Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ghid alternativ pentru metoda muxman

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View PostMtz, on May 13 2006, 22:56, said:

Muxman muxeaza mai bine decat DVDLabPro. Eu nu mi-as mai bate capul cu meniuri. Ori authoring direct cu muxman, ori convertXtoDVD cu setarile de calitate maxima. Te chinui cu un meniu peste care va trece toata lumea ca sa vada filmul.

enjoy,
Mtz


As indrazni sa amendez asertiunea de mai sus, doar cu o nuanta. Eu fac un menu, de ma rad si curcile, adica o poza din film, pe care se afla eticheta cu numele filmului, care are link la inceputul filmului. Cei care cunosc DVD-lab Pro stiu ce spun. Iertati-ma daca pare off topic, dar nu e. Daca n-as avea acest menu (subliniez, e pentru capturi, unde nu sunt suburi, audio, chapers menu), familia m-ar da afara si as dormi in magazie pentru ca menu-ul blocheaza DVD-ul pana vine fiecare cu tigara, berea... De aceea am intervenit pentru ca mi se pare ca e mare pacat sa existe scule minunate de muxare (cum este cea la care se refera threadul), dar care fac DVD-ie care cum intra in stand alone, cum incep sa ruleze. Iubitori de Muxman iertati-ma, ma simt de parca as fi stelist si as intra sa iau o bere intr-o carciuma de sub Podul Grant! Am iesit...

#20
porscheg

porscheg

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 17.11.2005
O intrebare. Sper sa nu fiu iesit din topic sau sa deranjez. DVDLab Pro accepta .sup si daca da cum se incarca. Multumesc

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu accepta. Era bine daca ar fi acceptat IDX+SUB pentru ca nu vad utilitatea lui SUP deoarece subtitrarea scoasa de DVDLab este frumoasa.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 14 May 2006 - 15:31.


#22
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

View Postredpeppery, on Mar 20 2006, 11:50, said:

incercati o metoda asemanatoare cu cea pusa de Mtz. Exista multe diferente nu stiu daca sunt mai bune sau mai proaste dar ....
Sper sa va fie de folos

Cand incerc sa descarc fisierul,primesc un mesaj de genul :"The file is damaged and could not be repaired"
Daca are cineva bunavointa sa ataseze acest .pdf, din nou,ii sunt recunoscator.

Multumesc mult.!

#23
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
La mine merge perfect. Am incercat si cu I.E. si cu Mozilla Firefox. Vezi ca ti l-am trimis eu pe PM.

Edited by morosanuciprian, 05 June 2006 - 19:01.


#24
robertc989

robertc989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2006
Salut,
A incercat cineva sa puna prin aceasta metoda sub pe un film multiangle?
Dar pe unul care are mai multe PGC-uri?

#25
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
redpeppery, am o mica problema. Am facut exact ce scrie in ghidul tau (care e o CAPODOPERA  :coolspeak: ), mi-a iesit totul, dar rezultatul final are o hiba. Atunci cand se trece de la un capitol la altul in film, daca am o linie din subtitrare acolo, o arata pana se termina capitolul in care incepe, iar daca continua si in capitolul celalalt, linia din subtitrare nu mai apare. Care e problema? Si mai ales, care e solutia?  :D

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Face asa la toate capitolele?
Cred ca e problema de la Muxman si daca este asa, numai mpucoder iti poate raspunde. Incearca si cu alt DVD si vezi daca face la fel.

enjoy,
Mtz

#27
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
Pai asta e problema, ca nu face la toate capitolele. Mi se intampla de 4 ori in tot filmul (are peste 2 ore si 57 de capitole). Am sa incerc si cu alt DVD, sa vad daca face la fel si voi reveni.

#28
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Am si eu o problema. La pasul 5, in muxman, am introdus toate datele corect si incepe sa proceseze dar spre sfarsit apare o eroare la ultimul cell, se pare ca este setata incorect, probabil in afara filmului. Am rezolvat problema prin stergerea ultimei inregistrari din celltimes.txt si merge perfect. La pasul 6B, in Vobblanker cand incerc sa inlocuiesc cu fisierul VIDEO_TS_01_1 obtinut cu muxman imi da eroare ca nu corespunde numarul de cells si nu pot trece mai departe. Care ar putea fi solutia?

Multumesc

#29
porscheg

porscheg

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 17.11.2005

View PostNeolix, on Sep 12 2006, 11:59, said:

Am si eu o problema. La pasul 5, in muxman, am introdus toate datele corect si incepe sa proceseze dar spre sfarsit apare o eroare la ultimul cell, se pare ca este setata incorect, probabil in afara filmului. Am rezolvat problema prin stergerea ultimei inregistrari din celltimes.txt si merge perfect. La pasul 6B, in Vobblanker cand incerc sa inlocuiesc cu fisierul VIDEO_TS_01_1 obtinut cu muxman imi da eroare ca nu corespunde numarul de cells si nu pot trece mai departe. Care ar putea fi solutia?

Multumesc


Nu sterge ultima celula. Modific-o, adica daca spre ex este 139712 fa-o 138712 asa ii scazi timpul de pozitionare si voblanker o va vedea ca celula existenta.

#30
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

View Postyonutz80ro, on Sep 8 2006, 14:41, said:

Pai asta e problema, ca nu face la toate capitolele. Mi se intampla de 4 ori in tot filmul (are peste 2 ore si 57 de capitole). Am sa incerc si cu alt DVD, sa vad daca face la fel si voi reveni.
Si nu cumva face doar la subtitrarea adaugata de tine (la cele originale nu !) si doar cand sari din capitol in capitol si nu si cand il lasi sa treaca singur (la play) la capitolul urmator ?
Oricum este cam ciudat sa ai subtitrare la granita dintre capitole ( adica sa inceapa un capitol din film in mijlocul unui dialog ) - probabil de asta nu a observat nimeni inca acest fenomen.

Edited by PIGULIGU, 13 September 2006 - 10:26.


#31
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
Ba da, numai la subul adaugat de mine face chestia asta, indiferent ca sar din capitol in capitol sau las filmul sa ruleze de la inceput pana la sfarsit. Si ai dreptate, chiar e ciudat.  :angry:

Ce e mai ciudat e ca mai am linii din subtitrare la granita dintre capitole, dar nu se intampla si la ele. Foarte curios  :frust:

P.S. Tin sa precizez ca subtitrarea e TVSQ, desi nu stiu daca are relevanta in problema asta.

Edited by yonutz80ro, 13 September 2006 - 16:40.


#32
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Daca subtitrarea este la granita dintre capitole (adica incepe intr-un capitol si se termina in urmatorul este normal sa nu mai apara daca sari la capitolul ala deoarece comanda de inceput de afisare este in capitolul anterior prin care nu ai trecut. (Am patit si eu asta). Ce este ciudat ca face asa si la play.
Ce as face eu - as reincarca subtitrarea facuta de Subtitle Creator (cea adaugata de mine) si as vedea daca Subtitle Creator nu a schimbat cumva timpii la cele 4 linii din subtitrare cu probleme. (e posibil de ex. ca timpii a 2 linii succesive sa se interfereze - asta poti verifica in Subtitle Workshop cu CTRL + I) . Daca Subtitle Creator nu a schimbat timpii la liniile cu probleme as verifica daca nu le-a schimbat cumva Muxman (asa cum a spus si Mtz.) prin demultiplexare (cu pcgdemux de ex.) doar a subtitrarii adaugate de tine si verificare a ei cu Subtitle Creator.
Oricum daca corectezi subtitrarea adaugata de tine la liniile cu probleme - corectand timpii la ele dupa aceleasi linii de la una din subtitrarile originale sigur nu va mai face - deoarece cum spuneai la subtitrarile originale nu face.
Oricum am o banuiala ca depinde si de player - asa ca poti verifica si cu alte playere - eventual soft.

Edited by PIGULIGU, 14 September 2006 - 08:37.


#33
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
Am verificat cu PowerDVD, versiunea 6, si acolo merge perfect, nu-mi dispare subtitrarea. Oare sa fie de la DVD player? E un E-Boda DV-555X.

#34
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
Am mai incercat un ghid de adaugare a unei subtitrari pe un DVD, in care se lucreaza numai cu DVDDecrypter, DVD-lab PRO si IFOUpdate si nu mai face figuri, imi afiseaza subtitrarea chiar si la granita dintre capitole. Care sa fie problema? De la Muxman sau de la dvd player? Ca nu stiu ce sa mai cred  :unsure:  :confused:

#35
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Daca cu PowerDVD Player nu face - probabil este de la DVD Player - dar eu nu consider asta un defect nici macar un neajuns (sant altele mai mari - de ex. al meu nu raspunde la comanda din *.ifo de incarcare automata a unei subtitrari).
In metoda de multiplexare cu DVDLab Pro probabil nu ai probleme din cauza ca DVD Lab Pro face el subtitrarea si probabil ca "ajusteaza" timpii la granita dintre capitole. Acest lucru poti sa-l vezi daca demultiplexezi subtitrarea facuta de DVDLab Pro si o incarci in Subtitle Creator - program care-ti arata timpii la o subtitrare de tip *.sup (DVD) si timpii de acolo ii compari cu timpii din subtitrarea de tip text initiala.
Incerca totusi sa compari pe aceleasi conditii initiale (acelasi film si aceleasi capitole) ca poate la al doilea test nu ai avut conditia aia ciudata - adica ca o subtitrarea sa inceapa intr-un capitol si sa se termine in capitolul urmator.
- alte multiplexoare simple pe care le poti testa ca sa elimini suspiciunile legate de muxman :
Ifoedit
Rejig - ambele free.

#36
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
La DVD-uri cumparate din magazine de specialitate nu face figuri, deci inclin sa cred ca nu e de la dvd player si poate ca e de la Muxman. Oricum voi incerca si programele date de tine si voi spune daca face figuri si cu ele sau nu. Oricum, mersi de raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate