Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

reabilitare bloc - tamplaria existenta se mentine sau se schimba?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Am un apartament care se pare ca in urmatorii ani va fi reabilitat termic, ca multe altele. Ceea ce nu e rau, nu?

Intrebarea este: daca are deja tamplarie termopan, aceasta va fi data jos obligatoriu, sau nu? Sau e optional, la latitudinea clientului?

Multumesc.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
la socri mei a fost optional, ce era existent era oricum mai bun decat ce au montat ei, blocul fiind spre E se incingea ca la nebuni asa ca le-am pus geamuri cu protectie solara si alte prostii, cele de la reabilitare erau standard asa ca au facut doar balconul.

#3
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Va fi reabilitat de primarie?
In proiectele cunoscute de mine nu s-au inlocuit. Doar termosistem pereti si terasa.

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Este la latitudinea proprietarului, suprafata vitrata este proprietate personala, singura situatie cand te pot obliga este daca nu respecta standardele de eficienta energetica.

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Acum vreo 9 ani cand m-au reabilitat pe mine, daca aveai deja termopane, nu iti mai puneau altele.
Tocmai luasem apartamentul si ala de la bucatarie nu se inchidea bine. Am facut cerere sa-l schimbe. Au venit, au vazut, au constatat, au luat 50lei/pers (erau 2) si au dat OK-ul.

Daca ai geamuri care dau in balcon si au toate termopan, nu iti inchid balconul cu termopan. Daca ai macar un geam vechi/de lemn spre balcon, iti inchid si balconul. De fapt te pun sa alegi, sa schimbi geamurile de lemn sau sa iti inchida balconul.

Again, asta era acum 9 ani si a platit primaria pentru tot. Noi n-am dat nici un ban (sector 1).

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Tu alegi daca le schimbi sau nu.
Ale mele aveau 10 ani si, pentru ca nu aveam probleme cu ele, nu le-am schimbat.

Daca le schimbi, constructorul trebuie sa-ti refaca glafurile si la interior. Cel putin, asa a fost la noi.
Inca ceva, tot la schimbat: daca vrei alte traznai diferite fata de standard, le pot face dar vei plati o diferenta (acum, nu peste 10 ani). :)

Edited by sorin147, 17 June 2020 - 08:54.


#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
OK, se pare ca se poate alege deci, ceea ce e bine. Thanks.

#8
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Vezi ca "va fi reabilitat peste cativa ani", poate insemna multi ani. Blocul meu era pe listele primariei din 2012, cu scadenta 2015 si inca nu s-a intamplat nimic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate