Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Genius de la eMAG

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 PopaXXX, on 29 iunie 2020 - 08:43, said:

Daca comanzi alimente, suplimente, vitamine,
Astea le iei si tu de la supermarket totusi :)

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

 mirel3003, on 29 iunie 2020 - 08:25, said:

7) Decizia de a vinde produsele altor comerciant pe platforma lor si te trezesti ca primesti produse indoielnice.

cand gasesc un produs vandut de un tert pe site-ul emag si care ma interseaza caut sa vad daca respectivul comerciant nu are site propriu. nu de putine ori pretul aceluias produs pe site-ul propriu l-am gasit ceva mai mic. avand in vedere ca emag nu-mi ofera nici o protectie, sau alt avantaj daca achizitionez de pe platforma lor nu vad motiv sa platesc acei cativa lei in plus. practic, daca am probleme cu tranzactia sau produsul tot la comerciant ma trimite, e o problema intre mine si comerciant, fix ca atunci cand achizitionez direct de la comerciant.

Edited by Fane, 29 June 2020 - 12:18.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

 mirel3003, on 29 iunie 2020 - 08:25, said:

Emag-ul usor usor incepe sa se prabusasca sub propria greutate....

Foarte multe decizii pe care le-au luat in ultima vreme sunt in defavoarea lor, si la un moment dat clientii o sa migreze catre altii
nope. s-au apucat sa valorifice pozitia dominanta pe care o au.

#22
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Eu sunt clinet emag de peste 10 ani.  Cand am vazut chestia asta cu "Genius", automat m-a dus gandul la conceptul de "Genius" de la Booking - cu cat ai mai multe "achizitii" sau reviewuri facute, primesti discounturi, ghiduri gratuite etc.

Eh, credeam ca asta a facut si Emag - ceea ce ar face orice magazin ca sa isi fidelizeze si sa isi stimuleze clientii. Insa gunoiul asta de Emag a introdus mizeria asta de concept - platesti ca sa iti vina mai repede, vezi doamne.
Doar acum am sesizat ca si partea de transporturi e gratuita la comenzi peste 1500 de lei, ceea ce pentru Romania e extrem de mult. Nu mai spun de preturi mult peste altii, produse de la 100 de alte firme partenere pentru care trebuie sa platesti transport separat si care nu iti vin toate o data si asa mai departe.

Pentru mine, din magazinul preferat, Emag a devenit ultima solutie ever.

#23
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 floryanm, on 30 iunie 2020 - 08:55, said:

Pentru mine, din magazinul preferat, Emag a devenit ultima solutie ever.
Si care a devenit acum prima solutie?
SI eventual care sunt urmatoarele 2-3 in topul tau de magazine preferate?

#24
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Pentru mine merită abonamentul. In iunie am avut 7 comenzi la eMag, întrucât contul e folosit de întreaga familie (locuim in orașe diferite). La 7 comenzi aș fi plătit 70 lei transportul numai într-o lună. Așa am plătit 100 lei pt transport gratuit pt tot anul.

Sunt multe categorii pentru care nu există un echivalent în Online pt eMag. De exemplu, produsele de băcănie sunt la același preț ca în supermarket însă ajung a doua zi, față de peste o săptămână cât durează livrarea la Mega image.

#25
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004

 PopaXXX, on 02 iulie 2020 - 21:30, said:

Si care a devenit acum prima solutie?
SI eventual care sunt urmatoarele 2-3 in topul tau de magazine preferate?

Nu am neaparat un magazin preferat. Insa am invatat ca daca am nevoie de un produs, inainte sa sar la cosul de cumparaturi, sa dau pe un price sau compari sa vad unde ar fi cea mai buna oferta si nu mica e mirarea cand vad cate o diferenta destul de mare fata de Emag. Cateodata mai compar chiar si cu Amazon.

Iar in partea de electronice si alte chestii, am gasit destul de multe oferte pe Altex la un pret mult mai mic.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,436
  • Înscris: 30.08.2017
Un hint pentru situatia in care vedeti promotii pe emag, folositi un site care urmareste istoricul pretului, sa vedeti daca acea promotie e reala. https://www.istoric-preturi.info/ e un exemplu (nu va faceti cont acolo ca va umple de spam)

#27
etre

etre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.10.2007
Eu platesc 50 lei in plus la un produs de 1000 de lei si sa stiu ca nu am probleme cu el daca nu-mi place, ca il pot returna fara dureri de cap. Treaba asta mi-a salvat bani buni. De exemplu cand am luat un monitor de 144 Hz si avea luminozitatea neuniforma, la modul oribil. Cumparat de la Cel sau PCG, gaura in buzunar.

Livrarea, asta e, nu ma saraceste 5 lei.

Per total, unele produse sunt mai scumpe, cateva mai ieftine. Au si ei deal-urile lor, cand le nimeresti.
Ce ma interesa acum, mi se pare ca au ascuns slide-urile cu promotii dupa paywall-ul Genius, ceea ce mi se pare cam o magarie. Poate careva sa confirme ?

Edited by etre, 07 July 2020 - 11:22.


#28
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010
Încă o comanda, același deznodământ 😂😂😂 . Deci, NU recomand sa Achiziționați abonamentul premium Genius de la eMAG pentru ca este înșelător.

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
nu stiu cum dar chestia asta cu geniusul mie-mi da cumva cu virgula... sa platesc un abonament pt niste avantaje la un comerciant, care avantaje devin rentabile doar daca trec de un anumit cuantum cu cumparaturile de la el? imi pare un joc nu prea avantajos pt mine. imi suna a prosteala din aia comerciala de tipul cheltui ca sa economisesti... cu toate ca decizia ar trebui sa se ia cam la modul: in ultimul an de cat am comandat de la emag? la cumparaturile care le-am facut as fi fost mai avantajat daca ar fi existat acest abonament si l-as fi avut?

#30
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010
Ai perfecta dreptate, chiar e o bătaie de joc.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
Se pare ca se practica si la case mai mari...

#32
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Se primește un cod pe email?

#33
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Long story short:
- daca comanzi 1 data la 3 luni, nu are rost
- daca comanzi mai des, diverse, atunci pentru cei care sunt in orasele in care se face livrare a doua zi, din nou merita (am comandat aseara pe la 8, azi dimineata la 10 aveam produsele)
- daca livrarea e intr-un oras unde nu se face a doua zi, atunci posibil sa merite macar pentru ca e gratis (mai > 100 ron)
- avantaje care poate conteaza, poate nu, cu reduceri suplimentare pentru Genius (am luat aseara cafea, pentru ca aveam 15% reducere)
- ar putea esua livrarea a doua zi? Da, mi s-a intamplat, cu o comanda pusa vineri si livrata abia luni.

Nu stiu daca este legat sau nu de genius, insa am sunat si le-am spus ca in doua livrari, am avut o sticla de Lenor cu capacul spart si un borcan de nu stiu ce dulceata. In acelasi telefon, mi-a identificat produsele, le-a pus pe o comanda, a pus un discount de 100% si cu livrare 0, a ajuns a doua zi.

Una peste alta, 90% sa zic, eu sunt multumit.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-am facut si eu abonamentul Genius. Pana acum sunt multumit. Livrarea la easybox. Nu ma freaca niciun curier sa fiu acasa cand vrea el. Asa ca ridic de la easybox cand am timp/cand vreau eu. Easybox-ul este la un bloc distanta de mine.

Pt cine comanda des, chiar si maruntisuri.. este perfect. Inainte faceam comenzi mai rare insa mai consistente, tocmai ca eram taxat 5 lei pt fiecare comanda. Acum daca vreau imi comand si o pasta de dinti (un exemplu ce mi-a trecut prin minte acum) fara sa ma frec ca am dat pe transport cat am dat pe produs.

Nu stiu cat de etic/moral este faptul ca au reduceri diferite in fiecare saptamana doar pentru cei cu abonamentul Genius. Daca vrei 30% reducere la "bauturi" (a fost o reducere saptamana trecuta, cred ca cea mai mare in procente pe segmentul "Genius deals") trebuie sa ai abonament genius, in caz contrar platesti cu 30% mai mult.

edit:

Mare atentie ca multe produse sunt mai scumpe ca in alte magazine fara reducerile astea care le mai au ei. Emag este bun cand are campanii de reduceri, in rest sunt relativ mai scumpi.
Dar si cand prinzi reduceri, sunt chiar reduceri: exemplu S20 Plus ~3100 lei (a fost acum cateva saptamani).

Edited by MembruAnonim, 13 July 2020 - 04:16.


#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
acum sunt in campanie de promovare a serviciului. deci si reducerile probabil sunt mai consistente decat vor fi in mod normal.

#36
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003

 alx42, on 28 iunie 2020 - 18:44, said:

genius asta e un fel de amazon prime mioritic?
desteapta miscare de la emag, ca multi or sa cumpere ampulea si mai multe produse inutile ca sa nu plateasca abonamentu degeaba Posted Image

Primul gand si la mine. Oricum piata mult mai mica decat amazon...Daca nu erau birocratia si toate piedicile pt. afacerile de la noi, sigur intrau si aici. Cel mai mult ii doare ca nu scapa de impozit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate