Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Unde retrageti banii din crypto? cu ce banci?

  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#217
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Nu am înțeles cum stă treaba cu cardurile ăstea de cripto, bănuiesc că trebuie să transformi într-un stablecoin ca suma să fie mereu constantă, altfel ai șansa de a constata că nu poți plăti plinul la benzinărie pentru că tocmai ți-a luat-o la vale moneda.
Așa, cu Revolut (atât am avut ocazia să încerc) merge perfect în ambele sensuri. Iar din Revolut într-o bancă românească e operațiune obișnuită fără nici un fel de problemă.

#218
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Exact, daca te-ai decis sa pastrezi profitul si apoi sa il cheltui la comercianti... schimbi in stablecoin ori direct in fiat si platesti din acel stablecoin ori fiat (conversia din cripto in fiat se face in maxim 2-3 secunde si exact in momentul platii cu cardul).
In Revolut se face profit (sau nu) pe CFD-uri, nu pe cripto real... este foarte ok si Revolut caci este vorba tot despre bani/profit adica exact ce iti trebuie in viata reala.

In aplicatiile/exchange-urile cu card, gen Coinbase sau Binance, ai avantajul ca poti sa iti aduci si din alta parte (alte exchange-uri/portofele) cripto real practic iti aduci la cheltuiala exact cat iti trebuie sau ai nevoie pe moment, nu strici tot portofoliul de la Hold.
De retinut ca este bine sa ai mai multe tipuri de conturi/variante de tinut cripto... in portofele se tin sume mai mari si de regula pe hold 2-3-4 ani iar pe aceste platforme cu card atasat se tin sume mai mici, de cheltuiala.

Normal ca nu cheltui cu cardul atunci cand piata a luat-o la vale (in perioadele alea platesti cu cardurile normale)... si aici trebuie sa ai rabdare este tot un hold adica trebuie sa astepti, daca vrei sa faci cumparaturi gratis ori la pret foarte redus.
Daca pe criptomoneda X ai 30% profit si ai pus-o la plata (schimbata in prealabil in stable/fiat), atunci poti sa spui ca ai facut cumparaturi cu o reducere de 30% in momentul platii.
Eu zic ca a fost ok sa cumperi ETH la mai putin de 200$ si sa il cheltui apoi la un curs de peste 1000$

Edited by rz, 06 October 2021 - 16:42.


#219
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Ne dăm toți cu presupusu la taxe dar omitem alte lucruri și variabile.
1. De exemplu eu ca miner, daca am minat in 2012 și am ținut până acum cryptomonezile, pe vremea aia nu exista nimic concret și nici acum. Ce taxă să plătesc?
2. Dacă va fi reglementata și declarată în lege cryptomoneda, în speță bitcoinul, ca fiind monedă de schimb valutar, atunci nu ar trebui să existe nici o taxa la schimb.
De exemplu:
Eu cumpar de 500 de lei 100 euro azi, 03.11.2021 și peste 1 an leul pierde 100% din valoare, cand voi schimba banii, 100 euro pe 03.11.2022, voi primii 1000 de lei, cui i s-ar părea normal să plătesc impozit pe niște bani, care în realitate tot aceeași putere de cumpărare vor avea. Luați voi și plătiți impozit pe faptul ca se devalorizează leu.
La fel se aplică legea și pentru bitcoin, repet, depinde cum o să fie văzut și cuprins în legislație. Sunt prea multe variabile în industria asta, eu va sugerez să vă vedeți de ale voastre și să nu băgați în seamă decât dacă vi se aduce la cunoștință de la autorități. Eu am vândut în 2016 și nu mi-a zis nimeni să mă duc să-i plătesc impozit.
La cum arată lucrurile în Românica noastră, cred că putem sta liniștiți că suntem la ani distanță de alte țări.
Și oricum ai noștrii aplică tactica Copy-paste la legi de la alte țări.
Cu alte cuvinte, nu dau nici un șfanț la lichele.

Edited by xTzFlA, 03 November 2021 - 16:31.


#220
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Lege deja exista.
Pentru ca e obligația ta sa declari, când te baga astia in seama te baga direct cu amenzi.

#221
pacman44

pacman44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.02.2004
Ce parere aveti despre folosirea Paypal ca si banca pt. retrageri in fiat?

#222
samayon

samayon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.08.2005

 donjoe, on 17 februarie 2021 - 23:20, said:

Am scos în trecut din Kraken în Unicredit şi a mers fără greţuri, nu m-a întrebat nimeni de sănătate. Tot aşa anul ăsta din Tradesilvania.ro în Unicredit, fără probleme sau confirmări suplimentare, mascaţi la uşă etc. Posted Image
Salut, cam in cat timp au intrat banii in contul unicredit?

#223
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 samayon, on 30 decembrie 2021 - 14:09, said:

Salut, cam in cat timp au intrat banii in contul unicredit?
2-3 zile lucrătoare, ca la orice transfer SEPA.

#224
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 pacman44, on 11 noiembrie 2021 - 15:53, said:

Ce parere aveti despre folosirea Paypal ca si banca pt. retrageri in fiat?
Eu n as folosi paypal pentru asa ceva.
Paypal are comisioane mari .
Cand retragi direct pe card iti iese un curs foarte prost.
Am vazut diferenta intre Paypal si Revolut , era mult mai rentabil Revolut.
La paypal sunt si alte inconveniente.
Conturile cu vechime mare verificate , nu prea au probleme , indiferent de pe unde vin banii , din ce surse.
Conturile mai noi pot fi suspendate , cerute verificari .
Verificarile le faci le trimiti documente , dar nu prea ai cu cine sa vorbesti la paypal , oameni ma refer , un chat , un email .

#225
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Salutare. Cateva intrebari. Care e cea mai ieftina si sigura modalitatea de a transfera bani de pe Binance astfel incat sa-i poti retrage fizic fara comisioane mari. Am cont la Transilvania, in euro si in lei. Am si cont pe Revolut in lei. Daca vreau sa retrag din Binance sa zicem 1000 USDT la Banca Transilvania, ii transfer direct in contul meu de lei? am comision mare? daca imi fac cont de USD pe Revolut, merita mai bine sa-i retrag direct pe contul Revolut si apoi eventual ii transfer la banca Transilvania? Multumesc.

#226
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Politica Bancii Transilvania este anticryptomonede. Da, e perfect legal sa faci tranzactii cu monede crypto, insa cei de la Banca Transilvania nu tolereaza astfel de operatiuni perfect legale. Te poti trezi ca iti inchid conturile. Scrie asta la ei in disclaimer. E dreptul lor sa isi selecteze clientii.
Desigur ca e si dreptul clientilor sa isi selecteze bancile Posted Image

#227
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005

 atreyyu, on 01 februarie 2022 - 11:26, said:

Politica Bancii Transilvania este anticryptomonede. Da, e perfect legal sa faci tranzactii cu monede crypto, insa cei de la Banca Transilvania nu tolereaza astfel de operatiuni perfect legale. Te poti trezi ca iti inchid conturile. Scrie asta la ei in disclaimer. E dreptul lor sa isi selecteze clientii.
Desigur ca e si dreptul clientilor sa isi selecteze bancile Posted Image
Deci trebuie sa-mi retrag banii pe Revolut si apoi din Revolut in BT?

Edited by StaVAraSH, 01 February 2022 - 11:28.


#228
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Trebuie sa confirme cineva care a facut asta.
Stiu ca si cei de la Revolut pot fi suspiciosi cu privire la provenienta banilor.

#229
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 StaVAraSH, on 01 februarie 2022 - 11:28, said:

Deci trebuie sa-mi retrag banii pe Revolut si apoi din Revolut in BT?

Iti faci cont la Libra, de lei si de eur, ca sunt crypto friendly. Nu te costa nimic, sunt gratuite conturile. Apoi retragi direct din Binance in cont Libra, comision de 1%. Comisionul este al Binance, nu al Libra, Libra nu are comision.
Daca vrei fara comision, iti faci card Binance, dupa care, faci top up pe Revolut cu cardul Binance si nu ai niciun cost. Totusi, poate depinde de sume, de istoricul tau si ce semne de intrebare ridici. In plus, trebuie sa schimbi in Binance mai intai, sa ai euro, ca sa poti transfera euro pe cardul Binance, nu busd sau usdt sau alte cryptomonede.
Eu am incercat asta vara varianta de mai sus Binance - Binance Card - Revolut (in euro) si a functionat cu succes, doar ca eu am facut testul cu 10 euro. Nu stiu cum e la sume mai mari. Desi, poti incerca cu sume mai mici. Si poti incerca sa maresti suma in mai multe etape. Cate 100-150-200 euro, dupa ce verifici ca e totul ok.
Nu as recomanda sa sari de vreo 200 de euro per tranzactie, pt ca mi-a spus cineva, la un moment dat, ca a transferat vreo 250 sau 300 euro si l-au contactat de la Revolut sa prezinte nu stiu ce acte doveditoare.
Din pc meu de vedre, eu as merge pe cele 2 metode prezentate mai sus. E bine sa ai mai multe variante.

LE : vezi ca e posibil sa se reia transferurile SEPA pe Binance (e un proces in teste acum, au gasit un nou partener pt SEPA) si e posibil sa mearga din nou fara comision. Sincer sa fiu, nu mai stiu daca si la retragere aveau gratuit sau numai la depunere.

Oricum, indiferent de situatie, nu as merge pe BT pt crypto ca sunt comunisti si foarte obtuzi la acest capitol. Evita posibilele probleme, daca poti.

Edited by Magicwisewolf, 01 February 2022 - 12:24.


#230
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

 StaVAraSH, on 01 februarie 2022 - 11:21, said:

Salutare. Cateva intrebari. Care e cea mai ieftina si sigura modalitatea de a transfera bani de pe Binance astfel incat sa-i poti retrage fizic fara comisioane mari. Am cont la Transilvania, in euro si in lei. Am si cont pe Revolut in lei. Daca vreau sa retrag din Binance sa zicem 1000 USDT la Banca Transilvania, ii transfer direct in contul meu de lei? am comision mare? daca imi fac cont de USD pe Revolut, merita mai bine sa-i retrag direct pe contul Revolut si apoi eventual ii transfer la banca Transilvania? Multumesc.
Nu recomand transferurile bancare in dolari (USD) pentru ca acestea sunt generatoare de comisioane de la bancile intermediare.
Trasferurile SEPA in euro sunt cele mai OK si aproape instante....

#231
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005

 Magicwisewolf, on 01 februarie 2022 - 12:28, said:

Iti faci cont la Libra, de lei si de eur, ca sunt crypto friendly. Nu te costa nimic, sunt gratuite conturile. Apoi retragi direct din Binance in cont Libra, comision de 1%. Comisionul este al Binance, nu al Libra, Libra nu are comision.
Daca vrei fara comision, iti faci card Binance, dupa care, faci top up pe Revolut cu cardul Binance si nu ai niciun cost. Totusi, poate depinde de sume, de istoricul tau si ce semne de intrebare ridici. In plus, trebuie sa schimbi in Binance mai intai, sa ai euro, ca sa poti transfera euro pe cardul Binance, nu busd sau usdt sau alte cryptomonede.
Eu am incercat asta vara varianta de mai sus Binance - Binance Card - Revolut (in euro) si a functionat cu succes, doar ca eu am facut testul cu 10 euro. Nu stiu cum e la sume mai mari. Desi, poti incerca cu sume mai mici. Si poti incerca sa maresti suma in mai multe etape. Cate 100-150-200 euro, dupa ce verifici ca e totul ok.
Nu as recomanda sa sari de vreo 200 de euro per tranzactie, pt ca mi-a spus cineva, la un moment dat, ca a transferat vreo 250 sau 300 euro si l-au contactat de la Revolut sa prezinte nu stiu ce acte doveditoare.
Din pc meu de vedre, eu as merge pe cele 2 metode prezentate mai sus. E bine sa ai mai multe variante.

LE : vezi ca e posibil sa se reia transferurile SEPA pe Binance (e un proces in teste acum, au gasit un nou partener pt SEPA) si e posibil sa mearga din nou fara comision. Sincer sa fiu, nu mai stiu daca si la retragere aveau gratuit sau numai la depunere.

Oricum, indiferent de situatie, nu as merge pe BT pt crypto ca sunt comunisti si foarte obtuzi la acest capitol. Evita posibilele probleme, daca poti.

Multumesc pentru info. Uite ce am observat eu. Mi-am facut card Binance virtual si fizic. Vad ca este in EUR (a fost ales default asa?) Vad ca exista Payment Priority, la ce-mi foloseste? cand am adaugat 10 euro de pe aplicatia Binance in cardul Binance am vazut ca am doua variante de monede, USDT si BNB, pai de ce nu pot alege EUR? Altfel spus eu trebuie ca inainte de a transfera ceva pe cardul Binance, sa zicem ca tin crypto in ICP sau EUR, sa fac o conversie in USDT sau BNB, apoi le transfer pe cardul BINANCE de EUR dar el imi face o NOUA conversie din USDT in EUR si abia apoi le pot transera in Revolut pe contul meu de EUR. Vad ca am o limita de 870 de EURO pe zi, deci nu pot transfera 5000 de euro sau 10000 de euro, corect? Nu prea inteleg nimic...

Edited by StaVAraSH, 01 February 2022 - 14:33.


#232
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Hai sa le luam pe rand.
1. Payment Priority reprezinta prioritatea monedelor din care sa se cheltuiasca cand platesti cu cardul si poti edita ordinea in care sa se ia cand se face plata. De exemplu, ai pe card BNB, USDT si BUSD. La ordine ai BNB primul, USDT al doilea si BUSD al treilea. Asta inseamna ca intai iti va lua din BNB, daca nu ai suficient BNB pt plata, atunci incearca sa plateasca cu USDT, apoi cu BUSD si tot asa...
Ordinea o poti edita cum doresti, poti pune EUR primul, apoi USDT, apoi BUSD, apoi ADA, ETH, BNB si tot asa, in functie de ce monede detii.
2. Nu stiu ce iti apare tie cand adaugi euro, dar nu are legatura. Ca sa retragi pe cardul Binance, intri in Funding pe Transfer. Acolo ai din Funding (Card Binance) in Spot Wallet si un buton care iti permite sa schimbi intre ele.
Daca vrei sa retragi euro pe card, atunci, in Spot trebuie sa ai euro, sa fi vandut si sa fi transformat in euro. Dupa care poti retrage in Funding, adica pe card, suma pe care o doresti.
3. Limita de 870 eur este limita de cheltuiala cu cardul pe zi. Adica nu poti plati mai mult de 870 euro pe zi cu cardul Binance.
4. Daca vrei sa retragi pe cardul Binance 5000 eur, nu cred ca e o problema, poti muta oricat doresti pe card din ce stiu, se poate. Mai apoi ii transferi in cont bancar, in functie de limitele bancii tale.

#233
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Multumesc. Asta spuneam legat de punctul 2. Daca in Funding am Eur si vreau sa-i transfer in Spot (card) care e tot Euro, trebuie mai intai sa fac conversia in Usdt.
Cardul Binance are iban? ca doar cardul e un intermediar intre cont si posesor. Multumesc!

#234
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Nu am vazut iban la cardul Binance.

"Asta spuneam legat de punctul 2. Daca in Funding am Eur si vreau sa-i transfer in Spot (card) care e tot Euro, trebuie mai intai sa fac conversia in Usdt."
Nu are legatura. Vezi ca le incurci, Funding = card Binance, Spot = ceea ce ai in wallet Binance
Tu, inainte sa retragi euro pe cardul Binance, trebuie sa vinzi si sa ai euro in Spot. Altfel nu are ce sa iti transfere. Nu trebuie sa faci nicio conversie cu nimic.
Sa zicem ca ai ETH si vrei sa iti iei banii pe el. Mergi pe Sell, pe perechea ETH / EUR. Vinzi ETH, primesti EUR. Acei EUR ii ai pe Spot, adica in portofelul Binance. Ca sa ii aduci pe card, trebuie sa intri pe Funding (sus, in aplicatia de mobil) - butonul Transfer - from Spot to Funding Wallet si doar scrii cati euro vrei sa transferi pe card din cei disponibili. Atat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate