Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

E mica pensia sau e mare ?

  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcarturarulobosit, on 18 iunie 2020 - 14:33, said:

Dar de pensia profesorilor universitari care e de 12500 lei/luna ce parere aveti?

Dacă e bazată pe contributivitate eu nu zic nimic. Că e șpagă și colcăială și în mediul universitar nu neg.

#56
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la profesori e altceva. ei mereu au fost categoria ce a fost amanata cu maririle de salarii si pensii. ca oricum erau de stat si nu puteau sa inghete anul ca se suparau parintii

#57
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:08, said:


legislatia trebuie schimbata

Zău ?
Ai luat in considerare si implicațiile ? Cam cum ar fi un polițist de la circulație care să faca taximetrie in timpul liber ?
Sau un judecător căruia sa i fie repartizat cazul in care e el judecat ?

#58
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:08, said:

sau poate stie ca n-are cum sa apara razboi in urmatoarea vreme ca sa fi participat la el. asa ca sta degeaba si primeste salariu si pensie. in   privat de exemplu ma plateste sa lucrez cand am chef sau cand se intampla o chestie economica internationala , sau ma plateste sa lucrez zilnic?
ori daca razboiul poate veni oricand sa fie platit dupa numarul de ore facute ca exercitiu fizic, tras cu arma etc nu dupa vechime


legislatia trebuie schimbata

Nu ai cum sa anticipezi asa ceva

#59
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Eu as cataloga pensiile in felul urmator:

< 1000 ron - pensie foarte mica
1001 - 1500 - pensie mica
1501 - 2000 - pensie decenta
2000 - 4000 - pensie buna
4000 - 6000 - pensie foarte buna
6000 - 8000 - pensie extrem de buna
> 8000 - Ron - pensie nesimtit de buna

Deci pensia domnului colonel se incadreaa la "pensie extrem de buna"

Edited by sgn30, 18 June 2020 - 15:20.


#60
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpersona695, on 18 iunie 2020 - 14:11, said:

am primit o diploma de la niste profesori pentru un ciclu de 2 ani de studiu la care am fost prezent doar o data, la examen
te rog sa intrebi alt bugetar, pana una alta profesorii sunt lepre in ochii mei
Da' tu de ce ai trecut doar o dată pe acolo? Și după aia de ce ai acceptat diploma?
O știi pe aia cu paiul din ochiul celuilalt și bîrna din al tău?

View Postcarturarulobosit, on 18 iunie 2020 - 14:33, said:

Dar de pensia profesorilor universitari care e de 12500 lei/luna ce parere aveti?
Care profesori au pensia aia din profesorat? Nu de alta dar știu cîțiva profesori universitari care nu au salariu atît, necum pensie...

View Postcarturarulobosit, on 18 iunie 2020 - 15:05, said:

Parerea mea e ca pensiile ar trebui plafonate la cel mult 7000 lei. Cum e posibil ca intr-o tara in care milioane de romani lucreaza pe nici 2000 lei sa dai pensii de 7000-8000-12000?
Părerea mea e că ar trebui să lăsăm caprele vecinului în durerea lor. Pensia ar trebui să fie calculată pe bază de contribuție și nimic altceva. Primești pensie în funcție de cît ai contribuit. Punct.
Dacă vrei limită la pensii pui limită și la contribuții. Proporțional, că așa e corect.

#61
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostCovertTwo, on 18 iunie 2020 - 15:19, said:

Zău ?
Ai luat in considerare si implicațiile ? Cam cum ar fi un polițist de la circulație care să faca taximetrie in timpul liber ?
Sau un judecător căruia sa i fie repartizat cazul in care e el judecat ?
pe cine priveste ce face politistul in timpul liber? politistul are zilnic cazuri de rezolvat , fie ca e la circulatie fie ca e la  alte sectii. la militarie nu se stie ca vine sau nu razboiul si nimeni nu plateste la numarul de exercitii lucrate. la politisti li se stabilise barem , minim x amenzi , primesc y salariu. stiu o sa zici ca politistii respectivi erau prea scrupulosi ca sa isi completeze baremul. insa baremul  putea fi pus oricat. nici exagerat de mult. la fel cu cazurile rezolvate. politistii au zilnic cazuri de rezolvat.
cu judecatorii , asta poate fi o exceptie

View PostI2O, on 18 iunie 2020 - 15:19, said:

Nu ai cum sa anticipezi asa ceva
cum nu? da ei nu au habar de strategie si geostrategie? nu se intereseaza zilnic?

#62
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
D-l colonel, normal, stie ca sunt si pensii mai mari decat a lui, de aceea spune ca nu e prea mare.
Adica nu se compara cu chinezul cere are p....a mica, se compara cu africanul care are p....a mai mare.
Deci conteza unghiul din care privesti.
Majoritatea covarsitoare a romanilor are p(ensi)a mai mica decat a d-lui colonel. Asa ca...sa nu si-o compare cu a lui Terente.

#63
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:15, said:

parca era vorba ca nu se plateste dupa cat ar putea sa fie cineva de inteligent ci dupa cat a lucrat. in cazul asta sa zicem ca avem cineva cu meserie de nivel scazut mester sau ceva , ca atat il duce capul, da lucreaza pe rupte, si avem pe cineva colonel , ca si inteligenta capabil, insa nu prea se oboseste cu lucrul, ce pensie si salariu primesc fiecare?

se conduce dand ordine sa execute soldatii toata ziua tarasuri?

Vezi ca am mai scis si mai sus,ca e vina statului ca isi bate joc de celelalte categorii de pensionari...

#64
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostI2O, on 18 iunie 2020 - 15:27, said:

Vezi ca am mai scis si mai sus,ca e vina statului ca isi bate joc de celelalte categorii de pensionari...
statul adica si militarii. care au sustinut in timp diverse forte politice nu? de ce psd-ul a fost sustinut de militarie cu tribunalul militar care nici acum nu a putut sa zica cine e vinovat pentru '89? de ce militarii au permis ce s-a intamplat in '91 si '92? de ce fsn-ul n-a fost declarat ilegitim pentru ca erau si fostii in el?

Edited by karax, 18 June 2020 - 15:31.


#65
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:25, said:




cum nu? da ei nu au habar de strategie si geostrategie? nu se intereseaza zilnic?

Deja o dam din cola-n fanta.....

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:29, said:

statul adica si militarii. care au sustinut in timp diverse forte politice nu? de ce psd-ul a fost sustinut de militarie cu tribunalul militar care nici acum nu a putut sa zica cine e vinovat pentru '89? de ce militarii au permis ce s-a intamplat in '91 si '92? de ce fsn-ul n-a fost declarat ilegitim pentru ca erau si fostii in el?

Nu stiu ce vina au pensionarii militari cu ce indrugi tu acolo....

#66
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostI2O, on 18 iunie 2020 - 15:30, said:

Deja o dam din cola-n fanta.....
vezi cum te eschivezi Posted Image

#67
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postradunic, on 18 iunie 2020 - 15:20, said:

Care profesori au pensia aia din profesorat? Nu de alta dar știu cîțiva profesori universitari care nu au salariu atît, necum pensie...




Micut salariu.

Attached Files



#68
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:25, said:


pe cine priveste ce face politistul in timpul liber? politistul are zilnic cazuri de rezolvat , fie ca e la circulatie fie ca e la  alte sectii. la militarie nu se stie ca vine sau nu razboiul si nimeni nu plateste la numarul de exercitii lucrate. la politisti li se stabilise barem , minim x amenzi , primesc y salariu. stiu o sa zici ca politistii respectivi erau prea scrupulosi ca sa isi completeze baremul. insa baremul  putea fi pus oricat. nici exagerat de mult. la fel cu cazurile rezolvate. politistii au zilnic cazuri de rezolvat.
cu judecatorii , asta poate fi o exceptie


cum nu? da ei nu au habar de strategie si geostrategie? nu se intereseaza zilnic?


Poate te interesezi de ANI, ce face si cu ce se ocupă.
Si nu mai bate câmpii cu presupunerile tale, doar Garda Financiară primea procent din amenzi, intr o perioadă, s a renunțat pt că aplicau doar maximul.
Politistul primeste acelasi salariu si daca dă 2 amenzi si daca dă 20000. E si logic, cui ar putea sa dea amenzi un criminalist sau unul care intocmeste dosare penale ?

#69
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postkarax, on 18 iunie 2020 - 15:31, said:

vezi cum te eschivezi Posted Image

Nu ma eschivez dar pui intrebari care nu au raspuns...
Ce am avut de argumentat am spus pana acum,mai mult de atat nu am ce sa mai spun

#70
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postradunic, on 18 iunie 2020 - 15:20, said:




Părerea mea e că ar trebui să lăsăm caprele vecinului în durerea lor. Pensia ar trebui să fie calculată pe bază de contribuție și nimic altceva. Primești pensie în funcție de cît ai contribuit. Punct.
Dacă vrei limită la pensii pui limită și la contribuții. Proporțional, că așa e corect.

Total de acord. Dar politaii care au pensia cat salariul sau mai mare? Aia sigur au pensie in functie de cat au contribuit. Cam ce salariu ar trebui sa ai ca sa primesti pensie de cateva mii de euro?

#71
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcarturarulobosit, on 18 iunie 2020 - 15:34, said:

Micut salariu.
Cine e ala ?

#72
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postpasilla, on 18 iunie 2020 - 15:38, said:

Cine e ala ?

Mai putin important cine e. Voiam sa-i arat colegului ca exista salarii ce trec de aia 12500 lei pe care i-am mentionat mai devreme

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate