Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Accesare HDD NAS prin USB?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Salut, nu prea stiu cu ce se mananca aceste NAS-uri dar ma bate gandul sa imi iau si eu un Synology NAS si as avea o intrebare.

Se pot accesa fisierele de pe HDD-ul din NAS prin conectare USB la NAS sau doar prin LAN? Spre exemplu daca cuplez la NAS un media player prin USB pot sa fac file browsing din media player si sa vad HDD-ul din nas ca pe un alt orie HDD extern cuplat la media player sau acele porturi USB din NAS sunt doar sa atasezi un mediu de stocare extern samd?

Mersi!

#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Da, se poate. In structura de directoare iti apare hdd-ul ca un folder aditional, vezi tot ce e pe hardul ala.

Attached File  diskstation.jpg   20.21K   18 downloads

Edited by murdar, 23 June 2020 - 08:23.


#3
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
@ srachi in principiu ce doresti tu este imposibil pe marea majoritate a NAS-urilor (atat porturile USB din PC cat si cele ale NAS-ului sunt porturi host care trebuie sa controleze conexiunea cu un device cu profilul USB slave deci se vor certa intre ele care sa fie "sefu" ); exista totusi modele de la QNAP cu functionalitate "USB QuickAccess" (aici si aici) care au si aceasta functionalitate de DAS (directly attached storage) .
In ceea ce priveste capacitatea player-ului de a putea citi filesystem-ul DAS-ului asta depinde si de limitarile acestuia (ce FS-uri poate citi , pana la ce capacitate , cate niveluri de arborescenta , etc.); m-as mira totusi sa mearga pt ca si via "USB QuickAccess" conexiunea este de fapt o conexiune ethernet virtuala intre PC si NAS , functie pe care player-ul tau nu cred ca o are

L.E. @murdar initiatorul nu a intrebat daca poate citi un HDD USB din NAS (orice NAS stie asta) ; a intrebat daca poate accesa NAS-ul de pe PC/device exclusiv via USB (nu IP)

Edited by me_iauras, 23 June 2020 - 08:32.


#4
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Inteleg, mersi! Atunci as avea inca o intrebare, in mare ce viteze as putea obtine in retea prin LAN si protocol Samba cu un NAS Synology ca si acesta cuplat la un router gigabit cu HDD inauntru la NAS nu SSD.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă nu îl folosești și la ce e făcut să facă, arunci banii pe geam...
Ce vrei tu de fapt e să-l folosești ca pe un HDD extern. Dacă asta e tot ce vrei de la el mai bine iei un HDD extern decît să plătești funcționalitatea de NAS fără să o folosești.

P.S. - Vezi că NAS-urile vin fără HDD înăuntru. Alea se cumpără separat.

#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
NAS = network attached storrage (dispozitiv de stocare atasat la retea). Nu poti lega (accesa) NAS-ul la computer sau la media player altfel decat prin retea.

#7
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
@radunic, stiu ca se cumpara HDD-ul separat, nici chiar cretin nu sunt! Normal ca vreau sa-i folosesc si pe post de NAS si pentru functionalitatile si capabilitatile lui dar printre altele as fi vrut sa rulez si filme Blu Ray de pe el, filme ce ocupa mult si cu bitrate mare si de aici si intrebarea mea, am nevoie de viteza!

#8
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 radunic, on 23 iunie 2020 - 08:35, said:

Dacă nu îl folosești și la ce e făcut să facă, arunci banii pe geam...
Ce vrei tu de fapt e să-l folosești ca pe un HDD extern. Dacă asta e tot ce vrei de la el mai bine iei un HDD extern decît să plătești funcționalitatea de NAS fără să o folosești.

P.S. - Vezi că NAS-urile vin fără HDD înăuntru. Alea se cumpără separat.

E clar de ce vrea sa faca asta. Nu mai vrea sa plimbe filmul de la calculator la media player pe stick.

Vrea sa descarce de pe calculator filmul direct la media player. Doar ca media playerul nu are retea. Deci daca vrea sa puna un simplu hard atasat la media player, nu poate sa trimita filmul descarcat de la computer la media player. Daca ar avea un NAS, ar putea sa trimita filmul, dar se loveste din nou de prima problema. Fara retea nu poate accesa NAS-ul.

El ar vrea un NAS "hybrid" sa fie accesat si pe retea si pe USB. Eu nu am auzit sa existe.

Ce ar putea sa faca, ar fi sa conecteze hardul extern la NAS cu un cablu USB split. Adica hardul sa fie conectat simultan si la NAS si la mediaplayer.

Attached File  usb-3.0-y-kabel-lengte-30-cm.jpg   61.28K   4 downloads

#9
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005

 murdar, on 23 iunie 2020 - 08:39, said:

NAS = network attached storrage (dispozitiv de stocare atasat la retea). Nu poti lega (accesa) NAS-ul la computer sau la media player altfel decat prin retea.

Asta a fost intrebarea mea initiala, probabil nu ai citit bine prima mea postare sau nu am fost eu destul de explicit de mi-ai dat acel raspuns!

#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Nu te-ai exprimat suficient de bine. Dar e o problema nationala, stai linistit.

Edited by murdar, 23 June 2020 - 08:45.


#11
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Are media playerul capabilitati de retea! Stie SMB si stie DLNA dar nu stiu ce viteze pot obtine pt a rula fara probleme filme cu bitrate mare din retea!

 murdar, on 23 iunie 2020 - 08:45, said:

Nu te-ai exprimat suficient de bine. Dar e o problema nationala, stai linistit.

Stau foarte linistit! Nici tu nu ai citit destul de atent ca am mentionat ca as vrea sa-l vad ca pe un orice alt hdd extern cuplat la media player! Colegul @me_iauras a inteles !

USB split? HDD-urile sunt capabile sa fie utilizate de doua device-uri in acelasi timp?

Edited by Srachi, 23 June 2020 - 08:52.


#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Intrebarea in sine este un nonsens, gandirea logica nu mi-a permis sa cobor pe acea panta a absurditatii.

NAS-urile nu sunt construite pentru a fi cuplate la USB. Au sistem de operare propriu, procesor, memorii ram, sunt in esenta niste calculatoare cu un consum extrem de redus de energie, optimizare strict pe operatiile in retea.

Asa cum nu poti sa conectezi doua laptopuri unul la altul prin cablu USB, asa nici NAS la Media Player.

Acum sper ca e clar.

#13
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Depinde ce fel de interfata Eth are player-ul ; daca are interfata gigabit atunci nu ai absolut nici o problema .
Daca  insa are interfata doar FE/ 100 Mb/s atunci la anumite filme cu bitrate f. mare la anumite scene foarte complexe vei avea probleme ; asta e valabil exclusiv pt. media 4K+HDR unde bitrate-ul intr-adevar poate sari momentan de de 100 Mb/s (limita la Bluray e pe la 144 Mb/s parca pt. 4K+HDR+10 bit color); in funcite de cum e programat e posibil sa ai doar mici perioade de buffering pana trece de scenele cu complexitate maxima sau chiar sa termine rularea filmului in cazuri mai nefericite
Poti testa si acum cum se va comporta ; activezi server DLNA pe PC ( media player din windows are server DLNA nativ ) si concomitent share SMB cu cateva din fisierele la care ai dubii si vezi cum merge . De pe NAS va merge identic cu SMB/DLNA de pe PC (presupun ca nu ai o fosila de PC cu placa Eth limitata la 100 Mb/s deci singura limitare ar fi la capatul player-ului media)
Teoretic via SMB ai un overhead mai mic vs DLNA deci ar fi recomandata folosirea SMB cel putin la fisierele cu probleme .

Edited by me_iauras, 23 June 2020 - 09:01.


#14
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
@me_iauras multumesc din suflet de info!

@murdar, imi place sa vad oameni ca tine care s-au nascut invatati! Nu am avut de aface cu NAS-uri pana acum, am mentionat lucrul asta! Ai un ego mare, mai taie din el ca pana la urma te va ranii!

#15
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 Srachi, on 23 iunie 2020 - 09:18, said:

pana la urma te va ranii!

Ce e aia o ranie?

#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
@murdar eu n-as mai fi asa increzut ca tine daca as fi debitat o ineptie precum utilizarea unui HDD pe 2 device-uri cu acel cablu "Y" ; acel cablu nu e destinat utilizarii cum crezi tu ci are scopul de a furniza mai mult curent decat poate furniza un singur port USB al unui device pt. HDD-uri care au nevoie de mai mult de 500 mA cat e limita porturilor USB 2.0 ( teoretic porturile USB 3 au 900 mA dar din cate stiu cablurile respective sunt pt. generatia USB 2.0 ). Capatul cu 2 terminatii are una din mufe cablata complet date+power si una din mufe exclusiv power .

@Srachi
Ti-as recomanda totusi sa incerci sa iei un NAS 2 bay sa nu te trezesti ca nu ai posibilitate de expansiune daca vrei sa folosesti doar un singur HDD pt. inceput sau mai bine daca permite bugetul sa incepi de la bun inceput cu 2 HDD-uri pt redundanta /siguranta date . Ceva de genul asta desi personal as incerca ceva SH

#17
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
@me_iauras, cool, mersi de linkuri!

#18
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 murdar, on 23 iunie 2020 - 08:54, said:

Intrebarea in sine este un nonsens, gandirea logica nu mi-a permis sa cobor pe acea panta a absurditatii.

NAS-urile nu sunt construite pentru a fi cuplate la USB. Au sistem de operare propriu, procesor, memorii ram, sunt in esenta niste calculatoare cu un consum extrem de redus de energie, optimizare strict pe operatiile in retea.

Asa cum nu poti sa conectezi doua laptopuri unul la altul prin cablu USB, asa nici NAS la Media Player.

Acum sper ca e clar.

Uite ca se poate si asta!!!
Cablu Hama USB 2.0 Link
Descriere:
Mufa A USB – Mufa A USB
Pentru conectarea directa a doua calculatoare;
Transferul datelor prin Drang-and-Drop (programul este incorporat);
USB 2.0 (compatibil cu versiunile anterioare);
Instalare fara driver, nu necesita driver/program CD.

Si e doar un exemplu, exista multe modele...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate