Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultatea politehnica

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alabalafsd

alabalafsd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2019
Salut! Îmi poate spune cineva in ce consta facultatea politehnica și anume facultatea de automatica și calculatoare ? Ce fel de informatica se preda acolo în special ? La matematica mă descurc destul de bine nu sunt vreun geniu dar înțeleg ușor când îmi este explicat ceva, fizica deși nu m-a interesat așa mult am făcut niște probleme cu putinele cunoștințe și nu mi se pare așa dificilă și cred că în clasa a 12a pot învăța materia pentru bac, in schimb am probleme cu informatica, din semestrul 1 din clasa a11a nu prea am mai înțeles mare lucru adică pe la subprograme. Desi stiu că informatica și programarea adevărata se învață pe cont propriu nici eu nu am avut așa interes enorm sa invat, mi se pare foarte greu anevoios și plictisitor in mare parte, nu mă atrag limbajele de programare. In schimb pot spune că mă pasionează partea hardware dar și lucruri care țin de software in afara de limbaje. Din cate am citit la automatica și calculatoare se face ceva de genul.Astfel as dori sa mă lămurească cineva in ce consta până la urmă politehnica  și în ce domenii îmi pot găsi un job ? Voi avea probleme cu programarea ? De asemenea știu că este un volum de învățare foarte mare insa nu mă deranjeaza, consider că mă voi descurca. Știu că în comparație cu politehnica, facultatea de informatica oferă un program mai flexibil și un volum mai mic de învățare însă cum am menționat nu mă descurc la informatica și sperăm ca la poli sa nu fie așa predominanta programarea.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai programare cata frunza si iarba. Nu e mai prejos ca dincolo la Informatica. In plus ai si proiectare hardware dar grosul se va duce pe soft in final.
Ei te vor lua de la zero dar repede, cat ai facut in liceu o revizuiesti in anul I. Asa ca recapituleaza de pe acum.

Edited by neagu_laurentiu, 14 June 2020 - 14:13.


#3
alabalafsd

alabalafsd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2019

 neagu_laurentiu, on 14 iunie 2020 - 14:12, said:

Ai programare cata frunza si iarba. Nu e mai prejos ca dincolo la Informatica. In plus ai si proiectare hardware dar grosul se va duce pe soft in final.
Ei te vor lua de la zero dar repede, cat ai facut in liceu o revizuiesti in anul I. Asa ca recapituleaza de pe acum.

Am înțeles deci nu scap...speram la o specializare ce nu implica limbaje de programare ci doar cunostinte de software si mai mult hardware

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi la Electronica. Ai soft mult mai putin si hardware cat incape.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate ar trebui sa incerci electronica si electrotehnica
uite facultatile
https://upb.ro/facultati/
ingineria electrica poate e potrivita
telecomunicatii inseamna si programare asa ca ingineria electrica pare potrivita

Edited by karax, 14 June 2020 - 14:35.


#6
alabalafsd

alabalafsd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2019

 neagu_laurentiu, on 14 iunie 2020 - 14:26, said:

Mergi la Electronica. Ai soft mult mai putin si hardware cat incape.
Da, mă voi interesa,  însă în cam ce domenii pot profesa ? Am un unchi care lucrează la Orange și nu mi-a explicat exact ce face însă mi-a spus că a absolvit politehnica. Am dat acest exemplu nu în contextul în care mi-as dori același lucru ci mai mult ca orientare. Spre exemplu într-un service de electronice/PC bănuiesc că specializarea lor este Electronica.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Face orice numai electronica nu!

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
"de exemplu" are info multa-multa si e o facultate grea. E greu de intrat, si mai greu de terminat. Trebuie sa te utilizezi serios.

#9
alabalafsd

alabalafsd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2019

 viotl, on 14 iunie 2020 - 15:07, said:

"de exemplu" are info multa-multa si e o facultate grea. E greu de intrat, si mai greu de terminat. Trebuie sa te utilizezi serios.
Înțeleg...atunci o alta sugestie ? Am stat mult să mă gândesc și alte pasiuni nu am care sa mă determine sa aleg alta facultate. Am o gândire analitica, îmi place să citesc despre filosofie/psihologie însă asta nu înseamnă că m-ar atrage așa mult facultatile in domeniile astea. Ar rămîne matematica dar în afara de profesor nu vad ce as putea face cu facultatea asta.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 alabalafsd, on 14 iunie 2020 - 15:31, said:

Înțeleg...atunci o alta sugestie ? Am stat mult să mă gândesc și alte pasiuni nu am care sa mă determine sa aleg alta facultate. Am o gândire analitica, îmi place să citesc despre filosofie/psihologie însă asta nu înseamnă că m-ar atrage așa mult facultatile in domeniile astea. Ar rămîne matematica dar în afara de profesor nu vad ce as putea face cu facultatea asta.

Lasa scoala un an sau doi, angajeaza-te si o sa te hotarasti singur ceea ce vrei sa faci.
Ce citesc de la tine sesizez o cariera in vanzari, as sugera electrica / automatizari, dar cel mai sigur este sa te angajezi pe parte de electronica / electrotehnica, PLC-uri pentru industrie sau centrale electrice.

#11
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 alabalafsd, on 14 iunie 2020 - 14:34, said:

Da, mă voi interesa,  însă în cam ce domenii pot profesa ?

intr-o corporatie ceva it la niv incepator pt ca ei angajeaza profile tehnice; asta daca vrei sa lucrezi, daca nu, stai si mori asteptand post in domeniu!
cam asta e politehnica ,asa ca iti recomand sa cauti cea mai usoara specializare, nu automatica. aia e mega teapa. in final ti-o furi la interview de la o pitipoanca care a facut 3-4 ani in club sau automatica in capra

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 viotl, on 14 iunie 2020 - 15:07, said:

Trebuie sa te utilizezi serios.

 alabalafsd, on 14 iunie 2020 - 15:31, said:

Înțeleg...atunci o alta sugestie ?

Daca sugestia mentionata e o tinta prea inalta...asta e.

Hai totusi. Intra la oricare facultate din poli cu legatura cu info si vezi dupa un an. Stiu cativa.

 BUDAIbeer, on 14 iunie 2020 - 17:54, said:

intr-o corporatie ceva it la niv incepator
hmmm...nu te contrazic.
dar ma intreb asea.... la sf anului 3 toti erau incepatori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate