Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Voluntariat ISU/SMURD

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
GhostZero199

GhostZero199

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2019
Salut!

Nu sunt 100% sigur unde ar trebui sa intre postarea aceasta, asper ca e bine aici.

Recent am dat peste programul de voluntariat ISU. Cerintele fiind destul de banale, ma bate gandul sa ma duc la ei. Pe langa faptul ca stau de luni bune in casa si nu prea am iesit sa socializez, ma gandesc ca un program de genul mi-ar face placere. Imi place sa ajut oamenii, deci nu e o problema asta.

Ce ma sperie sunt putinele postari puse pe bloguri si pe unele website-uri mici de stiri despre adevarata fata a voluntariatului la ISU. Dupa cautari si cautari, nu am gasit nimic ce sa imi detalieze ce gasisem anterior.

Avem pe forum persoane care au facut voluntariat ISU sau care au cunostiinte care au participat? Avand 17 ani, probabil ca o sa fiu incadrat ca Voluntar clasa 1, asa ca daca aveti informatii legate despre sarcinile unui voluntar clasa 1, as aprecia. Orice feedback de la cineva care a participat la program este bine venita.
Ce am gasit in fisa voluntarului si ce documente ofera ei par destul de vagi si nu cuprind ce o sa fac in acele cateva ore pe care o sa le petrec acolo.

Daca nu, eventuale pareri despre aceasta oportunitate, sunt apreciate si ele. Zilele urmatoare e posibil sa ma duc sa imi iau avizul psihologic necesar, si vreau sa mai am informatii inainte de a face acest pas.

Atasez ca link ce se gaseste pe site-ul ISU Timis (zona unde doresc sa ma inscriu).

https://www.isutimis...409-voluntariat

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
O cunoștință s-a înscris la voluntariat, programul este strict, trebuie să te prezinți la orele pe care le-ai declarat, vei face cursuri și funcție de ele, vei fi repartizat. După un anumit număr de ore, vei putea trece la un alt nivel. Vei avea o perioadă de probă de 3 luni, după care vei semna un contract de voluntariat între 1-4 ani, depinde cât dorești să te implici.
Părerea mea este că nu merită să faci voluntariat, deoarece militarii au deja privilegii mari incluse și ar trebui să mai angajeze personal, nu să le facă alții munca.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cauta pe youtube "voluntar smurd".
Mai poti face voluntariat si la ambulanta.


SMURD nu au militari.

Edited by Friskey, 16 June 2020 - 06:30.


#4
GhostZero199

GhostZero199

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2019

 Friskey, on 16 iunie 2020 - 06:23, said:

Cauta pe youtube "voluntar smurd".
Mai poti face voluntariat si la ambulanta.


SMURD nu au militari.
tot ce gasesc pe youtube legat de "voluntariat smurd" sunt, in mare parte, interviuri luate. Si cum la "TV" nu prea poti spune orice...ma gandesc ca nu se spune adevarul.

Ca sa citez si primul mesaj,
"Părerea mea este că nu merită să faci voluntariat, deoarece militarii au deja privilegii mari incluse și ar trebui să mai angajeze personal, nu să le facă alții munca."
Corect, pana la urma, asa mi se pare ca functioneaza multe chestii in tara asta, pe spinarea celor care fac voluntariat sau celor care nu au facut studii superioare si muncesc pe bani putini. Dar, crezi ca poti lua legatura cu acea cunostiinta, daca a facut Voluntar 1 sau 2, ce mai exact consta acele 240 de ore pana sa poata trece la urmatorul nivel? As aprecia enorm, multumesc.

#5
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Vezi ca e nasol nu e ca in poze
Nu o sa mergi in munti si nu te plimbi cu elicopterul
O sa te puna sa speli pe jos,wc-uri, sa sapi sa cari saci cu nisip etc adica munca de salahor dar fara plata

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Dacă vrei să înveți medicină (partea medicală), recomand voluntariatul la Ambulanță. (echipajul cu medic - C2, sau pe echipaje cu asistent - B2).
Dacă vrei să cari targa, să dezinfectezi prelata, să imobilizezi o fractură și să iei o tensiune cu aparatul (doar măsuri de prim-ajutor), atunci SMURD. Pe C1 la SMURD (echipajul de terapie intenstivă mobilă) ia-ți gândul să ajungi. În primul rând sunt deja 4 în echipaj, iar dacă totuși iau un al 5-lea, 99% e rezident/student în an terminal la medicină.

Recomand să te uiți peste competențele echipajelor și nu pe denumirea, sau pe cât de pompos sună instituția.

Edited by Rhesus, 16 June 2020 - 09:01.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai intai faci cursurile de pregatire unde inveti acordarea primului ajutor. Astea dureaza ceva, chiar cateva luni. Apoi incepi munca propriu-zisa.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
In Austria de exemplu poti alege (cand ai implinit 19 ani)  intre a fi in armata (9luni) sau sa lucrezi ca si ambulantier sau la alta organizatie sociala (cu copiii handicapati de exemplu).Insa sa te ia fix nu e nici o sansa.Si acolo se intra pe pile.

Edited by Kean, 16 June 2020 - 09:33.


#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 Friskey, on 16 iunie 2020 - 06:23, said:


SMURD nu au militari.

Sry, dar SMURD = pompieri, adică fix militari. Poliția e singura structură demilitarizată din MAI.

#10
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Aia au salarii de la 2500 de euro in sus in mana, concediu 35 de zile sau mai mult (in loc de 21) si tu vrei sa fii voluntar la ei? Esti prost?
Lasa-i sa lucreze ca sa isi merite banii.
Voluntar numai daca ai o speranta mare sa ajungi printre ei in urma voluntariatului. In rest screw them.

Edited by Augustus1978, 16 June 2020 - 11:25.


#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

 GhostZero199, on 16 iunie 2020 - 08:48, said:

tot ce gasesc pe youtube legat de "voluntariat smurd" sunt, in mare parte, interviuri luate. Si cum la "TV" nu prea poti spune orice...ma gandesc ca nu se spune adevarul.

Ca sa citez si primul mesaj,
"Părerea mea este că nu merită să faci voluntariat, deoarece militarii au deja privilegii mari incluse și ar trebui să mai angajeze personal, nu să le facă alții munca."
Corect, pana la urma, asa mi se pare ca functioneaza multe chestii in tara asta, pe spinarea celor care fac voluntariat sau celor care nu au facut studii superioare si muncesc pe bani putini. Dar, crezi ca poti lua legatura cu acea cunostiinta, daca a facut Voluntar 1 sau 2, ce mai exact consta acele 240 de ore pana sa poata trece la urmatorul nivel? As aprecia enorm, multumesc.
Cunoștința vrea sa ajungă pe ambulanță, însă este pe lista de așteptare pentru a efectua cursurile. Este mult de învățat, program militar și face munca de jos. Îi place ceea ce face, dar este foarte greu, dar sa nu te aștepți la ceva ușor. Vei merge la curs 1-2 săptămâni departe de casă, apoi cursuri de noapte, ziua la munca, etc.

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 CovertTwo, on 16 iunie 2020 - 09:39, said:

Sry, dar SMURD = pompieri, adică fix militari. Poliția e singura structură demilitarizată din MAI.

Nu uita de Instituția Prefectului ... Aparține de MAI, dar e demilitarizată.

Edited by Rhesus, 16 June 2020 - 13:19.


#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Initiator,

Eu inteleg bunavointa de a face un lucru in beneficiul societatii, dar gandeste-te la urmatorul lucru. Ti se pare normal faptul ca SMURD pune viata oamenilor in mana unor voluntari ? Ei nu se gandesc ca sunt chestiuni de viata si de moarte, SMURD nu este un simplu taxi care te duce mai repede la spital. Daca vine doctorul sau asistentul inteleg, dar voluntari ?

Eu am avut un caz in care am sunat la 112 si a venit SMURD cu voluntari. Au spus ca ei nu stiu sa faca nici o injectie, cel mult sa ia tensiunea si sa duca omul la spital. Nu stiu, nu am lucrat in acest domeniu dar am avut o problema si asa a fost. Ce sa zic, o chestiune de viata si moarte nu o lasi la voluntari, asistenul sau doctorul stiu ce au de facut. Nu stiu de ce SMURD pune viata omului in mana unor voluntari.

Edited by PlatonX, 16 June 2020 - 14:14.


#14
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 Rhesus, on 16 iunie 2020 - 13:19, said:



Nu uita de Instituția Prefectului ... Aparține de MAI, dar e demilitarizată.

Corect.

 Augustus1978, on 16 iunie 2020 - 11:24, said:

Aia au salarii de la 2500 de euro in sus in mana, concediu 35 de zile sau mai mult (in loc de 21) si tu vrei sa fii voluntar la ei? Esti prost?
Lasa-i sa lucreze ca sa isi merite banii.
Voluntar numai daca ai o speranta mare sa ajungi printre ei in urma voluntariatului. In rest screw them.

Du te ma de a dura cu 2500 de euro ai tăi, am vecin lucrator la SMURD, nu ia 1000 si tu zici de 2500. :)

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Poate nu face mai nimic la smurd, eu știu de 3000 euro pe salvare, asistenta.

#16
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pai una primeste salariu de la min sănătății, altul de la MAI, nu se compară.

#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 aris86, on 16 iunie 2020 - 14:44, said:

Poate nu face mai nimic la smurd, eu știu de 3000 euro pe salvare, asistenta.

3000 euro poate tot echipajul de pe salvare adunat.

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Nu era tot echipajul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate