Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Boala de reflux gastroesofagian si Hernie hiatala

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

mrfe

mrfe

Senior Member

• Grup: Senior Members
Înainte de operație era destul de horror.. am ajuns să consum 1 cutie de rennie la 3 zile. Numai noaptea băgam câte 2 tablete..

Geo2003

Geo2003

New Member

• Grup: Candidate Members
Mrfe cum mai esti acum dupa operatie?

mrfe

mrfe

Senior Member

Nici o problemă.Toate bune. Au trecut totuși 8 ani :)

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

• Grup: Members

mrfe, on 16 mai 2022 - 14:50, said:

Nici o problemă.Toate bune. Au trecut totuși 8 ani :)
Ai fost norocos, operațiile astea nu prea dau rezultate; nici nu prea se mai fac.

Edited by echoshoworacle, 19 October 2022 - 11:08.

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

90% din tratament. Care puteți dormi așa în cazul unui diagnostic cu boală de reflux gastro-esofagian sau duodeno-gastro-esofagian aveți noroc în viață!

mrfe

mrfe

Senior Member

echoshoworacle, on 19 octombrie 2022 - 11:07, said:

Ai fost norocos, operațiile astea nu prea dau rezultate; nici nu prea se mai fac.

Doar 4 pe săptămână făcea medicul la vremea aia...

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

Numai eu am făcut ( două!) și n-au funcționat! Prima in 1999

mrfe

mrfe

Senior Member

Că ție nu ți-a reușit asta nu înseamnă că procedura nu funcționează. Poate ai avut un medic cu mai puțină experiență. Referitor la nu prea se mai fac, nu știu de unde ai scos asta.. se fac zilnic.. este o perație banală.. mai banală ca cea de apendicită..

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

mrfe, on 21 octombrie 2022 - 17:43, said:

Că ție nu ți-a reușit asta nu înseamnă că procedura nu funcționează. Poate ai avut un medic cu mai puțină experiență. Referitor la nu prea se mai fac, nu știu de unde ai scos asta.. se fac zilnic.. este o perație banală.. mai banală ca cea de apendicită..
Despre ce vorbim noi domnule?! Zici cumva de Fundoplicatura Nissen?! Nici un gastroenterolog serios nu mai propune asa ceva in afara de cazuri rare. Erau la moda cu ani in urma  In cepriveste refluxul duodeno gastric acolo e mai complicat nici nu vreau sa discutam! Cat despre experienta doctorilor de atunci s-ar putea indradevar sa fi fost mai mica...erau inceputurile laparoscopiei in Ro. M-am diagnosticat  tratat la medici de renume.... Oproiu, Chira, Diculescu, Gheorghe, Manuc. La Manuc ma tratez de 18 ani si sunt foarte multumit. Cu chirurgii n-am avut noroc era o vreme cand operatia/operatiile mi-au fost prezentate drept chestii minune. cu mai putine riscuri si mai "ieftine" decat medicamentele. Atunci, in anii 90, o schema completa cu vreo trei medicamente(nu se compensau) te costau jumatate se salariu pe luna sau chiar mai mult si nici nu se gaseau. Acum nici nu ma mai deranjez sa le iau compensate. Eram tanar, nu aveam acces la informatie, si am pus botul. O operatie daca poate fi evitata trebuie evitata, se pot intampla multe accidente, incidente, complicatii, erori, infectii.

Edited by echoshoworacle, 21 October 2022 - 21:54.

mrfe

mrfe

Senior Member

Cred că habar nu ai despre ce vorbești.

"Nissen (complete) fundoplication is generally considered to be safe and effective, with a mortality rate of less than 1% and many of the most common post-operative complications minimized or eliminated by the partial fundoplication procedures now more commonly used. Studies have shown that after 10 years, 89.5% of patients are still symptom-free. When compared to stand alone medical therapy with PPIs, Nissen fundoplication has been found to be superior in reducing acid reflux as well as the symptoms associated with reflux.[12] Fundoplication was found to be better at increasing LES pressure than PPI therapy, whilst having similar risk for adverse events.[13] In patients with non-acid reflux, a hiatal hernia, or respiratory symptoms, surgical intervention was found to be more effective at controlling symptoms than PPIs alone"

https://www.mcw.edu/...flux procedure.

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

Chiar habar n-ai tu, rata de recidivă a herniei este de peste 20%. Salut

andreycris85

andreycris85

New Member

• Grup: Junior Members
Salut,

Si eu sufar de aproximativ 3 ani de BRGE, am facut o endoscopie in urma cu 1 luna si in urma endoscopiei am fost diagnosticat cu:
- BRGE
- gastrita antrala eritematoasa
- esofagita grad A (Los Angeles)
- polip de tip inflamator la nivelul jeg
- hernie hiatala de aproximativ 6 cm.

Acum urmez tratament cu nexium dar pentru hernia hiatala mi s-a propus ca unica solutie operatia.
Am renuntat la alcool, cafea, tigari si tin regim. Arsurile au scazut in intensitate dar problema cea mare ramane, hernia hiatala, care nu se rezolva cu pastile si regim.
Cum ati reusit sa scapati de probleme? Vad ca sunt persoane care nu recomanda operatia.
Am mai auzit de chiropractica, a incercat cineva asa ceva, a dat rezultate?
Orice sfat este binevenit.
Va multumesc!

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

Dacă nu vă ajuta sa nu mâncați înainte cu două ore înainte de culcare și dormitul pe plan inclinat, pe pat medical sau pernă antireflux atunci căutați o clinică bună și operati-va. Da, într-adevăr este o operație simplă. Da, hernia se poate reface in timp. Regimul alimentar și medicația nu ajută cine știe ce. De exemplu pe mine mă ajută mai mult Gastrofait(sucralfat) două grame luate noaptea la prima trezire pe stomacul gol și folosirea enzimelor digestive in timpul mesei. Un Nexim luat dimineața mai rău îmi face că îmi dăunează digestiei și implicit evacuării mai rapide a stomacului. Mai iau rar Nexim, dar tot lafel noaptea pe stomacul gol. Și totul a devenit suportabil in ce privește arsurile. NU mai țin nici un fel de regim, am ținut degeaba ani de zile; beau coca cola zilnic, manac ciocolata, manac prăjit și CONDIMENTAT, beau alcool. Nu contează ce mananci, ci cât mănânci! O masă mare îți va face rău.
LE
Nu va pierdeți vremea cu prostii, regim alimentar sever, ceaiuri sau alte bazaconii ce nu țin de medicina standard.
LE
Nu știu ce vârstă aveți dar pe măsură ce înaintăm unele lucruri incep să scadă...inclusiv secrețiile gastrice. Dacă acum 20 de ani mă îndopam cu antisecretoare acum iau enzime digestive care să sporească digestia;

Edited by echoshoworacle, 05 December 2022 - 09:53.

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

LE(sorry)
Dacă vreodată vă simțiți plin vă recomand cu căldură să vă relaxați, sa stați liniștiți  într-un fotoliu și să beți câteva pahare de Coca Cola(varianta cu zahar) vă va ajuta la digestie, va va spori motilitatea gastro intestinală, va dizolva chestii însuficient digerate, Se foloseste și la recomandarea medicului, in alte țări...E mai buna decât Motillium.

Edited by echoshoworacle, 05 December 2022 - 10:06.

andreycris85

andreycris85

New Member

• Grup: Junior Members
Va multumesc, o sa tin cont de sfaturi!

echoshoworacle

echoshoworacle

Active Member

Mare parte din tratament pentru reflux este poziția în care dormiți, cât de mult mâncați la o masă, și la ce oră mâncați! Decât sarmale cu trei ore înainte de culcare mai bine mâncați ceva mai puțin și mai ușor mai devreme iar dacă va este foame inainte de culcare și nu puteți adormi de foame o banană două nu va face rău, nici măcar câteva tablete de ciocolată. Și de cate ori vă treziți, dacă vă treziți, noaptea; apă. Apa să nu fie de la robinet. Ziua puteți bea apa de la robinet, noaptea nu. Apa trebuie să o testați in timp să vedeți care e mai buna. Eu am ajuns la concluzia că cea de la Profi, sub brand propriu e cea mai blândă, îmi face bine chiar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate