Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Statie radio CB portabila TTi TCB-H100, alimentare 12V/24V, Roger Beep, Squelch - Suport, Testare, Pareri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Am achizitionat si eu statia impreuna cu antena Extra 45 si pot confirma ca este un produs foarte bun (am facut comparatia cu Alan Multi 42).
Suficient de mica, robusta, difuzor puternic.
Ma incurca putin formula gasita pentru microfonul extern (la Alan e unul mai mic).
Am achizitionat totodata si acumulatorul "normal", sa zic asa si chiar am sa incerc sa fac un test empiric de stand by dupa care voi scrie din nou aici.
Multumesc, suport_PNI!

#38
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
O mica comparatie vizuala intre TTI TCB-H100 si President Randy III ... Posted Image

Attached Files



#39
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Dupa mai multe drumuri am ales sa raman tot cu TTI-ul dintr-un singur motiv, este mult mai mica si mai usor de folosit in masina cu kit-ul auto fata de Randy III.

Per total Randy III este o statie mult mai buna ( ASQ-ul merge foarte bine  din punctul meu de vedere ) dar este mult mai greu de folosit in masina datorita kit-ului auto, facand statia destul de voluminoasa.

Pentru portabilitate(fara kit auto ), Randy III este cea mai buna varianta,

#40
bobo_giulio

bobo_giulio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare,

Tot cu ajutorul userului Suport_Pni am intrat in posesia statiei TTi H100.
Am ales doar pachetul auto, deoarece nu o sa o folosesc infara masinii.

Am sa incerc sa adaog doar cateva detalii suplimentare, deja colegii de mai sus au descris foarte bine statia.

Din prima se observa ergonomia excelenta, se poate folosi extrem de usor cu o singura mana.
Am folosit-o exact cum am scos-o din cutie, cu setarile de fabrica, DS activ, alaturi de o antena ML145 de la President.

Am folosit ca termen de comparatie un Randy 2.

Dupa cum zicea si colegul protecties mai sus DS este foarte eficient, pe DN am mers in proportie de 99% cu el activ, doar de "fun" am comutat pe Squelch manual.
Am testat statia si in zone aglomerate, gen Cluj in timpul saptamanii, precum si DN-urie din CJ, BN, BH, MM si SM.

Un alt aspect de mentionat este difuzorul, mult peste Randy 2, efectiv se aude clar si puternic, chiar la volum mare, de acceea recomand statia in masini mai putin antifonate.

Ca si concluzie, am pastrat statia, fiind un best buy in categoria asta de pret.

Multumesc inca odata suport_pni pentru aceasta oportunitate.

Cu stima,
Bogdan

#41
Bogdan20cj

Bogdan20cj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2021
Cu ajutorul userului pni_suport am achiziționat și eu un TTI H100.

Ca prima impresie este foarte manevrabila, dimensiunea se pliază excelent pentru utilizarea in mașina, mai ales dacă vrei o instalare temporara.

Meniu este intuitiv și ușor de utilizat.

Este plug and play, stația având setarea de baza potrivită pentru 90% din utilizatori.

DSS activ funcționează excelent, mai ales cuplat cu antene mari, gen ML145 sau Sirio 4000.

In scurtul timp avut nu am fost nevoit sa trec squelch pe manual.

Am folosit stația și pe difuzorul ei, excelent ca volum și claritate, cât și alaturi de casti cu microfon de la Midland, in cazul in care in mașina aveți si voi pasageri micuți care dorm.

Per ansamblu am rămas impresionat de simplitatea si perfomanta stației, motiv pentru care o sa o păstrez.

Cu stima,
Bogdan

#42
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
@suport_PNI e acoperita de garantie urmatoarea problema - cablul de la adaptorul pentru antena externa s-a taiat...de la scos si bagat in cotiera. Daca nu este acoperita de garantie, gasesc sa cumpar acest " TTI TCB-H100 BATTERY ELIMINATOR 12/24V " ?

Revin in cursul zile cu o poza reala.

Attached Files


Edited by protecties, 18 July 2022 - 22:58.


#43
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Pozele promise...

Attached Files



#44
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Este defect mecanic cauzat de o utilizare improprie a dispozitivului, deci nu cred ca se poate invoca garantia pt. asa ceva, dar partea proasta este ca nu-l gasesc pe website pt. a fi achizitionat. Este in schimb in afara: https://www.cbshop.c...eliminator-tti.

Am observat si la HP62-ul meu ca incepe sa se uzeze usor cablul in acelasi loc ca la tine, asa ca am renuntat sa-l mai trec pe sub cotiera, preferand sa scot complet mufa din statie si sa introduc doar statia in cotiera, mufa cu cablu o las intre scaun si frana de mana. Avantajul la HP62 este ca inca se mai gaseste acel "battery eliminator" aici https://www.pni.ro/a...ort-hp-62.html. Dupa ce-am vazut ce-ai patit tu, cred ca imi cumpar in curand un astfel de adaptor pt. HP62, ca sa-l am de rezerva.

Bafta si sper ca @suport_PNI sa te ajute, macar cu ceva de la "Resigilate" daca au pe stoc.

#45
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007
In primul rand multumesc @suport-pni pentru discountul oferit la achizionarea acestei statii. Nu am reusit sa fac decat 2 drumuri in care am incercat sa testez statia TTI vs Midland Alan 42DS. Planurile initiale erau de a folosi o statie CB pentru comunicare off road si overlanding. Dupa ceva research am ajuns la concluzia ca VHF este mai potrivit pentru acest lucru, iar 2 statii performante de la Baofeng ar fi mai indicate. Asta pentru cei care se gandesc la a alege CB pentru acest lucru. Un alt lucru de luat in seama este ca performantele unei statii mici vor fi in majoritatea cazurilor inferioare unei statii "normale", chiar si in cazul unei statii precum President Randy III.
Acum, aspecte pozitive despre TTI: este foarte compacta, ergonomica, poate fi folosita atat in masina cat si in afara masinii cu ajutorul pachetului de accesorii optionale (antena mica + acumulator), receptia si transmisia sunt clare, difuzorul este superior celui de la Midland (1W vs 0.7W parca), si ceva mai usoara decat aceasta. La minusuri fata de Midland, nu are Noise Blocker, si ASQ parca "taie" mai mult conversatiile. Intentionez sa fac si un test de emisie-receptie TTI vs Midland in scurt timp si revin cu detalii.

#46
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Interesanta concluzia cu offroad si VHF, dar totusi care ar fi motivele? Distante prea mari (peste 10km intre masini) si terenul nu tocmai plat pe care se ruleaza?

Tinand cont ca in VFH iti tb. musai licenta de emsie, cred ca multi forumisti de-aici si-ar dori sa utilizeze CB in loc de VHF. Crezi totusi ca cu antene mai lungi aceste statii CB nu ar putea satisface si domeniul de auto-offroad?

De mentionat ca antenele pt. acele statii Baofeng sunt ceva mai scumpe decat pt. CB, iar la pretul final mai trebuie adaugate si adaptoarele de tip "battery elimiator" pt. conectarea directa la priza de bricheta.

Multumesc!

#47
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Sunt si eu curios ce modele sunt acele 2 statii performante de la Baofeng.
@trl Antena cu adevarat lunga in CB, tip ground plane, fara bobina, presupune un spic de 2.7m lungime. O antena pentru VHF pentru masina nu e cu mult mai scumpa fata de o antena CB, dar siguranta are castig mai mare, in aceleasi dimensiuni fizice si fezabile. Iar in VHF exista si statii mobile, puteri mai mari, dar se plateste licenta, asta daca nu esti radioamator :)

#48
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Ce treabă are una cu alta ..asta e topic pentru TTI..

#49
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Boafeng uv5r este cea mai accesibila si utilizata statie uhf/vhf. Are si benzi libere dar iti trebuie licenta pentru majoritatea care le poti folosi pe ea.

#50
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007

 trl, on 18 august 2022 - 07:46, said:

Interesanta concluzia cu offroad si VHF, dar totusi care ar fi motivele? Distante prea mari (peste 10km intre masini) si terenul nu tocmai plat pe care se ruleaza?

Tinand cont ca in VFH iti tb. musai licenta de emsie, cred ca multi forumisti de-aici si-ar dori sa utilizeze CB in loc de VHF. Crezi totusi ca cu antene mai lungi aceste statii CB nu ar putea satisface si domeniul de auto-offroad?

De mentionat ca antenele pt. acele statii Baofeng sunt ceva mai scumpe decat pt. CB, iar la pretul final mai trebuie adaugate si adaptoarele de tip "battery elimiator" pt. conectarea directa la priza de bricheta.

Multumesc!
Din cate am inteles din discutii cu alti overlanderi VHF "penetreaza" mai bine prin paduri, dealuri, munti etc la acceasi putere (4W). Antena e o problema, pentru CB ar trebui antene foarte lungi pentru performante similare. Nu e prea mare diferenta intre un Albrecht sau Midland de 0.5m pentru CB si o Nagoya pt Baofeng. Pentru mai multe detalii PM me, incerc sa nu deviez prea mult de la topic care e dedicate pt TTI.

Edited by redamo, 24 August 2022 - 10:34.


#51
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008

 protecties, on 18 iulie 2022 - 22:58, said:

@suport_PNI e acoperita de garantie urmatoarea problema - cablul de la adaptorul pentru antena externa s-a taiat...de la scos si bagat in cotiera. Daca nu este acoperita de garantie, gasesc sa cumpar acest " TTI TCB-H100 BATTERY ELIMINATOR 12/24V " ?

Revin in cursul zile cu o poza reala.

Actualizare - am găsit pe ebay in Germania adaptorul pe stoc ...undeva la 100 lei + transportul până în România.

Păcat că nu se mai găsește în România.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate