Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Boala de reflux gastroesofagian si Hernie hiatala

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Uite că am găsit înregistrarea.

Am făcut upload aici

#20
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Presupun ca iei Nexium seara, ca nu manânci seara tîrziu (sa lasi cel putin 3 ore între cina si momentul cînd mergi la culcare)
Gastrina crescuta (ca în sindromul Zollinger-Elisson) necesita tratament a-la-long cu IPP

#21
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Da.

Dupa analiza, mi-a dat Nexium dimineata si seara. Inainte de masa.
Apoi doar dimineata.

 mrfe, on 18 iunie 2020 - 19:43, said:

Uite că am găsit înregistrarea.

Am făcut upload aici

unde apare ca HH are 4 cm?
sau ti-a scris in rezultatul analizei? la mine nu a scris cati cm are in rezultat.

#22
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
am vizualizat CD-ul cu interventia.
nu am vazut nimic legat de dimensiunea herniei.

investigatia am facut-o la o clinica privata contra-cost. am facut atunci si colonoscopie. amandoua cu sedare.

dupa analiza doctorul nu a stat de vorba cu mine nici 2 min si asta la cererea mea. nu a scris pe analiza dimensiunea herniei. nici pe CD nu gasesc.
si este catalogat ca fiind cel mai bun doctor gastroenterolog din orasul nostru.

#23
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Singura sansa sa iti diminuezi simptomele este sa mananci mese dese,cate putin si totul fiert.elimina laptele,asta daca consumi,prajeli,carne grasa,legume crude.incearca fulgii de ovaz.Schimba medicul,incearca sa faci miscare.Pastilele fara regim strict alimentar sunt degeaba!!

#24
Ralucka1610

Ralucka1610

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2020
Gasesti maalox la farmacia tei online . Si mie gaviscon mi se pare apa de ploaie ! Si numai lua inhibitori de pompa de protoni! Am luat o luna , de o saptamana le am oprit si am si mai mare acid acum ! Da rebound acid

#25
Adrian__M

Adrian__M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.02.2005
Legat de hernia hiatala, stie cineva vreun osteopat/chiropractician care sa traga de stomac si sa il scoata din starea de herniere hiatala? Sunt mai multe inregistrari pe youtube in care astfel de practicieni spun ca trag pur si simplu in jos de stomac astfel incat sa nu mai fie prins in muschiul diafragm. Astfel cardia va reincepe sa functioneze normal. E adevarat ca exista riscul de re-herniere a stomacului, dar daca reusesti sa iti mai intaresti muschiul diafragm, reduci din aceasta posibilitate. La noi nu am auzit inca de astfel pe practicieni.

#26
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Nu există chiropracticiani și osteopați și alte prostii de genul.
Lasă înregistrările.
Îs prostii. Vezi la un chirurg bun ce are la activ sute de operații antireflux, eventual în afară.
Sau... mergi la osteopați dacă vrei să-ți riști sănătatea...

#27
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 sergiu88888, on 19 iunie 2020 - 18:48, said:

Da.

Dupa analiza, mi-a dat Nexium dimineata si seara. Inainte de masa.
Apoi doar dimineata.



unde apare ca HH are 4 cm?
sau ti-a scris in rezultatul analizei? la mine nu a scris cati cm are in rezultat.

cred că medicul care m-a operat a scris nu mai țin minte..a fost demult..
eu nu am avut sedare.. nu a fost ceva plăcut dar nu a durat mult

#28
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017

 mrfe, on 11 noiembrie 2020 - 16:47, said:



cred că medicul care m-a operat a scris nu mai țin minte..a fost demult..
eu nu am avut sedare.. nu a fost ceva plăcut dar nu a durat mult

Te-ai operat?

#29
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
da

#30
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017

 mrfe, on 12 noiembrie 2020 - 07:07, said:

da

Cum te simti?
Ce interventie ai facut? si de cat timp?

#31
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
foarte bine,
laparoscopic, 7 ani

#32
RedDisciple

RedDisciple

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.04.2017

 mrfe, on 15 noiembrie 2020 - 11:27, said:

foarte bine,
laparoscopic, 7 ani

WoW! Ma bucur pentru tine. Unde ai facut-o si cam cat te-a costat? cu tot cu atentiile date, daca a fost cazul.

#33
LazzyMan

LazzyMan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2020
Și eu tot aveam probleme cu stomacul, arsuri in principiu, am fost la medic , doi mi au zis ca am gastrită , mi au dat medicamentele clasice se aciditate și cam aia a fost , cât luam medicamente eram ok după iar aveam probleme.
Pana la urma mi am făcut și endoscopie , s a dovedit ca am hernie hiatală, mi a dat tratament cu controloc doua luni (ma simteam mai bine de la nexium sincer) și ulcamed plus regim alimentar , fac și sport am și slăbit dar degeaba sincer , cum mănânc ceva mai nasol ma lovesc iar arsurile și ma enervează ca îmi afectează și respirația.
Eu unu am avut un stil de viața mai dezordonat (alcool, Fast food , am avut o perioada și cu cox, și am înțeles ca afectează stomacul f mult), acum m am dat puternic pe sport am slăbit de la 96 la 80 , am urmat înainte sa știu ce am și o dieta semi vegetariană câteva luni (dar se pare ca legumele și fructele nu prind deloc bine, și cred ca mi am dereglat puțin și flora intestinală din asta ).
Acum ma gândesc sa renunț la medicamente ca oricum ajuta doar pe moment și sa încerc sa mănânc cât mai alcalin posibil și sa ma duc intr un ph mai antiacid.
Ma gândesc și la operație serios dar am înțeles ca nu mai poți vomita după sau ragaii, deci in caz de o intoxicație alimentara sau dacă mănânci ceva ce nu îți priește ma gândesc ca e nasol,chiar sunt curios de la personale care s au operat dacă au avut probleme ceva și am mai înțeles ca nu e permanenta operație (am 25 de ani și nu as vrea sa fac o operație și sa ma țină doar 10 ani).
Chiar sunt curios sa mai aud păreri și recomandări de medici buni legat de asta.



#34
LazzyMan

LazzyMan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2020

 Adrian__M, on 03 noiembrie 2020 - 16:03, said:

Legat de hernia hiatala, stie cineva vreun osteopat/chiropractician care sa traga de stomac si sa il scoata din starea de herniere hiatala? Sunt mai multe inregistrari pe youtube in care astfel de practicieni spun ca trag pur si simplu in jos de stomac astfel incat sa nu mai fie prins in muschiul diafragm. Astfel cardia va reincepe sa functioneze normal. E adevarat ca exista riscul de re-herniere a stomacului, dar daca reusesti sa iti mai intaresti muschiul diafragm, reduci din aceasta posibilitate. La noi nu am auzit inca de astfel pe practicieni.

Am urmărit și eu chestia asta, prin America se practica in general dar știm cu toții ca americani sunt destul de credulii  , intenționez sa ma documentez mai tare și in legătura cu asta (la noi nu cred ca se practica ), din ce am înțeles contează mult poziția corpului ( spatele mai exact , dacă ai o poziție mai cocoșat sau dacă stai mai mult la birou poate sa afecteze hernia hiatală )

#35
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 LazzyMan, on 25 noiembrie 2020 - 17:19, said:


Ma gândesc și la operație serios dar am înțeles ca nu mai poți vomita după sau ragaii, deci in caz de o intoxicație alimentara sau dacă mănânci ceva ce nu îți priește ma gândesc ca e nasol,chiar sunt curios de la personale care s au operat dacă au avut probleme ceva și am mai înțeles ca nu e permanenta operație (am 25 de ani și nu as vrea sa fac o operație și sa ma țină doar 10 ani).
Chiar sunt curios sa mai aud păreri și recomandări de medici buni legat de asta.

operația este permanentă nu are cum să nu fie. Depinde cât de mare este hernia, poate să îți pună și plasă. mie nu mi-a pus, dacă cauți video vei vedea că îți ”răsucește” un mușchi și ăla așa rămâne :)
Referitor la vomitat și râgâit, (cel puțin la mine)este adevărat.. nu am mai vomitat de atunci și de râgâit cred că de vreo 2 ori cu chinuri, dar cum mi-a spus medicul: ce nu iese pe sus, la nevoie iese pe jos..  cel puțin la râgâit a avut dreptate :)

#36
LazzyMan

LazzyMan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2020

 mrfe, on 26 noiembrie 2020 - 13:53, said:



operația este permanentă nu are cum să nu fie. Depinde cât de mare este hernia, poate să Ă®ți pună și plasă. mie nu mi-a pus, dacă cauți video vei vedea că Ă®ți ”răsucește” un mușchi și ăla așa rămâne :)
Referitor la vomitat și râgâit, (cel puțin la mine)este adevărat.. nu am mai vomitat de atunci și de râgâit cred că de vreo 2 ori cu chinuri, dar cum mi-a spus medicul: ce nu iese pe sus, la nevoie iese pe jos..  cel puțin la râgâit a avut dreptate :)

Medicul mi a spus ca nu ar fi permanenta la modul ca cu timpul risca sa se slăbească acolo zona din nou, nu prea mai țin minte exact cuvânt cu cuvânt ca tocmai ce îmi facuse endoscopia și am fost puțin traumatizat :)).
Tu de când timp ești operat ? 7-8 ani parca citisem aici pe topic nu? și înainte de operație tot așa aveai probleme cu arsuri ?

Da corect și asta , poate sa iasă și pe jos :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate