Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Emigrare 2020 - cateva intrebari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#1
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Buna ziua,

Eu si cu prietena ne-am hotarat sa emigram. Am vrea Danemarca/Norvegia/Suedia/Finlanda pe macar 2-3 ani cu posibilitatea de reintoarcere in tara daca mai apar situatii de rezolvat.

Stim de "bucuria" Covid si ca sunt restrictii de turism/munca in mai toata lumea.

Ce am vrea sa lamurim in principal:

1. Sunt sanse sa emigram anul asta ? Am aplicat pe mai multe site-uri la mai multe agentii prin formulare online/creare conturi si dat email-uri dar nu am primit raspuns.

2.Ce agentie de plasare forta de munca/site de plasare forta de munca serios cunoasteti ? Nu vrem sa ajungem in orice tara sa ne trezim cu actele retinute si alte "surprize" de genul. De preferat din Iasi. Dar daca nu se poate macar niste date de contact ale unor agentii si ne descurcam mai departe.

3. Pentru cei care au reusit sa emigreze intre 2019 pina la data curenta care au fost procedurile ? Acte? Costuri ? Alte informatii ajutatoare ?

Va multumim !

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
In ce domenii?

De ce nu va faceti o lista cu companii la care v-ati dori sa lucrati si urmariti anumite pozitii. Cand e ceva, aplicati.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
1. - Doar Mama Omida, Baba Vanga si Nostradamus au un raspuns exact la intrebarea asta.
Agentiile alea nu-ti raspund pentru ca majoritatea au angajatii acasa si lucreaza on line.

2. - O agentie de plasare serioasa e aia unde lasi aplicatia fizic, platesti pentru serviciile prestate si, in functie de profilul creat, cauta pentru tine.
Astfel de agentii sunt in Anglia de ex. si trebuie sa mergi acolo sa dai interviu. Aia cu "o agentie serioasa din Iasi", o trec la glume.

3. - Cum adica care sunt procedurile ? Difera de la tara la tara si daca dai o simpla cautare pe Google te lamuresti instant. Ca si bani - ai nevoie de bani sa supravietuiesti acolo macar 3 luni. Ce suma ? Din nou - depinde de la tara la tara

#4
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
daca  nu ai  tu sau prietena  o meserie   ,  veti  incepe  de jos  , jos   ..  apeleaza la cunostinte  si prietenii   . agentiile   au   numai joburi  foarte prost platite   ,  sclavie  pe fata  ca trebuie sa castige si  ei  .  evita  scandinavia  momentan daca  nu cunosti pe nimeni  acolo  .  si prima regula  invata limba tarii in care vrei sa emigrezi  .  si europa  au saracii lor  care cauta de munca .

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La cum pui problema nici nu stii limba tarii in care vrei sa emigrezi. Care o fi aia? Nici asta nu stii.
Asa ca mai continua sa visezi. Partea buna e ca intre timp va disparea si mama virusului.

#6
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
cea mai prosta perioada de a emigra este aceasta ....

#7
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Nu am menționat la ce firma vrem pentru că ne gandeam la joburi in hoteluri (mda cam greu acuma) in depozite, casier , dispecer ceva mai entry level. E pe termen scurt oricum.

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View PostEstel, on 12 iunie 2020 - 18:11, said:

E pe termen scurt oricum.

Ca dupa aia ajungi CEO la banca, sau cum?

Blixter DK, Eurojob, Baltic Workforce. Te baga la vaci sau la porci, capsuni, etc. Dupa ce dai taxele si chiria mai ramai cu 7-800 de euro. Oricum e mai bine decat la Iasi.

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View PostEstel, on 12 iunie 2020 - 18:11, said:

Nu am menționat la ce firma vrem pentru că ne gandeam la joburi in hoteluri (mda cam greu acuma) in depozite, casier , dispecer ceva mai entry level. E pe termen scurt oricum.
Hoteluri --> Aia dau afara de-ai lor si te-astepti sa te angajeze pe tine. E bine ca iti iei gandul

Casier/Dispecer --> Trebuie sa stii limba. Cum zici ca-l chemi pe X-ulescu daca nici macar nu poti sa pronunti numele. Sau incearca sa-i explici unuia ca trebuie sa-ti mai dea 12 coroane si 32 centi.

Depozite --> N-am experienta, dar banuiesc ca e hamaleala maxima. Trebuie sa ai o constitutie fizica mai dezvoltata. Daca te prind aia ca nu-ti faci norma, te zboara in cateva zile(de asta te si iau prin agentii, ca sa te poata da afara mai repede).

Daca ai fi avut o calificare sa zicem ca ai fi putut avea un atu ca esti mai ieftin ca un localnic. Fara calificare cam vanezi pielea vulpii din padure. Risti sa te duci acolo, sa te tina aia 1-2 sapt si apoi sa te dea afara si sa stai fara job (cu cheltuielile aferente: casa, masa, transport) sa-ti cauti.

#10
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
daca  nu sti nici o limba straina  nici  curat in hoteluri  nu gasesti job.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Tarile nordice vorbesc ca mine chineza!  Sau daca stii engleza de ce sa mergi la nord? daca stii basic engleza?   Uk si grabeste-te.  Depozite prin agentii= 8,5/9,5 la ora. Daca ajungi angajat direct 11,5/12/5/sau 15/ora. Depinde de schimbul care-l faci. Tir-ist=15 si mai sus la ora.  Santiere necalificat 10/12 pe ora(Londra). Daca stii cevaceva si-ti merge capul te ridici.Aka ,,furi,, meseria(dureaza ceva).Iti mai trebuie carduri de abilitati. Care-s contra cost si valabile 1/2/3 ani. Daca vii din invatamant tre sa iti iei toate diplomele/licentele din Ro. si le echivalezi (NARIC). Nu vei intra direct invatator/professor.Se pune accent mai intai pe voluntariat platit modic. Dar cati ani aveti, btw?  Ps.6 luni mai poti intra in Uk cu buletinul/pasaportul. Dupa e oabla, la cum pui problema.Sau agricultura,dar aici nu pot spune nimic ca nu stiu!

#12
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
in nici o tara nordica sau sudica daca nu cunosti o lb straina nu te angajeaza nici dracu

si prin absurd daca te va angaja cineva vei muncii ca un sclav pe plantatii .... pe nimic

sinucidere curata

Aviz amatorilor de senzații tari! .... mai bine mergi in vacanta/concediu intr-una din tarile astea sa-ti faci damblaua si .... gata, cam atat

ti-o zice unul de 2x mai teribilist ca tine .....

Edited by techuser, 12 June 2020 - 19:20.


#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostNaijax, on 12 iunie 2020 - 17:20, said:

O agentie de plasare serioasa e aia unde lasi aplicatia fizic, platesti pentru serviciile prestate si, in functie de profilul creat, cauta pentru tine.
esti sigur?

#14
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostEstel, on 12 iunie 2020 - 17:05, said:

Buna ziua,

Eu si cu prietena ne-am hotarat sa emigram. Am vrea Danemarca/Norvegia/Suedia/Finlanda pe macar 2-3 ani cu posibilitatea de reintoarcere in tara daca mai apar situatii de rezolvat.

Stim de "bucuria" Covid si ca sunt restrictii de turism/munca in mai toata lumea.

Ce am vrea sa lamurim in principal:

1. Sunt sanse sa emigram anul asta ? Am aplicat pe mai multe site-uri la mai multe agentii prin formulare online/creare conturi si dat email-uri dar nu am primit raspuns.

2.Ce agentie de plasare forta de munca/site de plasare forta de munca serios cunoasteti ? Nu vrem sa ajungem in orice tara sa ne trezim cu actele retinute si alte "surprize" de genul. De preferat din Iasi. Dar daca nu se poate macar niste date de contact ale unor agentii si ne descurcam mai departe.

3. Pentru cei care au reusit sa emigreze intre 2019 pina la data curenta care au fost procedurile ? Acte? Costuri ? Alte informatii ajutatoare ?

Va multumim !
In ce domenii? Firme din Anglia care recruteaza personal medical, ma cauta si acum la mai bine de 5 ani de cand nu am mai fost acolo si le-am spus ca nu am de gand sa mai lucrez. Si asta chiar si acum vreo 2 luni in toiul COVIDului.

#15
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Jon, fă-ți bagajul și du-te unde vrei. În Capitală, musai. Nu asculta la băieți care se rănesc la degete citind cărți audio. Nu e dracu chiar așa de negru.
Apropo, decăt să faci foamea în Romania, mai bine fără bani la.saltea în Scandinavia.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdan210, on 12 iunie 2020 - 19:28, said:

esti sigur?

100%
Primul job super OK l-am gasit prin Expats Direct Limited (e din UK)
Am fost - am platit - mi-au facut profilul de client in urma interviului + contractul
Cand au inceput sa curga ofertele nu-mi venea sa cred
Am ales una si m-au pus in contact cu angajatorul
A doua zi eram angajat

Edited by Naijax, 13 June 2020 - 09:21.


#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostNaijax, on 13 iunie 2020 - 09:21, said:

,
Am ales una si m-au pus in contact cu angajatorul
A doua zi eram angajat

Ai lucrat in magazie si ai vorbit si romana? Ca sa stie initiatorul ce sanse are.

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Naijax, o agentie serioasa nu ia bani de la cel ce cauta de lucru.
am lucrat timp de 27 de ani cu agentii din 7 tari, in IT. niciodata, nici macar prima data, nu au luat bani de la mine pt gasirea unui contract. dupa ce contractul incepea ei isi trageau lunar o suma (din ce platea clientul) pe care de foarte multe ori nici nu o stiam, eu negociam cu ei cat voiam eu.
Am auzit ca si pt permanenti agentiile serioase percep comisionul de la angajator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate