Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radio DAB si FM PNI RD290 prin Wi-Fi - Suport, Testare, Pareri

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului
Radio DAB si FM PNI RD290 prin Wi-Fi, analog FM, Spotify Connect, APP Air Music Control, DLNA si UPnP, Dual Alarm, AUX-in 3.5, Line-out 3.5, ecran color 2.4 inch

suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.




[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6134/radio-internet-pni-rd290-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Radio prin internet


Conectati-va la WiFi pentru a asculta mii de posturi radio din intreaga lume (din care peste 500 de posturi romanesti) sau bucurati-va de posturile locale. Controleaza radioul de pe telefon cu aplicatia AirMusic pentru Apple si Android. Alege orice post radio ca sunet pentru alarma. Va puteti face propria lista de statii radio preferate cu ajutorul computerului prin "mediaU".

Spotify Connect


Puteti asculta muzica pe radioul digital PNI RD290 prin aplicatia Spotify. Folositi telefonul, tableta sau computerul ca telecomanda. Conectati ambele dispozitive la aceeasi retea WiFi. Bucurati-va de un sunet de inalta calitate si economisiti bateria telefonului. Apelati numere si primiti apeluri fara a intrerupe muzica.

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6182/radio-cu-spotify.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6136/radio-internet-pni-rd290-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Streaming muzica


Odata ce serverul compatibil UPnP/DLNA a fost configurat sa partajeze fisiere media cu radioul dvs., puteti incepe sa redati muzica. Va puteti crea propriul playlist cu fisierele media de pe serverul UPnP.

Radio FM si DAB


Puteti asculta posturile radio FM si DAB fara conexiune la internet. Extindeti antena telescopica pentru a optimiza nivelul de receptie. Scanati frecventele si salvati posturile preferate. Puteti salva maxim 99 de posturi radio. Prin functia "Service Following" puteti asculta acelasi post de radio prin internet (cu conditia ca postul respectiv sa aiba streaming prin internet disponibil).

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6212/radio-fm-dab-pni-rd290.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6139/radio-internet-pni-rd290-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Centru de informatii


Prin intermediul internetului, radioul PNI RD290 poate descarca si afisa informatii despre starea vremii din locatia aleasa de dumneavoastra. Pe ecran mai puteti vizualiza data si ora (in format analogic sau digital) si informatii financiare actualizate (informatii despre principalele burse internationale).

Intrare AUX-in


Va puteti bucura de muzica de pe alte dispozitive (MP3 player sau telefon mobil), conectand cablul audio la portul AUX-IN din spatele radioului.

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6183/radio-cu-spotify-pni.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/6141/radio-internet-pni-rd290-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dual Alarm


Veti incepe sa iubiti trezirea de dimineata cu noul dumneavoastra radio digital cu dual alarm, alarma radio personalizabila si functie de repetare alarma. Sau dupa un scurt moment de odihna in timpul zilei va puteti trezi in mod placut datorira functiei "Nap alarm". Pentru fiecare alarma aveti disponibile urmatoarele setari: ora, sunetul alarmei (un post radio, o melodie sau beep) si volumul.
  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yH30hDTqUwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  Caracteristici generale Putere audio 3W RMS x 1 Receptie canale Internet/Digital/FM Banda de frecvente FM 87.5-108MHz / DAB 174.928MHz (5A) - 239.200MHz (13F), Suporta DAB si DAB+ Scanare canale Manuala/automata WIFI Da WLAN 802.11 b/g/n Tip ecran 2.4" color Luminozitate reglabila Da Comanda de la distanta Da, prin aplicatia AirMusic Control si Spotify Mufa casti 3.5 mm Iesire audio Line out 3.5 mm Ceas alarma Da Tensiune de alimentare 5V / 1A Greutate (kg) 1093 g Dimensiuni (mm) 220 x 115 x 120 mm Afisare data/ora Da Amanare alarma Da Temporizator stare de hibernare Da Informatii meteo Da Intrare audio Da, AUX in 3.5 mm Functii DLNA / UPnP Alimentare telecomanda Baterie CR2025 3V (inclusa) Material carcasa MDF / PC Pachetul contine Aparat radio Da Telecomanda Da Antena telescopica Da Adaptor alimentare Da Manual de utilizare Da
----------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului

Oferim pentru testare maxin 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs

Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori

Attached Files


Edited by suport_PNI, 17 July 2020 - 08:31.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dacă i-ar fi pus încă un difuzor pentru sunet stereo i-ar fi triplat prețul sau era prea mult de lucru?

#3
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012
Doua intrebari as avea, daca se poate:


1. De ce ar vrea cineva sa il cumpere in conditiile in care face fix acelasi lucru ca un combo smartphone+boxa bluetooth, dar fara portabilitatea asigurata de combo-ul mentionat?

2. Ce cauta jucaria asta pe aria auto?

Edited by wolfmanro, 15 June 2020 - 08:33.


#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

 ericmario, on 15 iunie 2020 - 08:06, said:

Dacă i-ar fi pus încă un difuzor pentru sunet stereo i-ar fi triplat prețul sau era prea mult de lucru?

La asta ma gandeam de fiecare data cand vedeam un radio de internet, ca toate au un singur difuzor. Stiu, are iesire deci poti sa-l bagi in statie. Dar asa nu mai am nevoie de aparatul asta, folosesc telefonul sau calculatorul.

 wolfmanro, on 15 iunie 2020 - 08:31, said:

2. Ce cauta jucaria asta pe aria auto?

Scrie si "camioane" pe la inceput. De ce, nu stiu, dar da bine pe aria asta... :D

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 wolfmanro, on 15 iunie 2020 - 08:31, said:

Doua intrebari as avea, daca se poate:


1. De ce ar vrea cineva sa il cumpere in conditiile in care face fix acelasi lucru ca un combo smartphone+boxa bluetooth, dar fara portabilitatea asigurata de combo-ul mentionat?

Hai ca iti raspund eu pentru ca am folosit mult timp Pinell Supersound II: pentru ca astfel de aparate sunt destinate pentru birou, bucatarie, dormitor. Adica nu sunt pentru portabilitate asa cum ai tu o boxa portabila sa o iei cu tine in aer liber.
Ca sa pui alt difuzor nu e vorba de cost cat este vorba de dimensiuni. Cand il folosesti in bucatarie sau la birou ca sunet ambiental nu te intereseaza ca e stereo. Te intereseaza sa se auda bine.

#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 sorin61, on 15 iunie 2020 - 08:38, said:

radio de internet, ca toate au un singur difuzor.
eu zic ca nu te-ai uitat tu chiar la toate Posted Image

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 tehnics, on 15 iunie 2020 - 08:58, said:

Te intereseaza sa se auda bine.
Sunt convins că difuzorul ăla de 3W scoate un sunet de neegalat.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Nu stiu cum se aude dar iti spun sigur a un Pinell SuperSound la la difuzor de 4W se aude foarte bine. Clar ca nu ai pretentii pentru super mega sunet, dar un sunet clar, cu bass profund este de ajuns.
La urma este un radio de camera cu diferite conectivitati. Atat. Nu inteleg de unde atata haterism...

#9
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Eu am un Radionette Duet ! DAB, FM si Internet Radio !

#10
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Cred ca ar merita doar pentru conectica, scoti semnal catre sistemul audio, si gata

#11
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Acum ca v-am starnit curiozitatea ( din varii motive ca deh : nu exista 2 oameni la fel :) ) asteptam si solicitarile de testare de la cei  interesati .

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 Fjell, on 16 iunie 2020 - 06:04, said:

Eu am un Radionette Duet ! DAB, FM si Internet Radio !
Posted Image.
Da, si acele Radionette sunt ok. Am ascultat si asa ceva ca deh, suntem pe aceiasi tara Posted Image.

Doar ca, si Radionette cat si Pinell, desi la suprafata arata super misto, in interior sunt jalnice. Adica o calitate chinezeasca foarte indoielnica.
Eu chiar le-am atras atentia celor de la Pinell ca au probleme cu sursa de alimentare care pur si simplu ar putea lua loc (eu chiar le-am aratat video in care sursa a luat foc). La fel, au avut niste probleme hardware incat cei de la Pinell iti schimbau radioul cu unul nou.

PNI: Intra-devar acel radio este unul ok din punct de vedere al conectivitatii. Adica cu cat mai multe posibilitati, cu atat este mai versatil.

Edited by tehnics, 17 June 2020 - 08:43.


#13
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 suport_PNI, on 17 iunie 2020 - 08:19, said:

Acum ca v-am starnit curiozitatea ( din varii motive ca deh : nu exista 2 oameni la fel :) ) asteptam si solicitarile de testare de la cei  interesati .

Cobaii de obicei primesc gratuit chestiile pe care le testeaza.

#14
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007
@suport_PNI mai este valabila oferta, eu sunt interesat sa testez aparatul.
Astept detalii si info.
Multumesc!

#15
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.09.2018
Mi l-am luat eu, azi am primit coletul mai devreme. Radio digital PNI RD290. Din pacate nu prea prinde FM decat cateva posturi, le prinde mai bine daca este langa fereastra cu geamul deschis. Se pare ca optiunea de FM este gen bonus pentru ca acest radio este de fapt digital. Nu am optiune sa adaug mai multe posturi FM la favorite sau eu cel putin nu vad - apar doar 2 optiuni si inca 2 sunt inghetate. E cam greoi de folosit, nu are butoane pentru toate functiile, multe functii pot fi accesate doar cu telecomanda sau cu aplicatia AirMusic. Sunetul la vol. 10 se aude foarte incet, de abia la vol. 20 se aude decent, vol. maxim este 30. In schimb arata foarte bine.
Fara telecomanda (in cazul in care se pierde sau se strica) si fara acea aplicatie (in cazul in care nu se va mai gasi la un moment dat) acest aparat de radio e practic imposibil de folosit, nu pot accesa nici macar FM pentru ca asa cum am zis nu are butoane pentru aceste functii.
Deci poate are cineva cunostinta si amabilitatea sa spuna de unde as putea lua telecomanda de rezerva pentru acest model? Sau orice alta telecomanda compatibila care ar merge cu acest model. Mersi.

#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004
Si eu l-am luat acum vreo luna. Jalnic pe FM.
Din cate imi aduc aminte (l-am luat pentru altcineva, deci nu e la mine acum) se poate orice si fara telecomanda. Apesi pe Home si te duce in meniul principal din care cu left-right sau din knob, ajungi la FM.

#17
maryyanyy

maryyanyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.06.2009
am luat de la flanco cu 290 lei noiembrie 2020,este un radio internet bun ,pe radio fm trebuie antena externa ,un fir legat la antena telescopica ,sunt multumit ,nu se blocheaza softul,am un pinneli 2 si se bloca dupa 7, 10 ore ,sunetul este mai tare la pinneli,un mare avantaj este telecomanda la PNI

Edited by maryyanyy, 23 August 2021 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate