Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#5401
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Si cum anume pot ajunge inginerii aia la putere? Ca au doua variante: sa candideze sau sa invadeze. Ar mai fi si a treia, dar foarte improbabila: sa fie obligati.

#5402
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Nu poti sa iti dai cu parerea sau mai rau, sa impui lucruri prin directive UE, daca ai cunostinte mult mai praf decat mine, un pur hobbist energetic fara calificari in domeniu.

Germania a taiat nuclearul, vor sa renunte la cei 50% gaz rusesc, nu au incotro decat sa foloseasca tot mai mult carbune, pare-se ca din ala au.

Eu gandesc asa: gazul e cel mai putin poluant, dar se va epuiza rapid daca mutam toate chestiile pe el. Carbune-petrol-gaz, aceasta tripleta se poate epuiza oricand (carbunele tine cel mai mult ca nu a fost exploatat precum celelalte 2) si nu poate fi inlocuita decat cu mai mult nuclear, mult mai mult. Altfel blackout si pestera.

UE vrea sa scape de gazul rusesc, din fericire noi nu depindem de el. Au dat liber la carbune, CEO are dreptul sa foloseasca mai mult carbune. Dar inca nu a pus in aplicare, in continuare bate vantul-exportam, nu e vant-importam curent.

#5403
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 Neaceasca85, on 26 mai 2022 - 09:51, said:

La destramarea UE se va ajunge daca verzii ce fumeaza marijuana nu sunt inlaturati si sa vina la putere oameni tehnici, ingineri din domeniul energetic mai ales, nu atehnici verzi.
Oricine vine la putere si oricat de competent intr-un domeniu este va guverna prost daca competenta lui este limitata si nu are capacitatea sa vada evolutia pe ansamblu. De asta guvernele tehnocrate au avut dea lungul timpului cele mai proaste guvernari.

#5404
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Cea mai tîmpită idee citită pe forum, de o bună bucată de vreme!

#5405
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

 ccristyan, on 22 mai 2022 - 19:19, said:

Engie a notificat toti clientii ce aveau oferta Gas Start, de la 01.07.2022 si pana la 01.03.2023 pretul gazelor este 0.685 lei kwh.

Pretul este plafonat pana pe 01.03.2023 la 0.31lei/kwh, deci clientii nu sunt foarte afectati, cresterea o sa fie de la 0.25lei la 0,31lei, undeva la 24%.

Voi ce faceti in situatia aceasta? ramaneti la engie unde acestia incaseaza 0.685lei (0,31 de la voi si restul de la stat) sau va mutati la un alt furnizor?


Mie mi-au facut oferta de 0.647 lei/ kWH, cuTVA. Le-am scris ca am o oferta mai buna de la Enel, au zis ca le pare rau. Si mie imi pare, o sa ma mut Posted Image

Attached Files


Edited by Alka10, 29 May 2022 - 09:31.


#5406
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Hm...ma intreb de unde ia Enel gazele, nu figureaza ca operator de distributie .

Attached Files



#5407
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 Alka10, on 29 mai 2022 - 09:28, said:

Le-am scris ca am o oferta mai buna de la Enel, au zis ca le pare rau. Si mie imi pare, o sa ma mut Posted Image
Vezi sa nu fie ceva taxe ascunse in ofertele alea. Nu te muta doar pe baza a doua gifuri de pe site-ul enel.

#5408
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 17.05.2021
pretul de la Enel (0.489 lei/kwh) cred ca e fara taxe si tva

#5409
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 13.05.2003
Părere personala: mai bine stai la Engie. Diferența e prea mica intre cei doi la final si oricum prețul e plafonat si pentru iarna următoare. Engie sunt mult mai transparenți, fata de cate măgarii face Enel.

Edited by anelise, 29 May 2022 - 13:28.


#5410
iva

iva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.09.2003
Oferta primita de la EON Gaz...

Attached Files


Edited by iva, 31 May 2022 - 09:46.


#5411
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Oferta e buna comparativ cu ce e acum în piață. In decembrie mi se termina și mie perioada fixa la Electrica, sunt curios cu ce sume mă vor încânta. Acum au niște oferte...

#5412
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 iva, on 31 mai 2022 - 09:44, said:

Oferta primita de la EON Gaz...
Acuma trebuie sa ne dai detalii cum ai obtinut oferta asta (din ce localitate esti, etc)? Pentru ca oferta este foarte buna fata de ce au ei pe piata. Prin ce canal ai obtinut-o?

#5413
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
La voi a fost emisă factura enel pe mai? La mine nimic

#5414
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006
Nici la mine nu s-a emis.Probabil din cauza noilor reglementari de plafonare intrate in vigoare la 1 aprilie.

#5415
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Am trecut la eON, contractul mi-a venit a 2-a zi pe mail în data de 26 mai. Azi a venit și o factură dar contul meu de eON încă este gol. Îmi scrie: Nu ai niciun loc de consum activ, activează un loc de consum sau adaugă unul nou.
Trebuie să mai aștept? Am încercat adăugare de client dar zice că codul de client este deja asociat.

Între timp am mai primit un mail de la Petrom dar presupun că nu trebuie luat în considerare pentru că am deja un contract nou cu eON:

Stimate client,

În conformitate cu Regulamentul privind furnizarea de ultimă instanță (UI) a gazelor naturale, aprobat prin Ordinul ANRE nr. 173/2020 (“Ordinul ANRE 173/2020”), cu modificările și completările ulterioare, ANRE stabileste furnizorul de ultimă instanță (FUI) cu costul cel mai mic care va prelua clienții finali în cazul apariției unei situații în care aceștia nu mai au asigurată furnizarea gazelor naturale.

Pentru luna iunie 2022, OMV Petrom SA a fost desemnat FUI cu costul cel mai mic, prin urmare, avand in vedere ca incepând cu data de 01.06.2022 contractul dumneavoastra de furnizare gaze naturale a încetat de drept, in conformitate cu notificarea primita de la distribuitorul local de gaze naturale, furnizarea la locul/locurile dumneavoastra. de consum urmeaza să fie asigurată, în regim de UI, de către OMV Petrom SA în calitate de FUI.

Conform prevederilor legale in vigoare, OMV Petrom S.A. (FUI) va asigura furnizarea gazelor naturale în regim de UI la locul/locurile dumneavoastra de consum cu respectarea contractului-cadru de furnizare a gazelor naturale în regim de UI, fară să fie necesara semnarea unui contract de furnizare gaze naturale cu FUI. Furnizarea în regim de UI se asigură pentru o perioadă temporară, conform reglementărilor legale în vigoare.

#5416
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
Mie mia expirat oferta de 0,067  și mai trecut automat la oferta lor de 0,7 sau ceva de genu, nu am semnat nimic, sa considerat acceptare tacita, pot schimba furnizorul fără vreo penalitate?

#5417
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Anonymous1986, on 03 iunie 2022 - 21:59, said:

Mie mia expirat oferta de 0,067  și mai trecut automat la oferta lor de 0,7 sau ceva de genu, nu am semnat nimic, sa considerat acceptare tacita, pot schimba furnizorul fără vreo penalitate?
Da! Oricum si "sub perioada contractuala" poti schimba furnizorul fara vreo penalitate; nu e ca la telefonia mobila cu taxa de reziliere anticipata :-)

#5418
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
//

Edited by KLM2009, 05 June 2022 - 08:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate