Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Gard Lemn Orizontal

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Buna ziua,

Am construit un gard din beton fundație, temelie 80cm, și stâlpi la înălțimea de 2 m. Doresc între stâlpi sa pun scanduri de lemn, orizontale, ca în poza de mai jos

Este realist? Credeți că îl pot face la fel ca în poză si da ne mentina in timp?

Ce tratament si in ce ordine ar trebui să-i aplic lemnului sa reziste in timp ? Menționez că voi cumpăra scândură de molid / brad uscată in cuptor special, la 10-12% umiditate. Va mulțumesc

Attached Files



#2
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pentru a arata ca in poza, lemnul trece prin urmatoarele faze de lucru:
Achizitionare de lemn exotic (fara noduri ca in imagine) pret 150-600 euro/mc. Rasinosul nostru are multe noduri, daca mergi pe rasinos pasii sunt urmatorii :
1. Rindeluire prin trecerea pe masina de 4 fete caz in care se pot tesi si muchiile sau treceri succesive pe o masina de rindeluit unde se iau cele 2 muchii si o fata pe urma pe masina de degrosat unde prin prelucrarea celei de a doua fete se aduc scandurile la aceeasi grosime.
2. Schimbat cu dopuri din lemn nodurile sarit/crapate si chituire
3. Slefuire cu banda abraziva de 80 granulatie pe lung de fibra
4. Desprafuire cu ser comprimat sau perie si o carpa
5. Aplicare LAZUR sau ULEI pentru exterior care pot fi pigmentate in diferite nuante sau vopsea pentru lemn (lac pigmentat) intr-un prim strat
6. Slefuire intre straturi cu banda abraziva de granulatie 150-180 pe lung de fibra urmata de dezprafuire, evident atunci cand primul strat este perfect uscat
7. Aplicare stratul 2

Spor.

Edited by danwd, 13 June 2020 - 12:25.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista tratament magic
Pentru un astfel de gard se foloseste lemn de esente medii sau tari (tei, frasin, stejar) altmiteri, o sa cam ai de lucru aproape in fiecare an.
Pentru inceput se aplica un grund de protectie dupa care dai 2 straturi de lazură sau lac

#4
tibi_pl2005

tibi_pl2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.08.2007
Acela nu cred ca este lemn. Par a fi niste lamele dintr-un material compozit. Cauta pe google panouri gard compozit.
Ca aici.
https://www.emag.ro/...7/pd/D84X94BBM/
https://www.hornbach...ta-produse.html

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Materialul din poza pare a fi WPC (plastic), nu lemn.
Indiferent de lemnul folosit, lazura tine cam 3-4 ani.
Dupa aceasta perioada, in functie de lemn, mai tine cativa ani, daca nu reaplici un strat nou de lazura.

E absolut necesar sa faci muchii tesite/rotunjite in partea de sus a scadurilor, astfel incat sa "fuga" apa si zapada de pe ea.

#6
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Scuze, acu vad ca am facut o eroare teoretic cu valoare ''0'', la lemnul exotic adaugati decat un 0 la sfarsit pentru ca preturile sunt intre 150-6000 euro/mc !
Daca facem calcule la un pret mediu de 300 euro/mc (masaraduba) iese un pret de cca 18 euro+ TVA la fiecare element de 200/12/2,5 cm.
Masaraduba, teckul, ajoba etc etc arata ca un plastic dupa tratament. Au o densitate de peste 1000 kg/mc fata de 670 kg/mc in cazul stejarului.
Nu recomand gard orizontal precum cel din poza din stejar, frasin, fag deoarece vor torsiona f tare sub actiunea ploii si soarelui.

 luci_flash, on 13 iunie 2020 - 12:46, said:

Materialul din poza pare a fi WPC (plastic), nu lemn.
Indiferent de lemnul folosit, lazura tine cam 3-4 ani.
Dupa aceasta perioada, in functie de lemn, mai tine cativa ani, daca nu reaplici un strat nou de lazura.

E absolut necesar sa faci muchii tesite/rotunjite in partea de sus a scadurilor, astfel incat sa "fuga" apa si zapada de pe ea.

Nu este WPC, priveste cu atentie textura, daca o iei de sus pana jos nu sunt 2 elemente cu exact aceeasi fibra. WPC ul nu are textura este fad. Cu siguranta este lemn exotic, crede-ma stiu ce vorbesc.
Ca si tratament in cazul rasinosului recomand asta:
https://www.youtube-...?feature=oembed
In plus este nevoie de o mana de ulei o data la 3-5 ani in cazul uleiului de la tikurila.

Edited by danwd, 13 June 2020 - 13:05.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
M-ar interesa și pe mine un gard precum cel din poză. Dar sa il fac singur... cu siguranță nu. Fac acum o balustrada la terasă și mi-a ajuns cât am dat cu grund și lazura.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Problema la WPC e ca se degradeaza la razele UV si devin sfaramicioase dupa un anumit timp.Ca sa-l faci din lemn exotic trebuie sa fii un parvenit din politica sa-l faci in ciuda "dujmanilor".Si eu am de facut un gard la casa dar il voi face din tabla cutata,cam ca cea din imagine.

Attached Files


Edited by Kean, 13 June 2020 - 14:50.


#9
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am din wpc si nu s-a sfaramat nimic in 5 ani. Tb montat ca lumea, cu rosturi de dilatatie (la mine n-a fost sa fie)

Deck-ul l-am pus din lemn, am zis sa fie fibra naturala. Am luat Douglasie si regret alegerea facuta. Arata f bine, dar intretinerea e overkill. Trebuie sa iti placa lemnul si sa fii dispus sa il intretii periodic.

WPC-ul e sfant. L-ai pus odata si uiti de el. Pare mai scump, dar daca adaugi la costul lemnului grundurile si lazurile si efortul personal repetat ajungi mai scump decat wpc.

Tin minte ca la wpc pt gard am prins o oferta in Dede si ma ajungea 11ron pe ml. Arata impecabil si acum pe gard, fara pic de intretinere in 5 ani. Am probleme in punctele de imbinare unde nu s-a lasat rost de dilatatie, dar asta e o discutie separata.

Edited by godaro, 13 June 2020 - 15:05.


#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 godaro, on 13 iunie 2020 - 15:01, said:

,

WPC-ul e sfant.,. Pare mai scump,.

Vrei sa zici ca din tabla nu arata fain si pretul e jumatate sau mai putin decat la WPC.

#11
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Chestie de gusturi. Asa bagam si plasa de sarma si ducem discutia in balarii.

Vorbeam strict de lemn vs wpc.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Ia o scandura normala, prelucreaz-o, slefuit, băițuit, lacuit, tot tacamul, vezi cum iese si s-ar putea sa fii multumit si sa renunti la lemne exotice si plasticuri si alte fumuri de-astea.

Edited by Phobos, 13 June 2020 - 15:40.


#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Si peste 2 ani? Sau 5 ani?

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Si tu crezi ca lemnul exotic ramane asa pe veci?

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.teoconstruct.com/wp-content/uploads/2017/08/Gard-modern-din-bambus-sau-trestie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest gard din metal si bambus nu are moarte....Posted Image

#16
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, tocmai asta ziceam, ca nici lemnul exotic nu ramane asa pe veci. Dar wpc-ul ramane neschimbat! Nu stiu daca pe veci, dar la mine in 5 ani pe gard este impecabil fara nicio interventie...

Cred ca ce am avut de spus am spus. Mai departe fiecare face cum considera.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Un brad amarat,vopsit la 5 ani, tine 20 de ani. Ce lemn exotic va trebuie. Sa fiti sanatosi sa-l schimbati peste 20 de ani.
Ala din tabla de pus pe casa..e..  mai bine nu mai faci gard..
Am din brad. Are 10 ani si e dat de 2 ori cu ulei de in. Atat. Am taiat o scandura, ca trebuia modificat ceva si era sanatoasa tun.

Edited by mariovrs, 13 June 2020 - 18:21.


#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Intre timp am mai studiat putin WPC-ul si mi se pare o varianta foarte ok, mai ales ca se preteaza foarte bine la DIY.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate