Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

NAS -> Plex server

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
no_nik

no_nik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2008
Salut,

Poate ma puteti ajuta cu o recomandare. As dori sa achizitionez un NAS (Synology 218play sau un Asustor 4002T) pe care sa il configurez ca media management, pe scurt rutorrent/sonarr/couchpotato + Plex server cu redare continut pe TV-uri si alte terminale mobile in casa si cateodata remotely.
Credeti ca e ok o astfel de configurare sau ar trebui sa ma indrept catre un mini PC (nu vreau sa imi iau ditamai magaoiaia doar pentru asta)?
Inteleg de pe tot net-ul ca nu prea exista capacitate transcoding 4K pentru cele doua NAS-uri alese ca optiuni. Ideea e ca remote transcoding nu am nevoie pentru 4K, redarea va fi in "direct play" prin wifi doar acasa, transcoding doar la nevoie remotely pentru un maxim 1080.

Alte detalii: provider Next gen 600 Mbps si router TP-LInk Archer C7.
Mentionez ca nu doresc sa investesc mai mult de 1.500 RON pentru un astfel de server.

Zi faina!

#2
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Eu ptr Plex, client de torrent si arhiva de filme folosesc un laptop i5 cu 8 gb de ram si un hdd extern de 1TB. Merge de aprox o luna uns cu vreo 3 clienti contectati la Plex (nu concomitent)

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Problema apare cand oamenii se arunca la transcoding 4k.
Acolo procesoarele gafaie.

Synology 218play nici nu te gandi, cu procesor Realtek.
Are el decodare hardware H264, dar din ce in ce mai multe filme sunt H265.

In plus, decodarea hardware merge in special pe DS Video, nu neaparat si pe Plex.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, nu ai nevoie nici de plex, nici de softuri de torrenti. synology are propriile solutii si merg excelent.

eu nu folosesc transcoding-ul (am luat un media player cu android pt asta si netflix, hbo go, etc), dar cu un 418play sigur n-ai avea probleme nici la transcoding 4k. 218play duce cu siguranta 1080p.

edit: imi cer scuze, vorbesc doar despre synology. despre celalalt model nu stiu mai nimic.

Edited by born2lose, 26 June 2020 - 15:35.


#5
no_nik

no_nik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2008
Multumesc pentru raspunsuri si recomandari. Inteleg ca 218play, sa zicem, duce transcoding 1080, dar daca este vorba doar de 4K in direct play prin wifi nu cred ca ar fi probleme, nu?
In principiu, nu as avea nevoie de 4K transcoding. Din pacate 418 este peste nivelul bugetului asumat pentru asta.

Edited by no_nik, 26 June 2020 - 15:54.


#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Nici un NAS consumer nu e in stare de transcoding  PLEX 4K HDR/UHD realtime ( si nu ... nici 418Play cu un Atom dual core amarat nu poate asta  ); pt. asta e nevoie de placi nVidia cu suport h265/HEVC dar si asa rezultatele sunt uneori nesatisfacatoare .
Va trebui sa te bazezi pe DirectPlay pe toate device-urile sau sa faci versiuni optimizate 1080p in timpul noptii pt clientii care nu au suport HEVC high bitrate , dar asta implica spatiu ocupat in plus .
Pt DirectPlay va trebui activata optiunea respectiva in server si (in experienta personala cu clienti Android  & AndroidTV) dezactivata optiunea in client de Automatically Adjust bitrate si eventual Remote streaming Maximum (daca zici ca vrei si din Internet )

Edited by me_iauras, 26 June 2020 - 16:14.


#7
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Eu am asa ceva
https://www.emag.ro/...i/pd/D36471BBM/
L-am luat cu vreo 1050 ron am mai pus un ssd de 240 gb pt sistemul de operare, dar e cam overkill, am ocupati cam 40 gb si in loc de 4 gb ram am pus 16 dar si astia sunt overkill :)
Ca idee rulez Ubuntu server pe el si cu hardware transcoding 1080 pe Plex nu are nici o problema. In reteaua interna face si trancoding 4K. Pentru hardware transcoding trebuie sa platesti Plex. Lunar 5 euro, anual vreo 35 euro parca sau lifetime 119 euro.
Ar mai fi Jellyfin ca varianta gratuita la Plex dar nu e destul de matur.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 me_iauras, on 26 iunie 2020 - 16:11, said:

Nici un NAS consumer nu e in stare de transcoding  PLEX 4K HDR/UHD realtime ( si nu ... nici 418Play cu un Atom dual core amarat nu poate asta  )

418play nu e cu atom, are un intel celeron. nu ca ar fi cine stie ce procesor, dar ei spun ca suporta 2 fluxuri simultane de h264/h265 in 4k, si in general nu mint. n-am avut ocazia sa testez pt simplul motiv ca nu am un tv 4k, dar tind sa-i cred, altfel le-ar fi sarit tot internetul in cap.

#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
  • nu te lasa pacalit de marketing-ul intel ; Celeron J3355 (si cam toate procesoarele Pentium/Celeron din utlimii 4-5 ani ) este procesor bazat pe nucleul mic produs de intel , in cazul asta Goldmont/Apollo lake; faptul ca nu mai e denumit comercial "Atom" nu inseamna ca are ceva de-a face cu seria de nuclee  mari "Core"
  • 4K != 4K HDR/UHD ; 8 bit != 10 bit . Acel document este tabelul oficial al PLEX-ului ( nu vreo lista compilata de utilizatori ) in ceea ce priveste asteptarile realiste ale capabilitatilor diferitelor modele de NAS suportate oficial ca PLEX server . Faptul ca suporta " transcoding a 2 canale 4K" nu inseamna obligatoriu ca output-ul este tot 4K ( dupa cum e si mentionat clar in comment-ul celulei respective din tabel ) .
Chiar daca ar fi capabil de asa ceva ( nu este ) nu ar avea sens sa incarci procesorul/GPU-ul cu transcoding pt. clienti care nu au nevoie de asa ceva fiind altfel perfect capabili sa isi faca singuri decoding-ul sursei originale daca este configurata corect optiunea de DirectPlay

#10
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Deci pana la urma nu se pot viziona filme 4K de pe nas pe smart tv prin aplicatia PLEX ?

#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Daca ai fi citit mai atent ai fi inteles ca bineinteles ca se poate face streaming la filme 4K HDR high bitrate ( BluRay rip 80+ Mb/s ) atata timp cat acorzi cele 1-2 minute necesare sa activezi pe clienti (fie ca e vorba de TV-uri smart sau telefoane /tablete ) optiunile de Direct Play/Direct Stream a.i. decodarea stream-ului sa o faca in intregime clientul (nu cred ca exista TV Smart cu ecran 4K care sa nu stie sa decodeze nativ h265/HEVC sau telefoane/tablete mid/high-end fabricare in ultimii min 5 ani ) in loc sa obligi NAS-ul sa faca transcoding realtime pt. cel mai mic numitor comun (h265>h264)

#12
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Pe DS720+ am mari probleme sa rulez filme H265 din Plex chiar si cu direct play activat. In schimb Jellyfin, desi mai spartan le duce fara nici o problema. Am deschis si ticket la Plex pentru ca am cont premium, dar fara nici un rezultat, imi spuneau ca e de vina NAS-ul ca transcoding-ul este afectat de unitatea de stocare, desi am SSD-uri si NVME cache.
Un alt avantaj pentru Plex este clientul disponibil cred pe orice platforma.
Deci, ca si colegii de mai sus parerea mea este ca poti rula filme H264 fara probleme cu direct play activat.

#13
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@raduci daca clientul e capabil de decoding nativ al streamului atunci nu ar trebui sa ai nici un fel de probleme in a rula orice format (inclusiv H265/HEVC) .
Chiar daca ai activat Direct Play in client in timpul vizionarii stream-ului ar trebui sa si confirmi/verifici ca intr-adevar se intampla asta si nu e vreun motiv alternativ care tot obliga server-ul sa faca transcoding realtime .

Uite cateva exemple de motive pt. care desi era activat Direct Play/direct Stream server-ul  meu tot facea din cand in cand (pana am descoperit motivul si am remediat situatia)
  • Unul din TV-urile mai vechi avea platforma "smart" Vewd (fosta OperaTV) si clientul PLEX era practic un web-app ; in web-app-uri (inclusiv web-client-ul nativ al PLEX-ului , Plex Web) nu merge Direct Play pt. h265 4K HDR (max 1080p)
  • Un soundbar conectat la un TV nu stia nativ codecul EAC3 ; pt. ca in PLEX era configurat sa se faca passtrough la stream-ul audio direct catre soundbar si acesta raporta ca nu site acest codec server-ul trebuia sa desfaca el stream-ul si sa il converteasca in realtime intr-unul recunoscut de soundbar (chestie de care nu era in stare fara niste pauze din cand in cand)
  • La un LG (WebOS) trebuia sa fiu atent la tipul/formatul subtitrarii pt. ca un anumit format (destul de comun) nu-l recunostrea nativ si sever-ul incerca sa-l ajute introducand subtitrarea direct in video (optiunea Burn subtitles >> Only Image formats ar trebui sa fie selectata)
In timpul vizionarii cam asa ar trebui sa raporteze clientul PLEX ca face el decodarea ( poti vedea asta si in interfata de management a server-uli PLEX )

Attached Files


Edited by me_iauras, 14 November 2022 - 22:28.


#14
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Multumesc! Eu redau prin AppleTV 4K prima generatie. O sa ma uit cand ajung acasa peste o saptamana ce este setat.

#15
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Mai e si codecul audio din cate stiu. Daca rulezi ceva du dts si tv-ul nu stie dts, te alegi cu transcode.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate