Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Afacere:Tamplarie in lemn masiv

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ideea este bună și un meseriaș adevărat câștigă de multe ori mai mult decât orice șoarece de birou :)

Cat privește partea practica. Eu am fost client pentru cam tot ce s-a menționat pe aici în ultimii ani. Uși, deși am dat destul de mult pe ele, nu as lua din lemn masiv. Se lasă, iar beneficiul fata de unele pe structura ușoară și doar finisate cu furnir sunt inexistente.

In ceea ce privește mobila cred că ai șanse mai bune. Părerea mea e sa te uiți la început pe site-uri din afara ale unor designeri cunoscuți și să încerci să replici modelele lor. Nu incerca sa inventezi tu la început pentru că nu vei știi ce gusturi sunt in zona de preț unde chiar poți face bani și construiești mai mult arta, decât mobilă.

E un concept foarte util in domeniul startupurilor, se numește "pretotype". În esență scopul este sa validezi ideea de afacere fara a petrece ani întregi muncind. In cazul tau, fă-ți o pagina de Facebook, spune că te ocupi de mobila la comandă, pune niste poze cu ceva modele mai interesante de la designeri din afara pe care crezi că ai putea sa le faci și pune-le pe respectiva pagina. Promoveaza-le pe Facebook și vezi câți oameni interesați ai (negociază inclusiv prețul). Daca pare promițător, dă-i înainte. Nu vorbesc din cărți, am o afacere deja care merge foarte bine și acum o fac pe a 2-a

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Înainte să ajungă în faza cu negociatul ar fi bine să fie sigur că poate furniza obiectele. Dacă dă rateu, i se va duce vorba rapid și nu mai prinde comenzi în veci...

#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
O pagina de Facebook? Face alta. Ideea e de primul pas, sa vezi că ai oameni interesați. Dar da, ideea e sa nu pui chestii nerealiste. Adică nu pui cine știe ce piesa de mobilier complexă și că poți să o faci cu 3 lei.

#22
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am cautat si am gasit foarte greu o firma care sa imi faca balustradele din lemn masiv/stratificat. majoritatea aveau echipe care lucrau in afara tarii si cu o relatie am reusit sa ajung la ei. in final am platit aproape 20 k euro, nu era o lucrare chiar de neglijat.

#23
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Troll-eala de cea mai inalta calitate.
Stai la curte, dar recent te-ai mutat intr-un bloc nou.

#24
leomessi03

leomessi03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2013

 foreverbanned, on 25 iunie 2020 - 10:08, said:

Troll-eala de cea mai inalta calitate.
Stai la curte, dar recent te-ai mutat intr-un bloc nou.


?????

#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 figo1988, on 25 iunie 2020 - 08:13, said:

O pagina de Facebook? Face alta. Ideea e de primul pas, sa vezi că ai oameni interesați. Dar da, ideea e sa nu pui chestii nerealiste. Adică nu pui cine știe ce piesa de mobilier complexă și că poți să o faci cu 3 lei.

stai sa vezi cand o sa isi dea seama ca e mai usor sa le ceara avans iar apoi sa le dea mumu. inchide pagina si face alta... :lol:

#26
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012

 adrian_r5, on 25 iunie 2020 - 07:15, said:

te rog detaliaza putin - ce face aspersoru' asta ?
:) exhaustor.
Am greşit, nu era aspersor, ci exhaustor.

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 csi1, on 25 iunie 2020 - 09:59, said:

eu am cautat si am gasit foarte greu o firma care sa imi faca balustradele din lemn masiv/stratificat. majoritatea aveau echipe care lucrau in afara tarii si cu o relatie am reusit sa ajung la ei. in final am platit aproape 20 k euro, nu era o lucrare chiar de neglijat.

Adica tu ai dat 1 miliard de lei vechi doar pe balustrada si stai de vorba cu noi p-aici. Nu ai de semnat contracte cu Tiriac,Becali?

Initiator, e de apreciat ce vrei sa faci, insa suntem in 2020 si nu poti bate CNC-urile.
Ce vrei tu, se poate doar daca esti un geniu artistic. Adica sa faci ceva ce nu poate un CNC. In rest n-ai sanse. Doar sa traiesti de azi pe maine din ''impuscat francul''.

#28
leomessi03

leomessi03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2013

 mariovrs, on 25 iunie 2020 - 12:45, said:


Initiator, e de apreciat ce vrei sa faci, insa suntem in 2020 si nu poti bate CNC-urile.
Ce vrei tu, se poate doar daca esti un geniu artistic. Adica sa faci ceva ce nu poate un CNC. In rest n-ai sanse. Doar sa traiesti de azi pe maine din ''impuscat francul''.

Nu cred ca un CNC iti poate face mobila cap-coada,fara sa implice un tamplar in tot procesul,si aici nu ma refer la montaj,sunt constient ca exista piese pe care un CNC le scoate mai bine si mai repede.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 leomessi03, on 25 iunie 2020 - 16:45, said:

Nu cred ca un CNC iti poate face mobila cap-coada,fara sa implice un tamplar in tot procesul,si aici nu ma refer la montaj,sunt constient ca exista piese pe care un CNC le scoate mai bine si mai repede.

Lasa vrajeala si baga planul de afaceri
Ala o sa-ti spuna daca merita

Exemplul cu CNC-ul e bun.

NU INCERCA SA CONCUREZI productia de serie ca o iei in freza

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Tsunnnami, on 25 iunie 2020 - 17:00, said:



NU INCERCA SA CONCUREZI productia de serie ca o iei in freza

Pai tocmai asta e,el inca nu are cunostinte destule in meserie nici imaginatie,deci produse de nisa kanci.Ii ramane sa se ia la intrecere cu CNC-ul.

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Eu aș face așa:
- aș lucra la cel de la care învăț pînă cînd l-am stors de toate informațiile
- în același timp aș căuta resurse pe net - despre tîmplărie, despre cum se gîndește o piesă de mobilier, despre tendințe de design (ce place acum), cam ce prețuri se pot cere pentru piesele pe care le-aș putea fabrica acum la început
- aș investi în scule de bază și materiale și aș trece la fabricat una-două piese doar să văd că pot și să văd de ce mă lovesc pe parcursul fabricării de unul singur
Aș evita să fac piese care se fabrică automatizat - gen forme simple, rectangulare. Cu alea nu se poate concura nici la preț nici la termene. E nevoie de piese unicat sau serie mică, cu forme speciale și/sau combinații de materiale (lemn de esențe diferite, lemn+sticlă, lemn+metal etc.).
Aș vedea dacă reușesc să vînd ce am produs și, dacă merge, abia după aia aș investi toată suma.

Și dacă merge - ceea ce îi urez - aș căuta un loc mai potrivit activității. 60 mp de curte e bun pentru început și asta doar dacă nu protestează vecinii. Dacă activitatea are succes suprafața nu va ajunge și te vei trezi cu garda pe cap - înființarea unui atelier cît de cît serios nu se face cum îți vine și nici unde îți vine. Plus altele - de exemplu deșeurile trebuie evacuate și firma de salubritate nu ridică așa ceva.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Kean, on 26 iunie 2020 - 08:39, said:

Pai tocmai asta e,el inca nu are cunostinte destule in meserie nici imaginatie,deci produse de nisa kanci.Ii ramane sa se ia la intrecere cu CNC-ul.

De ce crezi ca i-am recomandat planul de afaceri intai?

 radunic, on 26 iunie 2020 - 09:00, said:

Eu aș face așa:
- aș lucra la cel de la care învăț pînă cînd l-am stors de toate informațiile
- în același timp aș căuta resurse pe net -

- aș investi în scule de bază și materiale și aș trece la fabricat una-două piese doar să văd că pot și să văd de ce mă lovesc pe parcursul fabricării de unul singur


Tu esti baiat destept, d-aia

Intre timp as face un plan de afaceri
Acolo "vede" ce merge si ce nu merge.
Deocamdata STIE ca afacerea care-l plateste pentru munca RENTEAZA, ceea ce e ceva

#33
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 laffin, on 25 iunie 2020 - 10:57, said:

stai sa vezi cand o sa isi dea seama ca e mai usor sa le ceara avans iar apoi sa le dea mumu. inchide pagina si face alta... Posted Image

Prost sa fii sa intri la puscarie pentru cateva mii de lei.

 Tsunnnami, on 26 iunie 2020 - 14:39, said:

De ce crezi ca i-am recomandat planul de afaceri intai?

Nu ai cum sa faci un plan de afaceri daca nu stii piata. Poti cel mult sa te joci de-a facut planul de afaceri. El nu stie cati clienti potentiali are, nu stie cat ar fi dispusi sa plateasca, nu stie daca el e capabil sa faca ceea ce au nevoie oamenii aia si nu stie cat l-ar costa. Acestea sunt intrebari la care trebuie raspuns inainte sa faci orice plan de afaceri. Un plan cu date si valori scoase din imaginatie e la fel de valoros ca si hartia Zewa.

Te duci la orice investitor cu un plan facut asa si te trimite acasa (chiar investitorii spun chestia asta). Te duci cu niste date clare ale unor oameni dispusi sa plateasca anumite sume pe anumite produse si deja ai avansat enorm.

Edited by figo1988, 26 June 2020 - 14:50.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 26 iunie 2020 - 14:49, said:

Nu ai cum sa faci un plan de afaceri daca nu stii piata. [...] Un plan cu date si valori scoase din imaginatie e la fel de valoros ca si hartia Zewa.

Cum sa nu?
Am spus PLAN, altfel e pierdere de vreme

 figo1988, on 26 iunie 2020 - 14:49, said:

Te duci la orice investitor cu un plan facut asa si te trimite acasa (chiar investitorii spun chestia asta). Te duci cu niste date clare ale unor oameni dispusi sa plateasca anumite sume pe anumite produse si deja ai avansat enorm.

Stai ca te apuci sa complici problema
CINE a amintit de INVESTITII?
Unde scrie ca e obligatoriu sa mergi cu planuld e afaceri LA CINEVA????

#35
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mai, nu ai cum sa faci un plan de afaceri daca tu nu stii:
1. Pret de vanzare
2. Costuri / unitate
3. Costuri fixe
4. Numar de clienti potentiali

Si el nu stie nimic din toate astea. E o vorba: "garbage in, garbage out". Asa o sa fie orice plan facut in faza asta de informare :)

Cei mai multi care se apuca de treaba asta cu mobila incep prin a lucra undeva, invata raspunsurile la 1,2 si 3, iar la 4 fac o estimare bazandu-se pe actualul loc de munca.

Edited by figo1988, 26 June 2020 - 15:13.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 26 iunie 2020 - 15:09, said:

Mai, nu ai cum sa faci un plan de afaceri daca tu nu stii:
1. Pret de vanzare
2. Costuri / unitate
3. Costuri fixe
4. Numar de clienti potentiali

Si el nu stie nimic din toate astea. E o vorba: "garbage in, garbage out". Asa o sa fie orice plan facut in faza asta de informare Posted Image

E corect. SI???
CE-l opreste sa AFLE????
Am zis eu sa puna cifre din burta?

Trebuie sa inceapa de undeva
Sa puna pe hartie CE-I TREBUIE pentru un plan de afaceri.

Ce-i asa greu?

Daca acum vreau sa ma apuc sa imi fac agentie de turism pentru catei de companie.
Ma duc sa-mi inregistrez SRL-ul?
Nu!
Imi prebuie un plan de afaceri sa estimez DACA RENTEAZA
Pentru plan imi trebuiesc cifre pe care TREBUIE SA LE AFLU.

Daca le scriu din burta, se numeste faliment

Avantajul lui este ca LUCREAZA ACOLO in domeniu, spre deosebire de mine, ci poate afla foarte usor.
Cine e piata, ce pretentii are, care e costul materiei prime, costul masinilor, cine le produce, cum se intretin, poate observa cum se fac taxele, ce hartii trebuiesc depuse si unde, lunar,

TOATE astea fac parte din planul de afacre

La sfarsit, tragi linie si vezi daca merita sau nu
Dar inceputul e bun.
Sa lucreze si sa invete in sectorul ala fara nici un risc gratis, si mai mult, sa fie si platit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate