Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sunt radiografiile pentru corp periculoase ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. M-am linistit. Nu sunt in cunostinta de cauza si colegul m-a alarmat. Mi-a zis ca nu e bine ca am facut doua radiografii la plamani in aceeasi zi ca pot aparea riscuri si nu aveam cu cine sa vorbesc pe tema asta.

#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca faci o conversie milisievert/ora  in w/kg corp iti dai usor seama ca per total  ai mai mult damage de la telefonul mobil

#21
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Spune-i colegului ca e nasol, si ca se ia radiatia, sa stea la minim 3 metri de tine!!! :)

#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Cica suntem radiati si daca mergem pe strada,nu trebuie sa facem vreo radiografie pentru asta. Sunt tot felul de radiatii in jurul nostru,unele naturale.

#23
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc. M-am linistit. Dar au voie doctorii sa faca mai multe radiografii in interval scurt de cateva minute (in cazul meu au fost doua) ? Nu trebuie sa treaca macar o zi pana se obisnuieste corpul cu radiatiile ?

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să-ți ia banii te-ar băga și la microunde.

 OClaudiu, on 11 iunie 2020 - 12:44, said:

Nu trebuie sa treaca macar o zi pana se obisnuieste corpul cu radiatiile ?

woah dude.jpg

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 OClaudiu, on 11 iunie 2020 - 12:44, said:

Va multumesc. M-am linistit. Dar au voie doctorii sa faca mai multe radiografii in interval scurt de cateva minute (in cazul meu au fost doua) ? Nu trebuie sa treaca macar o zi pana se obisnuieste corpul cu radiatiile ?
Pai ti-am explicat ca intr-o calatorie intercontinentala cu avionul incasezi de 4-5-6-7x mai multa radiatie.
Ar trebui ca avionul sa faca vreo 3-4 escale de cate-o zi pe valurile Atlanticului? :lol:

#26
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

 waterman, on 11 iunie 2020 - 12:46, said:

Ca să-ți ia banii te-ar băga și la microunde.
Nu e vorba de asta, ideea era ca prima nu era vizibila cum trebuie. De asta a trebuit sa o repete. Banii au fost aceeasi.

 Karhu, on 11 iunie 2020 - 12:48, said:

Pai ti-am explicat ca intr-o calatorie intercontinentala cu avionul incasezi de 4-5-6-7x mai multa radiatie.
Ar trebui ca avionul sa faca vreo 3-4 escale de cate-o zi pe valurile Atlanticului? Posted Image
Buna comparatia :) .

#27
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
da ba .sigur a batranu' la radiatii in tine de numa. el are un potentiometru si daca te vede asa mai moale ii da blana. dar numai batranii au potentiometru.

incredibil frate ce oameni .


de fapt asta e puterea internetului. toti tembelii citesc prostii pe internet si dupa aia le iau de bune, discuta la serviciu si alarmeaza pe altii. am sa imi fac un site si am sa scriu ca este imperios necesar sa faci caca fosforescent ca asa e mai sanatos. fac pariu ca cineva va crede asta. doar scrie pe net

Edited by zile_san, 11 June 2020 - 12:51.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Eu, dupa o radiografie am avut niste malformatii erectale de mama focului.
Dupa cativa ani am aflat ca malformatiile erau de la tipul filmelor la care ma uitam.

Acuma nu stiu sigur pentru ca si in filmul respectiv se faceau multe radio-grafiti

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Trăim timpuri epice.

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 OClaudiu, on 11 iunie 2020 - 12:44, said:

Va multumesc. M-am linistit. Dar au voie doctorii sa faca mai multe radiografii in interval scurt de cateva minute (in cazul meu au fost doua) ? Nu trebuie sa treaca macar o zi pana se obisnuieste corpul cu radiatiile ?

Corpul nu se obișnuiește cu radiațiile. Radiațiile ionizante au capacitatea de a modifica structura ADN-ului, adică pot produce mutații. Importantă e doza de radiații la care ești expus. Radiațiile ionizante sunt pretutindeni. De la mâncatul unei simple banane până la călătorit cu avionul și plimbat prin mediul înconjurător ești expus. Fumătorii, de exemplu, sunt mai expuși la radiații decât astronauții, asta pe lângă substanțele toxice pe care inhalează odată cu fumul de țigară.

Edited by caiuscorneliu, 11 June 2020 - 12:56.


#31
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
da, sunt periculoase radiografiile daca faci multe in termen scurt.
dar si mai grav e sa nu le faci si sa lasi problema neinvestigata: infectie pulmonara, fractura de oase, fractura craniana, dinti cu probleme.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 caiuscorneliu, on 11 iunie 2020 - 12:55, said:

Corpul nu se obișnuiește cu radiațiile. Radiațiile ionizante au capacitatea de a modifica structura ADN-ului, adică pot produce mutații.

Eu cu nevasta-mea inseamna ca am fost foarte ratiati.
In 20 de ani ne-am "mutat" de 15 ori
Io zic s-aveti grija

#33
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

 rex, on 11 iunie 2020 - 13:09, said:

da, sunt periculoase radiografiile daca faci multe in termen scurt.
dar si mai grav e sa nu le faci si sa lasi problema neinvestigata: infectie pulmonara, fractura de oase, fractura craniana, dinti cu probleme.
Am facut doua in 15 minute :(. Iar colegul tot isi sustine parerea ca trebuie facute maxim una la doi ani.

#34
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 valirex, on 11 iunie 2020 - 12:43, said:

Cica suntem radiati si daca mergem pe strada,nu trebuie sa facem vreo radiografie pentru asta. Sunt tot felul de radiatii in jurul nostru,unele naturale.

De aia ii bine sa stai la tara,ca acolo te poate radia natural numai mirosul din cotetul de gaini sau de porci.On topic,nivelul de radiatie depinde si de cat de performante sunt aparatele Röntgen.Daca prinzi unul mai vechi  s-ar putea sa ai un nivel mai mare de radiere.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Macar ai primit vesta cu plumb?

#36
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

 I2O, on 11 iunie 2020 - 14:01, said:

Macar ai primit vesta cu plumb?
Nu am primit nici o vesta cu plumb . Se da asa ceva la radiografii la plamani ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate