Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Aplicatie editare baza de date Access

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Am o baza de date access pe 32bit (.mdb) controlata de o aplicatie care vine cu un echipament hardware. Am nevoie de o alta aplicatie (Access sau .net) care sa acceseze aceasta baza de date in regim shared (fara sa afecteze aplicatia echipamentului, eventual chiar in paralel), sa permita modificarea valorilor din cateva campuri, tiparirea unui document intr-un anumit format si exportul datelor intr-un format asemanator CSV-ului (sau chiar CSV) pentru preluarea datelor intr-o aplicatie de contabilitate/gestiune. Daca se poate trimite documentul de export pe email, automat din aplicatie, cu atat mai bine pentru ca cele doua sisteme nu sunt in aceiasi locatie.

Va pun la dispozitie baza de date .mdb, formularul care trebuie tiparit respectiv formatul fisierului de export. Exportul datelor va trebui sa aibe si o filtrare minima (eg. start date/end date).

Baza de date nu este complicata, tabela pe care se doreste a se face modificari la valori (nu la structura) este banala.

Totul contra cost bineinteles, daca se poate cu contract (cu sau fara TVA) cu atat mai bine. Odata cu aplicatia ar trebui furnizat si codul sursa plus o perioada de garantie.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Le poti atasa sau sunt date sensibile si le dai in particular?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Posturban, on 23 iunie 2020 - 12:31, said:

sa acceseze aceasta baza de date in regim shared
Sigur echipamentul nu o deschide exclusiv?

#4
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002

View Postsorin147, on 23 iunie 2020 - 12:46, said:

Le poti atasa sau sunt date sensibile si le dai in particular?

Contine date financiar contabile si nu as vrea sa le fac share fara un contract. Dar cum am zis structura este banala, vreo 10 tabele din care se folosesc 4-5, cateva zeci de inregistrari (majoritatea sub 100) iar tabela care contine de fapt intrarile are cateva mii de inregistrari. Este banal pentru oricine cu ceva minime cunostinte de db, eventual pot da o mana de ajutor pentru ca am ceva experienta dar nu am timp sa fac eu aplicatia.

View Postneagu_laurentiu, on 23 iunie 2020 - 13:10, said:

Sigur echipamentul nu o deschide exclusiv?

Posibil dar cred ca .mdb-ul poate fi accesat in acest caz prin ODBC/OLEDB.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Daca-i exclusiv, nu poate nici ODBC sau altcineva.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cat de necesar e sa poata merge in paralel aplicatiile? Daca ar accesa fiecare pe rand datele s-ar reduce mult riscurile.

#7
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002

View Postdani.user, on 23 iunie 2020 - 17:37, said:

Cat de necesar e sa poata merge in paralel aplicatiile? Daca ar accesa fiecare pe rand datele s-ar reduce mult riscurile.

Nu este necesar dar este de preferat. Aplicatia care acceseaza in acest moment baza de date nu scrie/editeaza datele decat in anumite momente specifice (cand echipamentul hardware face citirea). In rest datele pot fi editate fara probleme.

Edited by urban, 24 June 2020 - 00:05.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Aplicatia respectiva poate isi cache-uie date, fara sa se astepte sa modifice altcineva baza de date in acelasi timp, caz in care s-ar putea zapaci.

#9
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002

View Postdani.user, on 24 iunie 2020 - 08:36, said:

Aplicatia respectiva poate isi cache-uie date, fara sa se astepte sa modifice altcineva baza de date in acelasi timp, caz in care s-ar putea zapaci.

Sa nu exageram, aplicatia respectiva este una banala care face citirea datelor de la un echipament din retea si le salveaza in baza de date, nimic special sau complicat. Din ce imi dau seama este ceva facut in Access cel mai probabil. Dar obiectul aplicatiei nu este acea aplicatie ci datele din mdb si prelucrarea lor.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ai un Access acolo sa o deschizi in paralel cu softul de la echipament mergand? Daca o deschide si nu read-only, restul se rezolva.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2020 - 12:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate