Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gazonul pe nisip

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Am pus niste gazon din acela la punga de la dedeman pe teren pregatit frumos, sapat etc, dar fara nisip.
Vad ca inca rezista dupa 2 ani,si as vrea sa mai pun in alte zone dar mi-e groaza de sapat terenul plin cu balarii, si nici oameni nu gasesc care sa sape.
As putea sa erbicidez si apoi dupa ce se usca sa imprastii cu nisip si apoi sa arunc semintele de gazon si sa le acopar iar cu nisip?

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
probabil

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
ierbicidarea aia cred ca ar trebui sa o repeti de cateva ori la intervale regulate, ca n-are efect asupra semintelor ajunse pe sol.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cutzu_rexi, on 11 iunie 2020 - 20:18, said:

As putea sa erbicidez si apoi dupa ce se usca sa imprastii cu nisip si apoi sa arunc semintele de gazon si sa le acopar iar cu nisip?
?????
vrei să pui iarbă pe un teren pe care ai dat erbicid????
și cum crezi tu că ar prospera iarba aia, chiar fără erbicid, într-un strat de nisip?

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Dacule, gazonul se pune pe nisip. Scrie si pe cutie sa fie amestecat cu nisip.

#6
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 DaculScoril0, on 11 iunie 2020 - 21:44, said:

?????
vrei să pui iarbă pe un teren pe care ai dat erbicid????
și cum crezi tu că ar prospera iarba aia, chiar fără erbicid, într-un strat de nisip?

Depinde de erbicid. Erbicidul total ataca prin frunze si nu ramane in sol. Cel selectiv (cu sare DMA) ramane in sol si ataca si restul plantelor.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Omu vrea să dea cu ierbicid pentru că nu vrea să smulgă buruienile existente.
   Vrea să planteze iarba in loc.
    Așteptăm să vedem ce iese.

    P.s. nici de săpat nu are chef. CSF NCSF

Edited by cspot, 12 June 2020 - 04:26.


#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 viotl, on 11 iunie 2020 - 23:58, said:

Dacule, gazonul se pune pe nisip. Scrie si pe cutie sa fie amestecat cu nisip.
eu zic să mai citești odată ce scrie pe cutie.

Se amestecă semințele cu nisip pentru a fi mai ușor de împrăștiat uniform. Nici vorbă să crească iarba în nisip.
Câte plaje ai văzut tu cu gazon frumos pe ele?

#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 DaculScoril0, on 12 iunie 2020 - 04:39, said:

Câte plaje ai văzut tu cu gazon frumos pe ele?

Vino in Israel ;), o sa vezi o gramada. Insa, din ceea ce am vazut, la noi se pune covor de gazon gata pregatit  si se baga si tevi subtiri de irigatii, pe dedesubt...

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Iti vor iesi maxim cateva palucri daca nu pui nisip, mai ales ca acum urmeaza calduri serioase. Nisipul are multe beneficii, dar principala ar fi ca iti mentine umezeala in gazonul imprastiat uniform, cat sa incolteasca si sa prinda radacina. Altfel in functie de cum uzi si cum e terenul, samanta de gazon se va spala si nu vei avea decat palucri de iarba, iti spun din proprie experienta. :)

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 DaculScoril0, on 12 iunie 2020 - 04:39, said:

eu zic să mai citești odată ce scrie pe cutie.

Se amestecă semințele cu nisip pentru a fi mai ușor de împrăștiat uniform. Nici vorbă să crească iarba în nisip.
Câte plaje ai văzut tu cu gazon frumos pe ele?
Am vazut stadioane.
Daca te gandesti la 30 de cm de nisip, da, n-ai sa vezi, dar aproximativ 1 cm se pune.
Intr-adevar, pe cutie asa zice, sa fie amestecat cu nisip pentru o mai buna imprastiere. Ai dreptate! :D

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 filipxxx, on 12 iunie 2020 - 05:51, said:

Iti vor iesi maxim cateva palucri daca nu pui nisip, mai ales ca acum urmeaza calduri serioase. Nisipul are multe beneficii, dar principala ar fi ca iti mentine umezeala in gazonul imprastiat uniform, cat sa incolteasca si sa prinda radacina. Altfel in functie de cum uzi si cum e terenul, samanta de gazon se va spala si nu vei avea decat palucri de iarba, iti spun din proprie experienta. Posted Image
De fapt e tocmai pe dos. Nisipul se pune dacă solul e argilos, ajută un pic la drenaj.
Ideea e că se pune nisip dacă e nevoie, cât e nevoie, să ameliorezi solul. Iarba nu crește în nisip ci în pământ fertil.

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 DaculScoril0, on 12 iunie 2020 - 15:27, said:

De fapt e tocmai pe dos. Nisipul se pune dacă solul e argilos, ajută un pic la drenaj.[...]

De fapt, e tocmai pe dos Posted Image NU se pune nisip, daca solul e argilos.

Daca solul nu e argilos, sau daca e un amestec, ok; se pune nisip. Daca e argilos si se adauga nisip, se face un fel de ciment de nu mai creste nimic. Solul argilos, insa, are multi nutrienti, asa ca gazonul prinde foarte usor.
Eu am presarat semintele direct, pe pamant, le-am batut (calcat) putin si am le-am udat. De udat, am udat des si cate putin (sa nu plece semintele pe unde vor ele; asa erau de superficial aruncate) si s-a prins. Nu am poze relevante fiindca, deocamdata, nu am tuns gazonul (si nici n-o sa-l prea tund, vara asta), asa ca arata ca o jungla.

Repet, asta-i cazul, particular, al solului argilos.

#14
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu vreau sa contrazic pe nimeni, doar va spun experienta noastra de pana acum. Avem sol cu argila semi-impermeabila, din aceea caramizie care se face lutoasa la ploaie. Acum 2 ierni am imprastiat cateva zeci de roabe de nisip pe langa casa si in spatele ei a.i. sa putem sa razbatem prin noroaie, gen 5 cm in medie. DIn acel moment nu au mai fost prea mari probleme cu noroiul, s-a drenat binisor la ploaie. Ulterior am mai adaugat pamant ca sa ne inaltam, gunoi de grajd etc. Cand am sapat pentru diverse operatiuni acolo unde era nisip se sapa mult mai usor, acesta NU intrase in compozitie cu argila, se simtea clar treaba asta la cazma. Concluzia mea e ca dreneaza foarte bine si ajuta solurile argiloase! Solurile neargiloase deci permeabile nici nu prea au nevoie de nisip.
Pe de alta parte nisipul este de fapt piatra sparta deci sterila si care se incinge la soare si arde plantele. Deci ok, amesteci samanta cu nisip dar doar atat. Daca vrei drenaj atunci poti pune cativa cm sub o anumita grosime a solului in care se va inradacina iarba altfel risti sa o arzi! Am facut si acest experiment, cred ca stiu ce spun.. Uitati-va si la cm se procedeaza cu gazonul de pe stadioane, exista drenaj cu nisip dar dedesubt, la o oarecare adancime , nu la suprafata!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate