Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Driver WLAN laptop HP 15 15s-eq0029nq

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Am cumparat acest Laptop HP 15 15s-eq0029nq cu procesor AMD Ryzen 5 3500U pana la 3.70 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512GB SSD, AMD Radeon Vega Graphics, Free DOS, Gray

Nu reusesc sa il conectez la internet. Pe spatele laptop-ului am gasit urmatoarele coduri: 5cd0127xtl si 9qx84ea.
[ https://i.ibb.co/0GvpRpC/20200617-171642-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am intrat pe site-ul celor de la hp, am cautat dupa model si ma dus la aceasta pagina: https://support.hp.c...597?sku=9QX84EA

Am descarcat: Intel WLAN Driver 21.50.1.1 Rev.P 18.6 MB Oct 31, 2019. Acest fisier este pentru Windows 10 x64 care corespunde cu windows-ul de pe laptop.
Fisierul se numeste sp99915.exe, l-am transferat pe laptop si l-am instalat dar nu apare driverul instalat nici in "Device manager" si nici in "Change adapter settings".

Ce fac gresit?

Edited by alex05ok, 17 June 2020 - 16:21.


#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Ia mai incearca o data, cu mai mare atentie de data asta !!!

https://i.ibb.co/0Gv...17-171642-1.jpg
"Am descarcat: Intel ........." Posted Image

Edited by dionenina424, 17 June 2020 - 16:25.


#3
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Ce sa faci gresit, nu ai WI-FI-ul activat!
Apasa tasta F12 si scoate-l naibii din modul AVION!!!
Daca nu merge,apasa FN + F12

Edited by Tehnicianul090370, 17 June 2020 - 16:28.


#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Placa de retea pe fir are laptopul? temporar te poti lega la net prin ea.
du-te in device manager la placa wifi, fa click dreapta pe deviceul "cu portocala" > properties > details. Alegi din lista Hardware ID si dai o cautare pe google (de pe alt PC) sa vezi exact modelul de placa. Pe acelasi tip de laptop producatorii pot pune placi cu chipset diferit

#5
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 Tehnicianul090370, on 17 iunie 2020 - 16:28, said:

Ce sa faci gresit, nu ai WI-FI-ul activat!
Apasa tasta F12 si scoate-l naibii din modul AVION!!!
Daca nu merge,apasa FN + F12
Nu e de la aia ;)

 Klaudio, on 17 iunie 2020 - 16:28, said:

Placa de retea pe fir are laptopul? temporar te poti lega la net prin ea.
du-te in device manager la placa wifi, fa click dreapta pe deviceul "cu portocala" > properties > details. Alegi din lista Hardware ID si dai o cautare pe google (de pe alt PC) sa vezi exact modelul de placa. Pe acelasi tip de laptop producatorii pot pune placi cu chipset diferit
De ce sa faca asa ceva atit de complicat, cind solutia este exact mai sus, ba chiar de 2 ori postata !!!!

#6
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Daca o fi avand routerul in hol deasupra usii de la intrare si acces numai wireless... este mai greu cu cablul!
Din pacate... la multi romani gasim in case routerul deasupra usii de la intrarea in apartament si vrem acoperire wi-fi pe peste tot... greseala de-a multora.

"Nu e de la aia"
Ba tocmai de la "aia" este! Cate laptopuri cu Windows 10 preinstalat ai vazut tu sa vina fara drivere la placile de retea!?
Windows 10 cunoaste NATIV toate placile de retea moderne, TOATE!
Nu stiu cat service faci tu la tehnica IT de NU cunosti ce am scris mai sus!

Hai Alexicaaa... da un semn de viata ca trebuie sa plec la o instalare de retea, n-am timp de pierdut!!!

Edited by Tehnicianul090370, 17 June 2020 - 16:46.


#7
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Gata, am reusit pana la urma, am gasit solutia pe aceasta pagina: https://h30434.www3....ms/td-p/7514792
Am instalat sp98918.exe si merge. Deci este driverul gresit in pagina HP a modelului meu.

Multumesc pentru ajutor.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 alex05ok, on 17 iunie 2020 - 17:04, said:

Gata, am reusit pana la urma, am gasit solutia pe aceasta pagina: https://h30434.www3....ms/td-p/7514792
Am instalat sp98918.exe si merge. Deci este driverul gresit in pagina HP a modelului meu.

Multumesc pentru ajutor.

E gresit intr-adevar pe site-ul lor informatia legata de drivere, au pus driverele pentru partea de Bluetooth al acelui modul, dar nu si cele pentru WiFi.
Oricum, tipul modulului Wifi/Bluetooth este trecuta si in imaginea data de tine in prima postare: Realtek Radio Module: RTL8822CE, informatie valabila daca n-a fost facut upgrade la modul intr-un service sau schimbat de utilizator, aparent, nu e cazul intrucat ti-a mers fix cu driverul pentru modulul mentionat pe capac.

 Tehnicianul090370, on 17 iunie 2020 - 16:40, said:

[...]
Ba tocmai de la "aia" este! Cate laptopuri cu Windows 10 preinstalat ai vazut tu sa vina fara drivere la placile de retea!?
Windows 10 cunoaste NATIV toate placile de retea moderne, TOATE!
Nu stiu cat service faci tu la tehnica IT de NU cunosti ce am scris mai sus!
[...]

Intel AX200 nu este instalat "automat" si e destul de "modern".
Si nu e singurul modul la care trebuie sa-i pui manual driverele, exemplu si modulul din acest topic, RTL8822CE tot .. destul de "modern".
Nici fostul meu RTL8821CE nu se instala "automat", fiind din aceeasi serie cu RTL8822CE, doar ca single stream.Posted Image
Nu-s chiar "native" cum le spui tu. :)

Edited by MembruAnonim, 17 June 2020 - 18:26.


#9
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Si eu am luat acelasi hp, am incercat sa instalez windows 10 fara licenta .
Dupa cateva incercari am zis sa incerc si cu windows cu licenta, si totul a mers normal si usor, fara batai de cap, fara sa caut drivere etc.

#10
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
ca sa  nu mai deschid alt thread intreb tot aici. De o saptamana wifi mi se deconecteaza ,sau ramane conectat dar fara internet
ce pot sa fac ?

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Pe laptop poti face doar update de drivere ale placii WiFi. Sau instalezi o versiune mai veche daca o ai pe ultima si face probleme.
In rest monitorizezi semnalul routerului, poate nu bate pana in locul in care folosesti laptopul. La fel, e posibil ca reteaua sa se fi aglomerat - poate a mai aparut un router in zona, mai ales daca stai la bloc, poate cineva are frecventa routerului ce se suprapune peste cea pe care emite routerul tau. Ar ajuta sa spui si ce placa de retea WiFi are laptopul, si cel model de router ai

#12
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
nei-k multumesc pt raspuns.
Realtek RTL8822CE 802.11ac PCIe
De mentionat ca de o saptamana tot face probleme pt ca se deconecta. Acum nu se mai conecteaza deloc, dar daca fac hot spot ma pot conecta la telefon. Telefonu se conecteza la wi fi respectiv. Pe laptop incerc sa ma conectez , dupa ce bag parola imi zice  ''can't connect to this network''.
Am facut update, am dezinstalat si reinstalat . Degeaba . Routerul este zte dde la digi.

Edited by laur_radu, 20 November 2022 - 23:23.


#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Ai dat restart la Router? Tind să cred că emite semnal pe o frecvență (bandă) pe care laptopul nu o poate accesa.

#14
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
DA am dat restaert. Pana saptamana trecuta mergea perfect cu aest router, apoi a inceput sa se deconecteze singur, iar acum nu se mai conecteaza deloc ,desi il vede.

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Poate ai băgat greșit parola rețelei...
In Windows, dacă ai 10 sau 11 -> Settings -> Network & Internet -> Wi-Fi -> Manage Known Networks - > selectezi numele rețelei acelui router și dai Forget.

Încearcă să te reconectezi la acea rețea, îți va cere parola. Dacă nu ai setat-o tu manual, o cei găsi pe spatele routerului.

Dacă nu e parola cauza, încearcă să intri in setările routerului , să modifici canalul de emisie sau standardul de emisie. Dacă emite AX și tu ai AC, nu are cum sa se conecteze. Sau apelezi la RDS, sa vina sa verifice

#16
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View Postnei-k, on 21 noiembrie 2022 - 12:05, said:

Poate ai băgat greșit parola rețelei...

am facut asta demult . Am sunat la digi sa vina sa vada care e problema. Dar parca vad ca vor zice ca nu e de la ei problema. Eu ma pot conecta cu telefonul la router dar de pe laptop nu merge. Acum m-am conectat cu laptopu la un alt router si merge. Si cu hot spot de la telefon merge.

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
La căutare pe Google după modelul tau de wifi, văd că sunt semnalate multe probleme similare. Soluțiile oferite sunt de reinstalare drivere.


Acum:
Descarcă versiunile acestea de drivere în laptop, și le încerci pe rând.

De la Realtek
https://www.realtek....8821ce-software

De la Dell
https://www.dell.com...ora-r14-desktop

Dai uninstall la driverele actuale al plăcii pentru WiFi si BT, dai restart și apoi instalezi unul din driverele de mai sus. Mai dai un restart și verifici dacă se face conexiunea. Eventual dai și Forget Network, și bagi iar parola de rețea.

Nu merge, încerci și cu celălalt driver.

La Realtek ai de descărcat driver separat pentru WiFi și BT, la Dell cred că e un singur fișier care le instalează pe amândouă

Pe termen lung ia în considerare înlocuirea modulului Realtek cu unul de la Intel.

Modul AC
https://www.vexio.ro...n-adapter-bulk/

Modul AX... Mai caut, că unele sunt de server

Edited by nei-k, 21 November 2022 - 20:18.


#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Scuze, nu e bun modulul anterior, are CNVI si nu va fi acceptat de laptopul tau cu AMD. Nici cele cu vPro nu sunt compatibile

Acesta ar fi ok:
https://www.vexio.ro...p-kit-non-vpro/

Edited by nei-k, 21 November 2022 - 21:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate