Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

The Ivy - Jandarmeriei (Speedwell)

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Salut,

Aparent groapa de beton de pe Jandarmeriei a fost preluata si se va construi un complex acolo numit: "The Ivy" -> https://www.theivy.r...s/building/main

Pare frumos din plansa care cuprinde toate cladirile, potrivit pentru zona 'de lux' Baneasa. Cumparatori sunt in acest moment, sau cel putin asa zice site-ul lor unde apar ca vandute destul de multe apartamente.

#2
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Mi se pare asa riscant sa cumperi apartament intr-un bloc/cartier nou. De multe ori dezvoltatorii nu s-au tinut de cuvant.

#3
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Te doare mintea cu denumirile astea. Sa nu fie Poison Ivy :))

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
am intrat, am vazut preturile, am inchis, sa fie sanatosi.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
1. Dezvoltatorul e serios, strain, cu proiecte finalizate la activ.
2. Zona Jandarmeriei e nou buric al targului, cu Baneasa Mall la aruncatura de prastie.
3. Proiectul pana la finalizare e destul de mare, deci va dura cativa ani buni pana sa fie curat si liniste.
4. Deja sunt clienti, mai ales apartamentele de la parter, care au si o urma de curte.

Pretul e mare, dar depinde de buzunar si alternativa.

Se va vinde.

#6
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

View PostAdm, on 24 iunie 2020 - 19:44, said:

2. Zona Jandarmeriei e nou buric al targului, cu Baneasa Mall la aruncatura de prastie.
Cate licee, scoli, gradinite, cabinete medicale sunt in zona? Unde pot sa iesi seara sa mananci (presupun ca daca ai bani de apartament acolo, nu mananci la Mc... sau poate asta e idea, sa faci economie? :) ) Cat de usor si sigur este sa mergi pana la Mall pe jos, cu trotineta sau bicicleta? Cum poti ajunge usor la locul de munca (presupunerea e ca un vanzator la mall nu isi permite oricum pretul) avand in vedere ca prin zona trec doar ceva autobuze la interval mare iar drumul spre/dinspre centru e full din cauza celor care locuiesc mai spre nord? O fi o zona "da lucs", dar, presupunand ca nu stai toata ziua acasa si nu vrei sa-ti petreci jumate de zi in trafic, nu prea e "buric"

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Pai depinde la ce scoli sau licee te referi.
Ai destule private in zona de nord, iar pentru conexiunea cu orasul ai destule pe DN1, pana la metroul de la Casa Presei Libere.
Problema este intr-adevar SCOALA PRIMARA si GIMNAZIUL de stat, pentru ca nu e nimic de mers pe jos, cele mai apropiate fiind pe la Arcul de Triumf.

Spitale si clinici ai destule; Sanador are clinica fix peste DN1, iar spitalul CF este aproape.
Regina Maria are la clinica 2 strazi mai departe.

Restaurante la fel, am mentionat ce mall-ul la 10 minut e de mers pe jos, da?
Ai Tankeria aproape, la fel Capriciosa, daca Mall-ul iti sta in gat.

Pentru ceilalti exista intotdeauna chiftelutele cu dulceata de la Ikea.

Daca insa visul este sa intri din subsol la metrou, iar restaurantul shormerie sa fie la parter, atunci na, mai cauta.

Google Maps ajuta pentru intrebari specifice.

https://goo.gl/maps/uw6ciHwgY49gQA1H8

#8
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Sunt doar doua mici probleme in argumentatia ta: lipsa traficului de pe DN1 si prezenta metroului la Piata Presei ;)

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost si eu azi la un "interviu" din postura de posibil cumparator.
Serviciile vanzare sunt externalizate catre Knight Frank.

Partea financiara este ok, in sensul 3000 EUR avans rezervare, apoi 25% la 2 luni distanta.
Te poti retrage oricand, primind inapoi banii.

Niste chestii care m-au deranjat sau la care astept raspuns scris (trimis intrebari pe email).

1. Initial faza 1 avea 2 etaje subterane de parcare, dar acum mai are doar unul, deci max 1 loc de parcare/apt.
1 loc de parcare costa 15 000 eur + tva.
Unele sunt Klaus, altele sunt unul in spatele altuia, deci trebuie sa le ia acelasi cumparator + o boxa.

Pe scurt, va fi omor cu parcarea, chestie clasica romaneasca, pentru ca toti or sa aiba 2 masini si prea putini cumpara locuri de parcare.

2. Cota indiviza - vreau detalii, pentru ca as dori sa stiu cine va fi proprietar pe imensul spatiu de alei si spatii verzi (intretinere, impozit).

3. Am fost la teren, iar acolo e strada Gen Stefan Holban, care merge de pe Str Jandarmeriei, pana la Decathlon (si e offroad spre Decathlon)

https://player.vimeo...video/405423482

Ajuns dinspre str Jandarmeriei pe Gen Gen Stefan Holban, strada e asfaltata, DAR e acolo un bloc numit Cap Nord.
Acolo am aflat ca strada (partea dinspre Jandarmeriei) e proprietate privata si The Ivy NU are acces pe acolo!

Pe langa asta, ochiometric, parcarea asfaltata a Cap Nord este fix unde urmeaza a fi faza 1 de la The Ivy.

Attached File  parcare.jpg   391.83K   182 downloads

PUZ-ul e aici
Se observa ca intr-adevar, strada face parte dintr-un alt puz, iar pe site-ul de cadastru apare ca fiind parte din acelasi lot particular, deci The IVy nu are acces by default, de aceea au si modificat accesul la subsol prin stanga.

Aici poate vazuta schita si am atasat comentariile mele.

Attached File  5_Jandarmeriei_9A_PRELIMINAR_aviz_plan.jpg   690.87K   166 downloads

Pe masura ce voi primi raspuns la intrebari, va voi tine la curent.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am promis ca revin cu informatii:

- se face drum cu intrare direct pe DN1 (terenul e al lor), intre cele doua poduri Metro - Ikea
- in antecontract garanteaza accesul pe Str General Stefan Holban, pe sensul spre Jandameriei, pana la finalizare.
Aparent actual proprietar trebuie sa faca drumul public cf PUZ.
Daca nu e asa, poti rezilia fara comentarii.
- locurile de parcare marcate cu "e" de la electric vor avea bransament trifazic de 11 kW (f bine, nu ideal).
- partea cu cota indiviza este ok (pe toate terenurile si aleile din complex)
- am intrebat si de izolatia apartamentelor de la parter, care au dedesubt parcare si raspunsul a fost foarte OK ca izolatie, doar ca nu l-am retinut exact.


Quote

Locurile de parcare pe care pot fi amenajate statii de incarcare au acelasi prêt de 15000 Euro + TVA.

Preturi alte locuri de parcare in imobil :
Prêt loc parcare platforma : 11000 Euro + TVA/loc (*2 = 22000 Euro + TVA/plaforma)
Pret loc dependent: loc fata 14000 Euro +TVA/loc, loc spate 11000 Euro + TVA/loc (amandoua 25.000 Euro + TVA), oferta 2 locuri parcare dependente si boxa (4,4 mp) = 27500 Euro + TVA

Edited by Courage, 07 October 2020 - 22:36.


#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mailul de pe 3 decembrie 2020 era foarte optimist, dar practic abia au scarmat putin terenul timp de o luna.

Sunt in intarziere si probabil vom avea totusi o perioada de iarna.

Nici proiectul de la DN1 (birouri) nu pare sa avanseze foarte repede, deci cred ca la The IVY se va intarzia mult.

Zvonuri beton:
- gurile rele spun ca constructorul ales nu e foarte renumit pentru calitate.
- dezvoltatorul a reusit sa ia autorizatia pe modificari (a disparut un etaj de parcari de la subsol, deci masinile vor sta in aer)
Pretul unul loc minuscul de parcare e 15 000 eur + tva.
- dezvoltatorul a reusit sa scoata PUZ-ul nou pentru zona din fata a terenului (spre Jandarmeriei).

Attached File  Screenshot 2021-01-09 at 10.02.27.jpg   657.25K   69 downloads

Am studiat si eu o posibila achizitie acolo, dat fiind ca e o zona buna ca acces pt cei din nord, insa:
- pret urias/mp, mai ales daca vrei sa iei la parter cu un parci de curte (se cauta) - peste 2000 eur/mp.
- deja sunt niste bloculete pe acolo si e foarte inghesuit, iar stradutele de acces, dupa ce ca sunt stramte, vor avea si ciorchine de masini agatat.
- ei vor sa faca multe blocuri pe o suprafata relativ mica (traiasca PUZ), iar asta implica 10+ ani de santier. O placere.

Langa ei a inceput lucru la ceea ce se numeste pompos Jardins du Nord.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   199.15K   70 downloads

Edited by Ahasverus, 09 January 2021 - 10:04.


#12
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View PostAdm, on 25 iunie 2020 - 18:11, said:

pentru conexiunea cu orasul ai destule pe DN1, pana la metroul de la Casa Presei Libere.
Am I missing something? :)

View PostAhasverus, on 09 ianuarie 2021 - 09:57, said:

- pret urias/mp, mai ales daca vrei sa iei la parter cu un parci de curte (se cauta) - peste 2000 eur/mp.
2k euro/mp deja este in partea de low-end pt un apt in zona de Nord. Depinde cat de mult 'peste' 2k euro este.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Mea culpa, nu e metrou la Pta Presei, va fi in 20 de ani, deci sunt vizionara!

2000 eur/mp pt niste apartamente meschine ca suprafata? E clar ca imi scapa ceva.
Cumperi casa pe pamant in campul pipera cu 1000 eur/mp. Nu e ideal, dar e “mai ideal” decat viata in furnicar.

#14
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View PostAdm, on 09 ianuarie 2021 - 10:28, said:

2000 eur/mp pt niste apartamente meschine ca suprafata? E clar ca imi scapa ceva.
Cumperi casa pe pamant in campul pipera cu 1000 eur/mp. Nu e ideal, dar e “mai ideal” decat viata in furnicar.
Sunt meschine ca suprafata tocmai pt ca pretul pe mp este f mare. Nu oricine vrea sa stea in Pipera sau in afara Bucurestiului, de unde si cererea pt locuinte in oras.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Man, problema se pune de obicei cand targetul e de pret, adica vrei sa te incadrezi la TVA de 5% si esti limitat de suma si suprafata.
Nu e cazul aici, ca vorbim de 120 000 eur 2 camere amarate si 20 000 eur un loc de parcare, deci 140 000 eur pt 58mp?

Nu e cazul aici, iar ce imi e Jandarmeriei, ce imi e Pipera?

In fine, preturile au sarit prea mult (parerea mea, nu ca ar conta), dar e stupid sa dai peste 1000 eur/mp la bloc, cand pe acolo te incadrezi la casa semnificativ mai spatioase ~in aceeasi zona.

Pe mine ma deranjeaza in mod special ca nu e de fapt nimic semnificativ diferit vs apartamentele vechi din cartierele dormitor dpdv al aglomeratiei, ba pe alocuri e char mai rau, mult mai rau.

#16
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Eu sunt de acord ca preturile au crescut, dar gandeste-te ca am vandut apt din 1960 cu 1600E/mpu, si asta acum cativa ani si nu era in cine stie ce zona. Nu vad cum te poti astepta la un pret sub 1k eur/mp intr-un bloc nou, basca si in zona fitza.

Eu spun ca sunt mici apt in sensul ca omul vrea sa-si cumpere un apt "de 3 camere", iar dezvoltatorii s-au adaptat - le-au facut de 3 cam la 60mpu, 120-150k (parcare oricum nu ia nimeni ca e scumpa si "se poate parca in strada") si aia e. Daca le faceau de 100mpu ar fi costat 200k+ si s-ar fi dat mult mai greu.

Pe jandarmeriei nu vad despre ce aglomeratie vorbesti, nu poti compara cu o zona din buricul targului din punctul asta de vedere.

Edited by lllllll, 09 January 2021 - 17:52.


#17
viaipi

viaipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.06.2010

View PostAdm, on 09 ianuarie 2021 - 10:28, said:

Mea culpa, nu e metrou la Pta Presei, va fi in 20 de ani, deci sunt vizionara!

2000 eur/mp pt niste apartamente meschine ca suprafata? E clar ca imi scapa ceva.
Cumperi casa pe pamant in campul pipera cu 1000 eur/mp. Nu e ideal, dar e “mai ideal” decat viata in furnicar.

Salut, poti sa arati o casa in campul pipera la 1000 euro/mp?
Ca eu tot caut o casa de ceva timp si n-am vazut nimic la pretul asta.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
@viaipi

https://forum.softpe...sidence-pipera/
https://alexander-re...a-duplex-p-1-m/

@lllllll

Jandarmeriei = buricul targului? Sa nu exageram. E o padure distanta de CB.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate