Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Schimbare termopane + protectie pisici

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Salut,

Cam peste un an vreau sa renovez apartamentul. Bonus, am luat o pisicuta si vad ca ii place la nebunie sa escaladeze plasele de tantari.
Acum am plase clasice, din fibra de sticla si deja a reusit sa le agate pe ici-colo.

Probabil ca o sa pun tripan, nu stiu inca ce tip de sticla.
Geamurile sunt (si vor fi) din 2 foi, ambele se deschid, fara stalp pe mijloc, aprox 1.5 x 1.3m

Plasele pana acum au fost prinse cu magneti, le-am pus inchizatori "normale" sus si jos + un sistem de blocare la mijloc, care le tine "legate".
Am vazut ca reuseste sa deschida inchizatorile de jos deja, dar inca nu are forta sa le impinga suficient si sa iasa (fiind legate la mijloc).

#1 Din motiv de pisica e probabil sa renuntam complet la perdele. Ma gandesc sa pun si jaluzele exterioare electrice (rulouri din aluminiu cu spuma poliuretanica), dar montate afara (nu deasupra tocului de la geam).
Intre marginea geamului si marginea exterioara a peretului sunt vreo 15-20cm.
Sunt si variante mai bune?


#2 Ce tip de plase si ce sistem de inchidere sa folosesc?
Ma gandesc la ramele clasice pt. plase de tantari, dar cu plasa de aluminiu sau inox. Rezista la pisici? Plasa as prinde-o cu ceva similar platbanda + suruburi.
Nu am idee cat de flexibila este plasa de aluminiu / inox, ar merge pe sistem rulou?

#3 In sistemul actual, cu 2 plase, ce variante de sistem de inchidere as putea folosi incat sa pot deschide independent plasele, fara sa trebuiasca sa deschid ambele geamuri ca sa desfac plasele de la mijloc?

#4 Pentru protectia in stare rabatata, exista ceva mai bun decat asta?
https://www.zooplus....abatabil/244107
Mi se par cam urate + ca la usa de la balcon trebuie facut ceva custom (sunt prea scurte si sta rabatata in 90% din timp)

Multumesc!

Attached Files


Edited by Alice, 15 June 2020 - 22:03.


#2
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Pisica o sa se potoleasca, mai ales dupa ce o sterilizezi. E de ajuns sa schimbi plasele pe ramele existente, operatiune ieftina si rapida.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
pune din alea de protectie, ca eu am avut belea cu a mea. a ramas vreo doua ore prinsa in geamul rabatat. n-a mai putut merge o luna, s-a facut bine pana la urma, dar cu costuri mari.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Pana la sterilizat mai are vreo 3-4 luni, o sa vad cum se comporta dupa, dar nu m-as baza doar pe asta.
Pe lateral o sa pun ceva, clar, am inteles ca incearca sa se traga inapoi si pana la urma isi rup diafragma :o

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Plasa de sarma cu electrosocuri si nu mai ai treaba. Posted Image

Edited by Friskey, 16 June 2020 - 09:21.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Eu mi-aș pune așa ceva.
Vezi la citycats.ro

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Nu as vrea 2 plase (ochiuri mari pt rezistenta + ochiuri mici pt. insecte) si este musai sa se poata deschide plasele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate