Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

C.N.A. a votat. Realitatea își face două posturi. Ce fel de stații? După Antena Stars, vom avea și Realitatea Star. Tot de monden

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009

CNA a votat. Realitatea își face două posturi. Ce fel de stații? După Antena Stars, vom avea și Realitatea Star. Tot de monden


Attached File  img_8781_tb730.jpg   116.18K   16 downloads

„Familia" Realitatea se mărește cu două posturi noi de televiziune: unul de sport și unul monden. Consiliul Național al Audiovizualului a acordat azi două licențe TV pentru posturile Realitatea Star și Realitatea Sportivă.

Decizia s-a luat cu unanimitate de voturi pentru ambele licențe.

Pe ce firmă sunt luate licențele? Cât se va investi în cele două stații?
Firma care a obținut licențele este PHG Media Invest. Compania este deținută de Păcuraru Daniela-Madi, soția lui Maricel Păcuraru (patronul Realitatea Plus). Printr-o altă firmă cu nume asemănător - PHG International Security - Daniela Păcuraru s-a mai ocupat și de logistica Realitatea TV, în urmă cu câțiva ani.

În cele două noi televiziuni se vor investi, potrivit datelor prezentate la CNA, 800.000 de euro.
Proiectul Realitatea Sportivă este coordonat de Claudiu Giurgea (cel care prezintă tronsonul din sport Realitatea Sportivă la Realitatea Plus), iar emisia ar trebui să înceapă în luna octombrie, după cum a declarat acesta în ședința de astăzi.
Pe de altă partea, șefa proiectului Realitatea Star este Nicoleta Cone (realizatoare de talk show politic) și ar trebui să emită tot din octombrie
.

Un alt aspect de notat: ambele posturi - Realitatea Sportivă și Realitatea Star - vor fi HD și 4K. Realitatea Plus, postul de știri actual, emite, momentan, în format SD.
Dacă la Realitatea Plus, Cozmin Gușă este acționar (deține jumătate din postul de știri), în cazul celor două licențe noi obținute astăzi nu mai are nicio implicare.
De altfel, Gușă s-a depărtat tot mai multe de Realitatea, unde „nu mai este patron, ci doar acționat”, după cum a spus el într-un interviu pentru Paginademedia.ro.

Discuțiile de la CNA. Peste 100 de angajați fiecare post
În ședința de astăzi au fost prezenți mai mulți reprezentanți Realitatea: Mihaiță Avram, Nicoleta Cone, Claudiu Giurgea și un avocat de la cabinetul Cuculis și Asociații.
Aceștia au discutat despre structura de programe, angajați, sediu și obiective.
Posturile vor avea același sediu și peste 100 de angajați fiecare, după cum au spus reprezentanții Realitatea.

Realitatea Star nu va fi ca Antena Stars
Nicoleta Cone, șef de proiect Realitatea Star:
„Ne adresăm oamenilor care refuză să se mai uite la televizor, care s-au refugiat în online. Dorim să-I aducem în fața televizoarelor.
Blogurile și vloggurile promovează false modele, iar lumea s-a desprins mult de realitate prin refugiul în seriale.
Ne adresăm unui public urban, feminin, cu o situație materială bună. Este acest public în căutarea unui monden tratat corect, fără scandal.
Am dori să descoperim vedete adevărate și personalități. Ne gândim la valori autentice."
Radu Herjeu, membru CNA: Nu aș vrea să reinventați Vulpița. Trebuie să vă gândiți bine cu abordați situația, dacă nu vreți să ajungeți acolo.
Cristina Pocora, membru CNA: Va fi ca Antena Stars?
Nicoleta Cone: Nu va fi ca Antena Stars. Nu e pe piață ce vrem să facem noi.

Realitatea Sportivă, un nou post sportiv printre alte 15: „Vrem publicul care evită scandalul”
Claudiu Giurgea:
„Proiectul se vrea o altfel de televiziune. Vrem să le demonstrăm tuturor că în România nu există doar fotbal. Mai sunt 15 televiziuni de sport, care difuzează doar fotbal.
Ne adresăm altui public, care a fugit de pe TV și e interest și de alte competiții. Nu o să ignorăm fotbalul, care rămâne sportul rege.
Vom încerca să promovăm tineretul și juniorii. Vom încerca să promovăm puștii și speranțele pentru sportul românesc. Ne plângem că nu avem viitor în sport, dar nici nu încercăm să-i căutăm.
Nu încercăm să mergem pe maidane sau la sate să-i căutăm. Noi vom vrea să-i promovăm și pe ei, dar nu o să ignorăm nici restul evenimentelor din sport.
Ne adresăm publicului care evită scandalul și cancanul."

Radu Herjeu:
„E mult mai greu să faci 24 din 24 un program despre sport pe baza unor reportaje, decât pe baza unor meciuri de fotbal.
Veți avea o astfel de echipă capabilă să creeze conținut pentru 24 de ore?"
Dorina Rusu:
„Am văzut în proiect că sunt peste 100 de angajați. Nu vreau să comentez, de unde aveți bani să îi plătiți?
Zic asta pentru că Realitatea Plus a avut ceva probleme cu plata salariilor în pandemie.
Claudiu Giurgea:
„O să răspund ambelor întrebări. Ne leagă brandul și grafica de Realitatea Plus, dar suntem două firme diferite.
Avem discuții cu oameni, chiar și cunoscuți, care sunt pregătiți să se alăture. Vom încerca să luam și oameni care ies de pe băncile facultății. Vrem să refacem acea școală de jurnalism care a fost la Realitatea cândva.
Sediul celor două televiziuni va fi comun, dar fiecare va avea etajul său. Vor avea angajați diferiți.
Sunt șeful proiectului Realitatea Sportivă. Am vrea să începem în octombrie 2020 să putem fi funcționali.
Dorina Rusu: Am văzut că doamna Păcuraru e implicată într-un proces
Tot în ședința de astăzi s-a discutat și despre situația acționarului majoritar - Păcuraru Daniela-Madi - care ar avea calitatea de martor într-un proces.
Dorina Rusu:
„Am văzut în presă că doamna Păcuraru este implicate într-un dosar. Ce impact va avea dacă procesul va lua o turnură proastă?
Mihăiță Avram:
„Este un dosar, dar are calitatea de martor. Nu are implicație în faptele cercetate. Doamna Păcuraru nu are probleme."

Sursa: https://www.paginade...tatea-sportiva/

Edited by KLM2009, 25 June 2020 - 13:17.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Perfect! Încă un post monden ne trebuie, adică manele. Să vină animalele, adică vulpițele...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alt post tv de umplutura.. care va fi cu scandal , vedete, etc. Nu ne ajuta cu nimic.
Mai bine un post tv legat de cultura sau documentare, etc. Dar am uitat, astea nu prind la romani.

#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
Nu ar strica să citim articolul complet:

Realitatea Star nu va fi ca Antena Stars
Nicoleta Cone, șef de proiect Realitatea Star:
„Ne adresăm oamenilor care refuză să se mai uite la televizor, care s-au refugiat în online. Dorim să-I aducem în fața televizoarelor.
Blogurile și vloggurile promovează false modele, iar lumea s-a desprins mult de realitate prin refugiul în seriale.
Ne adresăm unui public urban, feminin, cu o situație materială bună. Este acest public în căutarea unui monden tratat corect, fără scandal.
Am dori să descoperim vedete adevărate și personalități. Ne gândim la valori autentice."
Radu Herjeu, membru CNA: Nu aș vrea să reinventați Vulpița. Trebuie să vă gândiți bine cu abordați situația, dacă nu vreți să ajungeți acolo.
Cristina Pocora, membru CNA: Va fi ca Antena Stars?
Nicoleta Cone: Nu va fi ca Antena Stars. Nu e pe piață ce vrem să facem noi.


#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Gunoi...gunoi...gunoi...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KLM2009, on 25 iunie 2020 - 13:28, said:

Nu ar strica să citim articolul complet:

Realitatea Star nu va fi ca Antena Stars
Nicoleta Cone, șef de proiect Realitatea Star:
„Ne adresăm oamenilor care refuză să se mai uite la televizor, care s-au refugiat în online. Dorim să-I aducem în fața televizoarelor.
Blogurile și vloggurile promovează false modele, iar lumea s-a desprins mult de realitate prin refugiul în seriale.
Ne adresăm unui public urban, feminin, cu o situație materială bună. Este acest public în căutarea unui monden tratat corect, fără scandal.
Am dori să descoperim vedete adevărate și personalități. Ne gândim la valori autentice."
Radu Herjeu, membru CNA: Nu aș vrea să reinventați Vulpița. Trebuie să vă gândiți bine cu abordați situația, dacă nu vreți să ajungeți acolo.
Cristina Pocora, membru CNA: Va fi ca Antena Stars?
Nicoleta Cone: Nu va fi ca Antena Stars. Nu e pe piață ce vrem să facem noi.


Am citit, dar ma cam indoiesc de chestia asta. Daca chiar asa va fi, bravo lor si mult succes, dar nu stiu daca va prinde la romani.

Romanul e obisnuit cu scandal, manele, prosteala.

#7
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009

 MembruAnonim, on 25 iunie 2020 - 13:30, said:


Am citit, dar ma cam indoiesc de chestia asta. Daca chiar asa va fi, bravo lor si mult succes, dar nu stiu daca va prinde la romani.

Romanul e obisnuit cu scandal, manele, prosteala.
Asta din păcate așa e. Canalele cu subiecte serioase nu rezistă în România. Până și TVR Cultural a ”decedat”. La noi cultura = manele și prost gust.

#8
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.07.2018
ăștia nu sunt în stare să relanseze realitatea de când e realitatea Plus aproape că trebuie să aprinzi un bec ca să vezi audiența lor acum se visează mare trust de presă cu canal de sport și monden Hai băi las-o

Vorba lui Radu herjeu na fost în stare Sârbu să lanseze o televiziune după nici un an și ăștia spun că în octombrie sunt zmei și pe praful ăsta

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

 KLM2009, on 25 iunie 2020 - 13:28, said:

Nu ar strica să citim articolul complet:

Realitatea Star nu va fi ca Antena Stars
Nicoleta Cone, șef de proiect Realitatea Star:
„Ne adresăm oamenilor care refuză să se mai uite la televizor, care s-au refugiat în online. Dorim să-I aducem în fața televizoarelor.
Blogurile și vloggurile promovează false modele, iar lumea s-a desprins mult de realitate prin refugiul în seriale.
Ne adresăm unui public urban, feminin, cu o situație materială bună. Este acest public în căutarea unui monden tratat corect, fără scandal.
Am dori să descoperim vedete adevărate și personalități. Ne gândim la valori autentice."
Radu Herjeu, membru CNA: Nu aș vrea să reinventați Vulpița. Trebuie să vă gândiți bine cu abordați situația, dacă nu vreți să ajungeți acolo.
Cristina Pocora, membru CNA: Va fi ca Antena Stars?
Nicoleta Cone: Nu va fi ca Antena Stars. Nu e pe piață ce vrem să facem noi.

Cate SF-uri. Ba chiar emisiunea de la 5 se cauta. Exact asta vor da. Intr-un fel, nu e vina lor. Prostimea vrea sa caste gura la maculatura, astia livreaza ce se vinde. In cativa ani, natiunea romana va fi plina de idioti...

#10
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.07.2018
Hai că angajații îi preiau probabil de la Telekom care mai sunt și probabil ceva de la școlile de televiziune Dar cine ar veni de la Digi Sport care are tot ce contează să lucreze la Realitatea

Antena Group care totuși dispune de resurse și are  chiar și o școală de televiziune a dislocat o mare parte din echipa Pro TV și din ce era în piață pe zona de sport și ăștia vin și spun că aduc oameni de la alte televiziuni pe bune

#11
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
vor emite in HD ? daca nu, nu merita licenta aceste canale !
daca mai discutam si despre continut..
de la a vrea pana la a face, e cale lunga, dar sa speram ca nu vom avea o noua vulpita v2.0

#12
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.02.2006
Să emită măcar 16:9 acest nou post, nu ca fratele său cu un format al imaginii din 1900 toamna...
Credeți că acest post va fi în must-carry? Eu nu știu...

Edited by ssss, 25 June 2020 - 13:57.


#13
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009

 ssss, on 25 iunie 2020 - 13:55, said:

Să emită măcar 16:9 acest nou post, nu ca fratele său cu un format al imaginii din 1900 toamna...
Un alt aspect de notat: ambele posturi - Realitatea Sportivă și Realitatea Star - vor fi HD și 4K.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003
Foarte tare... inca un post la care nu ma voi uita.
(poate un argument in acest sens ar fi si ca nu mai am televizor)

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Astea 4k și Realitatea plus rămâne 4:3? :))

#16
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
asta cu 4K..
eu cred ca in afara de Digi4K si pe viitorul apropiat ProTv4K, restul cred ca sunt doar marketing, ca tehnologie, ioc !

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 sorin147, on 25 iunie 2020 - 13:57, said:

Foarte tare... inca un post la care nu ma voi uita.
(poate un argument in acest sens ar fi si ca nu mai am televizor)

Idem si eu.
Da' io am trei televizoare Posted Image

#18
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Parca presimt ca si Realitatea Star si Sport vor fi 4:3. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate