Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postl_dan, on 23 iunie 2020 - 16:19, said:

Eu vorbesc de ofertele din comparatorul ANRE.

Am mai scris si repet
Una e ce mint scriu aia pe site - alta e ce gasesti la fata locului

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu merg neaparat pe pretul cel mai mic, insa in acest moment am mai multe proprietati si curg de peste tot facturi de curent si GN, unele imi scapa si apar probleme.
Ideal imi doresc:
- un singur funizor pt GN si curent electric,
- sa am aplicatie pe telefon
- sa pot plati cu cardurul
- direct debit e bun, dar greu de gasit pereche furnizor/banca

Astept oferta Tinmar

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006

View PostNaijax, on 23 iunie 2020 - 16:21, said:


Am mai scris si repet
Una e ce mint scriu aia pe site - alta e ce gasesti la fata locului
Daca primesti altceva prin ofertare directa de la furnizor soliciti oferta de pe comparatorul ANRE.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postl_dan, on 23 iunie 2020 - 16:25, said:

Daca primesti altceva prin ofertare directa de la furnizor soliciti oferta de pe comparatorul ANRE.

Lasa ca pana la Dumnezeu, te mananca ingerii
Nu stii ca traim in eterna si fascinanta Romanie ?

#23
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006

View PostNaijax, on 23 iunie 2020 - 16:26, said:


Lasa ca pana la Dumnezeu, te mananca ingerii
Nu stii ca traim in eterna si fascinanta Romanie ?
Ai o experienta concreta ca asa stau lucrurile- sau generalizezi extrapoland situatii din trecut sau din alte domenii?
Eu am avut un schimb de mailuri cu Energy Gas Provider care mi-a confirmat ca oferta de pe comparator se regaseste in contract.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Hai ca distrugem topicul omului si vad ca tu tii cu ursu'

#25
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006
Nu tin cu niciun urs, dar mi-ar place sa discutam concret. Suntem cu totii in situatia de a alege un nou furnizor (sau pe acelasi), deci e important sa impartasim informatii concrete.

View PostdaniMMM, on 23 iunie 2020 - 16:08, said:

La Enel am 120,27, Eon -138

Ieri la 13.21, mi-au trimis oferta mai pe seara si e valabila pana maine la 13.21.
Eon nu mi-au modificat nimic, in schimb au incercat sa ma faca sa pun botu' la o centrala Vaillant, oricum am schimbat-o .
Oferta AIK primita este aceeasi cu cea din comparatorul ANRE?
De la EoN am primit eu astazi o oferta, solicitata de mine acum 2 saptamani (nu trimit nimic din proprie initiativa, decat mizeria aia cu centrala si abonament la servicii). E.On Promo Gas pret total furnizare = 131.78 lei/MWh (ca sa nu mai existe confuzii, pret fara TVA si accize), contract pe 12 luni.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 23 iunie 2020 - 16:22, said:

Eu nu merg neaparat pe pretul cel mai mic, insa in acest moment am mai multe proprietati si curg de peste tot facturi de curent si GN, unele imi scapa si apar probleme.
Ideal imi doresc:
- un singur funizor pt GN si curent electric,
- sa am aplicatie pe telefon
- sa pot plati cu cardurul
- direct debit e bun, dar greu de gasit pereche furnizor/banca

Astept oferta Tinmar

Încearcă aplicația Pago. Lucrează cu mulți furnizori și poți sa ții acolo totul centralizat.

Tinmar dacă nubma înșel are in spate "băieții deștepți".

#27
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ma întreb ce se întâmplă dacă nu închei contract cu nimeni. Poate după 1 iulie apar oferte mai decente, inspirate de prețul de pe piața gazelor și nu inspirate de fictivul tarif reglementat de azi.

#28
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006
Mi-au scris cei de la E.On ce se intampla: "Este important să știi că prezenta ofertă este valabilă până în 30.06.2020. Dacă nu primim un răspuns din artea ta până atunci, începând cu 01.07.2020, prețul tău va rămâne cel din oferta inițială, primită împreună cu factura."

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru a face o alegere corecta, trebuie sa intelegi ca pretul gazelor este compus din gazele in sine, plus alte 4 sau 5 taxe. Apoi, trebuie calculat cati m3 de gaze naturale folosesti pe an, pentru a lua in calcul diferite oferte. Mi-a luat o dupa-amiaza, am trimis cereri catre trei furnizori, am ales unul dintre ei. Electrica in cazul meu. Au o oferta care mi se potriveste.

#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postl_dan, on 23 iunie 2020 - 17:08, said:

Oferta AIK primita este aceeasi cu cea din comparatorul ANRE?

La AIK nu am primit, probabil sunt prea ocupati cu altele mai importante decat sa atraga clienti.

Edited by daniMMM, 23 June 2020 - 18:16.


#31
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Si eu vreau sa fac alegerea cea mai buna, dar nu este normal sa comparam asa dupa ureche ofertele.
Corect este sa se aboneze unul si altul, sa puna poza cu factura pe forum cu abonamentul contractat mentionat si sa facem tabel cu un calcul corect pe mc cu toate taxele incluse. Adica suma totala factura impratit la consum, nu alte baliverne.
Eu de ex acum platesc 1.65lei/mc. Altii se laudau pe alt topic de gaze aici ca platesc 1.55, altii 1,95 etc in functie de distribuitor si asta pe piata reglementata.
Hai sa vedem niste preturi reale. Care te abonezi?
Bine ca daca e aceeasi companie si au un pret la bucuresti, altul la suceava, degeaba. Macar orientativ sa estimam toate taxele suplimentare in afara pretului pe kw

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

View Postbladhaund, on 23 iunie 2020 - 17:20, said:

Ma întreb ce se întâmplă dacă nu închei contract cu nimeni. Poate după 1 iulie apar oferte mai decente, inspirate de prețul de pe piața gazelor și nu inspirate de fictivul tarif reglementat de azi.

Teoretic fiecare furnizor isi va ajusta ofertele in functie de strategia sa. Poti schimba furnizorul oricand dupa 01.07 si, avand in vedere ca e vara, nu pierzi mare lucru la tariful actual. Cea mai buna oferta pentru Bucuresti, de exemplu, e AIK, cu 10% sub Engie. Ma indoiesc ca dupa 01.07 n-o sa gasesc ceva macar cu 5% mai ieftin.

#33
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View PostdaniMMM, on 23 iunie 2020 - 18:15, said:

La AIK nu am primit, probabil sunt prea ocupati cu altele mai importante decat sa atraga clienti.
La AIK am trimis eu alaltaieri o cerere de oferta sau precontract. Cred ca cei 4 angajati din firma sunt prea ocupati zilele astea. Mi-au trimis raspuns ieri  ca au inregistrat cererea. Pana ajunge la secretara, pana face corespondenta directorul, mai dureaza.

Edited by sas1975, 23 June 2020 - 18:58.


#34
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgeorge_alexandru, on 23 iunie 2020 - 18:18, said:

Ma indoiesc ca dupa 01.07 n-o sa gasesc ceva macar cu 5% mai ieftin.
Sper sa fie cu 15% dupa 1 iulie. Prea se inghesuie toti sa semnezi pana la 1 iulie, pe un tarif inghetat la un nivel minim. Consider ca abia dupa 1 iulie incepe lupta concurentiala.

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsas1975, on 23 iunie 2020 - 18:57, said:

La AIK am trimis eu alaltaieri o cerere de oferta sau precontract. Cred ca cei 4 angajati din firma sunt prea ocupati zilele astea. Mi-au trimis raspuns ieri  ca au inregistrat cererea. Pana ajunge la secretara, pana face corespondenta directorul, mai dureaza.
sau poate au mai primit inca 200.000 de solicitari?

#36
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006
Furnizorii de gaze din România nu vor să scadă preţurile la gaze, de la 1 iulie, odată cu liberalizarea pieţei, şi susţin că nu există pe piaţă gaze ieftine pe termen lung. Asta deşi producătorii sunt obligaţi să vândă chiar şi sub costul de producţie. Ministrul Economiei, Virgil Popescu, spunea că facturile ar trebui să scadă cu 10-15%, odată cu liberalizarea pieţei. El a acuzat marii furnizori de gaze naturale că încearcă să profite de pe urma românilor care nu se informează cu privire la liberalizarea preţului la gaze.  În acest sens, Autoritatea Naţională de Reglementare în Energiei (ANRE) i-a obligat pe cei doi mari producători, Romgaz şi OMV Petrom, să scoată la licitaţie pe bursele din România 30% din producţie la un preţ iniţial maximal egal cu 95% din preţul de pe bursa austriacă CEGH, în primă fază. Aşadar, preţul cu care producătorii vând acum gaze a scăzut la 24-30 de lei/MWh, sub costul de producţie de circa 33 lei/MWh, scrie profit.ro. Cu toate acestea, cei doi mari furnizori, Engie şi E.On, vând gazele furnizate de la 1 iulie cu 86, respectiv 96 lei/MWh, adică oferte la preţurile care erau în vigoare şi până acum.
https://adevarul.ro/...f9a2/index.html

Altfel spus, actuala oferta AIK ar trebui sa fie una standard - si nu exceptia pietei.

Edited by l_dan, 24 June 2020 - 09:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate