Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Macelarie Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Ce macelarii cu vita buna recomandati prin Bucuresti? Cu carne de vita marmotata frumos, burgeri buni, diferse tipuri de bucati de carne (coaste vita, poate si oase cu maduva etc).

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cutitul de Aur, de pe Ritmului. Le vezi in galantar, iti poti alege vita pe care o vrei.
Macelaria de la Metro Baneasa. Gasesti fripturi individuale, vidate.

#3
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Recomand si eu macelaria de pe Ritmului.Doar de acolo iau vita si berbecut.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
S-a deschis la Sincai macelaria de la Dristor kebab. Marfa foarte buna si aspectuoasa, dar mai scumpa. Burgerii sunt foarte buni (40lei/kg), pastrama de oaie foarte buna(60lei/kg), cotlete de berbecut foarte bune(parca tot 60lei/kg).. Vita n-am incercat inca, dar urmeaza. Au si chestii scumpe gen vita maturata, n-am incercat inca. Au si carcase de oaie, miel, vita. Au povestea pana la capat despre vita si oaie. Lipseste porcul insa, e turceasca, astia n-au porc. Mai bine as zice eu. Au si aripioare de pui care sunt mai bune decat alea ordinare. Am luat si asa ceva pentru copii.

Apoi mai e o macelarie cu traditie, eu o stiu de 20 de ani, e prima pastrama de oaie din viata mea pe care am mancat-o dupa care am devenit fan.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Au vita si oaie. Au si burgeri dar congelati, nu as recomanda pentu ca au sofran sau un condiment turcesc.
Dar au rasol de vita foarte bun, muschi de vita la fel, fraged si la pret bun(100lei/kg). Pastrama de oaie e 40lei/kg si e frageda, n-are zgarciuri, dar e alt soi de oaie, mai soft. Copiii prefera soiul asta de pastrama. Au carnati picanti buni vita+oaie, nu se usuca la gratar, dar sunt foarte picanti, pe gustul meu.
Vita ti-o pregatesc ei pentru snitele, ciorba sau ce vrei sa faci. Marfa buna, are un gust mai bun. Preferatul nostru e rasolul (cu os) pe care-l facem la cuptor, dar il punem si in ciorba. Si pastrama de oaie, dar nu are un gust prea pregnant de oaie. Asta poate fi un avantaj sau un dezavantaj, depinde de preferinte.
Astia-s sirieni. Baieti buni!

Edited by maccip, 15 June 2020 - 11:28.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 maccip, on 15 iunie 2020 - 11:27, said:

S-a deschis la Sincai macelaria de la Dristor kebab.
In sfarsit? Balesc la aia de aproape un an de cand au inceput lucru. Bag deseara o tura.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu iau din selgros.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Eu credeam ca n-o mai deschid, dar se pare ca covidul i-a determinat sa deschida sa vanda marfa mai repede.

#8
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut! Am incercat Macelaria Dristor. Preturi cam mari. Un burger la ei este ~10 lei. O chifla 3 lei. Asa ca am luat si am testat burger-ul si... nu stiu ce sa zic. Are continut mai mare de grasime, ceea ce imi place, dar a lasat foarte multa grasime in tigaie. Gustul nu m-a impresionat. Plus ca nu parea destul de compact cat sa mearga pe gratar.
Am sa incerc si celelalte 2 macelarii.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
N-are cum sa nu fie bun. Insamna ca mi-am pierdut papilele.
Arata gras, dar nu este, grasimea se scurge si da gust, e grasime de vita, nu de porc sa fie greoaie.
Poate modul de preparare sa fie o problema. Daca le faci la gratar cu lemne iau cam mult fum, nu iese bine, am incercat, ies cu gust puternic de fum.
Eu il fac la grill electric tefal optigrill. Grilul e in panta sa se scurga grasimea intr-o tava, fara sa faca prea mult fum. Poate o fi si asta un aspect. Am vazut ca profesionistii il fac pe o plita neteda gen de aia de se fac clatite.
Grasimea trebuie sa se scurga undeva, altfel faci chiftele prajie.

Un burger 10 lei nu mi se pare chiar mult, hai sa fim seriosi. La grillul lor e 45 de lei cu cartofi, salata.. Abia 45 lei mi se pare cam scump, intr-adevar, la banii astia exista optiuni mai bune, la restaurant, cel putin in zona mea avem un restaurant cu un burger "the best", Black Angus, figuri.. A lipsit o perioada din meniu, dar l-am bagat la loc dupa covid.

Si nu mananci chifteaua asa. Tre sa-i mai pui una, alta. Ceapa e elementul esential. O rondea groasa de la o ceapa mare, pe fundul chiflei, inainte de a pune orice altceva. Rondele de rosii cat incape, apoi musai o felie de cascaval sa lege ingredientele. Sos barbecue, desi eu il inlocuiesc cu o pasta cu ardei iute home-made(extra-iute, prin blenduirea unor ardei iuti copti cu rosii coapte). Eu pun si muraturi pentru ca asta-i burgherul tradițional romanesc, tradiția conteaza li ea. Muraturile inlocuiesc cu succes sosul barbecue.

Si apoi il fac la optigrill gen panini deoarece-i mai usor de cascat gura dupa el. Salata creață, daca vrei aspect, dar da-l dracu de aspect. Si o felie de branza topita sau cedar, tot asa, sa fixeze ingredientele prin topire. Eu prefer sa-l mananc ca pe sendviș, ca barbarii. Cartofi prajiti daca ai, daca nu merge sa-l mananci si cu gandul la ei sau la studenție.

Hai ma ca-i bun. Care altul e mai bun? Eu sunt receptiv, ma duc dupa el sa-l cumpar daca-mi zici tu altul din vita "cu brand", proaspata, necongelata.

Edited by maccip, 16 June 2020 - 13:59.


#10
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Macelaria Drisor Kebap? Grasime cu urme de carne la pret dublu? Nu, multumesc.
Mai bine, la iranianul de langa statia de metrou Dristor, langa AlphaBank. Are niste kebapuri de vita si oaie, plus carne de pui sau berbecut marinata de el de iti lasa gura apa. Si pieptul de vitel pentru ciorba e bun.

Edited by takis, 16 June 2020 - 14:23.


#11
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Eu iau de la macelaria turceasca intersectia Drumul Sarii cu 13 Septembrie. Preturile fata de ce se vehiculeaza pe-aici, la Dristor Kebap, etc, sunt extra-decente. Eu iau vita maturata excelenta cu 45 de lei kg, kebabul e vreo 40 si are pastrama foarte buna de vitel si oaie la 35 de lei parca. Iarasi, coastele de berbecut (ma rog, oaie, ce-o fi) sunt 45 de lei si sunt extra-bune. M-am mutat din zona de 5 ani dar merg special pentru carne, cel putin cea de vita are gust complet diferit fata de ce gasesti in Metro/etc.

#12
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Personal, cred ca e diferenta considerabila intre macelariile turcesti si cele iraniene sau libaneze. In favoarea celor din urma, evident.

#13
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 19.06.2018

 takis, on 16 iunie 2020 - 17:13, said:

Personal, cred ca e diferenta considerabila intre macelariile turcesti si cele iraniene sau libaneze. In favoarea celor din urma, evident.
Stii ceva despre obiceiurile turcilor in business ul asta sau doar postezi din elicopter? Nu de altceva dar chiar chiar voiam sa urmez recomandarea colegului alexxxxx. Spune concret daca stii ceva!

Edited by audiofidell, 16 June 2020 - 17:23.


#14
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 alexxxxx, on 16 iunie 2020 - 15:50, said:

Eu iau de la macelaria turceasca intersectia Drumul Sarii cu 13 Septembrie. Preturile fata de ce se vehiculeaza pe-aici, la Dristor Kebap, etc, sunt extra-decente. .....
Cum sint pe piata de peste 25 de ani , este clar ca au calitate , nu " figuri " .

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
N-am luat nimic de-acolo, nu-i in zona mea, dar am auzit de macelaria respectiva.

#16
ahmetmarcel

ahmetmarcel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2022
Buna seara ! eu stau pe Petre Ispirescu aproape de macelaria  turceasca  din 13 Septembrie am cumparat carne  multi ani pana intr o zii cand am luat mai putina carne 2 kg de antricot vitel mi sa parut mai putin si am verificat la un magazin pe cantar AVEAM 1,350 KG DECI MA FURAT LA CANTAR CU 0,650 GRAME LA 2 KG ! am 2 ani de cand nu mai cumpar de acolo.  cred ca fura cu telecomanda care o tine in buzunar  la fel si mana , clientii care cumpara de la el poate verifica dupa ce cumpara  carne sa solicite bon fiscal si  poate verifica pe colt  este un minimarket sa vedeti cu cat va fura la cantar, avea preturi rezonabile dar se scoate la cantar . astept vesti sau pe cineva care l reclama la protectia consumatorului . eu nu am facut o am preferat sa nu mai cumpar . pacat avea marfa buna . mult noroc

#17
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Stiti Macelarii cu produse naturale/bio proaspete, netrecute prin congelator ? (Vaca marmorata crescuta numai  cu iarba, porc, oaie )

#18
wargasmarkan

wargasmarkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.05.2008
Macelarii care sa aiba coaste de porc bune stiti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate