Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nasterea unui copil cu ajutorul unui donator (donatoare)

  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 adriela, on 20 iunie 2020 - 21:43, said:


Ai vrea sa stii acest lucru? de ce? cu ce te ajuta exact?

Dap, as vrea sa stiu cite donatii a facut in Romania. Sa nu ma trezesc ca se indragosteste vreun frate vitreg de mine si ma cere de nevasta. :lol:
In rest, nu ma intereseaza cine este si ce face la ora actuala tatal biologic. Imi pot imagina ca a murit inainte sa ma nasc. :)

#20
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009

 AlbastruIndigo, on 20 iunie 2020 - 21:38, said:


Nu se baga nimeni la asa ceva, cineva apropiat incearca de ani de zile asta.



Am un copil adoptat (de la 2 zile) in familie, copil ce poarta o povara si mai mare. Uneori este mai bine ca lucrurile sa ramana nespuse.
Cumva a reusit sa treaca peste si e ok acum la 23 ani. Nu vreau sa scriu public despre ce e vorba, dar iti trimit un mesaj.
Eu sunt ok.Dar imi e teama pt el.Pt copil.Ca informatia asta nu e pentru tara in care traim.
Ai sa ma intrebi ca ce treaba am eu cu societatea.Pai treburile astea se spun unui copil de cand e mic.In nici un caz in adolescenta.Cand iti tranteste usa in nas si iti spune...Nu-mi spune ce sa fac, ca nu esti mama, tatal meu.Sub forma unor povesti.Cand incepe sa intrebe cum a venit pe lume.Cum intreaba toti copii.Si atunci ii pot spune ca ai avut nevoie de ajutor si ai avut nevoie de o celula de la o tanti, nene ca sa ajunga el in burta la mami.
Dar ce te faci cand copilul merge la gradi, locul de joaca, zile de nastere, 5, 6, 7 ani.si se trezeste ca vorbeste despre asta. si le spune el la toti ce i-a spus mamai acasa.cu celula....Cum s-ar uita mamicile, ,,tovarasele,, de la gradi , scala la el?De asta imi este frica..

#21
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi îți pui niste probleme inexistente, inițiator.
Întâi ca lumea nici nu știe, nici nu e treaba ei. Si nici nu vad ce ar trebui să le explici si de ce.
Apoi, cu copilul vorbești cand va fi suficient maturizat emotional.
Mda, relatia se poate strica. Vrei, nu vrei, pt mascul e umilitor indiferent că e român sau american. Chit că e el cel mai viril, faptul ca nu poate procrea e o umilință personală.
Apelarea la fertilizarea in vitro e o confirmare oficială a unui handicap al lei/ei, e greu de trecut peste.
La bărbați si mai greu, i se duce toată mândria lui de bărbat.

#22
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009

 honeybee, on 20 iunie 2020 - 21:51, said:

Dap, as vrea sa stiu cite donatii a facut in Romania. Sa nu ma trezesc ca se indragosteste vreun frate vitreg de mine si ma cere de nevasta. Posted Image
In rest, nu ma intereseaza cine este si ce face la ora actuala tatal biologic. Imi pot imagina ca a murit inainte sa ma nasc. Posted Image
Pai nu face donatii in Romania.Doneaza la clinica specializata.Daca donatorul e anonim se incheie un contract cu clinica si nu stiu de el decat medicii.Daca ai nevoie de asa ceva mergi cu sotul la clinica sau trimiti poza si iti alege donator care sa semene cat mai bine cu sotul tau, sa aiba aceasi grupa de sange si rh, etc...Deci nu stii cate femei din Romania au apelat /Posted Image

 CovertTwo, on 20 iunie 2020 - 21:54, said:

Păi îți pui niste probleme inexistente, inițiator.
Întâi ca lumea nici nu știe, nici nu e treaba ei. Si nici nu vad ce ar trebui să le explici si de ce.
Apoi, cu copilul vorbești cand va fi suficient maturizat emotional.
Mda, relatia se poate strica. Vrei, nu vrei, pt mascul e umilitor indiferent că e român sau american. Chit că e el cel mai viril, faptul ca nu poate procrea e o umilință personală.
Apelarea la fertilizarea in vitro e o confirmare oficială a unui handicap al lei/ei, e greu de trecut peste.
La bărbați si mai greu, i se duce toată mândria lui de bărbat.
Eu imi pun problema,, daca sa ii spun vreodata copilului?Asta e problema mea.Nu putem trai fericiti pana la adanci batraneti fara sa stie copilul ca ta-so genetic e unu din lumea larga? De care nu pot sa dau? Sa i-l prezint? Nici macar daca moare tatal lui care il creste , nu as avea de unde sa il scot pe ala biologicul.Ca este doar un donator anonim.Asta e problema.Pot sa duc secretul asta in groapa cu mine.Sau il ajuta pe copil cu ceva aflarea adevarului?

#23
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 adriela, on 20 iunie 2020 - 18:18, said:


  Daca unul din parinti v-ar comunica ACUM  , la varsta la care sunteti fiecare, ca biologic nu sunteti legat de el, ea (de ex...mama voastra care v-a adus pe lume , cu care aveti poze de cand era insarcinata cu voi sau poze cu voi,  in bratele ei cand va alapta,  sa va spuna ca de fapt nu aveti ADN -ul ei)...ce sentimente ati avea?


Mama e cine te creste, nu cine doneaza material genetic contra numerar.
Donatia fiind una anonima, nu m-as obosi sa caut acul in carul cu fin.
M-ar incerca un sentiment de nepasare pentru mama biologica si as continua sa o respect pe mama care mi-a schimbat pelincile, mi-a dat o lingura de mincare, mi-a oferit caldura sufleteasca, a stat si m-a vegheat cind am avut vreo boala in copilarie, m-a trimis la scoala si m-a ajutat sa ajung cineva in viata. :)


#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
De ajutat, pe copil nu, pe tine da, pt că scapi de ce ai pe suflet.
Dacă aveți nitel noroc puteți trăi până la adânci bătrâneți fără să afle.
Dacă află întâmplător însă, nu de la voi, va fi mai afectat decât dacă ar afla de la voi.  
Am zis, să afle cand e maturizat , nu vad rostul a i spune acest lucru unui copil de până in 15 ani.
Poți sa l duci in groapa, dar nu cred că e bine nici pt tine nici pt copil. Dacă află după ce mori ?

#25
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009

 Jayanti, on 20 iunie 2020 - 21:50, said:

Ai pus mai devreme problema că într-un cuplu homosexual ar fi o obligație să i se spună cum a apărut pe lume. Dar altfel nu? Deci dacă poți să-i ascunzi, îi ascunzi. Că ar fi nu știu cum societatea...

Aici nu o să primești așa multe opinii ca în societatea din viitorul în care vei crește tu un copil, dacă ... , dar după cum poți citi nu te condamnă nimeni (deocamdată) că vrei să faci un copil prin metoda aleasă, dar nici nu primești încurajări să minți de dragul comodității. Copilul, na, e decizia ta, a cuplului tău, dar vine cu responsabilități. Copilul nu e atașament de-al tău, să îl faci în orice condiții vrei și dup-aia să îi spui doar ce-ți tună ție, chipurile să nu sufere. Dar, bineînțeles, te consulți.... poți vorbi cu psihologi specializați.

Nu mi se pare un lucru grav să-i spui simplificat cum a fost creat, și mai detaliat când crește, contează relația pe care o s-o aibă cu ambii părinți. Iar ce spuneți celor din jur poate fi filtrat, nu cred că trebuie să știe toată grădinița, toată școala... cred că-s false probleme.

De fapt, inițial ai zis de cum o să se simtă copilul rezultat, dar după un număr de ani de trăit cu părinții, deci la o vârstă destul de mare, măcinat să cunoască autorul spermatozoidului... Copilul poate fi făcut să înțeleagă procesul și de ce a fost necesar și că nu poate cunoaște donatorul, care e un simplu donator... dar nu după ani de minciuni.

Mai caută opinii.
1.Am spus de cuplul de homosexuali pt ca acolo nu prea ai cum sa o dai la intors.Adica se apeleaza la mama surogat.Te intreaba el daca nu ii spui tu,Deci mai bine incepi de cand e mic....Si la fel intr-un cuplu de lesbiene,O sa intrebe copilul unde ii tati, nu?
2.Deci crezi ca ar trebui sa ii spun doar pt ca are drpetul sa afle adevarul?Chiar daca nu ii foloseste la nimic...
Nu ma consider o femeie imorala , dar tot in numele adevarului o viitoare sotie trebuie sa ii marturiseasca viitorului sot ca a fost cu 20 de barbati inaintea lui?Si are doar 25 de ani?Dau un exemplu?Cui foloseste acest ,,adevar,,?

#26
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:05, said:

Eu imi pun problema,, daca sa ii spun vreodata copilului?
Nu "vreodată"  Posted Image  ci cât mai repede, fără să faci o mare scofală din asta.

 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:05, said:

De care nu pot sa dau? Sa i-l prezint?
Pfff, dacă îi explici corect, io nu cred că o să ceară absurdul, nu o să piardă nopțile că nu știe de unde are ochii verzi. O să înțeleagă că a donat celula aia și domnu' și-a văzut de viață în continuare.
Proiectezi fricile tale asupra unei alte persoane, care va avea individualitatea ei.
Dacă îți asumi că aduci un copil pe lumea asta fără să știi cu cine, cu un străin, asumă-ți și efortul, inconveniențele de a spune copilului treaba asta, întrebările lui, și oferirea siguranței de care are nevoie că e o persoană normală, iubită și toate celelalte.

 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:05, said:

Sau il ajuta pe copil cu ceva aflarea adevarului?
Îl ajută să știe că nu are o mamă mincinoasă și lașă.

În fine, chestiunea e complexă, pot apărea poate traume și merită analizată mai mult și discutată cu persoane care știu cu ce se mănâncă.


 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:18, said:

Deci crezi ca ar trebui sa ii spun doar pt ca are drpetul sa afle adevarul?Chiar daca nu ii foloseste la nimic...
La ce să-i folosească? La ceva material, la făcut bani? E un adevăr despre conceperea lui, despre de ce e pe lumea asta, despre cât de mult ai vrut să-l faci încât l-ai făcut cu un terț donator, despre moștenirea lui genetică pe care o are (tu, familia ta, donatorul) sau pe care nu o are (familia tatălui din acte).

 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:18, said:

Nu ma consider o femeie imorala , dar tot in numele adevarului o viitoare sotie trebuie sa ii marturiseasca viitorului sot ca a fost cu 20 de barbati inaintea lui?Si are doar 25 de ani?Dau un exemplu?Cui foloseste acest ,,adevar,,?
Păi nu este un adevăr care îl privește personal pe viitorul soț, cum e în cazul originii unui copil.

Orice e puțin dificil trebuie să ascundem, nu?

#27
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009

 CovertTwo, on 20 iunie 2020 - 22:16, said:

De ajutat, pe copil nu, pe tine da, pt că scapi de ce ai pe suflet.
Dacă aveți nitel noroc puteți trăi până la adânci bătrâneți fără să afle.
Dacă află întâmplător însă, nu de la voi, va fi mai afectat decât dacă ar afla de la voi.  
Am zis, să afle cand e maturizat , nu vad rostul a i spune acest lucru unui copil de până in 15 ani.
Poți sa l duci in groapa, dar nu cred că e bine nici pt tine nici pt copil. Dacă află după ce mori ?
Eu scap de ce am pe suflet si ii transfer lui pietroiul.Ca pe donator nu l-ar putea gasi.Si ar fi un zbucium sufletesc pt el....

#28
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:05, said:


Deci nu stii cate femei din Romania au apelat /Posted Image


Eu imi pun problema,, daca sa ii spun vreodata copilului?Asta e problema mea.

In cazul asta nu mi se pare moral ce fac medicii de la clinica respectiva. N-ar trebui sa accepte mai multe solicitari dintr-o tara si sa se foloseasca de acelasi donator.

Daca nasti un copil perfect sanatos, da, poti sa-i spui secretul tau cind vei ajunge pe patul de moarte.
Daca se naste cu vreun sindrom sau o boala genetica, taci si scuteste-l de o noua suferinta. :)

#29
adriela

adriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.11.2009

 honeybee, on 20 iunie 2020 - 22:40, said:

In cazul asta nu mi se pare moral ce fac medicii de la clinica respectiva. N-ar trebui sa accepte mai multe solicitari dintr-o tara si sa se foloseasca de acelasi donator.

Daca nasti un copil perfect sanatos, da, poti sa-i spui secretul tau cind vei ajunge pe patul de moarte.
Daca se naste cu vreun sindrom sau o boala genetica, taci si scuteste-l de o noua suferinta. Posted Image
Nu te speria.Banca de sperma la care apeleaza toata Europa este in Danemarca.Nu sunt pe toate gardurile....Si DA.Un donator e oprit dupa cateva donari.putine.nu stiu exact cat .Dar 2, 3. Si astea 2, 3 sunt pt o persoana.nu e ca la sange.Ca ajung sa te cunoasca doamnele de la centrul de transfuzii.Posted Image
Donatorii sunt verificati inclusiv cariotip genetic si teste pt fibroza chistica.Dar adevarul e ca nu stii ce gene zac in om.pana la urma si stramosii donatorului au murit de ceva boli.

#30
nado

nado

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.06.2020
Draga mea, daca iei aceasta decizie asumati-o pentru orice eventualitate, nu te gindi la reactia copilului sau daca si cind trebuie sa-i spui adevarul

nu exista nici un adevar in toate, mai ales in cazul pe care il prezinti....mai ales pe linia ADN

eu in locul tau as merge inainte fara sa-mi pese, nu i-as spune copilului niciodata adevarul

cei care fac parte din familia ta largita vor sti, dar eu le-as zice sa-ti tina gura,rezultatul fiind cu totul imposibil pentru ei, ca asa e omu', zici ca-i spui un mare secret unui apropiat
si-l pui sa mai si jure ca o sa taca, iar birfa merge inainte

in locul tau nu mi-as face nici o grija, iar daca la un moment dat copilul va afla cine stie ce nazbatii despre "cine" e el de fapt ,doar in functie de virsta pe care o are la momentul respectiv, fie as improviza, fie nici nu e nevoie, fiindca pe viitor aceste proceduri vor fi aproape infinite

#31
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 adriela, on 20 iunie 2020 - 22:40, said:


Eu scap de ce am pe suflet si ii transfer lui pietroiul.Ca pe donator nu l-ar putea gasi.Si ar fi un zbucium sufletesc pt el....

Nu i transferi nici un pietroi, copilul poate accepta că s a apelat la o metodă extremă pt ca celelalte nu au funcționatsi isi vede liniștit de viață.
Nu înțeleg referirile la cuplurile de lesbiene si homosexuali.
Dacă e cazul, vedeți vă de treaba voastră. V ati asumat când ați creat cuplul că nu puteți face copii, nu încercați să trișați acum.

#32
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 nado, on 20 iunie 2020 - 23:40, said:


cei care fac parte din familia ta largita vor sti,

De ce ar trebui sa stie? Cand sotul si sotia fac sex nu spun nimanui, de ce ar spune altfel? Doar nu-si iau tot familionul cu ei la inseminare sau whatever.

#33
nado

nado

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.06.2020

 AlbastruIndigo, on 21 iunie 2020 - 00:29, said:


De ce ar trebui sa stie? Cand sotul si sotia fac sex nu spun nimanui, de ce ar spune altfel? Doar nu-si iau tot familionul cu ei la inseminare sau whatever.


sotul stie, familia largita insemnind cel putin mama si tatal ei/ai lui, de asemenea stiu ca nu pot face copii...

#34
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Încerc de aseară să găsesc un răspuns în mine,  să mă pun eu în pielea unui om care va avea de ales între a tăcea pentru totdeauna,  sau să spună adevărul.
Este greu.   La nivel de irațional,  instinctul îmi impune să merg pe adevăr.   Să-i spun.   Nu aș putea să explic în amănunt de ce simt asta,  dar cred că așa aș făcea dacă aș fi pus într-o asemenea situație.

Nu știu dacă ajută ceea ce voi spune acum.   Inițiator,  atât pot.

Pasul FIV trebuie încercat.   Cu donator anonim, sau cunoscut,  cred că trebuie încercat.
După aceea,  decizia de a-i spune copilului  va fi una rezultată din lupta între suflet și raționalitate.

Totuși,  doar un argument rațional în favoarea spunerii adevărului.
Dacă va face o analiză ADN,  cine știe în ce context,  șocul copilului va fi foarte puternic în cazul că află în felul acesta.  O să rămână traumatizat.

#35
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 nado, on 20 iunie 2020 - 23:40, said:

nu i-as spune copilului niciodata adevarul
cei care fac parte din familia ta largita vor sti, dar eu le-as zice sa-ti tina gura,rezultatul fiind cu totul imposibil pentru ei, ca asa e omu', zici ca-i spui un mare secret unui apropiat
si-l pui sa mai si jure ca o sa taca, iar birfa merge inainte
interesant, sa construiesti o viata de om pe minciuni

#36
nado

nado

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.06.2020

 persona695, on 21 iunie 2020 - 13:37, said:

interesant, sa construiesti o viata de om pe minciuni

n-ai inteles nimic, copilul acela se putea naste in orice familie, practic doar asa poate exista

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate