Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Combina "Gloria C/CP 12"

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
As dori sa fac o combina Gloria :inlove: romaneasca pt GTA:San Andreas si as a vea nevoie de niste poze cu aceasta. Asa ca va rog pe cei care aveti prin apropiere vreun SMA nedesfiintat inca, care detine asemenea exemplare sa fugiti cu aparatul foto sa le fotografiati :D .  Iar cei care le aveti prin ceva reviste sau carti mai vechi va rog sa le scanati.

   De asemenea as vrea sa folosim Topicul asta si pt alte poze cu astfel de utilaje. Sper ca mai intereseaza astea si pe alte persoane.

#2
novio

novio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.02.2006

View PostPiniuli, on Mar 20 2006, 01:25, said:

As dori sa fac o combina Gloria :inlove: romaneasca pt GTA:San Andreas si as a vea nevoie de niste poze cu aceasta. Asa ca va rog pe cei care aveti prin apropiere vreun SMA nedesfiintat inca, care detine asemenea exemplare sa fugiti cu aparatul foto sa le fotografiati :D .  Iar cei care le aveti prin ceva reviste sau carti mai vechi va rog sa le scanati.

   De asemenea as vrea sa folosim Topicul asta si pt alte poze cu astfel de utilaje. Sper ca mai intereseaza astea si pe alte persoane.


Cred ca acest link iti poate fi util - http://www.semanatoa.../despre_ist.php
De asemnea, acolo sunt si niste poze cu utilajele care s-au fabricat de-a lungul timpului la "Semanatoarea".

#3
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
nu ma ajuta deloc.. alea le-am gasit si io cu Google :(

#4
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006
incercam si noi sa te ajutam cat putem ;)
cand eram micut de tot avea un vecin la tara un lanz-bulldog din ala antic care cica statea de zeci de ani intr-o gradina. la un moment dat a vrut bunica-miu as il ia si sa il faca; pe atunci era sef la SMA, da nu si-a mai dus planul pana la capat. acum vreo 10 ani a disparut tractorul ala si a murit si respectivul, asa ca nu am mai aflat ce s-a intaamplat cu el :((

era ceva de genul asta din cate imi aduc aminte eu
Attached File  go040605003.jpg   105.34K   173 downloads

#5
novio

novio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.02.2006
Muzeul Agriculturii de la Slobozia detine un patrimoniu impresionant, dintre care se remarca colectia de utilaje agricole si tractoare.

http://www.cicnet.ro...atie/muzeu-agr/
http://www.retromobi...e/agro/agro.htm


P.S.
Sper sa va placa.

#6
novio

novio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.02.2006
Pana gasim poze cu Gloria, iata doua poze cu stramosul combinelor. Este vorba de vallus-ul utilizat de Gallo-Romani in secolele I-III d.Hr. Ce vedeti in poze este un "utilaj" functional care a fost creat  dupa "imaginile" care apar pe basoreliefurile din piatra descoperite in Gallia (Franta si Belgia), de un grup de cercetatori de la Universite Libre de Belgique din Bruxelles.





sursa:
http://malagne.be

Attached Files


Edited by novio, 20 March 2006 - 23:05.


#7
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
@god father
    Un tractor asemanator tin minte ca era si la sediul CAP din satul bunicilor pana prin 95-96 dar apoi l-a luat unu care mai avea tractoare, pe nimica toata, si l-a dezmembrat, si probabil ca dupa ce al luat unele piese de la el, a ajuns la fier vechi.

@novio
   Ma gandesc cum taia "chestia" aia spicele de greu. La inceputul secolului trecut, imediat dupa ce au aparut tractoarele se foloseau batozele care erau trase de tractoare si comunicau cu acesta printr-o curea.

  Modelul de combina care o caut eu este cea facuta de Semanatoare in anii  '70-1995. Din pacate pe nici unul din site-urile de mai sus nu am gasit poze. In vara am fotografiat eu una cu telefonu dar sunt destul de proaste pozele:

Attached Files



#8
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

View PostPiniuli, on Mar 20 2006, 02:25, said:

As dori sa fac o combina Gloria :inlove: romaneasca pt GTA:San Andreas si as a vea nevoie de niste poze cu aceasta. Asa ca va rog pe cei care aveti prin apropiere vreun SMA nedesfiintat inca, care detine asemenea exemplare sa fugiti cu aparatul foto sa le fotografiati :D .  Iar cei care le aveti prin ceva reviste sau carti mai vechi va rog sa le scanati.

   De asemenea as vrea sa folosim Topicul asta si pt alte poze cu astfel de utilaje. Sper ca mai intereseaza astea si pe alte persoane.

in curand plec la un drum mai lung. daca pe traseu vad ceva interesant, si nu uit, o sa incerc sa fac cateva poze.

bafta

#9
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
Vina vara... Incepe seceratul.. Nu-mi gaseste si mie cineva asemenea poze?

Edited by Piniuli, 21 June 2006 - 02:54.


#10
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
Am fost eu pe la bunici si am reusit sa fotografiez o combina Gloria CP 12. Pun aici cateva poze ca sa vedeti ce se construia pe vremea lui Ceasca.

Attached Files



#11
Dr2005

Dr2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.05.2006
Interesajntă...dar i-ar mai trebui măcar o revopsire.

Off-topic: Felicitări pentru Dac 112UDM pt. Vice City. Pe când și un Dac 117 UD (varianta articulată a lui 112 UDM - http://transportbucu...ze/Dac117UD.htm )?(indiferent pt. ce GTA).

Edited by Dr2005, 22 July 2006 - 00:54.


#12
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
Offtopic:
Nu stiu pe cand. Poate cand o sa invat sa fac masini pt GTA:SA. Ca autobuzele articoolate nu prea arate bine in celelalte.
Si acum gata cu offtopicul :)

#13
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Nu stiu cat de bine ma incadrez in topic dar as vrea si eu sa stiu unde gasesc patch-uri cu creatiile romane pentru San Andreas si daca nu presupune un calculator foarte performant as incerca si realizarea unor modele bazate tot din creatii autohtone (asta daca imi spuneti si cu ce le creati) :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate