Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#37
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Parere personala, nu va bagati sa faceti contracte pe perioada mare de timp. Este suficient pentru 12 luni.
Spun asta deoarece ceea ce se intimpla acum este o mare bataie de joc la adresa clientilor, adica noi.(referitor la ce spune I_dan mai sus)
Este posibil ca in viitorul apropiat sa se mai linisteasca apele si atunci poti sa alegi ceva mai bun.

#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdm, on 23 iunie 2020 - 15:50, said:

Am cautat pe forum si se tot discuta, dar nu am gasit un topic dedicat.
Am ascultat la radio o emisiune, iar concluzia a fost ca topul de la ANRE nu e pe bune, pt ca acolo e pretul net, la care mai apar bucurii prin contracte si desigur taxe.

O porcarie, ca de obicei, deci eu ce funizor de gaze naturale aler (eu cu vine votez)?

https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn

M-am uitat pe comparator si nu ma simt deloc lamurita.

Recunosc ca personal as dori sa am facturi de GN si Electricitate de la un singur furnizor, iar Digi tot creste factura la curent.

Termen plata: mai mare sau egal cu 30 zile;
Modul de transmitere al facturii: tiparit; electronic;
Durata contractului: intre 13 şi 24 luni
Garantii: cu garantii (unul) / Fara garantii (majoritatea) (ce insemna asta?)

Io zic sa stai potolita deocamdata si sa observi,valabil pentru toti.
Totul va decurge identic cu piata libera a energiei electrice.Ba mai mult,acolo mai invocau sarlatanii o eoliana,niste microhidrocentrale construite ilegal,mai niste campuri cu panouri fotovoltaice,etc.
Au promis astia lapte si miere si lapte si miere,totul a tinut cam un an,iara apoi au dat iama in buzunarele noastre.Ba mai mult,cativa sarlatani de astia au dat ortu' popii pe parcurs,vezi iarna 2017 sau 2018,daca nu ma insel.
La fel si cu gazul,dar aici e mai cu schepsis,pentru ca pe asta nu-l pot produce,doar cumpara,ca sa-l revanda.In cat timp credeti ca-si vor da sarlatanii arama pe fata dupa ce s-au semnat contractele "avantajoase"?Estimez cam sase-noua luni.Intre timp si ANRE isi va modifica discursul.

#39
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007
Atentie!

Cei de la Energy Gas sunt niste escroci ordinari!

In primul rand, induc in eroare potentialii clienti (cu complicitatea mafiotilor de la ANRE, care ii pozitioneaza primii in topul furnizorilor) printr-o smecherie ieftina: au un contract "special", cu primele 3 luni mai ieftin (vara, cand oricum consumul casnic este foarte mic) iar apoi, pentru o perioada de un an (cand incepe si iarna), pretul creste!

Apoi, in contractul lor este stipulat: "tarifele pot suferi modificari pe parcursul derularii contractului in functie de costul de achizitie al gazelor"!! Asadar, nu-i impiedica nimic sa mareasca preturile peste o luna (sau chiar in mijlocul iernii), motivand ca iau gazul mai scump!

In mod normal, ar trebui sa-si asume pretul din contract pentru cel putin un an de zile, ca sa poti face (ca si client) o alegere corecta! Asa, ei si-au pus preturile astea de forma (nu mai zic de escrocheria cu cele 3 luni) ca sa semneze toata prostimea contractul cu ei, iar de-a doua zi pot mari preturile!

Ba, cat de escroc poti sa fii?... chiar atat de kkt suntem, ca natie, incat sa-si bata astia joc de noi in halul asta???

#40
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Stai ca nu inteleg, de ce sunt escroci? Nu precizeaza clar in oferta ca e un pret pt primele 3 luni si altul pt urmatoarele 12? Deci stii asta de la inceput, nu esti pacalit in niciun fel.
Iar citatul tau din contract este incomplet, textul intreg este: "Tarifele pot suferi modificari pe parcursul derularii contractului in functie de costul de achizitie al gazelor, precum si de modificarea tarifelor reglementate de transport si distributie, situatie in care clientul va fi notificat de aceste modificari".
Modificarea pretului in functie de costul de achizitie al gazelor este anormala, in conditiile unui contract cu pret fix - dar restul sunt clauzele standard ale contractului oricarui furnizor.

#41
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View PostAdm, on 23 iunie 2020 - 15:50, said:

Garantii: cu garantii (unul) / Fara garantii (majoritatea) (ce insemna asta?)
Parcurgand oferta celor de la Energy Gas Provider, am gasit raspunsul: "garantii contractuale: chiriasi si rau-platnici (cuantumul se va stabili ulterior".

#42
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007

View Postl_dan, on 24 iunie 2020 - 18:03, said:

Stai ca nu inteleg, de ce sunt escroci? Nu precizeaza clar in oferta ca e un pret pt primele 3 luni si altul pt urmatoarele 12? Deci stii asta de la inceput, nu esti pacalit in niciun fel.

Ideea este ca ei se folosesc de acest tarif "promotional" (care este o frectie, fiind valabil doar in lunile de vara) pentru a se pozitiona in topul clasamentului (ANRE). Am mai precizat, daca faci media pe cele 15 luni (la care te obliga ei prin contract), ar fi iesit pe locul 5 in acel top. Asa, au "furat startul", in cel mai de kkt stil romanesc.

View Postl_dan, on 24 iunie 2020 - 18:03, said:

Iar citatul tau din contract este incomplet [...] Modificarea pretului in functie de costul de achizitie al gazelor este anormala, in conditiile unui contract cu pret fix - dar restul sunt clauzele standard ale contractului oricarui furnizor.

Pai de asta am si citat doar acel fragment. Acolo este escrocheria maxima - din a doua zi de valabilitate a contractului, pot mari pretul fara probleme (juridice). Restul (tarife transport, distributie) oricum nu depindea de ei.

Edited by lifer, 24 June 2020 - 20:09.


#43
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007
O alta marlanie din textul ofertei celor de la Energy Gas:

Quote

"Oferta este compusa din doua planuri tarifare: primele 3 luni + urmatoarele 12 luni PROMO"

Ce se intelege de-aici? Ca in "urmatoaarele 12 luni" va fi un tarif PROMO!!... insa, practic, "promo" sunt doar primele 3 luni (de vara, cand consumul de gaz este extrem de mic).

Oricum, fituica asta numita "oferta" doar cosmetizeaza niste aspecte ascunse care, cu siguranta, vor fi mentionate "cu litere mici" in contractul final.

Astfel, in "oferta" se mentioneaza faptul ca se va incheia contractul pe "minim 15 luni" dar si ca poti sa te retragi din contract oricand, cu un preaviz de 21 de zile.

Totusi, tinand cont de faptul ca (zic ei) este o oferta care include o "promotie", sunt convins ca vor face o mentiune in contract in sensul ca daca renunti inainte de cele 15 luni, vei plati o penalizare pentru ca ai beneficiat de "promotie".

#44
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Poate ne lamureste despre eventualele clauze contractuale cineva de pe forum care a incheiat contract cu ei (daca exista). Eu unul am decis sa mai astept, mai ales ca in perioada de vara- inceputul toamnei consumul de gaz este oricum mic. Pana la debutul sezonului rece vor mai fi oferte - si vom afla mai multe din experientele celor ce vor semna contracte, intre timp.

#45
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007
Asteptarea este singura "optiune" viabila, momentan. Oricum, consumul este mic in aceasta perioada, deci nu conteaza ce furnizor ai.

Intre timp, poate reuseste ministrul economiei (si tipul acela de la "Asociatia Energia Inteligenta", care a depus o petitie catre av. poporului, prim-ministru, presedinte) ca sa-i "sperie" pe cei de la Engie si E-ON, pentru a-si revizui preturile.

#46
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013
Lasa ca si AIK Energy o lungeste cat poate. A incheiat cineva un contract cu ei sa ne spuna toate clauzele contractuale? Eu am o cerere de oferta inregistrata la ei de la inceputul saptamanii. Pana acum nu am primit nicio oferta.

#47
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
La fel si la mine, am trimis un mail la AIK luni, am primit in 2 ore numar de inregistrare - si de atunci nimic. Eu sunt "obisnuit" cu timpi lungi de asteptare de la E.On, unde primesti raspuns si in 30 zile..

#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la Enel am făcut luni o cerere online pentru a modifica contractul (energiei electrica) , a doua zi am primit oferta și contract spre semnare. Termenul și la ei era de 30 de zile.

Tine de mulți factori iar acum probabil au multe solicitări, atât pentru contracte noi, cât și pentru transfer la un alt furnizor.

#49
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Problema firmelor necunoscute este ca dupa 1 an iti pot dubla tarifele si nici nu stiu daca au aplicatii in android ca cei clasici ca sa poti plati online.
Sincer tot catre firmele mari(cunoscute) m-as indrepta...

Edited by Valmont43, 25 June 2020 - 08:44.


#50
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010

View PostValmont43, on 25 iunie 2020 - 08:43, said:

Problema firmelor necunoscute este ca dupa 1 an iti pot dubla tarifele si nici nu stiu daca au aplicatii in android ca cei clasici ca sa poti plati online.
Sincer tot catre firmele mari(cunoscute) m-as indrepta...
Mare, mica, termenul de 21 zile e valabil pt.toti. Din punctul asta nu e niciun risc daca iti sare pretul brusc. AIK cred ca nu a raspuns la nimeni, s-au blocat cand or fi vazut cate cereri primesc.

#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostValmont43, on 25 iunie 2020 - 08:43, said:

Problema firmelor necunoscute este ca dupa 1 an iti pot dubla tarifele si nici nu stiu daca au aplicatii in android ca cei clasici ca sa poti plati online.
Sincer tot catre firmele mari(cunoscute) m-as indrepta...

Depinde de ce scrie in contract. Dacă e preț fix 12 luni fără vreo clauză care sa deschidă o portiță pentru majorări, atunci 12 luni ăla e prețul.

Chestia cu aplicația și on-line și pentru mine e importantă, dar depinde și cât trebuie să plătesc extra pentru asta. De exemplu la mine estimez un cost cu gazul la Engie de 2500 ron pe an. Un preț mai bun cu 10% ar însemna 240 ron pe an câștig. La altul câștigul poate fi mult mai mare, depinde de consum.

#52
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Online si factura electronica au toti.

#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru mine Pago sau măcar direct debit cu Unicredit/Ing e un criteriu important, pentru ca am prostul obicei de a uita sa plătesc facturile.

#54
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
balamuc total , nici eu nu stiu in ce directie sa o iau iar acum am facturi din toate colturile si drequ mai stie ce si cum
in iarna m-am trezit cu curentul oprit ca nu l-am platit de 3 luni , desi la mine nu exista sa nu platesc imediat orice factura primita
dar asta se intampla daca ai o gramada de furnizori diferiti
trebuie sa fac cumva sa ma mut la 1 maxim 2 furnizori pt toate draciile astea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate