, in totalitate.

Mancare+ servicii, excelente in ambele, totusi la Reina del Mar sunt servicii mult mai bune, acest hotel este printre cele mai cotate din Bulgaria si e deschis anul trecut.
Ai stat la vreunul ?

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Eu cred ca am scris destul de clar ca am fost la Duni, dar cu ani buni în urma.

#14
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 corinadaniela, on 29 iunie 2020 - 20:08, said:

Eu cred ca am scris destul de clar ca am fost la Duni, dar cu ani buni în urma.
Scuze , corect era daca ai fost recent. Nu stii cam care este situatia acum.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Am precizat și acest lucru :-).

#16
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
Asta-i motivul acestui thread: sa aflu infomratii de la cei care au TRAIT experiente similare !

#17
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

 alex321, on 29 iunie 2020 - 19:58, said:

Ai stat aici ?
Ai stat la vreunul ?

La Obzor am stat la Sunrise All Suites Resort, a fost super totul, numai ca era la cateva minute de plaja. Am mai stat la Casablanca, mai aproape de plaja dar sub primul la servicii/calitate. Anul acesta merg in august la Riu Palace Sunny Beach. Am platit un pret un pic mai mult decat suma ta, acum vad pe booking ca este mai scump.

La toate sezloangele si umbrele incluse in pret.
@Diana, super  Reina del Mar, o sa il iau in calcul anul viitor.

Edited by shmecherul, 29 June 2020 - 20:52.


#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
nica.mihai, tu singurel ai scris ca ce a fost in 2019 piate sa nu mai fie acum. Cu ce te deranjeaza ca a fost acum cativa ani si nu anul trecut? Ca diferente pot fi si de la un sezon la altul. Ca ex. pot da din experienta unor prieteni care au prins in sejur cateva zile de sezon plin, cateva de extra sezon (asa fiind si facturati de catre agentie) si unde crezi ca s-a cunoscut imediat? La mancare/bautura!
Evident ca mai pot fi afectate si alte servicii, ca mobila poate fi tot aia, obosita acum, etc. dar astea se pot verifica citind impresii “la cald”. Plaja, parcarea, balconul nu cred sa fi disparut!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate