Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari concediu Austria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua. Manat de ceva poze/peisaje/colegi care au fost, as vrea ca anul viitor sa  mergem in concediu im Austria.
Avand in vedere ca nu cred ca o sa mergem regulat, ma intereseaza o recomandare ptr o zona din aceea cu hotel alpin, cu terasa si piscina outdoor.
Vazusem un hotel la ( nu mai gasesc poza ) cu o piscina care venea cumva deasupra unei creste montane/abis.
Nu ne suparam daca gasim si ceva ape termale pe acolo!
Daca a fost cineva sau cunoaste concret un hotel pe care l-a recomanda, sunt deschis.
Avand in vedere ca nu am mai fost, prefer sa iau in calcul recomandarile decat sau caut eu pe net hoteluri.
Danke sehr!

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdrndcg, on 16 iunie 2020 - 12:39, said:

Buna ziua. Manat de ceva poze/peisaje/colegi care au fost, as vrea ca anul viitor sa  mergem in concediu im Austria.
Avand in vedere ca nu cred ca o sa mergem regulat, ma intereseaza o recomandare ptr o zona din aceea cu hotel alpin, cu terasa si piscina outdoor.
Vazusem un hotel la ( nu mai gasesc poza ) cu o piscina care venea cumva deasupra unei creste montane/abis.
Nu ne suparam daca gasim si ceva ape termale pe acolo!
Daca a fost cineva sau cunoaste concret un hotel pe care l-a recomanda, sunt deschis.
Avand in vedere ca nu am mai fost, prefer sa iau in calcul recomandarile decat sau caut eu pe net hoteluri.
Danke sehr!

Ia in calcul ca in situatia actuala piscinele si baile termale sunt ultimele locatii unde vei putea merge. Nu mi-as face planuri in functie de piscine si bai termale.

Edited by giuliani, 16 June 2020 - 13:13.


#3
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
In 2014 am fost la Bad Gastein. Nu e la fel de celebru ca Zell am See sau Innsbruck, dar e foarte placut. Nu e ieftin, dar pentru 7 zile, merita. Ai de toate acolo: munte, piscine termale, un ghețar, lacul Zell am See, gradina zoo de la Salzburg, care este o adevarata incantare chiar si pentru adulti. Am inchiriat un apartament cu 2 camere si ne.am simtit foarte bine. Atata doar ca din 7 zile, 5 a plouat. Cu pauze, dar ne.a zapacit. Cand am ajuns la 45 de grade in Bucuresti, a fost groaznic. Daca mergi cu masina sau inchiriezi una acolo, ai ce sa vezi. Totul miroase a proaspat acolo, inclusiv balegarul pe care il arunca pe camp miroase fantastic. Apa din rauri e limpede si peisajele sunt de vis. Recomand un concediu acolo, chiar daca statiunile sunt cunoscute mai degraba pentru partiile de ski!

#4
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
O sugestie ar fi Alpina family sport& spa hotel.
Sau Alpnwelt resort. Sau...
Sunt multe hoteluri de genul asta. Trebuie sa iti alegi zona pe care o doresti si sa cauti hotelul potrivit dorintelor.
O alta varianta, mai ieftina, ar fi sa iei ca reper zonele termale https://www.austria....ti/spa-wellness
si sa iti gasesti cazare in apropiere.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posttakis, on 16 iunie 2020 - 13:23, said:

,, inclusiv balegarul pe care il arunca pe camp miroase fantastic.

Hai ba nene,am stat la un taran din Austria 19 ani in chirie.Cacatul e cacat peste tot in lume.Acum ca balegarul de vaca,e mai altceva decat ala de cal sau gaina dar tot miroase groaznic.
   In rest subcriu la Bad Gastein, am fost si eu la tratament 3 saptamani cam micut satul dar poti merge la drumetii in munti daca vrei etc.Eu am fost la sfarsitul lui octombrie si eram in piscina cu apa termala afara si mai incolo erau aia cu ventilatoarele lor cu care aruncau zapada artificiala pentru inceputul sezonului.

#6
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Trebuie avut grije cu cazarea, mare grije, chiar dacă câteodată pare mai scumpă și chiar este mai scumpă, merita mai mult. De ce? Oferă cupoane, Sibiu de alea de mâncare... de alea adevărate, de exemplu, am fost săptămâna trecută la Kaprun am luat un apartament, 180 € pe noapte pentru 3 persoane. Piperat, știu dar după aia nu am mai plătit niciun  teleferic, vizite la cascade etc. Practic, nu am mai cheltuit vreo 200 pe zi pe alte bilete etc
Acum doua săptămîni am fost la whorter see, am făcut exact aceiași chestie.
Deci mare atenție de unde si ce închiriați

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMondeo, on 17 iunie 2020 - 09:39, said:

Trebuie avut grije cu cazarea, mare grije, chiar dacă câteodată pare mai scumpă și chiar este mai scumpă, merita mai mult. De ce? Oferă cupoane, Sibiu de alea de mâncare... de alea adevărate, de exemplu, am fost săptămâna trecută la Kaprun am luat un apartament, 180 â‚Ź pe noapte pentru 3 persoane. Piperat, știu dar după aia nu am mai plătit niciun  teleferic, vizite la cascade etc. Practic, nu am mai cheltuit vreo 200 pe zi pe alte bilete etc
Acum doua săptămîni am fost la whorter see, am făcut exact aceiași chestie.
Deci mare atenție de unde si ce închiriați

Sommercard primesti si la (mult) mai putin de 180 euro pe noapte

#8
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Am dat un exemplu, desigur poti gasi si mai ieftin dar si mai scump

#9
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013
https://area47.at/

https://www.golm.at/en

https://www.silvrett...on.at/en/summer

#10
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu as recomanda Gasthof Gosausee; nu are piscina din cate stiu, dar e pe malul lacului Gosausee iar peisajele si zona sunt fantastice

View PostMondeo, on 17 iunie 2020 - 09:39, said:

Trebuie avut grije cu cazarea, mare grije, chiar dacă câteodată pare mai scumpă și chiar este mai scumpă, merita mai mult. De ce? Oferă cupoane, Sibiu de alea de mâncare... de alea adevărate, de exemplu, am fost săptămâna trecută la Kaprun am luat un apartament, 180 € pe noapte pentru 3 persoane. Piperat, știu dar după aia nu am mai plătit niciun  teleferic, vizite la cascade etc. Practic, nu am mai cheltuit vreo 200 pe zi pe alte bilete etc
Acum doua săptămîni am fost la whorter see, am făcut exact aceiași chestie.
Deci mare atenție de unde si ce închiriați

In general, nu depinde de cel care inchiriaza ci de zona unde mergi. De obicei, cam toti cei care inchiriaza ofera si carduri de reducere daca in zona funcioneaza acest sistem (e un "carlig" in plus ca sa atraga sa mergi la ei). Poti sa primesti respectivul card si la o camera de 50 euro/noapte, nu neaparat de 180 euro.

#11
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Eu am revenit ieri din concediu, am fost in Germania si Austria, am stat la 1km max de granita facuta de Inn :) Austria e mai spectaculoasa ca Germania, pt terme eu am fost (de 2 ori) la Fugen, la ErlebnisTherme Zillertal , valea Zillertal e foarte frumoasa, Tirolul in general este frumos/spectaculos. In Austria lumea e destul de relaxata, in Germania usor stresati doar unii :) , la modul general, uiti de pandemie acolo.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
vara sau iarna?

Iti recomand in functie de peisaje, munti, lacuri:

1. Innsbruck (munte)
2. Salzburg (munte si lac)
3. Kärnten (Carinthia) (lacuri, plimbari, munti dar nu asa spectaculos ca cele 2 de mai sus).

Mai departe te documentezi pe google.

#13
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Anu trecut am gasit un apartament pe airbbb in Badgastein la 400/ 10 nopti, am mai dat 200 pe carduri Salzburg si aia a fost...nici nu poti vizita toate obiectibele la care ai gratuitate. Evident daca vrei multe stele, piscine, etc... trebuie budget sanatos

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate