Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ghid alternativ pentru metoda muxman

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
incercati o metoda asemanatoare cu cea pusa de Mtz. Exista multe diferente nu stiu daca sunt mai bune sau mai proaste dar ....
Sper sa va fie de folos

Attached Files


Edited by Mtz, 25 March 2006 - 11:11.


#2
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Eu ti-am citit ghidul cuvant cu cuvant. A fost o aventura spirituala minunata. Fac operatia asta cu soft pe bani si materia nu-mi era complet straina. La inceput, am folosit si eu SRT2SUP, IFOEdit...
Ghidul tau e o CAPODOPERA! Am citit ceva ghiduri la viata mea si n-am mai intalnit asa o rigoare. Totul e limpede cristal. Grafic, totul este impecabil si foarte frumos. Ai pregatire de desen tehnic, lucru in Photoshop... As fi indraznit sa te intreb cum ai obtinut imaginile, dar m-am sfiit pentru ca mi s-a parut ca era acelasi lucru cu a-l intreba pe Shakespeare ''cum scrii sonetele alea''?
Calitatea asta extraordinara a ghidului tau mi-a dat si oarecari fiori, pentru ca mi-am inchipuit un scenariu cu Vadim Tudor presedinte, stand vreo 20 de ani in functie (dupa metoda Lukashenko), si politia intrandu-ne prin case si obligandu-ne sa nu folosim soft de furat. Oameni destepti, minunati, ca tine, ar face atunci asemenea ghiduri, am pune toti Linux si ne-am apuca de I.T. cu softuri free. M-am gandit si la scena din Fahrenheit 451, cand oamenii memoreaza cartile, pentru ca obiectul de hartie le este interzis. Numai o asemenea lege m-ar putea face sa merg pe drumul indicat in ghidul tau. Si ultimul gand care mi-a venit a fost la ouale de Pasti, incondeiate de femeile din Maramurs. Poate ca ele s-ar putea face cu masini automate si desene sablon, dar bucuria femeii aceleia e tocmai incondeierea oualor.
Iti multumesc cu mult respect pentru un ghid care-mi da cosmaruri intelectuale, atat e de perfect!

#3
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
Mersi, chiar nu ma asteptam la o asemenea reactie, o sa zica lumea ca te-am platit, sper sa va fie de folos

#4
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Intr-adevar ghidul facut de tine este o "minune dumnezeiasca". Si eu l-am citit cuvant cu cuvant...si nu pot sa zic decat numai cuvinte de lauda. FELICITARI pentru munca depusa si caliatea informatiei. Inca o dovada ca exista oameni care fac un lucru cum trebuie (poate si din pasiune) si nu de mantuiala. Inca o data felicitarile mele. Am sa incep in a pune in practica ce ai scris tu acolo.

#5
UNTOUCHABLE

UNTOUCHABLE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2006
este intradevar un ghid fff bun, pe intelesul tuturor.....

un lucru bine facut, este intodeauna binevenit....

si nu vb asa ca cineva care-l cunoaste pe redpeppery, ci ca unul care a fost initiat in tainele editarii dvd de catre redpeppery...

iar cu aceasta ocazie tin sa ii multumesc ptr rabdarea care a avut-o in a-mi explica si arata,  aceeasi rabdare care se regaseste din plin in acest ghid.

Edited by UNTOUCHABLE, 20 March 2006 - 18:17.


#6
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Nu stiu daca va fi o dovada ca nu m-ai platit, dar vreau sa-ti urez bun venit pe forum si distractie placuta!
M-am luat cu entuziasmul si...
Urarea ar proba ca n-am auzit unul de altul pana azi, dar puteam si sa fim vorbiti si etc...  :D
Inca o data, multumim foarte mult pentru ghid!

#7
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Eu m-am apucat de treaba si pot sa zic ca am reusit. A iesit un DVD cu subtitrare in limba romana impecabil. Am editat inclusiv meniul cu subtitrari. Senzational ghidul tau. Felicitari!

#8
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
inca o data imi pare bine ca va e de folos si multumesc

#9
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 15.11.2005
Am o mare intrebare. Am postat si ma  devreme la ghiduri video despre aplicarea unui sub pe dvd la cele cu seriale. Culmea e ca dupa aceia ma m dus sa ma uit la un film, serial....Rome.....si am dat de ghici se cine era pusa subtititrarea? lol :)
Asa ca intrebarea mea este: ai facut-o cu vechea metoda? sau cu cea noua sescrisa de MTZ si dupa aceea de tine aici? Ar fii super daca sa r putea face un ghid si pt acest lucru (sub pt seriale dvd) Mentionez ca am adaugat suburi la  dvd uri, dar cu serialele e alta poveste, Mentionez ca am incercat varianta "veche" ( http://osx.uv.ro/dvd...nia/?page_id=2} dar pur si simplu nu mi a iesit, sau ma rog mereu iese altfel si multe alea alea. Deci daca sar putea ceva sunt sigur ca ar fii binevenit (si cred ca nu sunt singurul care sa r bucura de asta)
Multumesc

#10
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
Am pus cu aceasta metoda. Trebuie demuxat fiecare episod pusa titrarea si apoi facut replace la fiecare cu vobblanker.
E un pic mai complicat dar daca citesti ghidul o sa vezi ca mere.
bafta

Edited by Mtz, 22 April 2006 - 14:13.


#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 15.11.2005

View Postredpeppery, on Apr 22 2006, 11:23, said:

Am pus cu aceasta metoda. Trebuie demuxat fiecare episod pusa titrarea si apoi facut replace la fiecare cu vobblanker.
E un pic mai complicat dar daca citesti ghidul o sa vezi ca mere.
bafta


Suuuuuuuuuuuuper
asa am facut, dupa aceia am muxat la loc in foldere separate la la demuxare si apoi am facut  cu  vobblaker si iese perrfeeeect
Multumesc mult :w00t:

#12
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
gasiti aici cateva programe folositoare inclusiv cele descrise in ghid
http://rapidshare.de...l_pack.zip.html
sa va fie de folos
redpeppery

#13
pit-bull

pit-bull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.03.2005
Salut ! Am citit ghidul cu mare atentie si vreau sa il incerc . Am niste filme divx din state fara nici un fel de subtitrare vreau sa le fac dvd si dupa aceea sa le pun o subtitrare si la sf sa le fac un meniu , conversia filmului o sa o fac cu ConvertXtoDVD , sub  o pun dupa ghidul de mai sus iar meniul vreau sail fac cu DVD LAB PRO dupaun ghid tot de aici . Subtitrarea pe care o pun o sa fie recunoscuta de DVD LAB PRO  Ca sa pot sa ii fac meniul ? Si inca ceva am vazut ca sincronizarea subtitrarii se face dupa alta subtitrare deja existenta , dar daca nu nici o subtitrare cum pot sa o sincronizez ?  Va multumesc anticipat !

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Va trebui sa pui subul tot cu dvdlabpro. Daca nu ai dupa ce sub sa faci sincronizarea va trebui sa incarci divx-ul in subtitles workshop si sa faci tu sincronizarea.
Convertxtodvd nu codeaza atat de bine asa cum ar face-o the film machine impreuna cu CCE folosind Roba. In plus de asta iti scoate direct streamurile de care ai nevoie pentru dvdlabpro. Vezi pe aria ghiduri cum se foloseste TFM.

enjoy,
Mtz

#15
pit-bull

pit-bull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.03.2005
Daca inteleg bine ar trebui sa fac asa : sa gasesc o sub compatibila cu filmul ; sa sincronizez sub-ul cu  Subtitles Workshop ; (am dat o groaza de bani pe ConvertXtoDVD luindu-ma dupa cineva care mi-a zis ca e cel mai bun , in loc sa intreb de prima data aici )sa convertesc filmul divx in dvd cu The Film Machine si Cinema Craft Encoder care poate sa imi puna si sub presupun (inca nu am avut timp sa citesc ghidul) sau cu ai zis tu sa o pun cu DVD Lab Pro ; dupa aceea sa ii fac meniul cu tot cu sub-ul pus cu DVD Lab Pro. Cred ca o sa ma descurc dar daca nu , tot la voi o sa apelez . :)  Este  enervant sa ai atatea filme bune fara subtitrare in romana , oricat de bine ai stii engleza paraca tot simti nevoia din cand in cand sa iti arunci ochii in josul ecranului .

Edited by pit-bull, 13 May 2006 - 01:59.


#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Muxman muxeaza mai bine decat DVDLabPro. Eu nu mi-as mai bate capul cu meniuri. Ori authoring direct cu muxman, ori convertXtoDVD cu setarile de calitate maxima. Te chinui cu un meniu peste care va trece toata lumea ca sa vada filmul.

enjoy,
Mtz

#17
pit-bull

pit-bull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.03.2005
Da cred ca ai dreptate . Nu mai fac nici un meniu (ca oricum nu ieseau excelent ) si fac conversia filmului cu TFM si CCE daca zici ca da cea mai buna calitate , ca pana la urma calitatea conteaza nu meniul . Mai am o intrebare daca nu este cu suparare ce programe , metode imi recomanzi pentru conversie divx in dvd cu sub ,  ca sa imi iasa calitate maxima a produsului final . Multumesc .

Scuzati daca am discutat putin off-topic .

Edited by pit-bull, 14 May 2006 - 00:11.


#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
TFM+CCE(RoBa) si metoda cu muxman+SubtitlesCreator. Daca nu ai bani de CCE, foloseste HC Encoder.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate