Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Academia Tehnica Militara - Admitere

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
JamesRod1612

JamesRod1612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2020
Salutare!

Credeti ca este prea tarziu sa sustin admiterea la ATM, in conditiile in care am 25 de ani si am terminat deja o facultate in cadrul UPB?

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
NU!

Doar ca o platesti, fiind a doua, banuiesc ca pe prima ai facut-o la buget.

#3
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu se cauta specializarea cu care ai terminat la ATM in cadrul institutiilor ce scolarizeaza ingineri la ATM? (mapn, sri, sts etc)

sau vrei ceva cu specific militar gen sisteme de rachete, explozibili?

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ca si conditie de varsta anul trecut se primeau doar candidati care implineau cel mult 26 ani in anul darii examenului. La SRI si SIE voiau 23 ani. Anul asta nu am mai gasit precizarea asta, dar cred ca se mentine ca si conditie.
https://www.mta.ro/w...MITERE-2016.pdf
Pentru locuri la buget trebuie sa platesti facultatea de la Poli, altfel ATM-ul il faci cu taxa, iar cei cu taxa nu sunt repartizati in sistemul de aparare, ordine pubiica si siguranta nationala.

Cred ca este tarziu, trebuia sa faci recrutarea prim CMJ sau direct prin ceilalti beneficiari.
Mai sunt si probele fizice si cea medicala...
Anul asta, pentru prima oara in istoria ATM, nu se da exemen, ci doar concurs de dosare trimise electronic.
https://mta.ro/wp-co...re-2020-min.pdf

O parte din locurile de la buget sunt rezervate absolventilor de colegii nationale militare (CNM).
Adica mai mult de jumatate din locurile de la buget.
https://mta.ro/wp-co...mitere-2020.pdf

Concluzia? Risti sa platesti Poli si sa intri si la ATM cu taxa, locurile de la buget fiind putine, vreo 72. Si ce ai face cu Echipamente şi sisteme electronice militare,
electronică- radioelectronică de aviație sau Armament, aparatură artileristică şi sisteme de conducere a focului, de exemplu, in viata civila?

Edited by claudiu1, 22 June 2020 - 13:50.


#5
JamesRod1612

JamesRod1612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2020

View Postnewbie13, on 21 iunie 2020 - 22:19, said:


Se cauta putin locuri pentru specializarea pe care am terminat-o si din cate am observat se cere o vechime în muncă și în specialitatea studiilor de cel puțin 10 ani.

View Postclaudiu1, on 22 iunie 2020 - 13:45, said:


As vrea sa sustin admiterea anul viior, deci nu este inca prea tarziu pentru probele fizice si vizita medicala.
Cat despe intratul la taxa, sunt sigur ca daca as trece de probele fizice si de vizita medicala, m-as descurca la examenul de admitere si as intra pe locurile de la buget.
Nu sunt sigur daca este prea tarziu sa mai sustin admiterea la 25 de ani, in conditiile in care ceilalti candidati au in medie 19 ani.

Edited by Dany_Darke, 22 June 2020 - 21:32.
nu mai cita ziduri de text. poti scrie direct cui te adresezi


#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostJamesRod1612, on 22 iunie 2020 - 20:53, said:


Cat despe intratul la taxa, sunt sigur ca daca as trece de probele fizice si de vizita medicala, m-as descurca la examenul de admitere si as intra pe locurile de la buget.


Poli ai facut la buget sau la taxa?

#7
JamesRod1612

JamesRod1612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2020
La buget

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate