Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

întrebare alimentare iaz

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
boby9409

boby9409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2010
Buna seara.  Pentru un iaz cu suprafata de 9/9 adancime 50-150-200 ce cantitate de apa ar fi necesara pentru cresterea crapului. O posibila sursa de apa am un izvor prin cadere doar ca are debit putin cam 700 ml/minut. Daca as pune folie si l-as umple cu apa, acest debit ar fi de ajuns pentru oxigenarea apei ?

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
din cate stiu, crapul n-are vreun fâs in ce priveste oxigenarea puternica. Doar pastravul. Iar la ce debit ai poti creste inclusiv pastrav. Desigur trebuie alte conditii, mai igienice fata de balta in care creste crapul.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postboby9409, on 16 iunie 2020 - 22:04, said:

am un izvor prin cadere doar ca are debit putin cam 700 ml/minut
Adica 0.7 litri/min ? Ala nu e izvor e picuratoare....si la dus ai debit mai mare. banuiesc ca pe timp de seceta nici nu mai exista.

La adancimea medie de 1,5 m si suprafate de 9 x 9 ai avea un volum de apa de aproximastiv 122 mc.
De unde ai acea apa ?, exista pe acolo si cu acel izvor faci doar reimprospatare ?
Crapul nu e pretentios, dar nu trebuie suprapopulat, trebuie sa-l hranesti tu ca nu cred ca se va descurca natural.
Daca bagi unul de o palma acum , recoltezi unul de gatit cam in 5 ani.

Mai ieftin cu porcul.

Edited by keta, 17 June 2020 - 01:59.


#4
boby9409

boby9409

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2010
Pentru umplere am o fantana cu izvor mai puternic din care as putea trage apa, sau magistrala nu stiu daca ar fi buna apa fiind tratata, izvorul fiind doar pentru împrospătare.  De hranit asa m-am și gandit,sa ii hranesc cu cereale. Cati pesti as putea pune in el la volumul si debitul precizat ?

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
uita de debitul acela de la izvor. nu te ajuta deloc. 700 ml / minut inseamna ca in 1000 de minute ai 0.7 mc. in 1428 minute adica in 23.8 ore strangi 1 metru cum de apa.
uita de pesti care traiesc intr-un lac alimentat cu apa din conducta de apa potabila. gresesc aia o data si baga mai mult clor, sau vine caldura si se desoarbe clorul si iti mor toti.

Edited by strongsss, 17 June 2020 - 17:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate