Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#4519
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 av_myjob, on 24 decembrie 2021 - 17:39, said:

Pretul GN s-a prabusit pe bursa din Amsterdam cu 40% in 3 zile consecutive...110 €/MWh de la un maxim de 180 €/MWh...
https://tradingecono.../eu-natural-gas
Nu știu, dar mie mi se pare cã trãim într-un sistem incredibil de " defect" cu aceasta mirobolanta bursã, adicã de ce trebuie sa explodeze preturile la orice semnal mic cum ar fi scãderea temperaturii la -7 grade? Totul ptr profit și speculație, este ceva josnic, jalnic, absolut inuman.

Edited by axisborn, 24 December 2021 - 17:48.


#4520
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 14.04.2009
Viitorul suna bine...Asociere Transgaz – Fondul de Investiții I3M pentru conducte de transport hidrogen...
https://cursdeguvern...-trei-mari.html

#4521
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 14.04.2009

 axisborn, on 24 decembrie 2021 - 17:47, said:

Nu știu, dar mie mi se pare că trăim într-un sistem incredibil de " defect" cu aceasta mirobolanta bursă, adică de ce trebuie sa explodeze preturile la orice semnal mic cum ar fi scăderea temperaturii la -7 grade? Totul ptr profit și speculație, este ceva josnic, jalnic, absolut inuman.
Energia trebuie decretata de siguranta nationala si sa fie monopol de stat...

#4522
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 Puferiu_, on 24 octombrie 2021 - 14:11, said:

O mica eroare de la Engie. Sa raman la ei sau sa ma mut la Nova, unde am si energia electrica?

Eu am trimis deja solicitare la engie de micsorare tarif, pe baza faptului ca unii au primit tarife mult mai mici incepand cu 1 decembrie, fata de mine, care intru cu tariful nou de la 1 ianuarie. Sunt curioasa ce raspuns voi primi. Nu imi convine ca unii sa primeasca oferta cu 0,450/kwh incepand cu 1 decembrie si eu sa primesc tarif de 0,590 incepand cu 1 ianuarie.. E o diferenta de 25%!!! Mie nu imi cinvin magariile astea!! Sa vad daca le va conveni si lor sa ramana incet-incet fara clienti..

#4523
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 28.08.2021
Pt cei care au gaz de la Electrica, voi cum transmiteti indexul?
De pe aplicatie nu merge, imi spune ca indexul a fost transmis cu succes dar tot indexul vechi imi apare dupa refresh.
Pe site ul Distrigaz dupa ce trimit index imi spune ca nu sunt in perioada de transmitere index, sa consult factura 🤪
Doar pe website la electrica a mers, sper sa se fi inregistrat...

#4524
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Merge fara probleme pe myelectrica.ro

#4525
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Va salut, am si eu niste intrebari si nu vreau sa mai creez alt topic separat.
Am fost instintat si de enel( unde am contract de energie electrica ) si de engie ( unde am contrat de gaze naturale ) ca imi expira contractele si noile preturi se vor aplica din 01.02.2022 ..
Preturi mult marite de aproximativ 1.2ron/kw cu totul la enel si aproape 0.8lei/kw la engie ..
Este speicificat ca pretul pana in aprilie e fix datorita compensarii.. dar din aprilie o sa se aplice noile preturi.
Intrebarea mea e urmatoarea, am termen pana la sfarsitul lunii ianuarie sa le raspund daca sunt de acord cu preturile noi si daca nu le raspund acestea se vor aplica automat..
Daca le raspund ca nu sunt de acord ? o sa intru la un furnizor random banuiesc( unul dintre cei care preiau pe consumatorii fara contract ) ..
Intentionez sa fac demersurile pentru hidroelectrica la curent si pentru eon la gaze naturale.
Voi ce ati face in locul meu ? sa ii anunt ca nu sunt de acord cu preturile si sa astept pana in martie ca sa fac demersurile pentru noii furnizori ? sau sa incep de acum sa schimb furnizorii ?
Multumesc!

#4526
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001

 dandeburgh, on 26 decembrie 2021 - 07:23, said:

Pt cei care au gaz de la Electrica, voi cum transmiteti indexul?
De pe aplicatie nu merge, imi spune ca indexul a fost transmis cu succes dar tot indexul vechi imi apare dupa refresh.
Pe site ul Distrigaz dupa ce trimit index imi spune ca nu sunt in perioada de transmitere index, sa consult factura ��
Doar pe website la electrica a mers, sper sa se fi inregistrat...

Eu am o ruda care are contract de gaz la electrica , si-a facut cont "my electrica" dar nu poate transmite indexul la gaz deloc !
Pe factura nu apare nici o perioada de transmitere index iar in aplicatie apare mereu :
"Notificare! Nu se poate accepta indexul. Sunteti in afara perioadei inscrisa pe factura"
iar la date contract :
"Nu se poate accepta index autocitit datorita metodei de facturare care se aplica locului de consum!"
A solicitat de vreo doua ori la Electrica sa i se permita intoducerea indexului autocitit , fara nici un rezultat asa ca i-am sugerat sa faca reclamatie la ANRE.

#4527
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
nucutza: are ca distribuitor pe Delgaz, nu?

In cazul asta, se pare, ca Electrica Furnizare (EF) nu are intelegere/protocol cu delgaz-u` (cel putin pe partea de gaz metan)
Daca cere, pe mail, la EF, sa ii permita trimiterea de index atunci primeste un raspuns ca sa isi faca cont la Delgaz si sa puna acolo indexul...doar ca in contul Delgaz nu poate sa trimita nici un fel de index (contul la Delgaz nu prea e de folos consumatorului casnic decat daca isi face extinderi de retea etc)
Tot in mail-ul de raspuns de la EF ii spune ca poate trimite acest index in perioada 25-29 din luna si ii spune si un cod de autocitire care incepe cu "DEG" urmat de niste cifre.

E, cum am zis, din contul Delgaz nu poti trimite index.
Insa prin 2020, in nebunia pandemiei, Delgaz a oferit posibilitatea de a trimite index (nu stiu daca si azi este valabila metoda asta de transmitere)
Posibilitatea asta o pun in atasament (este un mail si numar de telefon insa asta in anumite paliere orare)
Poti trimite la adresa de mail, ce o vezi in atasament, poza contorului...acuma nu stiu daca are codul ala de autocitire pomenit.

Pe de alta parte Delgaz face citire fizica la contoare la fiecare 2 luni (in decembrie pica o citire)

Daca nu poate nici asa atunci din contul EF modifica consumul estimat (considerand mc gaz cam la 10.7 kw)
Se pare ca EF tine cont de acest consum estimat in lunile in care nu primeste citiri de la Delgaz.

Sper sa iti foloseasca.

Editez: pun citatul din atasament, sa vada si cei fara cont softpedia
"Indexul contoarelor de electricitate/gaz poate fi transmis la adresa de email [email protected], respectiv numerele de telefon: 0753.312.522 sau 0753.101.977 (de luni până vineri între orele 08.00-17.00) unde pot trimite indexul contoarelor de electricitate/gaz. Aceste informații vor fi trimise furnizorilor și stau la baza emiterii facturilor."

Edited by cuculili, 26 December 2021 - 14:33.


#4528
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 danybyby, on 26 decembrie 2021 - 13:39, said:

Este speicificat ca pretul pana in aprilie e fix datorita compensarii.. dar din aprilie o sa se aplice noile preturi.
Intrebarea mea e urmatoarea, am termen pana la sfarsitul lunii ianuarie sa le raspund daca sunt de acord cu preturile noi si daca nu le raspund acestea se vor aplica automat..
Daca le raspund ca nu sunt de acord ? o sa intru la un furnizor random banuiesc
Nu trebuie sa le spui nimic, mergi prin aceptare tacita pana in martie, dupa care vezi tu. Oricum, in martie lucrurile vor arata radical diferit fata de acum - ori in foarte bine, ori in foarte rau.  Imi mentin parerea ca nu vom avea la ce furnizor sa migram, pentru ca de facto s-a format un cartel pe piata de gaze si energie electrica. Ofertele ieftine sunt ieftine doar pana semnezi, nu si de luna viitoare. Asta in timp ce ANRE se face ca nu vede.
Intrebarea mea e urmatoarea: daca de la 01 ianuarie vor mari preturile pana la nivelele alea nesimtite, oare cat le vor mari de la 01 aprilie? Asta in conditiile in care de la 01 ianuarie 2022 romanii vor plati cel mai scump gaz si cel mai scump kilowatt electric de pe planeta.

Quote

la radio zicea sa accepti o oferta care sa iti inghete pretul pe perioada semnarii (12-5-24 luni),
@Adm, in aprilie am semnate doua contracte in care aparent si oficial pretul e inghetat pe 12 luni. Asta nu i-a impiedicat deloc pe nenicii de la gaze si curent sa trimita aproape imediat notificari peste notificari ca ei maresc preturile pentru ca pe piata internationala... si bursa... si preturile de achizitie.., si cele de inmagazinare... si tot asa bla bla bla.  Minciuni peste minciuni.
Semnarea unui contract cu pret inghetat nu constituie o garantie ca vei mai avea preturile alea nici macar luna viitoare. In mintea astora numai abonatul are contract si obligatii, ei nu au nici contract nici obligatii.

#4529
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 28.08.2021

 nucutza, on 26 decembrie 2021 - 13:50, said:



Eu am o ruda care are contract de gaz la electrica , si-a facut cont "my electrica" dar nu poate transmite indexul la gaz deloc !
Pe factura nu apare nici o perioada de transmitere index iar in aplicatie apare mereu :
"Notificare! Nu se poate accepta indexul. Sunteti in afara perioadei inscrisa pe factura"
iar la date contract :
"Nu se poate accepta index autocitit datorita metodei de facturare care se aplica locului de consum!"
A solicitat de vreo doua ori la Electrica sa i se permita intoducerea indexului autocitit , fara nici un rezultat asa ca i-am sugerat sa faca reclamatie la ANRE.

Pe aplicatie nu merge tot mereu..de ex azi la mine nu a mers desi luna trecuta a fost ok.
Cel mai sigur se poate transmite de pe website Electrica. Acolo se poate bifa sa trimita mesaj cand esti in perioada transmiterii indexului.
Luna trecuta am trimis si pe site ul distribuitorului, dar azi nu m a lasat pe motiv ca as fi in afara intervalului.. Asa ca  am transmis de pe website  Electrica apoi dupa refresh am vazut ca s a si inregistrat.
PS, la mine pe factura , sus in dreapta , imi arata intervalul de transmitere index

#4530
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 dandeburgh, on 26 decembrie 2021 - 15:46, said:


Cel mai sigur se poate transmite de pe website Electrica.

Care website Electrica?

#4531
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 28.08.2021

 axisborn, on 26 decembrie 2021 - 15:54, said:



Care website Electrica?

https://myelectrica.ro/

#4532
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001

 cuculili, on 26 decembrie 2021 - 14:18, said:

nucutza: are ca distribuitor pe Delgaz, nu?

In cazul asta, se pare, ca Electrica Furnizare (EF) nu are intelegere/protocol cu delgaz-u` (cel putin pe partea de gaz metan)

Editez: pun citatul din atasament, sa vada si cei fara cont softpedia
"Indexul contoarelor de electricitate/gaz poate fi transmis la adresa de email [email protected], respectiv numerele de telefon: 0753.312.522 sau 0753.101.977 (de luni până vineri între orele 08.00-17.00) unde pot trimite indexul contoarelor de electricitate/gaz. Aceste informații vor fi trimise furnizorilor și stau la baza emiterii facturilor."

Multumesc pentru sugestie ! Am sa o transmit.
Da.Distribuitor este Delgaz. Dar nu inteleg de ce ar ar trebui ca Electrica sa aibe vreo intelegere cu Delgaz. Relatia furnizor distribuitor e doar treaba lor.
Indexul autocitit se trimite in mod normal la furnizor. Distribuitorul are rol doar la regularizari (la Delgaz se face din 3 in 3 luni).
Eu zic ca Electrica sint obligati sa permita autocitirea fie prin aplicatia lor fie pe e-mail fie telefonic. Dar nu au dat nici o solutie.

#4533
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 28.08.2021

 nucutza, on 26 decembrie 2021 - 18:52, said:



Multumesc pentru sugestie ! Am sa o transmit.
Da.Distribuitor este Delgaz. Dar nu inteleg de ce ar ar trebui ca Electrica sa aibe vreo intelegere cu Delgaz. Relatia furnizor distribuitor e doar treaba lor.
Indexul autocitit se trimite in mod normal la furnizor. Distribuitorul are rol doar la regularizari (la Delgaz se face din 3 in 3 luni).
Eu zic ca Electrica sint obligati sa permita autocitirea fie prin aplicatia lor fie pe e-mail fie telefonic. Dar nu au dat nici o solutie.

Pe factura mea apare si asta:
Telefon pt comunicare index autocitit  0800800048

#4534
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 nucutza, on 26 decembrie 2021 - 13:50, said:

Eu am o ruda care are contract de gaz la electrica , si-a facut cont "my electrica" dar nu poate transmite indexul la gaz deloc !
Pe factura nu apare nici o perioada de transmitere index iar in aplicatie apare mereu :
"Notificare! Nu se poate accepta indexul. Sunteti in afara perioadei inscrisa pe factura"
iar la date contract :
"Nu se poate accepta index autocitit datorita metodei de facturare care se aplica locului de consum!"

Identic si la mine. Ba am fost si la sediu, m-au pus sa "Dau si cu subsemnatul" in scris si inca nu s-a rezolvat de 2 saptamani. Ce naiba o fi cu astia? Incompetenta maxima. Nu de alta dar probabil urmaresc sa vina o factura mai mare odata sa nu aplice compensarea.

 dandeburgh, on 26 decembrie 2021 - 18:07, said:


Pai si "aplicatia" de care vorbeai care mai e?

#4535
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 28.08.2021

 axisborn, on 26 decembrie 2021 - 20:53, said:


Identic si la mine. Ba am fost si la sediu, m-au pus sa "Dau si cu subsemnatul" in scris si inca nu s-a rezolvat de 2 saptamani. Ce naiba o fi cu astia? Incompetenta maxima. Nu de alta dar probabil urmaresc sa vina o factura mai mare odata sa nu aplice compensarea.



Pai si "aplicatia" de care vorbeai care mai e?

Aplicatia e una, website-ul e alta. Amandoua sunt de la Electrica. Aplicatia o instalezi din Google Play. Website-ul il accesezi din browser...

#4536
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 28.08.2021



De la MyElectrica, in data de 21 Dec. 2021

Buna!

Iti reamintim ca in perioada 21-12-2021 - 27-12-2021 poti comunica indexul contorului pentru:

Numar loc consum: 718xxx

Cod client: 3025xxx

Adresa loc consum: BRASOV,xxxx

Modalitati transmitere index autocitit:

prin MyElectrica,
la numarul de telefon 0800800048 (apel gratuit),
prin e-mail la adresa afisata pe factura
Transmiterea indexului autocitit nu este obligatorie.

In luna in care este programata citirea de regularizare, indexul citit de operatorul de masurare are prioritate fata de indexul autocitit. In factura de regularizare, emisa pe baza citirii operatorului de masurare, indexurile autocitite comunicate in perioada regularizata vor fi luate in calcul ca indexuri estimate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate