Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#5383
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 tazyx, on 28 aprilie 2022 - 14:11, said:

Factura venita - de regularizare - este pe pretul de 200lei/MWh, pentru regularizare Martie, deci oricum sub pretul plafonat de 310lei/MWh, si a fost de 96 lei, 450 KWh.

310lei plafonat este cu distributie, transport si TVA, 200 lei/MWh este fara.
Distributia este ~30 lei/MWh, transportul ~10 lei si TVA 19% din tot. In plus, fara plafonare in multe cazuri exista si abonament. La Nova parca nu exista.

Deci 200 lei/MWh cu toate taxele inseamna cam 286 lei cu taxe.
Asta pentru a face o comparatie reala.

in plus, din cate imi amintesc pretul Nova de 200 lei/MWh nu era garantat, adica il puteau schimba cu o simpla informare a clientilor.

#5384
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

 Xman_ghio, on 29 aprilie 2022 - 21:45, said:

Exact, dar nimic aproape de 450 lei/MWh cum zicea el!
Poate ii fac astia un pret special pt el !!!!!Posted Image

#5385
coliver

coliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 08.01.2009
Daca in perioada 1.11-31.03 am consumat 1370 mc de gaz nu se acorda compensatia pentru aia max 1200 mc prevazuti in OG?
Din noiembrie pana azi , nu mi-a facturat deloc gaz desi am sunat lunar la ei sa emita factura. Factura primita azi este pe perioada 01.11-14.04 si nu au pus nici un leu compensatie.
Mi-au trecut 14400 kwh in perioada 01.11-31.03 si 410 kwh in perioada 01.04-14.04

Edited by coliver, 16 May 2022 - 14:12.


#5386
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Engie a notificat toti clientii ce aveau oferta Gas Start, de la 01.07.2022 si pana la 01.03.2023 pretul gazelor este 0.685 lei kwh.

Pretul este plafonat pana pe 01.03.2023 la 0.31lei/kwh, deci clientii nu sunt foarte afectati, cresterea o sa fie de la 0.25lei la 0,31lei, undeva la 24%.

Voi ce faceti in situatia aceasta? ramaneti la engie unde acestia incaseaza 0.685lei (0,31 de la voi si restul de la stat) sau va mutati la un alt furnizor?

#5387
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
…si unde vrei sa pleci? Daca te uiti pe oferte cam toti furnizorii dau la clienti noi peste 1 leu!!!

#5388
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
am primit si eu notificari de la engie ,acum am 0.21 si va fi 0.61, adica se tripleaza gazul mai nene
pai daca acum e 2,7 lei / mc , sa inteleg a va fi undeva la 7-8 lei/mc ?Posted Image

#5389
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 Xman_ghio, on 23 mai 2022 - 06:51, said:

…si unde vrei sa pleci? Daca te uiti pe oferte cam toti furnizorii dau la clienti noi peste 1 leu!!!

Sunt cateva oferte mai mici, cu 0.5lei kwh, eu nu platesc mai putin, dar macar nu incaseaza engie de la stat mai mult.

Edited by ccristyan, 23 May 2022 - 10:20.


#5390
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Furnizori mici care risca faliment si apoi ajungi in FUI… Nu multumesc!

#5391
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Enel are cea mai buna oferta momentan, cu 0,5 lei, nu cred ca putem spune ca este furnizor mic

Edited by ccristyan, 24 May 2022 - 09:31.


#5392
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 ccristyan, on 22 mai 2022 - 19:19, said:

Engie a notificat toti clientii ce aveau oferta Gas Start, de la 01.07.2022 si pana la 01.03.2023 pretul gazelor este 0.685 lei kwh.

Pretul este plafonat pana pe 01.03.2023 la 0.31lei/kwh, deci clientii nu sunt foarte afectati, cresterea o sa fie de la 0.25lei la 0,31lei, undeva la 24%.

Voi ce faceti in situatia aceasta? ramaneti la engie unde acestia incaseaza 0.685lei (0,31 de la voi si restul de la stat) sau va mutati la un alt furnizor?

Si eu am primit mail, chiar mi s-a facut rau, iar eu aveam cu 0.18 si am incercat oricum sa reducem foarte mult consumul in iarna aceasta (am inchis efectiv caloriferele din camerele unde nu stateam noaptea si dat drumul a 2-a zi). Pai deja s-a dublat cu compensarea si de 3.5x fara compensare. Chiar nu stiu ce sa facem in cazul asta, mi se pare efectiv un faliment al tarii pe termen mediu/lung (sa nu zic scurt). De unde va putea toata lumea sa suporte aceste scumpiri? De unde vor putea toate micile afaceri sa suporte aceste scumpiri? Stiu ca s-a tot discutat si rediscutat subiectul, insa stii ca pana nu te afecteaza efectiv...
Si bine bine la noi la 3 camere om vedea cum o mai dregem, dar ce fac unii care au venit de 2-3000lei? Efectiv vom sta in frig pentru "inverzirea Europei". Doar ca la noi iernile sunt deosebit de friguroase vs Vestul Europei, adica una e sa stai la 3-5 grade si sa ai 18 grade si alta e sa stai la -5 - 10 grade (degeaba o sa ziceti ca nu mai sunt iernile ca alta data, minim 1 luna noaptea avem -10 grade - it's a fact - si asta zic de Bucuresti, cum urci spre nord e si mai rau, da nu mai sunt zapezile de alta data cu -15 - 20 grade pt 2 sapt) imediat in casa o sa ai 5-10 grade :(

#5393
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.05.2004
Nu are nicio legatura cu "inverzirea Europei". Este vorba de o liberalizare a pietei facuta in bataie de joc care da voie furnizorilor sa faca cam ce vor ei in materie de preturi. Sub inaltul patronaj al unui ANRE politizat si impotent.

Pana si dobitocul de ministru ridica din umeri: https://revistaprese...ocuri-piata.htm

#5394
chambao

chambao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.02.2007
pai le convine de minune celor ce ne conduc aceste preturi mari
Hidroelectrica a raportat in Q1 2022 o crestere de peste 100% a profitului; actionar majoritar - Ministerul Energei (statul)
Romgaz a raportat in Q1 2022 o crestere de peste 100% a profitului; actionar minoritar statul
Nuclearelectrica a raportat in Q1 2022 o crestere de 250% a profitului; actionar minoritar statul
Petrom a raportat in Q1 2022 o crestere de 210% a profitului; actionar minoritar statul

vin miliarde de euro la buget din taxe, impozite, redevente

#5395
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 bograd, on 24 mai 2022 - 14:32, said:

Nu are nicio legatura cu "inverzirea Europei". Este vorba de o liberalizare a pietei facuta in bataie de joc care da voie furnizorilor sa faca cam ce vor ei in materie de preturi. Sub inaltul patronaj al unui ANRE politizat si impotent.

Pana si dobitocul de ministru ridica din umeri: https://revistaprese...ocuri-piata.htm

Toate sunt cumulate, sa nu fim naivi. La noi doar a fost momentul care nu trebuia, trebuia facuta liberalizarea de ani de zile si trebuiau investitii serioase, insa nu s-a vrut datorita populismului politic. Gandeste-te cum a fost situatia cu Romtelecomul, teoretic liberalizarea ne-a adus unde suntem in materie de telecom, TEORETIC, LIBERALIZAREA cu cap era buna, peste tot s-au marit preturile in Europa, datorita "inverzirii" doar ca simt altfel vesticii aceasta "inverzire" cu forta, iar la ei nu s-a marit de 3-4x ci cu 30-50%. Tot este mult, dar este altceva. Noi nu prea vad bine, decat ca vom falimenta, eu nu pot sa inteleg cum vor mai functiona anumite afaceri mici care si asa aveau costuri enorme la incalzire si curent, acum de cateva ori mai mari...

 chambao, on 24 mai 2022 - 14:41, said:

pai le convine de minune celor ce ne conduc aceste preturi mari
Hidroelectrica a raportat in Q1 2022 o crestere de peste 100% a profitului; actionar majoritar - Ministerul Energei (statul)
Romgaz a raportat in Q1 2022 o crestere de peste 100% a profitului; actionar minoritar statul
Nuclearelectrica a raportat in Q1 2022 o crestere de 250% a profitului; actionar minoritar statul
Petrom a raportat in Q1 2022 o crestere de 210% a profitului; actionar minoritar statul
vin miliarde de euro la buget din taxe, impozite, redevente

Situatia actuala le convine de minune, pe de o parte baga PLAFONAREA iar fraierii o inghit, insa oricum si cu plafonare este aproape dubla situatia. Dar asta este, cu cine drq sa mai votezi in tara asta, facem politica degeaba, ba sunt astia in extrema AUR/USR cu care mai bine sa nu fii in cardasie, pe de-o parte sunt PSD/PNL care fura cu 10 maini, cum au furat de peste 33 de ani. Si pe care ii vad vinovatii din toata criza asta energetica, insa nu cei de acum, ci cei din urma, carora nu le-a pasat efectiv si am ajuns unde am ajuns.

#5396
chambao

chambao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.02.2007
daca noi ne plangem de scumpiri , ce sa mai spunem de fratii nostri din Rep. Moldova:
"Moldovagaz, controlată de compania rusă Gazprom, a cerut miercuri Agenției Naționale pentru Reglementare Energetică (ANRE) majorarea prețurilor la gazele naturale primite din Rusia, ceea ce ar mări facturile moldovenilor cu 58%-70%, până la 24 de lei moldovenești [circa 6 lei românești] pentru un metru cub de gaze consumat, chiar de la 1 iunie."

https://www.g4media....us-gazprom.html

#5397
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Încerc să fac un contract nou cu eOn, momentan sunt la alt furnizor. După ce am ajuns la punctul unde trebuie introdus CLC îmi scrie că formatul codului nu este corect deși l-am copiat de pe ultima factură. Daca înainte de cifre trec și DEG atunci îmi apare că sunt permise doar cifre și litere.

L.E. Am aflat. Păi furnizorul actual a schimbat acel cod acum 1 an dar pe factură nu l-au schimbat.

Edited by KLM2009, 25 May 2022 - 12:21.


#5398
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

 anelise, on 12 aprilie 2022 - 18:26, said:

Poate părea stupida întrebarea...dar are importanta cu cine închei contract in perioada următoare atâta timp cat prețul la gaze este plafonat fără limita de consum pana pe 31.03.2023?
2023? Deci avem plafonare si iarna viitoare, raman la Engie, nu modific nimic la vara.

Am schimbat centrala (era praf, abia mai mergea) si caloriferele (erau de fonta vechi de 40 ani).

 chambao, on 25 mai 2022 - 10:18, said:

daca noi ne plangem de scumpiri , ce sa mai spunem de fratii nostri din Rep. Moldova:
"Moldovagaz, controlată de compania rusă Gazprom, a cerut miercuri Agenției Naționale pentru Reglementare Energetică (ANRE) majorarea prețurilor la gazele naturale primite din Rusia, ceea ce ar mări facturile moldovenilor cu 58%-70%, până la 24 de lei moldovenești [circa 6 lei românești] pentru un metru cub de gaze consumat, chiar de la 1 iunie."

https://www.g4media....us-gazprom.html
In UE, este rau, verzii de acolo vor sa ne intoarcem in pesteri, dar in afara UE este si mai nasol.

Inverzirea e vrajeala oricum, Germania a redeschis centrale pe carbune ca sa nu ramana in blackout.

#5399
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 Neaceasca85, on 25 mai 2022 - 13:45, said:

[
In UE, este rau, verzii de acolo vor sa ne intoarcem in pesteri, dar in afara UE este si mai nasol.

Inverzirea e vrajeala oricum, Germania a redeschis centrale pe carbune ca sa nu ramana in blackout.


Fix de asta zic si eu cu verzii actuali care vor sa ne intoarcem in pesteri, pentru binele planetei, insa doar UNII, adica saracii din europa de est, care daca stam sa ne uitam pe grafice, fiindca nu mai avem nici prea multa industrie si nici multe altele suntem nici pe jumatate poluatori decat Germania, sau Luxembourg sau alti colosi de genul, dar nu conteaza, fix ca si in comunism, unii pe jmecherie, altii sa duca greul.

O sa o tot mai zic, parca unii sunt batuti in cap efectiv (ma refer la cei care scot asemenea aberatii precum "inverzirea") si vor efectiv destramarea UE, altfel nu imi pot explica. Om trai insa si om vedea ce se va mai intampla, prea buna directia e clar ca nu este...

#5400
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
La destramarea UE se va ajunge daca verzii ce fumeaza marijuana nu sunt inlaturati si sa vina la putere oameni tehnici, ingineri din domeniul energetic mai ales, nu atehnici verzi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate