Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Construim casa P+E din caramida

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mama_G

Mama_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.08.2019
Buna ziua!
Dupa multe nopti nedormite si o mie de versiuni gandite, am ajuns in sfarsit la versiunea de casa care ne place cel mai mult. ~206 mp construiti, casa P+E, antreu+living+bucatarie+camara+baie+camera tehnica la parter si 3 dormitoare +2 bai+ dressing sus.
Noi nu avem experienta in domeniul constructiilor, ne-am bazat foarte mult pe experienta arhitectului. De acum apar alte si alte provocari si de aceea m-am gandit sa deschid acest jurnal. Poate mai gasim si noi clarificari la voi si poate vreodata le va folosi si altora acest jurnal. Va atasez aici planurile de arhitectura, pentru o mai buna intelegere a subiectului.
Avem acum o prima intrebare, poate putem primi raspuns de la cineva in domeniu: Cum vi se pare dimensionata fundatia, relativ la dimensiunile de gabarit ale casei? E ok? E prea mult/ prea putin?

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMama_G, on 20 iunie 2020 - 16:32, said:

Cum vi se pare dimensionata fundatia, relativ la dimensiunile de gabarit ale casei? E ok? E prea mult/ prea putin?
Fundatia se calculeaza [si] in functie de studiul geotehnic. Nu se poate spune daca e mult, sau putin.

P.S. Nu e atasat nimic.

#3
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Cred ca ar fi important si numarul de persoane care vor locui in aceasta casa si daca sint copii. Este clar ca pentru arhitect sa fie cit mai mare si mai frumoasa.

#4
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Sfat general ...

Sa ai o camera transformabila in domitor la parter!!!

Ca nu se stie cum da belea .... un picior rupt, o vertebra deplasata.. alta idiotie din astea si nu mai poti urca pana la etaj!

Si asa in gnl  . se cam uita cat de bun e un  ..beci!

#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Beci,garaj,treburi barbatesti.

View PostMama_G, on 20 iunie 2020 - 16:32, said:

Buna ziua!
Dupa multe nopti nedormite si o mie de versiuni gandite, am ajuns in sfarsit la versiunea de casa care ne place cel mai mult. ~206 mp construiti, casa P+E, antreu+living+bucatarie+camara+baie+camera tehnica la parter si 3 dormitoare +2 bai+ dressing sus.
Noi nu avem experienta in domeniul constructiilor, ne-am bazat foarte mult pe experienta arhitectului. De acum apar alte si alte provocari si de aceea m-am gandit sa deschid acest jurnal. Poate mai gasim si noi clarificari la voi si poate vreodata le va folosi si altora acest jurnal. Va atasez aici planurile de arhitectura, pentru o mai buna intelegere a subiectului.
Avem acum o prima intrebare, poate putem primi raspuns de la cineva in domeniu: Cum vi se pare dimensionata fundatia, relativ la dimensiunile de gabarit ale casei? E ok? E prea mult/ prea putin?

Multumesc!
Sa zicem ca da,sa speram ca nu.Care atasament mamaie?

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sunt unii care spradimensioneaza grav fundatiile. am vazut recomandari de fundatii de latime de 1 m si adancime de 2m.

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@rich1974 ai uitat sa spui de termoizolatia cu BCA !

#8
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postrich1974, on 20 iunie 2020 - 20:49, said:

sunt unii care spradimensioneaza grav fundatiile. am vazut recomandari de fundatii de latime de 1 m si adancime de 2m.

probabil nu ai vazut restul proiectului... sa vezi cate etaje are blocul.. si nici studiul geo

dar in rest, ai perfecta dreptate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate