Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Admitere Politehnica 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

andioop

andioop

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut, din cate am ciit din regulamentul de inscriere, au voie sa participe la concursul de admitere din cadrul facultatii de Automatica si Calculatoare numai absolvenit de bac care au sustinut a-3a proba de concurs la disciplinele si informatica...mi se pare ceva absurd si unfair, ma poate lamuri cineva cum sta treaba, poate am inteles eu gresit

andioop

andioop

New Member

View Postdani.user, on 27 iunie 2020 - 16:01, said:

Ce scrie exact in regulament?
Nu mai conteaza, am dat un email si m-am lamurit, din pacate poti sa intri la Automatica si Calculatoare numai daca ai dat fizica sau informatica la bac, nasol rau

malu021

malu021

Junior Member

• Grup: Members
Candidații vor fi ierarhizați și admiși, în limita numărului de locuri, pe baza unei Medii Generale (MG) calculată astfel:
MG = (4*MC + NBac) / 5 , unde
NBac este media generală de la examenul de Bacalaureat,
MC este Media notelor de concurs (MC) calculata astfel:
MC = (NC1+NC2) / 2 ,unde
NC1 este nota de la proba P1 (nota de la disciplina Matematică de la Bacalaureat),
NC2 este nota de la proba P2 (nota de la disciplina Fizică sau Informatică de la Bacalaureat)

Nasol moment pentru absolvenții de profil uman/filo.

Yangel

Yangel

New Member

salut.

pare sa fie o decizie generala la nivel de politehnica, din moment ce asta s-ar fi considerat in mod normal la admitere (analiza matematica obligatorie + fizica sau informatica, la alegere).

ptap

ptap

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postandioop, on 27 iunie 2020 - 16:10, said:

Nu mai conteaza, am dat un email si m-am lamurit, din pacate poti sa intri la Automatica si Calculatoare numai daca ai dat fizica sau informatica la bac, nasol rau
Dar tu la ce ai dat bac-ul? Cred ca sunt extrem de putini cei care ar fi dat examen la Automatica si nu ar fi ales mate/fizica/info la BAC. Daca tot dadeau un examen, era un moment bun sa se verifice. Si sa nu piarda timpul invatand la alta materie.

andioop

andioop

New Member

View Postptap, on 27 iunie 2020 - 18:59, said:

Dar tu la ce ai dat bac-ul? Cred ca sunt extrem de putini cei care ar fi dat examen la Automatica si nu ar fi ales mate/fizica/info la BAC. Daca tot dadeau un examen, era un moment bun sa se verifice. Si sa nu piarda timpul invatand la alta materie.
Cunosc prieteni care au dat fix de la uman la politehnica sau medicina si au intrat fara probleme, deci probele de la bac chiar nu ar trebui sa conteze, conteaza ce ai in cap

dani.user

dani.user

Guru Member

Universitatea Politehnica Timisoara da ocazia celor ce au dat bacul la alte materii sau provin din alte specializari sa dea examen de admitere

https://ac.admitere....re.html#noutati
https://upt.ro/img/f...altele-2020.jpg
https://upt.ro/img/f..._MI-SN-2020.jpg

ptap

ptap

Senior Member

View Postandioop, on 27 iunie 2020 - 22:32, said:

Cunosc prieteni care au dat fix de la uman la politehnica sau medicina si au intrat fara probleme, deci probele de la bac chiar nu ar trebui sa conteze, conteaza ce ai in cap
Eu nu stiu pe nimeni. Invers am auzit o gramada sa dea de la real la drept, etc.
Deci aia aveau atata matematica in cap cat sa ia la Politehnica, dar au preferat sa dea bacul la ... X(?). Cum de nu m-am gandit, de ce sa dai bacul la ceva ce urmeaza sa dai examen cand poti sa inveti munti si campii (sau la ce or fi dat ei). In loc sa iesi la terasa, inveti materia X.
Presupun ca eventualii curajosi care chiar s-au dus de la uman la Poli au navigat prin matematica si fizica superioara. Not.

exydos

exydos

Active Member

Acum depinde de ce facultati vorbiti de la Poli , una e Automatica si cu totul alta e FAIMA de ex

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate