Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Animalele au suflet?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvinciun, on 22 iunie 2020 - 01:06, said:

Salut, au si animalele suflet sau doar omul? Din perspectiva crestinilor, materialistii sa se abtina, va rog!
De ce crezi ca si-a umplut Noe arca doar cu fiare, adica "suflete neprihanite"?

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postvinciun, on 22 iunie 2020 - 01:06, said:

Din perspectiva crestinilor,
Da.

#21
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
altceva nu exist rai sau iad, aici e raiu aici e iadu si cand murim suntem pamant,...marea.. enigma ce se intampla cu sufletul  dupa moarte
ce mi sa intamplat mie ceva de neuitat
cand eram tanar la discoteca ne-am batut cu unii din alta sat vecin veniti,..unu din sintesti cel mai tare cu trapez ,tupeu....era mort de beat cel la trimis cineva pa el sa il bata pa fartemiu
am zis asa daca dai in asta te bat mar, si asa afost am sarit o gasca de 10 insi lam facut zoba doua zi la munca
era pe timpul lu ceausescu, eu dadusem un pumn la unu i se zicea maradona asta facuse carate,..revin eu in autobuz la-am vazut pasta sa dat jos,.. eu coboram la serviciu. si m-a prins de guleru cojoc gros era iarna si cand nu eram atent mia dat un cap in gura, eu am lesinat am cazut jos si negru nu vedeam nu auzeam nu simteam nimic,..ma jur pe cristos  2 sec.. atat a durat ee aia cred ca e moartea..

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View PostThuraya_123, on 22 iunie 2020 - 01:15, said:

Tu ce crezi? Au sentimenete?
Nu cred ca era vorba de sentimente in mesajul de initiere ci se suflet, e clar ca orice animale cu sistem nervos dezvoltat (mamiferele de ex) au sentimente (anxietate, stres, dominatie) altfel nu ar putea pastra ordinea in gasca.

Edited by andreic, 22 June 2020 - 16:42.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toate fiinţele vii au suflet. Sufletul nu este ceva care ţine de religie - de nicio religie.
Sufletul este corpul astral, legătura dintre el şi corpul fizic fiind făcută prin corpul energetic, un fel de interfaţă cu traductori între cele două forme de existenţă.
Faptul că noi ne-am obişnuit să strivim muştele, gândacii şi ţânţarii cu prima ocazie nu înseamnă că aceste fiinţe nu au suflet. Au chiar rolul lor bine stabilit în lanţul trofic. Specificul vieţii pe Terra a fost, însă, dintotdeauna, orientat către corpul fizic, legea care determină supravieţuirea oricărei specii fiind legea junglei.
De asemenea, faptul că noi încă nu avem, pe Terra, o specie care să fie mai presus decât noi ne face să ne credem invincibili. Suntem, cum excelent a spus Creangă, "un boţ de humă" şi nimic mai mult. Am dezvoltat tehnologii care ne par avansate şi care ne fac (să ne credem) superiori faţă de toate celelalte fiinţe. Dar, în mod cert, cu dinozaurii n-am fi avut nicio şansă şi nu ştiu cum şi dacă am fi putut să-i domesticim.
Tăiem porci şi viţei şi sărbătorim chestia asta (pomana porcului). Când îi tăiem, urlă de durere, dar mai întâi de teamă. Ţiriac vânează animale.
A existat un film, "Vânătoarea de oameni". Cam ce face Ţiriac, aplicat pe specia noastră.

Din punct de vedere moral, aş spune că oamenii sunt cei care nu au suflet, nu animalele. Câţi pui sunt abandonaţi de animale vs. copii de oameni?

Ieri am fost la ţară. Pisica soacră-mii a născut doi pisoi, selecţia naturală acţionând asupra unuia. Pisoiul rămas l-am găsit în magazie; când m-a văzut, s-a ascuns după un sac cu grâu. Am dat sacul la o parte şi am văzut privirea disperată a pisoiaşului. Am întins mâna spre el şi m-a scuipat - reflexul natural de a se apăra. Aici s-a terminat tot ceea ce putea să facă. Nu mai avea nicio scăpare.
Teama lui a durat destul de mult timp. L-am luat cu o mână şi l-am ţinut în braţe. Atunci am văzut că e o pisicuţă.
După 5 minute s-a liniştit şi a adormit.
Din cauza faptului că încă nu vede bine, nu mă poate recunoaşte decât după miros. La a treia interacţiune stătea s-o mângâi, nu mai fugea de mine dacă nu mă mişcam brusc.

Edited by PSC, 22 June 2020 - 08:37.


#24
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postmiha90, on 22 iunie 2020 - 07:54, said:

altceva nu exist rai sau iad, aici e raiu aici e iadu si cand murim suntem pamant,...marea.. enigma ce se intampla cu sufletul  dupa moarte
ce mi sa intamplat mie ceva de neuitat
cand eram tanar la discoteca ne-am batut cu unii din alta sat vecin veniti,..unu din sintesti cel mai tare cu trapez ,tupeu....era mort de beat cel la trimis cineva pa el sa il bata pa fartemiu
am zis asa daca dai in asta te bat mar, si asa afost am sarit o gasca de 10 insi lam facut zoba doua zi la munca
era pe timpul lu ceausescu, eu dadusem un pumn la unu i se zicea maradona asta facuse carate,..revin eu in autobuz la-am vazut pasta sa dat jos,.. eu coboram la serviciu. si m-a prins de guleru cojoc gros era iarna si cand nu eram atent mia dat un cap in gura, eu am lesinat am cazut jos si negru nu vedeam nu auzeam nu simteam nimic,..ma jur pe cristos  2 sec.. atat a durat ee aia cred ca e moartea..
Tu n-ai fost batut de profesori? Ai merita niste bete peste dejte''

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostFriskey, on 22 iunie 2020 - 01:48, said:


De exemplu, criminalii nu pot dormi linistiti, niciunul. Asta pentru ca au mustrari de constiinta.
Bulshit.
Zici ca erai amic cu Ted Bundy, Berkowitz, Andrej Chikatilo sau Joachim Kroll si-ti beai cafeaua cu ei in timp ce-ti destainuiau cum au ucis cateva sute de persoane si cum (unii) le gateau si le mancau. Apoi iti spuneau despre insomniile lor.


View PostFriskey, on 22 iunie 2020 - 01:48, said:

Doar fiintele cu constiinta au suflet. Animalele nu au constiinta ci doar instinct. Au spirit, nu suflet.
Stii sentimentul ala urat involuntar care apare dupa ce ai facut ceva rau si zici "ma mustra constiinta"? Animalele nu au asa ceva.
Doar omul poate sa simta remuscari pentru raul facut.

Cu cati caini spuneai ca ai stat de vorba ca sa-ti faci sondajul?
In ce revista ai publicat studiul?

#26
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
https://doxologia.ro...alele-au-suflet

"Termenul „suflet” este unul dintre acei termeni care cuprind arii foarte largi de acoperire semantica. E suficient să ne uităm în DEX și vom găsi nu mai puțin de șapte sensuri principale. Dacă însă ne uităm atent la fiecare dintre acestea, vom observa că există chiar și sub-categorii.

Prin urmare, a răspunde corect la întrebarea „au animalele suflet?” presupune, înainte de toate, lămurirea corectă a chestiunii „ce înțelegem prin suflet?”.

În ortodoxie, prin „suflet” înțelegem „o substanță reală, vie, imaterială (spirituală) și nemuritoare”. Deși are legătură cu trupul, „însuflețindu-l”, el transcende materialitatea trupului și chiar se poate despărți de acesta. Mai mult, sufletul omului provine de la Dumnezeu prin creație, așa cum ne relatează primele capitole ale cărții „Facerea”. Citind cu atenție acolo, vom observa că prin „suflet” putem înțelegem două mari și deosebite lucruri:

1. sufletul ca „suflare de viață”. Creația omului este descrisă prin versetul: „luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie”. Aici, sufletul este descris ca viață biologică, pe care desigur că o au și animalele, cum citim în altă parte că animalele sunt „ființe vii” și au în ele „suflare de viață”. Exact ca și omul. De altfel, „suflet” provine din latinescul „suflitus” = suflare.

2. sufletul ca și „chip al lui Dumnezeu”. Când Dumnezeu îl face pe om, pe lângă suflarea de viață îi mai dă ceva, diferit de restul vietăților: Chipul Său. „Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie”.  Prin urmare, „chipul lui Dumnezeu” desemnează acele calități care dau omului capacitatea de a fi un cârmuitor, „asemenea” lui Dumnezeu. Adică: rațiune, simțământ, voință și toate celelalte, , în greacă, sufletul este tradus prin (psyché). Este ceea ce ne face unici și irepetabili, adică „persoane”. Observați cum, în această viziune asupra sufletului, termenul „suflet” este foarte legat de termenul „persoană”. Astfel, omul este icoana lui Dumnezeu.

Pentru a nu se face confuzii între cele două înțelesuri ale „sufletului”, teologia a introdus un termen care să facă distincția necesară: spirit (sau duh). Prin urmare, omul este și „suflare de viață” dar și „spirit”, pe câtă vreme animalele sunt doar „suflare de viață”. Din acest punct de vedere, animalele nu au suflet.

O precizare interesată vine de la Sf. Maxim Mărturisitorul care, vorbind despre sufletul animalelor, spune așa: „Sufletul are trei puteri: prima este cea prin care se hrăneşte şi creşte. A doua, cea a imaginaţiei şi a instinctelor, iar a treia este cea a inteligenţei şi raţiunii. Plantele se împărtăşesc numai de prima din aceste puteri, animalele din primele două, iar oamenii din toate trei”.

Precizarea este foarte utilă, pentru că face distincție între viața biologică, aplicabilă plantelor și animalelor, și instincte, care țin doar de animalic."

Edited by cristirg, 22 June 2020 - 08:59.


#27
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Succesul unei specii este dat de efectivele care o compun.

Gainile sunt in numar de 23 709 milioane la nivelul anului 2018. Sa fie aceasta specie de succes? Are aceasta specie o viata mai buna ca inainte de a fi domesticite de catre om?

Judecand dupa conditiile vietii animalelor din fermele de animale raspunsul este categoric nu.

Sau putem vorbi despre viteii din ferme tinuti in cutii sa nu se poata misca, pt a nu-si dezvolta musculatura pentru celebru muschi de vita?

Aceste ferme de animale sunt mai ceva ca niste lagare.

Cine are si cine nu are suflet?

#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postgeorge_alexandru, on 22 iunie 2020 - 07:13, said:

Ma gândesc ca ar fi nasol in rai sa te ciupească țânțarii sau sa te bâzâie muștele.
in rai mustele si tantarii nici nu ciupesc nici nu bazaie; canta  pe Vivaldi.

View Postcristirg, on 22 iunie 2020 - 08:59, said:

https://doxologia.ro...alele-au-suflet

"Termenul „suflet” este unul dintre acei termeni care cuprind arii foarte largi de acoperire semantica. E suficient să ne uităm în DEX și vom găsi nu mai puțin de șapte sensuri principale. Dacă însă ne uităm atent la fiecare dintre acestea, vom observa că există chiar și sub-categorii.

Prin urmare, a răspunde corect la întrebarea „au animalele suflet?” presupune, înainte de toate, lămurirea corectă a chestiunii „ce înțelegem prin suflet?”.

În ortodoxie, prin „suflet” înțelegem „o substanță reală, vie, imaterială (spirituală) și nemuritoare”. Deși are legătură cu trupul, „însuflețindu-l”, el transcende materialitatea trupului și chiar se poate despărți de acesta. Mai mult, sufletul omului provine de la Dumnezeu prin creație, așa cum ne relatează primele capitole ale cărții „Facerea”. Citind cu atenție acolo, vom observa că prin „suflet” putem înțelegem două mari și deosebite lucruri:

1. sufletul ca „suflare de viață”. Creația omului este descrisă prin versetul: „luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie”. Aici, sufletul este descris ca viață biologică, pe care desigur că o au și animalele, cum citim în altă parte că animalele sunt „ființe vii” și au în ele „suflare de viață”. Exact ca și omul. De altfel, „suflet” provine din latinescul „suflitus” = suflare.

2. sufletul ca și „chip al lui Dumnezeu”. Când Dumnezeu îl face pe om, pe lângă suflarea de viață îi mai dă ceva, diferit de restul vietăților: Chipul Său. „Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie”.  Prin urmare, „chipul lui Dumnezeu” desemnează acele calități care dau omului capacitatea de a fi un cârmuitor, „asemenea” lui Dumnezeu. Adică: rațiune, simțământ, voință și toate celelalte, , în greacă, sufletul este tradus prin (psyché). Este ceea ce ne face unici și irepetabili, adică „persoane”. Observați cum, în această viziune asupra sufletului, termenul „suflet” este foarte legat de termenul „persoană”. Astfel, omul este icoana lui Dumnezeu.

Pentru a nu se face confuzii între cele două înțelesuri ale „sufletului”, teologia a introdus un termen care să facă distincția necesară: spirit (sau duh). Prin urmare, omul este și „suflare de viață” dar și „spirit”, pe câtă vreme animalele sunt doar „suflare de viață”. Din acest punct de vedere, animalele nu au suflet.

O precizare interesată vine de la Sf. Maxim Mărturisitorul care, vorbind despre sufletul animalelor, spune așa: „Sufletul are trei puteri: prima este cea prin care se hrăneşte şi creşte. A doua, cea a imaginaţiei şi a instinctelor, iar a treia este cea a inteligenţei şi raţiunii. Plantele se împărtăşesc numai de prima din aceste puteri, animalele din primele două, iar oamenii din toate trei”.

Precizarea este foarte utilă, pentru că face distincție între viața biologică, aplicabilă plantelor și animalelor, și instincte, care țin doar de animalic."
NU exista suflet nemuritor, omu NU este nemuritor.
sufletu in sine, adica omu, este muritor:

" sufletu care pacatuieste, acela va muri... " (Ez.)

teologia sufletului nemuritor adoptata de Ortodoxie din paganizm, este incompatibila cu doctrinele de baza ale Crestinizmului, cum este doctrina invierii... cum sa invie ceva ce deja este nemuritor? :doh:  Posted Image


viata vesnica este un atribut ce nu apartine omului, si cf Crestinizmului, este un premiu de la Dumnezeu pt cei credinciosi.

Edited by Dude_2nd, 22 June 2020 - 09:15.


#29
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postvinciun, on 22 iunie 2020 - 01:06, said:

Salut, au si animalele suflet sau doar omul? Din perspectiva crestinilor, materialistii sa se abtina, va rog!

Conform Bibliei, animalele nu au suflet. sufletul nu e un obiect, sa il "ai", ca si cum ar fi o poseta, sau pneuri sau vila la munte.
Omul e Fiinta. in doua stagii: suflet(psyche) si spirit(pneuma). sufletul e ce e distrus, ce putrezeste, ce moare. spiritul e ce rasare, ce da viata, ce se inalta.
cum ar veni, tu mori, esti supus putrezirii, distrugerii. din acest proces te metamorfozezi < meta+morph - dincolo de forma. deci transcenzi, treci dincolo.
Nu se face nici o discutie despre suflet sau spirit la animale, in Biblie.
sunt 8 suflete(psyche) salvate prin apa potopului: Noe si nevasta'sa, cei trei baieti ai sai Iafet, Ham, Shem si nevestele lor.

Edited by criztu, 22 June 2020 - 09:42.


#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostGlCA_Contras, on 22 iunie 2020 - 07:13, said:

DIn perspectiva ortodoxa ,... cainele e diavolul, ,

De unde mai scoti balariile astea,un caine isi iubeste stapanul daca il respecta si si-ar da viata pentru el.

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postvinciun, on 22 iunie 2020 - 01:06, said:

Salut, au si animalele suflet sau doar omul? Din perspectiva crestinilor, materialistii sa se abtina, va rog!

Salut. Din perspectiva care te intereseaza, animalele NU au suflet! Unii au scris numai prostii pe-aici, evident rezultate din neputinta intelegerii notiunii, care, asa cum spunea si un coleg, are mai multe conotatii. Bineinteles ca orice lucru viu are... suflet, dar nu in acceptiunea relugioasa de care este interesat initiatorul. Nu exista rai sau iad pentru animale, prin urmare viata lor se termina odata cu trupul, nu au parte de Inviere. Existenta lor se termina odata cu moartea lor.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View Postrex, on 22 iunie 2020 - 01:25, said:

tu ai avut vreodata caine sau macar alt animal de casa? sau ai fost vreodata la bunici sa interactionezi cu animalele?
daca da, nu mai puneai intrebarea asta aici

Am avut, am si imi plac foarte mult cainii. Am inteles ca asa spun crestinii, ca animalele nu au suflet.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Au suflet, dar nu e nemuritor, cel putin asa stiu de la un preot.

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvinciun, on 22 iunie 2020 - 09:49, said:

Am avut, am si imi plac foarte mult cainii. Am inteles ca asa spun crestinii, ca animalele nu au suflet.
Animalele au suflet, suflet insemnand suflare de viata in ele. Ce ne deosebeste si ce deosebeste animalele intre ele  e  tipul de constinta . Dar si omul poate ajunge sa aiba constinta unui animal daca se desparte de Dumnezeu. Un exemplu e Doctor Mengele, care a cioparti oamenii fara nici o mustrare de constinta. Mai iti pot da un exemplu local, Dinca din Caracal .
Constinta morala se invata prin educatie, cultura , si mai ales prin practicarea spiritului binelui. Daca ai un comportament bland, placut, intelegator fata de un caine, vei avea un caine bland, placut si intelegator. La fel si cu un om. Sau "ce semeni aia vei secera ". Vei vedea cum majoritatea care au animalute de casa , se poarta cu ele cu mare atentie, iar animalele capata incredere in stapanul lor.

#35
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010

View Postammaus, on 22 iunie 2020 - 08:38, said:

Tu n-ai fost batut de profesori? Ai merita niste bete peste dejte''

eu am facut 1-8 la tara in scoala de sat, profesorii unii te rupeau din bataie,..aveam unu de rusa bibicu, daca il suparai te batea de te rupeapalme peswte fata peste ureche si iti smulgea perciunii...
oblesniuc petre, basarabean de origine rusa

Edited by miha90, 22 June 2020 - 10:13.


#36
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Postodastramosilor, on 22 iunie 2020 - 09:43, said:

Nu exista rai sau iad pentru animale, prin urmare viata lor se termina odata cu trupul, nu au parte de Inviere. Existenta lor se termina odata cu moartea lor.

Existenta domniei tale cand crezi ca se termina?

Daca lasi datorii in urma, inseamna ca traiesti prin ele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate