Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Pentax Romania - păreri obiective

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#19
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ce se intampla cu gama MF de la Pentax ? Parca nu s-a mai intamplat nimic in ultima vreme acolo. Mai scot vreun model nou de camera ?

Ar avea sens sa renunte la ea ( oricum este un segment mic ) si sa mute efortul/investitiile in zona FF ?

#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca sa nu existe urma de indoiala:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vXd47-xBXSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incep prin a prezenta obiectivele (mentionate in postul anterior); pe baioneta K deci DSLR. Apoi, de la 22:50, prezinta varful de gama APS-C, aparat care se remarca prin cel mai mare vizor pe acest format (cu o marire de 1.05x, prezentand o imagine la fel de mare ca cea a aparatelor FF).

Apoi avem peste tot afirmatii de genul:
"In developing the new generation of the top-of-the-line Star series, PENTAX conducted an extensive review of its in-house standards, demanding the most satisfying performance even for use with future PENTAX digital SLRs, which are expected to deliver higher image quality and better performance than current models."
http://news.ricoh-im...528_028919.html

#21
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 18 iunie 2020 - 12:08, said:

Ce se intampla cu gama MF de la Pentax ? Parca nu s-a mai intamplat nimic in ultima vreme acolo. Mai scot vreun model nou de camera ?

Ar avea sens sa renunte la ea ( oricum este un segment mic ) si sa mute efortul/investitiile in zona FF ?

Nu se stie, nu au mai aparut nici zvonuri. Unii spun ca segmentul de pret in care se incadra MFul Pentax a fost preluat de Fuji si un model nou de camera FF nu ar mai avea succesul modelelor anterioare. Altii, spun ca Pentax/Ricoh mai aveau si ceva obiective vechi MF pe rafturi, obiective pe care le-au vandut cu ocazia aparitiei DSLRurilor MF si acum nu ar mai fi de interes, pentru ei, acest segment. Eu sper sa nu isi mai risipeasca resursele cu acest format, nu ma intereseaza deloc sa cumpar asa ceva.

#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Zvonuri oricum nu apar asa usor, si putinele informatii care apar se cam pierd, daca nu esti atent ;)
Sa vedem; apare noul varf de gama APS-C care cu siguranta va imparti platforma cu un nou FF si, poate, cu un nou 645. Eu zic ca 645-ul inca mai e in carti.

#23
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La ritmul in care apar camerele/obiectivele care sunt deja planificate eu sper sa nu mai fie in carti ca sa nu introduca si alte intarzieri la intrzierile deja planificate pentru produsele FF si APS-C.

#24
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mai bine sa nu facem presupuneri bazate pe ritmul din anii precendenti.
Dezvoltarea unei noi platforme dureaza, dar ce obtin acum va fi refolosit si pe FF, si eventual pe un 645.

In plus, APS-C-ul vine primul ;)

Edited by TS030, 18 June 2020 - 16:07.


#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mi s-a stârnit interesul să iau un body și un obiectiv de la Pentax. Nu vreau nou, nu am de ce să iau nou și tocmai pentru că-mi place să experimentez și Pentax și Fuji sunt singurele două mărci pe care nu le-am cunoscut din postura de utilizator, am căutat ceva sh sau am cautat pe siteurile gri si surpriza, nici macar nu exista marca asta listata, deloc, nada, zero.
Sh, inca nu am gasit nimic care sa ma incante. Doar un K1.1 care arată modest.
Zic ok, hai să mă mai documentez și firește am ajuns să văd recenzii. Am fost șocat de scorul slab de pe dpreview. Efectiv un aparat sub media de acolo. De top, nici vorba.
Atunci intreb, care e hype-ul? Ca nu ma prind. Ce e asa de deosebit ca nici ieftine nu prea sunt. Iar cand ma uit la cati au avut aparatul, cati il au si cati si-l doresc, traiesc cu impresia e doar la faza de prototip.
Inainte sa va crizati, precizez ca sunt cat se poate de serios si nu scriu aici sa sara careva de fund in sus.

Spicuiesc din ce nu-mi place:
New pre-processor bakes noise reduction into Raws, impacting detail as ISO increases and can't be turned off (ce ziceai crocky de star eaters la sony? hai mai zi :D )
Aggressive JPEG noise reduction smears detail (non Pixel Shift) wtf, asa ceva in 2018?
Continuous AF performance still lags behind the competition- asta e asa, poate nu foarte important dar era vorba de 2018, acum este o prapastie, nu diferenta
Though improved, AF tracking unreliable -kaboom. Cum sa mai existe camera de genul asta? Nikon D750 zbarnaia... si asta de prin 2015.
AF points difficult to see in the dark  :D :D :D
AF point coverage limited by 2018 standards :D :D :D
4.4 fps max burst feels limited by 2018 standards  -e o gluma, nu? Aveam mai mult la Canon 550D cu muuuulti ani in urma.
No 4K capture, soft Full HD video - ehh...
Lack of focus peaking in video - ehh
No Phase Detect AF in video - ehh
New hand-held Pixel Shift mode (called Dynamic Pixel Shift Resolution) leaves artifacts - ups... si atunci care e scopul?
Mirror/shutter-shock can decrease sharpness at some shutter speeds - inadmisibil.

Ce-mi place? Stabilizarea, desi este modesta si nu stiu cum m-as simti dupa ce folosesc o camera care are peste 7 stopuri, da ma, e camera aia de care radeau unii ca e limitata de rotatia pamantului. Ehhh...
Imi plac butoanele iluminate.
Imi place buton dedicat pentru vizualizare pe zi, in lumina puternica.
Mai imi plac si altele dar deja se regasesc la toate camerele din 2019-2020.
Cu siguranta ergonomia este exceptionala desi camera pare grea ca un tanc, ceea ce nu e neaparat rau dar e greu ca portabilitate.
Mi se pare o camera facuta pentru cei care nu trag sport, care nu au nevoie de performanta pura la af si viteza in general. E o camera asa, batraneasca, asezata, pentru cei care au avut aparat pe film si vor sa-si duca pasiunea mai departe in acelasi ritm sau poate chiar mai lent.
As cumpara una daca as gasi-o la un pret care sa reflecte performanta ei.
Una peste alta, sunt absolut neimpresionat.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Sa stii ca eu nu te fortez sa iei pentax, nici macar k1. Daca nu esti convins sigur iti dau dreptate si chiar insist sa nu iei pentax. Desi devil is in details, probabil ce ai scris la avantaje dar si la dezavantaje asa este, astfel camera nu este pentru cei ce cauta nod in papura ci e pentru cei care rezoneaza la plusurile mentionate de tine, plus altele. Cat despre mine, ca tot m-ai amintit, eu nu am k1 de aceea nu pot comenta legat de star eater.

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai si intreb, daca cea mai buna camera e asa, celelalte, cum sunt?
Intreb serios pentru ca trebuie sa fie ceva care sa faca, ca aceste camere sa se vanda. Nu se vand de proaste...

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
La Pentax toate camerele sunt la fel de bune. Nu e ca la alte marci unde ai una dar n-ai alta, daca vrei trebuie sa treci la nivelul N+1, dar nici aici n-ai tot, trebuie N+2, samd. K5 era cea mai buna, k3 lafel, k1 la fel, mkII la fel, cred ca si astea mai noi sunt deasemenea bune dar nu le mai stiu ca nu sunt la curent. Daca vrei 20 fps conform standardelor 2018 cred ca te uiti in directia gresita, oricum esti pe o directie gresita ca nu vad ce faci cu mai mult de 4 fps FF 36mpx.

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 21:51.


#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, intreaba pasararii aia care pling ca 1Dx3 are numai 20mpx.... ca de ce 90d are 32 mpx si 1Dx3 n-are mai mult de atit.
Si stai ca vine R5....

Edited by Taxon, 24 June 2020 - 21:57.


#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ok, am să mă mai uit la întreaga gamă. Mulțumesc.

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
In principiu un aparat il iei pentru un scop anume. Curios sau nu, eu am ales k5ii cautand fps si buffer, si culmea ca nu prea am gasit la nikon de ex. care se lauda cu sisteme de wildlife si avea un buffer la sfert (parca, d7200) si care era mai scump (parca).

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Uitându-mă la ele, mi se par niște camere foarte mișto în contextul anului apariției lor, dar puțin cam dinozauri uitându-mă în prezent.
Îți dai seama, când citesc că are 11 puncte de focus zic că e o glumă când acum sunt obișnuit cu AF-C cu tracking care se plimbă singur prin aproape tot cadrul :D
Mi-am amintit de vremea când aveam 9 puncte de focus și doar unul în cruce, pe Nikon D60 dacă nu mă înșel.

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Din tot ce ai mentionat acolo ai uitat un element esential: IQ. Toate celelalte nu inseamna nimic daca nu ai IQ (in opinia mea). Eu asa am apreciat, pentru asta l-am luat, alaturi de fps si buffer si alte mici detalii care nu erau la altii.

Aici un tabel in care k1 II e primul dupa cele de format mare:
https://www.photonst...1,Pentax K-1 II
Attached File  Fără titlu.jpg   77.02K   11 downloads  Attached File  Fără titlu.jpg   78.07K   9 downloads

Nici la DR nu sta rau, e pe aceeasi pagina cu Haselblad PhaseOne sau altele de-o seama:
Attached File  Fără titlu.jpg   75.95K   10 downloads

Intr-adevar k1 II pare ca are NR automat, dar ai k1 care nu are, daca vrei neaparat.

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 22:29.


#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

am cautat pe siteurile gri si surpriza, nici macar nu exista marca asta listata, deloc, nada, zero.
Pentaxistii nu umbla cu contrabanda, cand vor sa-si ia Pentax isi pun tricoul si merg la magazin Posted Image

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

Zic ok, hai să mă mai documentez și firește am ajuns să văd recenzii. Am fost șocat de scorul slab de pe dpreview. Efectiv un aparat sub media de acolo. De top, nici vorba.
Noi ne-am obisnuit de mult cu alde DPReview.
Daca scorul de-acolo e important, nu-ti lua Pentax. Acum, la modul serios, zi-ne ce anume vrei de la aparat...

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

Atunci intreb, care e hype-ul?
Hype exista doar la alte branduri. La Pentax, deloc, nada, zero... noi avem doar aparate si obiective faine.
K-1 de exemplu e un aparat excelent pentru peisaje. Poate cel mai bun, caci la peisaje mai vine ursul si ai nevoie de un aparat solid cu care sa te aperi...

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

Spicuiesc din ce nu-mi place:
Nici noua nu ne plac aberatiile respective. Dar, frunza verde loboda, gura lumii-i sloboda...

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

New pre-processor bakes noise reduction into Raws, impacting detail as ISO increases and can't be turned off (ce ziceai crocky de star eaters la sony? hai mai zi Posted Image )
Deci... baietii care au scris "Star Eater on steroids" de fapt n-au facut macar o poza astrofoto cu aparatul, ca era innorat. Nici n-au reusit sa arate vreo pierdere de detalii. Dar stiau ei, din niste grafice facute de te miri cine, ca e NR Posted Image
Spre deosebire de Sony, Pentaxul chiar nu mananca stele. Iar RAW-ul comprimat e comprimat fara pierderi... deci, despre ce vorbim?

Apropo:
https://www.dpreview...435068093385213

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

Aggressive JPEG noise reduction smears detail (non Pixel Shift) wtf, asa ceva in 2018?
Aparatul e foarte customizabil, poti de exemplu seta nivelul NR in functie de ISO, sau sa-l dezactivezi.

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

Continuous AF performance still lags behind the competition- asta e asa, poate nu foarte important dar era vorba de 2018, acum este o prapastie, nu diferenta
Ce vrei? A fost lansat ca un aparat de rezolutie mare la pret de entry level.
Sa vedem ce poate urmatoarea generatie AF, care va fi introdusa anul acesta (pe un APS-C).

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

AF points difficult to see in the dark  Posted Image Posted Image Posted Image
Nu e singurul aparat cu problema asta. Poti e.g. sa apesi butonul AF ca sa se aprinda patratelele rosii.

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

AF point coverage limited by 2018 standards Posted Image Posted Image Posted Image
Foarte amuzant, nu-i asa?
Care-s standardele alea, ma intreb... caci in 2018 n-a aparut nici un DSLR cat de cat rasarit de la Canon/Nikon, iar Canon 6D II si Nikon D610 nu stau mai bine la acest capitol.

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

4.4 fps max burst feels limited by 2018 standards  -e o gluma, nu? Aveam mai mult la Canon 550D cu muuuulti ani in urma.
E o alegere deliberata, performanta e similara cu cea a D800/D810 insa pretul...
Si noi avem aparate mult mai rapide. 8.3fps pe K-3, care-i deja obsolete.

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 21:04, said:

Una peste alta, sunt absolut neimpresionat.
Nici nu ma asteptam la altceva. E o alta filosofie la K-1, fata ce aparatele cu care esti tu obisnuit.
Aparatul e pentru cei ce vor o calitate a imaginii excelenta, si sunt dispusi la unele compromisuri.

Edited by TS030, 24 June 2020 - 22:43.


#35
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
Daca nu te multumeste Pentax, de ce mai te bagi in seama pe aici?! Deviezi complet discutiile serioase/informative Pentax de cativa ani, chiar nu realizezi?
Eu am un K-3 si o multime de obiective foarte bune de care sunt multumit . Este absurd sa-ti citesc (aici, pe topicul Pentax) tot ce gandesti tu despre marca asta. Fii sanatos si du-te unde iti gasesti locul.
Si noi (pentaxistii) ne dorim ca marca sa evolueze cat mai mult de fiecare data cand scoate ceva nou.

#36
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cei care si-au cumparat aparat Pentax au stiut foarte bine de ce l-au cumparat. Nu dupa parerea unuia si altuia de pe nu stiu ce forum sau dupa reviewuri de pe site-uri in care concluziile sunt in functie de cat a cotizat brandul respectiv. E normal sa nu prea fie pe piata SH din moment ce oamenii sunt multumiti de aparatele cumparate si nu au motive sa  scape de ele Posted Image Pentru cineva interesat mai mult de tot felul de camera gimmicks decat de fotografie, intr-adevar Pentax nu este interesant.

Edited by edri, 24 June 2020 - 22:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate