Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Externalizare vanzari prin firme dedicate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Fedainn

Fedainn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.04.2020
Salut!

Am o afacere B2B si, ca toata lumea si in toate domeniile, duc lipsa de clienti.
La persoane fizice mi se pare ceva mai simplu, in ziua de azi orice se poate promova online si poti targeta foarte bine pe Facebook daca te pricepi.

La persoane juridice e mai complicat.

Ma bate gandul sa apelez la o firma dedicata prin care iti externalizezi vanzarile.
Este o munca care nu iti mai permite sa faci altceva (cautat prospecti, sunat, mail-uri, eventual intalniri, etc.).
E o solutie temporara pana reusesc sa am un buget necesar pentru un om dedicat angajat (salariile si comisionul in vanzari, mai ales B2B, nu sunt mici).


Intrebarea este: Are cineva experienta cu astfel de firme? Eu am o oarecare indoiala cu privire la genul asta de servicii.
Am lucrat in servicii externalizate si in general angajezi niste persoane random care sa faca niste lucruri banale.

Nu stiu de ce am impresia ca vor fi niste oameni care vor suna firme dintr-o lista si va fi ceva gen: "vreti? nu! bine, o zi buna!" iar eu voi plati pentru fiecare apel dat.

Rog o parere pertinenta de la cineva care chiar are experienta sau a avut de aface cu o astfel de firma.

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Nu cred ca o sa instruiasca cineva om special pentru domeniul tau, ca sa caute clienti intr-un mod specific domeniului.





De ce nu un om ieftin caruia ii faci rost de o lista de firme?

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pai spune-ne ce vinzi,sa vedem daca merita sa te avanti cu capul inainte mai ales in vremuri din astea tulburi.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Preturi bune ai?
In ce domeniu?

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mda.
    E vorba de firme din alea care te sună fără să vrei, ca să-ți vândă sămânța de iarbă sau gel de par.
     Rata de succes e de 0,0001℅.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai bine iti creezi propriul compartiment de vanzari si customer service
In felul acesta, vei avea un control mult mai mare la costuri mai mici

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostNaijax, on 20 iunie 2020 - 14:15, said:

Mai bine iti creezi propriul compartiment de vanzari si customer service
In felul acesta, vei avea un control mult mai mare la costuri mai mici

grozav sfat. el n-are buget nici pentru o persoana, iar tu-l sfatuiesti sa-si faca un departament intreg  :))

@Fedainn: modalitatea de vanzare difera foarte mult in functie de produsul vandut. daca te temi ca vei fi pus sa platesti o simpla campanie de apeluri telefonice, atunci solicita de la inceput sa platesti in functie de rezultate (comision). dar o sa gasesti doritori doar daca produsul e relativ usor de vandut si costa destul de mult (astfel incat sa  merite efortul de a te duce fizic la posibilul client si a-i prezenta produsul).

#8
Fedainn

Fedainn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.04.2020
Multumesc de sfaturi.
Nu vand un produs fizic, vand un serviciu.

Oricum, intre timp m-am uitat peste majoritatea firmelor de genul, care externalizeaza serviciul de vanzari, pe datele financiare si peste bilant.
Se pare ca nici una nu a prosperat. Cifre foarte mici de afaceri, 0 angajati, site-uri vechi si neactualizate.
O sa incerc totusi sa dau cateva mail-uri sa vad ce primesc.

Edited by Dany_Darke, 20 June 2020 - 19:48.


#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred ca abordezi problema gresit. Vanzarile sunt principala ta legatura cu cel care iti da bani, clientul. La inceput e bine ca toate vanzarile sa fie facute chiar de fondatori, pentru ca doar asa poti avea feedback in timp real din piata. La modul cel mai simplist, gandeste-te care sunt clientii tai tinta si abordeaza-i direct. Nu pe email. Eu am descoperit ca abordand direct pe Facebook functioneaza teribil de bine. E suficient de personal cat sa nu intre direct in spam, precum emailul, dar nici nu e la fel de intrusiv ca un telefon nesolicitat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate