Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Administrare de ovule Izoconazol Rominko

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MariaT99

MariaT99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2016
AJUTOR!!!
Buna! Am inceput sa folosesc ovule Izoconazol Rominko de 600mg, sunt 3 ovule in pachet. Aceste medicamente mi-au fost prescrise de catre medicul ginecolog si a zis ca sa le iau timp de 3 zile, dar cu o pauza de o zi intre ele, adica ar dura 5 zile cu tot cu pauze. Ieri seara am luat al doilea ovul si am observat dupa cateva minute o mancarime in interiorul vaginului si parca ma si ustura, iar dimineata cand am fost la toaletă am observat pe hartie pe langa medicament si o dâră subtire de sange si nu inteleg de unde... Acum am fost la baie si iarasi am observat putin sange pe hartie... Nu am mai avut asa ceva pana acum, iar aceste medicamente mi s-au administrat din cauza ca am facut o candidoza. Candidoza nu ma deranja foarte tare, in afara ca aveam niste scurgeri mai dese. Sunt foarte gandita in legatura cu sangerarile... Ma poate ajuta cineva?
P.S. Menstruația inca nu trebuie sa imi vina, deci nu e menstruatie. Nu sunt nici insarcinata.

Edited by MariaT99, 14 June 2020 - 16:54.


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMariaT99, on 14 iunie 2020 - 16:53, said:

AJUTOR!!!
Buna! Am inceput sa folosesc ovule Izoconazol Rominko de 600mg, sunt 3 ovule in pachet. Aceste medicamente mi-au fost prescrise de catre medicul ginecolog si a zis ca sa le iau timp de 3 zile, dar cu o pauza de o zi intre ele, adica ar dura 5 zile cu tot cu pauze. Ieri seara am luat al doilea ovul si am observat dupa cateva minute o mancarime in interiorul vaginului si parca ma si ustura, iar dimineata cand am fost la toaletă am observat pe hartie pe langa medicament si o dâră subtire de sange si nu inteleg de unde... Acum am fost la baie si iarasi am observat putin sange pe hartie... Nu am mai avut asa ceva pana acum, iar aceste medicamente mi s-au administrat din cauza ca am facut o candidoza. Candidoza nu ma deranja foarte tare, in afara ca aveam niste scurgeri mai dese. Sunt foarte gandita in legatura cu sangerarile... Ma poate ajuta cineva?
P.S. Menstruația inca nu trebuie sa imi vina, deci nu e menstruatie. Nu sunt nici insarcinata.

Medicu

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"Foarte rar (la mai puţin din 1 din 10000 pacienţi) pot să apară reacţii alergice generale, în special urticarie şi edem Quincke. La nivel local, se pot observa senzaţii de arsură sau prurit în timpul primelor 24 ore de la administrare. Dacă aceste simptome sunt severe şi persistă trebuie informat medicul"
https://www.anm.ro/_...13_04.12.08.pdf

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Se intrerupe tratamentul , se schimba medicatia , se pare ca ai o reactie alergica la izoconazol
nu scapi de candidoza daca nu tratezi si partenerul

Edited by ciine, 14 June 2020 - 17:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate