Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Probleme calitate video din VOB in MP4

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002

View Postgeo123, on 24 iunie 2020 - 19:47, said:

Daca il uploadezi undeva si-mi trimiti link ti-l convertesc eu in h264 50p(cate un semicadru/cadru) si container mp4.
O sa scapi de zimti si sacadare tipica deinterlace bob 25p.

aici m-ai facut si pe mine curios. poti pune o mica descriere a tehnicii sau un tutorial, te rog?

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View PosttEo, on 24 iunie 2020 - 18:06, said:

asa arata structura de fisiere a unui dvd: link
Multumesc de informatiiPosted Image
De 14 ani pe forum, inceputi cu activitate pe aria Video, ai tu impresia ca sunt pafarist in DVD/VOB/MPEG?
Eu i-am spus sa schimbe extensia la un fisier vob si sa faca testul redarii pe TV.
Daca e OK, mergem mai departe! Ca sa producem un singur fisier care sa-i ruleze asa cum vrea el, fara recompresii/pierdere de calitate.

#21
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
E un video, din care trebuie sa tai o parte si sa impart mai multor persoane, fiecare avand device-ul lui. O sa mai incerc azi, daca nu reusesc, revin cu un mesaj. Voiam sa il fac eu, ca sa stiu pe viitor in cazul in care mai intampin problema asta. Un soft si ce setari sunt necesare, era de ajuns.

Edited by Cristian_Medias, 25 June 2020 - 10:20.


#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Fa cum ti-am spus. MPEG este un standard acceptat de toate device-urile care fac play!
Atentie la "taiat", sa nu cumva sa recomprimi materialul, ca se pierde calitatea.

#23
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Schimb extensia, insa in momentul in care tai din el, eu aleg un anumit interval, insa imi apare total altul, dupa taiere. Am incercat cu mai multe soft-uri.

#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Care softuri?
Iti recomand cu incredere VirtualDubMod.
Instaleaza in ordine: VirtualDub, apoi VirtualDubMPEG2 si la final VirtualDubMod de AICI
Chiar daca VDM este ultimul si teoretic le uneste pe toate cele anterioare, unii s-au plans ca le lipsesc anumite dll.-uri.
Atentie la setari, sa nu faci recompresie!

#25
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
vedeti ca a aparut si virtualdub 2, care inca se mai aduce la zi! (alealalte-s moarte, din ce stiu eu...)

#26
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Omul nu știe scoate un stream video dintr-un vob și voi îi recomandați VDub...
Orice program de editare știe lucra cu .vob sau mpg2.

#27
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
HandBrake, este un program foarte bun, care m-a ajutat aproape complet.

- Prima problema cu incetosarea la miscarea cadrelor, a fost rezolvata, a avut activat deinterlace, fara sa fac nimic.
- Am putut selecta direct intre ce minute sa taie materialul video, super.
- Aveam totusi o problema, faptul ca mereu mi-l transforma in 4:3 si asta a fost din cauza faptului ca eu dadeam open la fisierul vob, din imaginea virtuala facuta la CD, deschisa cu Daemon Tools. Dupa ce am copiat fisierul .vob pe hard, a salvat normal. Interesant de ce doar asa.
- Calitatea se vede ca e putin mai proasta, dar nu e mare diferenta, sunt multumit.
- Singura problema, a ramas faptul ca se vede o sacadare la imaginile in miscare. Daca stie cineva ce as mai putea face in acest program pentru a scapa de ea, i-as fi recunoscator. Multumesc !

#28
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
Am mai spus: codeaza ca interlaced (scoate bifele de la filtre) si foloseste parametrul ":tff" (sau ":bff") fara ghilimele in rubrica ADVANCED VIDEO. O sa vezi care parametru e ok facind preview de ~20 - 30 secunde. Daca sacadeaza ciudat, alegi celalalt parametru. Poti mari si bitrateul, de ex daca ai folosit 2000, pune axum 2500 si vezi cum se vede.


Attached File  hb1.jpg   85.53K   4 downloads

Attached File  hb2.jpg   172.16K   4 downloads

Edited by tEo, 28 June 2020 - 13:08.


#29
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
pe de alta parte, daca vrei deinterlace, cea mai buna metoda am considerat-o cea explicata aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d4rLvpkBlnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu explica si partea de comprimare (in esenta se poate folosi orice compresor, inclusiv handbrake, dar are rezultate excelente, MULT peste ce poate face acesta la capitolul deinterlace.

#30
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Perfect, eu lasam filtrele on de aceea nu imi iesea bine. Merge perfect cu :tff, nu le puneam unde trebuie prima oara.

Multumesc, foarte tare programul, am mai invatat ceva. O duminica frumoasa !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate